Kuřimská kauza: Přehledně, jak jen to jde

Reportéři Aktuálně.cz
9. 3. 2009 13:00
Projděte si materiály k ostře sledované kauze

Speciál - Na začátku května 2007 policie oznámila, že Klára Mauerová z Kuřimi týrala svého syna Ondřeje. Důkaz? Videonahrávka pořízená náhodou sousedem Mauerových.

Tehdy osmiletý Ondřej, jeho starší bratr Jakub a další žena, která se vydávala za třináctiletou Annu, skončili v brněnském Klokánku. Matka šla do vazby.

Z rodinné skládačky vypadla "Anna", která bezprostředně po příchodu do Klokánku ze zařízení utekla. "Annu" později vypátrali novináři v Dánsku - je jí dospělá žena Barbora Škrlová, která se za dítě jen vydávala. Z Dánska odešla Škrlová do Norska, kde se pro změnu vydávala za chlapce Adama. Na začátku ledna 2008 ji policie zatkla a v Česku putovala do vazby.

Policie případ uzavřela na začátku dubna 2008. Obžaloba viní šest lidí z týrání, spolupachatelství, zbavení osobní svobody, křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku.

Soud začal 17. června, po čtyřměsíčním maratónu padl rozsudek na sklonku října. Šest tyranů si vyslechlo trest trvající v souhrnu 43 let.

  • Projděte si chronologii, co vše se kolem kauzy odehrálo a co také zaznělo.

Články jsou pro větší přehlednost rozdělené do několika tématických celků. Kliknutím na příslušný odkaz se dostanete přímo k dané kapitole.

Rozsudky a co bylo dál

 

 

Případ se přesouvá na soud

 

Vše o vyšetřování sester Mauerových

 

 

Osud chlapců Mauerových po propuknutí kauzy

 

 

Aféra Škrlová aneb "Anička-Barbora-Adam"

 

 

První zprávy - jak byla kauza odhalena

 

 

Právě se děje

před 17 minutami

Boxerka Gajdová má z juniorského MS bronzovou medaili

Boxerka Veronika Gajdová získala na juniorském mistrovství světa bronzovou medaili. V semifinále váhy do 60 kg prohrála 1:4 na body s Indkou Vinkou.

Členka Sportovního klubu Boxing Praha se v polských Kielcích postarala o třetí českou medaili ze světového šampionátu juniorů a první v kategorii juniorek. Navázala na bronz Petra Barvínka z roku 2000 a medaili stejné hodnoty Zdeňka Chládka z roku 2008.

Gajdová na turnaji zaznamenala dvě vítězství. Nejprve zdolala jednoznačně 5:0 moldavskou soupeřku Cristinu Chiperovou a do semifinále postoupila po boji s Badmaarag Ganzorigovou z Mongolska, kterou zdolala 3:2.

"Získat medaili na juniorském mistrovství světa je úžasný pocit. Boxuju teprve dva roky," uvedla vytáhlá česká boxerka na webu mezinárodní asociace AIBA. "Jsem vyšší než většina soupeřek v mé kategorii a můžu toho patřičně využívat," řekla Gajdová.

před 41 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy