Odpověď Babišovi. Smlouvy ukazují, jak bohatnou nemocnice

Radek Nohl Radek Nohl
2. 4. 2014 20:20
Na veřejnosti se objevily první dokumenty, které odtajňují, kolik inkasují nemocnice od VZP za poskytování péče.
Kolik inkasují české nemocnice? První smlouvy jsou na webu.
Kolik inkasují české nemocnice? První smlouvy jsou na webu. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Tuzemské zdravotnictví zažívá zlomový okamžik. Na veřejnosti se prvně objevily smlouvy, které ukazují, jaké částky inkasují české nemocnice za poskytování péče.

Dokumenty několika českých zdravotnických zařízení dala na svůj web největší zdravotní pojišťovna VZP.

Ze smluv deník Aktuálně.cz vyčetl, že Fakultní nemocnice v Brně inkasuje od VZP každý měsíc zálohu 262 milionů korun (ročně 3,1 miliardy), o 16 milionů měsíčně méně dostává nemocnice v Plzni a další brněnské zařízení u Svaté Anny inkasuje 111 milionů korun.

Platby pojišťoven byly tabu

Průlomové je zveřejní dokumentu proto, že doposud prakticky nebylo možné se k těmto údajům dostat. Pojišťovny odmítaly sdělovat to, kolik nemocnicím vyplácí i po žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Ministr Němeček vyzval pojišťovny, ať smlouvy zveřejnění.
Ministr Němeček vyzval pojišťovny, ať smlouvy zveřejnění. | Foto: Vojtěch Marek

VZP je nyní první. Další zdravotní pojišťovny by ji ale měly brzo následovat. Vyzval je k tomu ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Ten čelí tlaku ministra financí Andreje Babiše, který aniž by věděl, kam v českém zdravotnictví teče zhruba 240 miliard korun, odmítá dát do resortu více peněz.  

Na webu Všeobecné zdravotní pojišťovny byly zatím zveřejněny smlouvy s pěti fakultními nemocnicemi. Další budou následovat. "Původní záměr zveřejnit smlouvy na portálu veřejné správy narazil na technické problémy, jejichž vyřešení by si vyžádalo odklad," uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Kromě zmíněných měsíčních plateb je v některých dokumentech třeba uvedeno, jaké částky platí VZP za stomatologii. Například komplexní vyšetření stojí pojišťovnu 368 korun, ošetření zubního kazu u pacientů do 18 let 315 korun a třeba chirurgický zákrok přijde i na 900 korun. V dalších smlouvách, které se týkají rehabilitací, lékárny, LDN nebo některých pomůcek, ale konkrétní částky chybí.

Babiš: Zdravotnictví není transparentní

Kvůli tomu, že nejsou smlouvy zveřejněny a zdravotnictví má problém s transparentností, přerušila ve středu vláda debatu o navýšení odvodů za státní pojištěnce.

Zdravotnictví chybí transparentnost, říká Babiš.
Zdravotnictví chybí transparentnost, říká Babiš. | Foto: Ludvík Hradilek

Němeček plánuje, že by stát místo 787 platil za děti, důchodce či nezaměstnané 845 korun, a do resortu by tak navíc přitekly zhruba dvě miliardy korun.

Hnutí ANO to ale ve středu odmítlo. "Pojištění není možné donekonečna navyšovat. Nemáme signály, že by se v resortu šetřilo," uvedl po jednání vlády Babiš.

VZP zveřejní rámcové smlouvy včetně aktuálních úhradových dodatků. Má právní analýzy, že je to možné. Pojišťovna, která má v současné době 23 tisíc smluvních partnerů, odtajní nejprve smlouvy s velkými nemocnicemi a postupně i s těmi nejmenšími ambulancemi.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Muž se zákazem řízení srazil v Ústí nad Labem policistu

Policistu dnes srazil v Londýnské ulici v Ústí nad Labem jednačtyřicetiletý řidič, který nerespektoval výzvu k zastavení a začal policistům ujíždět. V ulici svým vozem s německou poznávací značkou také naboural několik dalších aut. Policie po jeho zadržení zjistila, že muž českého původu má zákaz řízení, řidič se odmítl podrobit testu na drogy. Zraněného policistu si převzala záchranná služba. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla záchranná služba a policie.

"Mohu potvrdit, že jsme odvezli jednoho policistu," řekl ČTK mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Závažnost zranění nechtěl specifikovat. Policejní mluvčí Veronika Hyšplerová řekla ČTK, že incident se stal krátce po 14:00. Dodala, že se k věci zatím nemůže blíže vyjádřit kvůli vyšetřování. "V tuto chvíli nelze předjímat, jak celá věc bude kvalifikována, případně jaký trest bude řidič mít," dodala Hyšplerová.

Další zprávy