Babiš poslal ministra ČSSD na léčení. Sprosté, řekl Němeček

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 7. 11. 2014 14:56
Mezi ministry financí a zdravotnictví se rozhořel další vážný spor, který bude řešit až koalice. Podle Babiše by měl Němeček urychleně nastoupit psychiatrickou léčbu.
Ministr financí Andrej Babiš.
Ministr financí Andrej Babiš. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Mezi ministry financí Andrejem Babišem (ANO) a zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD) se rozhořel další spor, kvůli kterému se dokonce sejde i koalice.

Poté co Němeček v pátek napadl média, která vlastní Agrofert předsedy ANO, a řekl o nich, že ho chtějí poškodit, přišla blesková reakce.

Na svém soukromém profilu Andrej Babiš doporučil ministru zdravotnictví, aby se šel léčit. "Šnajdroid Němeček by měl urychleně nastoupit protialkoholickou a psychiatrickou léčbu," napsal Babiš.

Tím tak zároveň naznačil, že ministra zdravotnictví ovládá bývalý poslanec ODS Marek Šnajdr, který má i po svém odchodu z politiky v Němečkově resortu velký vliv.

Němeček: Sprostý útok

Ministr zdravotnictví v reakci pro Aktuálně.cz řekl, že Babišova slova dokazují, že uhodili hřebíček na hlavičku. "Pokud někomu schází fakta a argumenty, tak se uchyluje k podpásovým sprostým útokům," prohlásil Němeček.

Do sporu se poté vložil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který ČTK řekl, že Babišova slova vypovídají o jejich autorovi. Sejde se kvůli nim koalice.

"Já to považuji za nešťastné a nevhodné, protože pokud máme nějaké věcné spory, tak je máme řešit věcně. Osobní útoky a animozity podle mě nepatří, když už je někdo má, na veřejnost," řekl vicepremiér Pavel Bělobrádek ČTK ke slovům Babiše.

Babiš je s Němečkem ve sporu dlouhodobě. Dříve se oba ministři dohadovali například o tom, zda by se měly zveřejňovat smlouvy mezi nemocnicemi a pojišťovnami.

"Nějakou dobu byl klid, až teď přišly ty vylhané věci, tak jsme na to zareagovali," řekl Aktuálně.cz Němeček. Myslel tím informace Mladé fronty Dnes, která v pátek uvedla, že ministerstvo zdravotnictví chce léčit pacienty kmenovými buňkami, i když tento druh léčby není v Česku legální.

Ministr Svatopluk Němeček.
Ministr Svatopluk Němeček. | Foto: Vojtěch Marek

Deník Aktuálně.cz o záměru informoval na konci října, jenže během té doby úřad tuto část z vyhlášky vyřadil. "Úhrada této metody tam není," řekl v pátek na tiskové konferenci Němeček.

Babiš s útoky proti Němečkovi pokračoval

Jenže Babiš poté, co poslal ministra zdravotnictví na léčení, s útoky prostřednictvím sociální sítě Twitter neskončil. Ministra zdravotnictví zároveň zkritizoval za údajně nevýhodné nákupy v ostravské fakultní nemocnici, kterou Němeček v minulosti vedl.

"Ale rozumím tomu, že stavět dům v Čeladné je drahá záležitost," dodal Babiš s odkazem na Němečkovo bydliště. "Nejsou už schopni zareagovat žádnými argumenty. To já komentovat nebudu, je to pod úroveň," řekl pro Aktuálně.cz Němeček.

Babiš přehlížel vlastní problém v hnutí ANO

Podle šéfa ODS Petra Fialy však není možné, aby Babiš i Němeček dál zůstali společně ve vládě. "Dva ministři se obviňují z korupce. Buďto lžou oba, nebo jeden, nebo mají oba pravdu. Ani v jednom případě nemohou oba zůstat ve vládě," uvedl na Twitteru Fiala.

Ministr financí kvůli situaci ve zdravotnictví kritizoval i opoziční ODS. Té vyčítal, že její člen Petr Zimmermann sedí ve správní radě VZP a je zároveň spolumajitelem soukromé zdravotní sítě Privamed.

Šéf hnutí ANO ale přitom přehlížel problém ve vlastní straně. Deník Aktuálně.cz upozornil na to, že olomoucký lékař Rudolf Stupka, který se za ANO stal šéfem dozorčí rady Všeobecné zdravotní pojišťovny, byl zároveň podle obchodního rejstříku jednatelem nebo společníkem v osmi firmách, které podnikají ve zdravotnictví. Pět z nich inkasuje přímo peníze od VZP v objemu desítek milionů korun.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

Další zprávy