domácí násilí

Vláda do konce června získá návrh zákona na ochranu před domácím násilím

Vláda by měla do konce prvního pololetí dostat návrh zákona o ochraně před domácím násilím. Norma má upřesnit definici činu a sjednotit podobu pomoci v celé republice, sdělila vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Chystaný zákon ve spolupráci s ní předloží kabinetu premiér Petr Fiala (ODS). Podle vládního legislativního plánu by nová pravidla měla začít platit v lednu příštího roku. Zkoumání případů potvrdilo, že se přístup institucí a řešení po republice liší.

"Má jít o legislativní úpravu, která novelizuje řadu stávajících zákonů, které zasahují do působnosti ministerstev práce, spravedlnosti i třeba vnitra. Chceme tou legislativní úpravou vytvořit jednotnou definici domácího násilí tak, aby bylo jasné a ve všech klíčových oblastech jednotně vykládané, co domácí násilí je a co je jiný problém. Chtěli bychom také zlepšit ochranu obětí a celkově zpřesnit, sjednotit přístup všech relevantních profesních skupin k tomu, jak nahlížet na práva a potřeby obětí," uvedla zmocněnkyně.

Zdroj: ČTK

Cenu za společenskou odpovědnost získal úřad pro prevenci domácího násilí

Letošní ceny za společenskou odpovědnost SDGs si odnesly projekty prevence domácího a sexuálního násilí, technologie na výrobu vody ze vzduchu, psychologická aplikace pro mladé nebo bezpilotní helikoptéra na vyhledávání hlubinných zdrojů pitné vody. Asociace společenské odpovědnosti v letošním šestém ročníku ocenila udržitelné projekty, jejich snahu o zdravější planetu a naplňování Cílů udržitelného rozvoje od OSN (SDGs). Asociace oznámila výsledky v Národním muzeu v Praze.

Odborná porota vybírala z rekordních 326 přihlášených projektů. Prvenství v sektoru Diverzita, rovnost a inkluze si odnesl úřad vlády s projektem prevence domácího a sexuálního násilí. V kategorii Vzdělání, zdraví a kvalitní život ocenila porota aplikaci Nepanikař, která mladým lidem umožňuje najít psychologickou pomoc a sdílet problémy.

Ve skupině Inovace, technologie a energie zvítězilo Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT s technologií S.A.W.E.R. Ta dokáže vyrábět ze suchého pouštního vzduchu pitnou vodu. Za Rozvojovou spolupráci, mír a partnerství se na první příčce umístila Modelárna LIAZ, jejíž bezpilotní helikoptéra nachází v Etiopii hlubinné vodní kapsy a zdroje pitné vody.

Zdroj: ČTK

Britský exposlanec znásilnil svou ženu a dopouštěl se domácího násilí, konstatoval soud

Bývalý konzervativní poslanec Andrew Griffiths znásilnil svou ženu, zatímco spala, konstatoval britský soud. Politik se podle zveřejněného verdiktu na své nyní už bývalé manželce v době manželství dopouštěl domácího násilí - nutil ji k sexu, fyzicky napadal nebo ji slovně urážel, napsal list The Guardian. Griffiths obvinění odmítl. Ze svých politických funkcí už dříve rezignoval, poslankyní za torye se později naopak stala jeho někdejší žena Kate Griffithsová.

Andrew Griffiths rezignoval z pozice náměstka ministra obchodu, energetiky a průmyslové strategie v roce 2018 poté, co vyšlo najevo, že poslal kolem 2000 textových zpráv sexuálního charakteru dvěma podstatně mladším ženám. O rok později složil poslanecký mandát. Ten později ve volbách získala právě jeho žena, která ho však mezitím opustila.

Obviněními z domácího násilí se zabýval rodinný soud, který rozhodoval ve sporu mezi nyní už rozvedenými Griffithsovými ohledně přístupu k jejich malému dítěti. Podle listu The Guardian Griffiths žádal, aby měl možnost s potomkem trávit čas. Právě soudkyně tohoto soudu po vyšetřování konstatovala, že se politik dopustil na své ženě násilí.

"Otec měl ve Spojeném království významné a mocné postavení," uvedla soudkyně Nathalie Lievenová. "Jeho role coby poslance a náměstka ministra znamenala, že se podílel na tvorbě zákonů, a to i v otázkách týkajících se domácího násilí," dodala a vyjmenovala rovněž závěry, k nimž dospěl soud v občanskoprávním sporu. "Soudkyně zjistila, že otec matku znásilnil při více než jedné příležitosti," konstatovala mimo jiné Lievenová.

Zdroj: ČTK

Itálie schválila přísnější postih domácího násilí, oběti budou mít nárok na mimořádnou dávku

Italská vláda schválila přísnější zákon proti domácímu násilí a násilí na ženách. Nový legislativní text počítá s častějším využitím elektronických náramků u lidí vyšetřovaných kvůli domácímu násilí, zvyšuje trestní sazby a zavádí novou dávku pro lidi, o kterých se úřady domnívají, že jsou oběťmi domácího násilí, uvedla agentura ANSA. Cílem zákona je zpřísnit tresty pro násilníky a posílit ochranu předpokládaných obětí ve fázi vyšetřování a před rozsudkem soudu.

"Cílem zákona je zvýšit bezpečí mnoha žen, protože od začátku roku jsme zaznamenali vraždy 109 žen, a proto jsme cítili potřebu posílit prevenci tak závažných trestních činů," uvedla ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová.

Ministryně spravedlnosti Marta Cartabiaová uvedla, že nový zákon posiluje předběžná donucovací opatření. Státní zástupci budou moci nařídit vazbu v případě lidí, u kterých jsou závažné indicie, že se dopustili domácího násilí, a existuje "vážné a bezprostřední nebezpečí", že se násilí znovu dopustí. Dosud tak mohli učinit v případě, že policie přistihla pachatele při činu. Zákon chce také rozšířit používání elektronických náramků u lidí obviněných z domácího násilí. S jeho nasazením musí obviněný souhlasit, pokud tak však neudělá, hrozí mu vazba nebo domácí vězení. V případě vážných indicií budou státní zástupci a policie také smět vyšetřovat případy domácího násilí i bez trestního oznámení. To se oběti často obávají podat, uvedly organizace, jež vystupují na ochranu práv žen.

Otázka domácího násilí je v italském tisku vnímána především jako otázka násilí na ženách. Italských statistický úřad (Istat) letos v listopadu poukázal na zajímavý údaj. Zatímco se počet vražd mužů v Itálii za poslední čtvrt století prudce snížil ze čtyř vražd na 100 tisíc obyvatel za rok na 0,6, v případě žen tento údaj v posledních dvou dekádách stagnuje kolem 0,5 vraždy na 100 tisíc obyvatel za rok. V roce 2020 bylo v Itálii zavražděno 116 žen. Ve více než polovině případů byl vrahem manžel či partner, v dalších 30 procentech případů se jednalo o bývalého partnera či blízkého příbuzného, například otce či syna.

Zdroj: ČTK

Projednejme úmluvu o boji s domácím a sexuálním násilím, radí předsedkyně sněmovny

Zákonodárci by podle předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) měli projednat takzvanou Istanbulskou úmluvu, která se zaměřuje na boj s domácím a sexuálním násilím. Zda dají souhlas k její ratifikaci, nebo nikoli, ale nepředjímá. Pekarová Adamová to řekla v reakci na čtvrteční debatu europoslanců o násilí páchaném na ženách v Evropské unii. Evropští poslanci vyzvali šestici členských států včetně Česka, aby úmluvu neprodleně přijaly.

"Můj názor je, že tuto úmluvu bychom měli projednat v tomto volebním období. Ale jaká bude většinová shoda, jaký názor převáží, neumím teď odhadnout," uvedla Pekarová Adamová.

Zdroj: ČTK
Pokračovat