Praha - Vedení firmy IZIP se krátce předtím, než správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny projekt zdravotních knížek definitivně zastavila, snažilo o větší transparentnost.
Před několika týdny změnilo na mimořádné valné hromadě formu akcií. Staré, které byly na majitele a díky kterým mohlo skrýt skutečné vlastníky, zrušilo.
Nově má společnost, do níž VZP napumpovala za více než deset let přes dvě miliardy korun, akcie na jméno.
IZIP byl přitom kvůli neprůhlednému financování dlouhodobě pod tlakem. Audit loni mimo jiné zjistil, že peníze, které VZP posílala na zdravotní knížky, končily u soukromých společností, platily se za ně golfové turnaje nebo pronájmy budov.
"Změna formy akcií souvisí s tím, jak se společnost IZIP vyvíjí směrem k co největší transparentnosti. Vlastnická struktura zůstává i nadále stejná," uvedla mluvčí IZIP Martina Klapalová.
Kauza IZIP
- Schváleno. IZIP definitivně končí, shodla se rada VZP
- Je konec, Heger s Nečasem odpískali předražený IZIP
- Jde to levněji, píše VZP. Bez IZIP může ušetřit miliony
- Politik ODS vlastnil firmu, v níž mizí veřejné miliony
- VZP krátí peníze nemocným, za IZIP však platila golf
- Tady testovali IZIP. E-knížku odmítli lékaři i pacienti
- Miliony mizí u spřátelených firem, zjistil audit IZIP
- Co bude s IZIP? Šéf VZP připustil i definitivní konec
- Doložka ve smlouvě s VZP přinesla IZIP stamiliony
- IZIP stál už o osm set milionů více, než VZP uváděla
- VZP odkryla tajného prodejce. Za IZIP dostane 400 tisíc
- Šéf VZP píše kvůli IZIP poslancům: Udělal jsem chybu
Akcie uschované u advokátů
Podle dostupných informací patří nyní 51 procent akcií VZP, zbytek je v držení tajemné švýcarské firmy eHI eHealth International.
Z dokumentů zveřejněných v obchodním rejstříku však vyplývá, že právě menšinový podíl akcií stále leží v úschově pražské advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný.
Té přitom vedení IZIP vyplatilo jen v loňském roce minimálně devět milionů korun (zhruba 7500 korun za hodinu práce).
A kancelář Císař, Česká, Smutný loni mimo jiné připravila smlouvu na koupi akcií, kterou za neznámou švýcarskou firmu eHI eHealth International podepsal právník Thomas Ladner a za VZP její šéf Pavel Horák.
Servis se vším všudy
Na lukrativní švýcarské adrese založila také společnost eHI eHealth International. A právě na ní europoslanci ODS Miroslav Ouzký a Milan Cabrnoch, Pavel Hronek a Jiří Pašek převedli svůj podíl.
"Odmítl jsem přímý prodej akcií VZP především proto, že jsem nikdy nechtěl a nechci od VZP získat v souvislosti s IZIP žádné peníze," prohlásil již dříve Cabrnoch. Zástupci advokátní kanceláře se k dotazům nevyjádřili.
O konci projektu IZIP rozhodla správní rada v pondělí. Pověřila ředitele Horáka, aby s firmou vypověděl do poloviny roku všechny smlouvy. Pojišťovna přestane do projektu investovat s koncem roku 2012.
Hlavním problémem IZIP je zejména to, že s ním lékaři odmítali pracovat. Terčem kritiky se ale stala hlavně cena projektu a jeho financování. V poslední době stál VZP ročně 150 milionů korun.
Je dobře, že zdravotní knížky IZIP končí? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.