ministr financí

Fiala pro ČT: Elektronickou evidenci tržeb definitivně zrušíme

Vláda definitivně zruší elektronickou evidenci tržeb, potvrdil pro Českou televizi premiér Petr Fiala (ODS). Povinná registrace, která byla kvůli epidemii covidu pozastavená, tak už nebude znovu platit. Konkrétní datum konce evidence ale zatím jasné není. 

Zástupci nové koalice tento systém kritizovali od začátku jeho fungování v roce 2016. Podle bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) evidence pomohla narovnat podnikatelské prostředí, do státního rozpočtu měla podle ní přinášet až dvacet miliard korun ročně. 

Matovič zůstává slovenským ministrem financí, opozice podle očekávání jeho odvolání neprosadila

Igor Matovič zůstává slovenským ministrem financí. Opozice ve středu v parlamentu podle očekávání nenašla dostatek hlasů pro jeho odvolání, informovala slovenská média. Pro odchod bývalého premiéra z nynější ministerské funkce hlasovalo jen 51 poslanců, přičemž zapotřebí bylo 76 hlasů. Proti vyslovení nedůvěry se naopak vyslovilo 67 poslanců a 17 se jich zdrželo.

Hlasování iniciovala opoziční strana Hlas expředsedy vlády Petera Pellegriniho. V návrhu na vyslovení nedůvěry strana uvedla, že Matovič nese zodpovědnost za údajný rozvrat právního státu a institucí, nehospodárného nakládání s prostředky určenými na koronavirové testování či kontroverzní nákup ruské covidové vakcíny Sputnik V.

Do poslední chvíle byl nejistý pouze postoj koaliční strany SaS Richarda Sulíka, která v minulosti vyjadřovala vůči lídrovi nejsilnější vládní strany OLaNO silné výhrady. Její poslanci se ale nakonec hlasování zdrželi, stejně jako část poslanců další vládní strany Za lidi a jeden poslanec za OLaNO.

Zdroj: ČTK
Pokračovat