Němeček dostal anonymy kvůli auditu pražských nemocnic

ČTK ČTK
14. 6. 2015 21:40
Ministr zdravotnictví čelí výhrůžkám, píše v pondělním vydání časopis Týden.
Svatopluk Němeček
Svatopluk Němeček | Foto: Vojtěch Marek

Praha  - Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) čelí anonymním výhrůžkám kvůli auditu v pražských nemocnicích. V pondělním vydání to píše časopis Týden.

Mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová Týdnu potvrdila, že úřad eviduje několik anonymů, ale jejich obsah upřesnit nechtěla. Po Němečkově prověrce hospodaření nemocnic byl už třeba odvolán šéf Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Marek Zeman (ODS).

Anonymy podle týdeníku vyhrožují ministrovi, že auditem proti sobě "pozvedá vzdor velmi mocných osob" a "narazil do skály, která ho rozdrtí". Mluvčí ministerstva obsah anonymů nezveřejnila, "nervozitu v určitých kruzích" však podle ní mohlo vzbudit rušení dceřiných firem Nemocnice Na Homolce, zmíněné odvolání ředitele vinohradské nemocnice a další opatření.

Ředitele Vinohrad Zemana ministr odvolal kvůli ekonomickým problémům nemocnice, které potvrdil právě ministerský audit.

Loni se přitom dostal Němeček do sporu s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), když se zastával ředitelů nemocnic, kteří kritizovali audit čerpání evropských dotací prováděný v nemocnicích ministerstvem financí.

Podle Babiše panovalo podezření na předražení projektů a porušování pravidel zakázek.

Ministerstvo financí začátkem května oznámilo, že audity čerpání peněz z EU v letech 2008 až 2013 na nákup přístrojů a vybavení onkologických a traumatologických center ukázaly pochybení za zhruba 300 milionů korun. Evropská komise za to strhla nemocnicím 78,5 milionu. Podle ministerstva zdravotnictví je ale stržená částka neobvykle nízká a dokazuje, že nákupy nebyly předražené.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy