Babiš přihrává velký byznys burze, již založil jeho ministr

Jakub Kalenský
1. 3. 2015 15:40
Ministr financí přesvědčuje Němečkův resort, aby nakupoval zdravotnický materiál přes kladenskou komoditní burzu. V ní ještě před pár měsíci působil ministr ANO Brabec. Jde o byznys za miliardy.
Babiš prosazuje centrální nákup zdravotnických potřeb přes burzu.
Babiš prosazuje centrální nákup zdravotnických potřeb přes burzu. | Foto: Thinkstock

Kladno - Českomoravskou komoditní burzu Kladno spoluzakládal současný ministr životního prostředí Richard Brabec. Pět let byl jejím ředitelem a ještě loni v září působil v jejích orgánech. Teď má burza šanci dostat se k byznysu v řádu miliard. A snaží se o to Brabcův stranický šéf a dřívější nadřízený z Agrofertu Andrej Babiš.

Ministr životního prostředí Richard Brabec.
Ministr životního prostředí Richard Brabec. | Foto: Vojtěch Marek

Babišovo ministerstvo financí chce kladenské burze přiklepnout centrální nákup zdravotnického materiálu – například obvazů, náplastí, injekčních stříkaček, ale i umělých kloubů nebo kardiostimulátorů. Podle odhadů ministerstva zdravotnictví se jen ve státem řízených nemocnicích nakupuje zdravotnický materiál za stovky milionů až jednotky miliard ročně.

Ve hře jsou miliardy navíc

Obrat však může v budoucnu ještě výrazně narůst. Jak už Aktuálně.cz upozornilo, finance budou centralizovaný nákup doporučovat i jednotlivým krajům a jejich nemocnicím. Přes burzu by se navíc podle Babišova resortu nemusel nakupovat jen zdravotnický materiál, ale i léky.

„Ve zdravotnictví vidí ministerstvo financí velký potenciál úspor právě v oblasti nákupu zdravotnických prostředků a také léčiv. Ministerstvo přišlo s pracovním návrhem na spolupráci s Českomoravskou komoditní burzou Kladno, kde by mohl být vytvořen nový burzovní trh právě pro oblast zdravotnictví,“ napsal mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka.

Na základě usnesení vlády je Babiš koordinátorem zavádění centrálního nákupu. Spolupráci s Českomoravskou komoditní burzou však může ministerstvu zdravotnictví pouze navrhnout. Konečné rozhodnutí, zda se burza dostane k dalšímu lukrativnímu obchodu, bude na ministru zdravotnictví.

Obě ministerstva zatím jednají o dalším postupu a podle informací zevnitř resortu zdravotnictví se Svatopluk Němeček (ČSSD) staví k nápadu ministra financí spíše zdrženlivě. V oficiálním vyjádření ho však zcela neodmítá.

„Snažíme se najít všechny varianty, jak uspořit v systému veřejného zdravotnictví. Chceme jít cestou centrálních nákupů, protože jednoznačně zvyšují efektivitu. V současné době řešíme několik variant, jak dosáhnout nejvyšších úspor. Mezi zvažovanými možnostmi je i varianta komoditní burzy, kterou podporuje ministerstvo financí, ale definitivní rozhodnutí dosud nepadlo,“ řekl Němeček Aktuálně.cz.

„Jenom shoda náhod“

Richard Brabec říká, že se v této záležitosti neangažoval. „Věřte, že jsem se až z médií dozvěděl, že se uvažuje o možnosti obchodovat se zdravotnickým materiálem. Je to opravdu shoda náhod, samotného mě to překvapilo, nehrál jsem v tom žádnou roli,“ řekl Brabec.

Podle obchodního rejstříku figuroval Brabec v kladenské burze ještě loni v září, funkci člena burzovní komory skládal loni v lednu při nástupu do vlády. „Já jsem burzu před dvaceti lety s Pavlem Štorkánem (současným předsedou – pozn. red.) spoluzakládal, pět let jsem byl v devadesátých letech jejím ředitelem, pak jsem odešel do Unipetrolu. Po letech jsem tam byl nominován jako člen burzovní komory ministerstvem průmyslu a obchodu. To už byla spíše formální věc, kdy jsme se dvakrát třikrát ročně sešli a v zásadě jsme byli pouze informováni o vývoji.“

Brabec odmítá, že by svůj vliv v politice používal pro zlepšení obchodních výsledků svého bývalého působiště: „Burze se začalo dařit dlouho předtím, než jsem se v roce 2013 objevil v politice. Tohle nebylo jako s Alešem Řebíčkem a Viamontem, kdy ta firma dostávala zakázky, až když se Řebíček stal ministrem.“

"Kolosální střet zájmů"

Poslanci zdravotního výboru však problém vidí. „Je k diskusi, proč se vybírá právě tato firma, a určitě se o to budeme na výboru zajímat. Návrh na burzu nám připadal správný, ale pokud tam má figurovat někdo, kdo je takto personálně propojený, tak to asi není ideální – to vnímá každý,“ říká Ludvík Hovorka z koaliční KDU-ČSL.

„Všechno, co ministr financí dělá, je v kolosálním střetu zájmů. Je jen otázka, kdy už to bude chtít akceptovat větší část národa. Pan Babiš často testuje, jaký nápad mu ještě projde, k čemu je odpor veliký a k čemu malý, a podle toho postupuje dál,“ tvrdí Jiří Skalický z opoziční TOP 09.

Vedle toho je i otázkou, zda jsou nákupy přes kladenskou burzu skutečně tak výhodné. Instituce má na trhu momentálně monopolní postavení, stát zhruba před rokem odebral zbývajícím konkurentům povolení. A jak v lednu upozornil pořad Reportéři ČT, burza si sama a netransparentně určuje, jakým dodavatelům umožní o zakázky soutěžit. Kraj Vysočina, který na rozdíl od dalších regionů nekupuje energie skrze kladenskou burzu, má stejně výhodné ceny jako další kraje.

Ekonom a bývalý člen Národní ekonomické rady vlády Miroslav Zámečník označil nápad obchodovat přes burzu za „Kocourkov“. Stát má podle něj k dispozici certifikovaná elektronická tržiště, kde lze zboží nakupovat zadarmo. „Ale my budeme místo toho obchodovat na burze a ještě jí za to platit bůhvíjaké částky,“ zkritizoval Zámečník.

Ministr Babiš dostal dotazy, proč prosazuje centrální nákupy přes kladenskou burzu a zda v tom hraje roli i nedávné angažmá jeho stranického kolegy. Od čtvrtka na ně neodpověděl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy