Ať už stát nemluví do cen léčení, navrhuje Babišův analytik

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
17. 5. 2015 8:11
Podle Adama Vojtěcha si zdravotní pojišťovny mají samy určit, jakou péči pro své klienty u lékařů a v nemocnicích nakoupí. Samy by si měly nasmlouvat i cenu. Poslanci nesouhlasí.
Nemocnice. Ilustrační foto
Nemocnice. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Žádná regulace, žádné cenové stropy. Snížit útraty ve zdravotnictví by neměl stát, ale neviditelná ruka trhu. Tvrdí to analytik ministerstva financí Adam Vojtěch - osmadvacetiletý právník, o němž se už hovoří jako o Babišově kandidátovi na ministra zdravotnictví.

Tajemník jednoho z nejmocnějších mužů české politiky Andreje Babiše by nechal rozhodování o cenách léčení jen na pojišťovnách. To ony by si řekly, jakou péči svým klientům zaplatí. Stanovily by si také, od koho ji nakoupí a za kolik. 

"Z mého pohledu je to lepší systém než vydávání úhradové vyhlášky," odmítl Adam Vojtěch současný způsob, podle kterého výdaje reguluje ministerstvo zdravotnictví. A to většinou tak, že balík peněz pro lékaře "zastropuje". Pokud zdravotníci během roku "proléčí" víc, pojišťovna jim tuto péči navíc nezaplatí.

Speciální úřad pro kontrolu pojišťoven

Podle Vojtěcha by byl ale volný trh výhodnější. "Samozřejmě za podmínky, že by byly pojišťovny přísně kontrolovány," připomíná jedním dechem Vojtěch. Každé nové smlouvě by navíc měla předcházet veřejná soutěž. Pro pojišťovny by proto zřídil speciální kontrolní úřad. Podobnou vizi už měl například exministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09.

Úřad by měl dva základní úkoly: zveřejňovat naprosto všechny smlouvy lékařů s pojišťovnami a potlačovat nekalou soutěž. "Bylo by totiž potřeba zajistit, aby žádná z pojišťoven nezvýhodňovala vybrané lékaře či nemocnice," poodhalil Vojtěch své představy.

Dnes totiž protekce mezi špitály existuje. Nejvyšší kontrolní úřad třeba v loňském roce zjistil, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna zvýhodňuje „agelovské“ nemocnice před jinými. Posílá jim celé miliony navíc. Někdy dokonce na neschválenou experimentální léčbu.

Trh náklady na léčení zvedne, oponují poslanci

Mezi lékaři a poslanci ale vyvolaly Vojtěchovy představy rozpaky. Většinou s ním nesouhlasí. Pokud by se pojišťovnám rozvázaly ruce, úspory by to podle nich nepřineslo. Naopak. Nastal by chaos a náklady na péči by nabobtnaly, tvrdí oslovení politici.

"Výdaje by se navýšily. Ukazuje to dnešní praxe. Ministerstvo totiž sice vydává úhradovou vyhlášku, ta ale není závazná. Tři čtvrtiny smluv se proto nakonec uzavřou individuálně," upozorňuje třeba lidovecký poslanec Ludvík Hovorka. Mezi příjmy nemocnic jsou potom obrovské rozdíly – některé si podle něj dokážou s pojišťovnami dohodnout exkluzivní ceny.

Užitek by prý nepřinesl ani kontrolní orgán nad pojišťovnami. "Něco podobného už totiž zavedli na Slovensku. A výsledek je ten, že úřad nezkoumá systémové chyby nebo smlouvy s velkými hráči trhu, ale kontroluje ordinace obyčejných praktiků," vysvětluje Hovorka skepsi vůči novému úřadu.

Účinné zbraně jsou, jen se nepoužívají

Obě ministerstva - financí i zdravotnictví - už podle něj účinné zbraně ke kontrole mají. Ovšem nevyužívají je. "Měla by to napravit," uzavřel lidovecký poslanec.

Podobně se vyjádřili i sociální demokrat Jaroslav Krákora nebo poslanec za ANO Rostislav Vyzula. "Je sice pravda, že je úhradová vyhláška dokument velmi komplikovaný a že s ní ministerstvo přichází často pozdě, ve zdravotnictví ale své místo má," je přesvědčen Krákora.

Pokud by se smlouvy s pojišťovnami začaly uzavírat živelně, spotřebovalo by se podle něj daleko víc peněz. "Dokládají to ostatně nešvary s extraindividuálními smlouvami, které už máme ve zdravotnictví dnes," souhlasí Vyzula.

Jeden z kandidátů na ministra

Šéf České lékařské komory Milan Kubek pak dokonce odmítl Vojtěchův návrh jakkoliv komentovat. "Já to považuju za vtip a vtip nemá smysl komentovat," řekl Kubek.

O Babišově analytikovi Adamu Vojtěchovi se přitom v kuloárech spekuluje jako o jednom z možných kandidátů na šéfa resortu zdravotnictví - v případě, že by na postu skončil sociální demokrat Svatopluk Němeček, který se dlouhodobě brání kritice, mimo jiné také od Andreje Babiše.

Vojtěch dostal na ministerstvu financí na starosti pracovní skupinu pro zdravotnictví. Tento tým se v loňském roce pustil například do analýzy dat ze všech zdravotních pojišťoven, při které se potvrdilo, že jsou rozdíly v odměnách nemocnic za stejnou operaci až trojnásobné.

"Adam Vojtěch se také shání po koncepci zdravotnictví," prozradil Aktuálně.cz jeden ze spolupracovníků ministerstva financí, proč se spekulace šíří.

Sám Vojtěch ale nechtěl případné angažmá na ministerstvu zdravotnictví komentovat. "Není to rozhodně na pořadu dne," vysvětlil.

Jeho kandidaturu by navíc část poslanců neuvítala. Obávají se totiž vlivu Andreje Babiše, který podle nich nebezpečně proniká do byznysu ve zdravotnictví. "Pokud  by měl být pan Vojtěch kůň dosazený ministrem Babišem, tak by mi velmi vadil. Ministr financí si totiž nakupuje akvizice ve zdravotnictví, protože vidí, že je zdravotnictví výborná věc," řekla například komunistická poslankyně Soňa Marková.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy