Kuřimská kauza: Přehledně, jak jen to jde

Reportéři Aktuálně.cz
9. 3. 2009 13:00
Projděte si materiály k ostře sledované kauze

Speciál - Na začátku května 2007 policie oznámila, že Klára Mauerová z Kuřimi týrala svého syna Ondřeje. Důkaz? Videonahrávka pořízená náhodou sousedem Mauerových.

Tehdy osmiletý Ondřej, jeho starší bratr Jakub a další žena, která se vydávala za třináctiletou Annu, skončili v brněnském Klokánku. Matka šla do vazby.

Z rodinné skládačky vypadla "Anna", která bezprostředně po příchodu do Klokánku ze zařízení utekla. "Annu" později vypátrali novináři v Dánsku - je jí dospělá žena Barbora Škrlová, která se za dítě jen vydávala. Z Dánska odešla Škrlová do Norska, kde se pro změnu vydávala za chlapce Adama. Na začátku ledna 2008 ji policie zatkla a v Česku putovala do vazby.

Policie případ uzavřela na začátku dubna 2008. Obžaloba viní šest lidí z týrání, spolupachatelství, zbavení osobní svobody, křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku.

Soud začal 17. června, po čtyřměsíčním maratónu padl rozsudek na sklonku října. Šest tyranů si vyslechlo trest trvající v souhrnu 43 let.

  • Projděte si chronologii, co vše se kolem kauzy odehrálo a co také zaznělo.

Články jsou pro větší přehlednost rozdělené do několika tématických celků. Kliknutím na příslušný odkaz se dostanete přímo k dané kapitole.

Rozsudky a co bylo dál

 

 

Případ se přesouvá na soud

 

Vše o vyšetřování sester Mauerových

 

 

Osud chlapců Mauerových po propuknutí kauzy

 

 

Aféra Škrlová aneb "Anička-Barbora-Adam"

 

 

První zprávy - jak byla kauza odhalena

 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy