Poslanci ANO popírají Babiše. Němeček prý nebyl namol opilý

Radek Nohl Radek Nohl
11. 11. 2014 11:00
Ministr financí Andrej Babiš na svém blogu uvedl, že ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček na výjezdním zasedání zdravotního výboru opilý vyzýval poslance k tanci.
Ministr financí Andrej Babiš je ve sporu s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem.
Ministr financí Andrej Babiš je ve sporu s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) nebyl na výjezdním zasedání sněmovního zdravotního výboru ve Znojmě namol opilý, jak na svém blogu napsal ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Deníku Aktuálně.cz to řeklo deset poslanců, kteří se říjnové akce na jihu Moravy zúčastnili. Němeček podle nich sice popíjel víno, ale rozhodně věděl, co dělá.

Že je Babišův další útok na kolegu z vlády přinejmenším zkreslený, vyplývá z výpovědí nejen Němečkových spolustraníků z ČSSD, ale Babišových vlastních poslanců z hnutí ANO.

"Určitě ne," odpověděl poslanec ANO Pavel Volčík na otázku, zda byl Němeček úplně opilý. "Namol - tedy, že by nevěděl, co dělá - nebyl," doplnil Volčíkův kolega Milan Brázdil. A šéf zdravotního výboru Rostislav Vyzula - rovněž z ANO - podotkl, že bez krevní zkoušky nelze množství alkoholu upřesnit.

Naprostá většina ze čtyřiadvaceti členů zdravotního výboru jsou navíc lékaři, a stupně opilosti by tedy ze své praxe měli rozpoznat.

Poslanec: Víno jsme pili všichni

Zmíněné zasedání se uskutečnilo v polovině října. Po oficiální části, na níž poslanci mimo jiné řešili návrh vládního zákona o zdravotním pojištění, byla na programu večeře a poté zábava. Při ní hrála poslancům cimbálová muzika.

Podle poslance ČSSD Jaroslava Krákory nebo lidovce Ludvíka Hovorky se všichni dobře bavili a pili alkohol.

"Nejsme abstinenti, každý si dával víno," řekl Jaroslav Krákora. "Atmosféra byla uvolněná, pan ministr byl v té náladě nejdéle," doplňuje Milan Brázdil.

Že má ministr zdravotnictví problémy s alkoholem, se Andrej Babiš snažil upozornit podruhé během několika dnů. V pátek ho nejprve poslal na protialkoholické léčení, v pondělí se pak do něj opřel ve svém blogu a zmínil akci ve Znojmě.

"Já možná nedokážu, že má pan Němeček problémy s alkoholem, pokud bude uklízečka na ministerstvu zdravotnictví disciplinovanější než pan Němeček a pokud bude poslancům zdravotního výboru hloupé přiznávat, že je namol opilý pan ministr na říjnovém výjezdním zasedání ve Znojmě vyzýval k tanci," napsal Babiš.  

Ministr vyzýval ostatní k tanci

Účastníci akce ale výzvu k tanci chápali jako hromadnou, nikoliv individuální. To když si prý Němeček u kapely objednal oblíbenou skladbu a poté chtěl od ostatních poslanců, aby se s ním pobavili v kole.  "Vyzval i mě, měl jsem ale pocit, že se tak snažil vytáhnout více lidí k tanci," dodal Brázdil.

Ministr Němeček se ke slovům Andreje Babiše vyjadřovat nechce. "Na něco takového reagovat určitě nebudu. Potřebujeme řešit skutečné problémy českého zdravotnictví, nikoliv eskalovat vnitrokoaliční rozmíšky," uvedl Němeček.

Babiš s Němečkem jsou ve sporu dlouhodobě. Dříve se oba ministři dohadovali například o tom, zda by se měly zveřejňovat smlouvy mezi nemocnicemi a pojišťovnami. Teď se ale situace vyhrotila natolik, že se kvůli ní tento týden sejde i vedení vládní trojkoalice.

Páteční slova Andreje Babiše o nutném Němečkově protialkoholním a psychiatrickém léčení přitom odsoudili premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy