Kuřimská kauza: Přehledně, jak jen to jde

Reportéři Aktuálně.cz
9. 3. 2009 13:00
Projděte si materiály k ostře sledované kauze

Speciál - Na začátku května 2007 policie oznámila, že Klára Mauerová z Kuřimi týrala svého syna Ondřeje. Důkaz? Videonahrávka pořízená náhodou sousedem Mauerových.

Tehdy osmiletý Ondřej, jeho starší bratr Jakub a další žena, která se vydávala za třináctiletou Annu, skončili v brněnském Klokánku. Matka šla do vazby.

Z rodinné skládačky vypadla "Anna", která bezprostředně po příchodu do Klokánku ze zařízení utekla. "Annu" později vypátrali novináři v Dánsku - je jí dospělá žena Barbora Škrlová, která se za dítě jen vydávala. Z Dánska odešla Škrlová do Norska, kde se pro změnu vydávala za chlapce Adama. Na začátku ledna 2008 ji policie zatkla a v Česku putovala do vazby.

Policie případ uzavřela na začátku dubna 2008. Obžaloba viní šest lidí z týrání, spolupachatelství, zbavení osobní svobody, křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku.

Soud začal 17. června, po čtyřměsíčním maratónu padl rozsudek na sklonku října. Šest tyranů si vyslechlo trest trvající v souhrnu 43 let.

  • Projděte si chronologii, co vše se kolem kauzy odehrálo a co také zaznělo.

Články jsou pro větší přehlednost rozdělené do několika tématických celků. Kliknutím na příslušný odkaz se dostanete přímo k dané kapitole.

Rozsudky a co bylo dál

 

 

Případ se přesouvá na soud

 

Vše o vyšetřování sester Mauerových

 

 

Osud chlapců Mauerových po propuknutí kauzy

 

 

Aféra Škrlová aneb "Anička-Barbora-Adam"

 

 

První zprávy - jak byla kauza odhalena

 

 

Právě se děje

před 22 minutami

Prezidentská kancelář žádá přezkoumat odložení trestního oznámení na senátora Lásku pro křivé obvinění

Kancelář prezidenta republiky požádala pražské městské státní zastupitelství, aby přezkoumalo rozhodnutí policie odložit její trestní oznámení na senátora Václava Lásku (SEN 21) a zástupce organizace Rekonstrukce státu pro křivé obvinění. Trestní oznámení reagovalo na kauzu, ve které kancléř Vratislav Mynář čelil podezření, že se snažil s vědomím prezidenta Miloše Zemana ovlivnit soudce v kauzách důležitých pro Pražský hrad.

Policie v červnu uvedla, že v podání prezidentské kanceláře "nebyly uvedeny skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin. "Podle právníka prezidentské kanceláře Marka Nespaly dospěli policisté k závěru, že si Láska a zástupci organizace nesprávně vyhodnotili informace a mýlili se v právním hodnocení Mynářova jednání.

"My jsme přesvědčení, že zejména u zkušeného bývalého vyšetřovatele pana Lásky tomu tak nebylo," uvedl právní zástupce prezidentské kanceláře. Podle něj senátor jednal "se zločinným úmyslem poškodit Mynáře v jeho pracovním prostředí."

Další zprávy