komise

Sněmovna reprezentantů schválila komisi k vyšetření útoku na Kapitol

 Americká Sněmovna reprezentantů ovládaná demokraty schválila ustavení komise k vyšetření nepokojů v sídle Kongresu z 6. ledna. Informovala o tom agentura Reuters, podle které budou mít nad výborem kontrolu demokraté. Republikáni snahy o ustavení podobného orgánu spravovaného oběma hlavními stranami v květnu zamítli. Senát koncem května zablokoval vytvoření nezávislé komise, v níž by byli rovným dílem zastoupeni demokraté i republikáni. 

Komise se bude zabývat skutečnostmi kolem nepokojů, které připravily o život pět lidí. Dav stoupenců tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa odmítajícího výsledek voleb vtrhl 6. ledna do budovy Kapitolu a narušil společnou schůzi Kongresu k podzimním volbám hlavy státu.

Zdroj: ČTK

Vyšetřovací komise k Bečvě možná vůbec nevznikne, vládní strany i komunisté jsou proti

Sněmovní vyšetřovací komise k loňské ekologické havárii na Bečvě, kterou iniciovala opozice, možná vytvořena nebude. Sněmovna dnes odmítla dokončit projednávání vzniku komise, kterým se začala zabývat ve středu. Proti ustavení komise se kromě vládních ANO a ČSSD stavěli komunisté, kteří vládu podporují a spolu mají v dolní komoře většinu.

Opozice iniciovala vznik komise zejména kvůli tomu, že původce otravy Bečvy kyanidem není ani po půl roce vyšetřování znám. Znalec Jiří Klicpera, který má vypracovat pro policii posudek, opakovaně požádal o delší lhůtu. Stejně jako ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec vyloučil, že by původcem otravy byla chemička Deza z holdingu Agrofert.

Odpůrci komise argumentovali zejména tím, že by zasahovala do dosud neukončeného vyšetřování a že by její činnost nic nepřinesla. Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky by komise měla by vyhodnotit postup státních orgánů a jejich případná procesní pochybení či liknavost. Měla by také vyvodit případnou trestní odpovědnost.

Ekologická havárie zasáhla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

Zdroj: ČTK

Rakouské úřady měly teroristu z Vídně v hledáčku. Komise posoudí, zda nepochybily

Rakousko ustavilo vyšetřovací komisi, která se bude zabývat teroristickým útokem ve Vídni. Zjistit má především to, zda k němu nepřispělo i selhání rakouských úřadů. Předběžnou zprávu z vyšetřování by měla komise předložit již za čtyři týdny, informovala agentura APA.

Dvacetiletý islamista zavraždil minulý týden v centru Vídně čtyři lidi a přes dvě desítky jich zranil. Pachatelem činu byl Rakušan, jehož rodiče pocházejí z albánské menšiny v Severní Makedonii. Policie jej zastřelila.

Bezprostředně po atentátu čelily rakouské úřady kritice, protože krveprolití nedokázaly zabránit, ačkoli jim byl atentátník znám a byl dokonce už dříve odsouzen za teroristické spolčení. Koncem minulého roku byl předčasně propuštěn ze zařízení pro mladistvé pachatele.

Dodatečně vyšlo najevo, že úřady věděly také o jeho letních setkáních s islamistickými radikály a také o tom, že se v létě pokusil nakoupit munici do útočné pušky v Bratislavě. Přesto ho rakouská kontrarozvědka právě v té době přestala sledovat.

Zdroj: ČTK
Pokračovat