Kuřimská kauza: Přehledně, jak jen to jde

Reportéři Aktuálně.cz
9. 3. 2009 13:00
Projděte si materiály k ostře sledované kauze

Speciál - Na začátku května 2007 policie oznámila, že Klára Mauerová z Kuřimi týrala svého syna Ondřeje. Důkaz? Videonahrávka pořízená náhodou sousedem Mauerových.

Tehdy osmiletý Ondřej, jeho starší bratr Jakub a další žena, která se vydávala za třináctiletou Annu, skončili v brněnském Klokánku. Matka šla do vazby.

Z rodinné skládačky vypadla "Anna", která bezprostředně po příchodu do Klokánku ze zařízení utekla. "Annu" později vypátrali novináři v Dánsku - je jí dospělá žena Barbora Škrlová, která se za dítě jen vydávala. Z Dánska odešla Škrlová do Norska, kde se pro změnu vydávala za chlapce Adama. Na začátku ledna 2008 ji policie zatkla a v Česku putovala do vazby.

Policie případ uzavřela na začátku dubna 2008. Obžaloba viní šest lidí z týrání, spolupachatelství, zbavení osobní svobody, křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku.

Soud začal 17. června, po čtyřměsíčním maratónu padl rozsudek na sklonku října. Šest tyranů si vyslechlo trest trvající v souhrnu 43 let.

  • Projděte si chronologii, co vše se kolem kauzy odehrálo a co také zaznělo.

Články jsou pro větší přehlednost rozdělené do několika tématických celků. Kliknutím na příslušný odkaz se dostanete přímo k dané kapitole.

Rozsudky a co bylo dál

 

 

Případ se přesouvá na soud

 

Vše o vyšetřování sester Mauerových

 

 

Osud chlapců Mauerových po propuknutí kauzy

 

 

Aféra Škrlová aneb "Anička-Barbora-Adam"

 

 

První zprávy - jak byla kauza odhalena

 

 

Právě se děje

před 28 minutami

Americký soud zamítl žalobu mládeže na vládu kvůli klimatické politice

Federální odvolací soud ve Spojených státech v pátek zamítl žalobu proti klimatické politice vlády, kterou vznesla skupina dětí a dospívající mládeže. Informovala o tom agentura Reuters, podle které je to tvrdá rána tomuto významnému případu, kdy mladí lidé viní vládu, že ohrožuje jejich budoucnost.

Odvolací soud se v poměru dva ku jednomu shodl na tom, že žalující, kterým bylo v době podání žaloby osm až 19 let, neměli v případu odpovídající právní postavení. Soud rovněž konstatoval, že problémy vznesené v žalobě by měly řešit jednotlivé složky federální vlády.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Carolina přišla o klíčového obránce. Hamilton si před Utkáním hvězd zlomil nohu

Hokejisté Caroliny se musejí nejspíš až do konce základní části NHL obejít bez klíčového obránce Dougieho Hamiltona, který si zlomil lýtkovou kost na levé noze. Zranění utrpěl ve čtvrtečním utkání s Columbusem, v němž se zahákl o nohu domácího útočníka Kevina Stenlunda a nekontrolovaně narazil do mantinelu.

Hamilton také přijde o nadcházející Utkání hvězd NHL, v němž ho v týmu Metropolitní divize nahradí týmový spoluhráč Jacob Slavin.

Šestadvacetiletý obránce odehrál před svým zraněním za Carolinu v této sezoně 47 zápasů, v nichž nasbíral 14 gólů a 26 asistencí a je čtvrtým nejproduktivnějším hráčem týmu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Snadnou kvalifikaci skokanů zvládl Koudelka i Polášek

V sobotním závodě Světového poháru skokanů na lyžích v Titisee-Neustadtu se představí Roman Koudelka i Viktor Polášek. Dnešní snadnou kvalifikaci, ze které postupovalo 50 z 51 skokanů, nezvládl pouze korejský reprezentant Sou Čche.

Koudelka předvedl výkon 129,5 metru a obsadil 26. místo, Poláškovi skok dlouhý 121,5 metru vynesl 40. příčku. První místo obsadil Rjoju Kobajaši z Japonska (137,5 m), zatímco sedmatřicetiletý veterán Sou Čche skočil pouhých sto metrů a jako jediný do závodu nepostoupil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy