Prasata uhynula, vědci nevrátili grant. Potrestejte je, žádá Babiš Němečka

Radek Nohl Radek Nohl
23. 12. 2015 16:26
Ministr financí Andrej Babiš po svém kolegovi z vlády Svatopluku Němečkovi chce, aby potrestal lékaře, kteří podle něj nevrátili grant, na nějž uvolnilo ministerstvo zdravotnictví 4,5 milionu korun. Peníze měli lékaři získat na experiment, který se ale údajně nepovedl a všechna testovaná prasata do dvaceti minut uhynula. Babiše na možný dotační podvod upozornil jeden z lékařů.
Ministr financí čeká na odpověď na dopis, který poslal svému kolegovi z vlády Svatopluku Němečkovi.
Ministr financí čeká na odpověď na dopis, který poslal svému kolegovi z vlády Svatopluku Němečkovi. | Foto: ČTK

Praha - Úhyn sedmi prasat během výzkumu brněnských lékařů může zaměstnat hned dva ministry. Šéf resortu financí Andrej Babiš (ANO) kvůli němu píše ministru zdravotnictví Svatopluku Němečkovi (ČSSD).

Z hlediska ministerstva financí jde vlastně o maličkost - o 4,5milionový grant, který výzkumníci z Brna dostali na experiment se čtyřiceti prasaty. Těm chtěli podávat do cévy kyselinu olejovou. Cílem práce bylo zjistit, který způsob dýchání pomocí přístrojů je nejvhodnější. Jenže experiment se nezdařil, sedm zvířat pošlo do dvaceti minut, a tak byl poté pokus zastaven.

Babiš tvrdí, že vědci zfalšovali zprávu o výzkumu, aby si peníze z grantu mohli nechat, a ministra zdravotnictví žádá o jejich potrestání. Na svého kolegu z vlády se obrátil před šesti týdny dopisem. 

Peníze na experiment uvolnilo ministerstvo zdravotnictví v roce 2013. "Z informací, které mám k dispozici, skutečně vyplývá, že uvedený grant nebyl řádně proveden," řekl Aktuálně.cz Babiš.

Lékaři po nepovedeném experimentu podle Babiše místo toho, aby grant vrátili, odevzdali naopak zprávu, v níž uvádějí, jak byl výzkum úspěšný. "Zdá se tedy, že předmětná zpráva naprosto neodpovídá skutečnosti, a lze ji tedy označit za falzifikát," napsal ministr financí.  

Data byla skartována

V šestičlenném týmu byl i lékař Miroslav Šeda, který Babiše na pochybení upozornil. Šeda se podle Babiše už předtím bezvýsledně obrátil také na ředitele Fakultní nemocnice Brno Romana Krause. "Jsem si jistý, že jsem v této kauze chybu neudělal," reaguje na kritiku Kraus.

Že s výzkumem něco nebylo v pořádku, zjistilo i vedení brněnské nemocnice. Zřídilo komisi, která případ prošetřila. "Konstatovala, že zpráva sepsaná členy týmu, mezi které patří i doktor Šeda, neodpovídá realitě a řešitelé nejsou schopni doložit zdrojová data, která byla skartována," uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.    

Ředitel Kraus doplnil, že pochybnosti se objevily až zhruba půl roku po ukončení grantu. "Vzhledem k tomu, že nebyla uschována takzvaná zdrojová dokumentace, je velmi obtížné hodnotit validitu výsledků," podotkl Kraus.

Následně se nemocnice rozhodla, že grant vrátí. "Raději předešla byť i podezření na jakékoli špatné nakládání s těmito prostředky," podotkla Čechová. Kauzu řešila po Krausově podnětu také policie. Ta ale nakonec nezjistila, že by byl porušen zákon.

Vyšetřování policistů podle Čechové nicméně dokazuje, že nepravdivou zprávu o výsledcích výzkumu, na niž Babiš upozorňuje, vědci dokončili i s vědomím lékaře Šedy.

Ministr financí se ho ale zastává. Šeda byl podle něj dlouhodobě vystaven bossingu ze strany nadřízených a nakonec odešel z brněnské do olomoucké nemocnice. "Lékař, který na danou věc upozornil, byl a stále je vystaven perzekuci, což je nepřijatelné," řekl Babiš.

Sprosťárny na autě i petice

Šeda prohlásil, že mu poté, co na údajně zfalšovaný závěr výzkumu upozornil, například někdo vyryl sprosté symboly na dveře auta. Další členy týmu a vedení nemocnice viní i z toho, že mu trhali jmenovky u dveří nebo organizovali petiční akce, aby dostal výpověď. "Vedení Fakultní nemocnice Brno a falzifikátoři totálně zničili mou profesní kariéru za to, že jsem nahlásil dotační podvod a falšování grantu," uvedl Šeda. Ostatní členové výzkumného týmu na otázky Aktuálně.cz nereagovali. Například Jiří Žurek, který měl při výzkumu na starosti ekonomiku grantu, MF Dnes dříve řekl, že Šeda podle něj podává zkreslené informace.

Ministr financí v dopise žádá, aby byli tvůrci falzifikované zprávy potrestáni, a Šeda se naopak dočkal omluvy. Němeček by podle Babiše měl také zvážit i potrestání ředitele nemocnice Romana Krause. "Bohužel za více než měsíc jsem od něj nedostal odpověď," odpověděl Babiš na otázku, zda Němeček na jeho dopis reagoval.

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že úřad Babišovi odpoví během několika dní. Mluvčí uvedla, že případ bude ještě řešit škodní komise. "Ta rozhodne o případném finančním postihu zúčastněných osob," dodala Čechová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Muž odpovědný za havárii v děčínské chemičce dostal tříletý podmíněný trest

Okresní soud v Děčíně ve čtvrtek rozhodl o tříletém trestu s odkladem 54 měsíců pro bývalého zaměstnance chemičky v Děčíně, kde před třemi lety unikl fenol a dva lidé zemřeli. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.

Při havárii 26. dubna 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl o necelý měsíc později. Státní zástupce muže obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle znalců šlo o důsledek nevhodného způsobu připojování přečerpávací hadice. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten jako jediný stanul před soudem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy