Miliony mizí u spřátelených firem, zjistil audit IZIP

Radek Nohl Radek Nohl
17. 11. 2011 7:00
Jen v letošním roce zaplatila firma 9 milionů korun třeba advokátní kanceláři
Foto: Repro: Aktuálně.cz

Praha - Desítky milionů, které Všeobecná zdravotní pojišťovna posílá na provoz systému elektronických zdravotních knížek IZIP, končí u společností, jež s knížkami nemají nic společného.

Odhalil to audit, který si nechala zpracovat VZP a Aktuálně.cz jej má k dispozici. Byl zpracován předtím, než správní rada pojišťovny rozhodne, co s projektem za 1,8 miliardy korun udělá.

Audit měl rozptýlit či potvrdit pochybnosti, které se kolem projektu v poslední době objevily.

Vyplaceno 64 milionů

Z auditu například vyplývá, že devět milionů korun v letošním roce skončilo u majitelů advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný a spol., která pro společnost IZIP zajišťuje právní služby.

Téměř 3,5 milionu korun získala firma Total Brokers Partners, dva miliony korun pak Český národní symfonický orchestr. Za co IZIP těmto společnostem platil, není podle auditu jasné.

V jeho zjištěních stojí také to, že desítky milionů směřovaly do dvou spřátelených firem, které jsou s IZIP personálně propojeny.

Pochybnosti vzbuzuje podle auditorů i mimořádná platba k 31. srpnu 2011 společnosti MD Access za vedení zdravotních knížek ve výši 64 milionů korun. "K této fakturaci nebyl předložen rozpis poskytnutých služeb," uvedli auditoři.

Mzdy téměř 100 tisíc

Kromě toho si však v posledních měsících manažeři IZIP podle auditu vypláceli mzdy, které téměř přesáhly i částky 100 tisíc korun.

"Kdyby systém generoval nějaké úspory, tak budiž. Tři měsíce se ale mluví o konci a tady se vesele odměňuje," řekl Aktuálně.cz člen správní rady VZP a poslanec Jiří Rusnok (VV).

Účetnictví společnosti podle zjištění auditorů obsahuje řadu nepřesností. "Zjistili jsme také, že některé smlouvy nemají stanoven horní limit ceny nebo je fakturováno v jiné částce, než vyplývá ze smlouvy," píše se v dokumentu.

Problémy v účtech

"V tomto projektu by pokračoval jenom blázen," uvedl člen dozorčí rady VZP a poslanec Radim Vysloužil (VV). "Aniž bych konkretizoval obsah auditu, převzetím akcií by VZP nezískala kontrolu nad tímto projektem a spíše by se dostala do dalších problémů," dodal.

Co bude s IZIP? Radní VZP rozhodnou v pondělí...
Co bude s IZIP? Radní VZP rozhodnou v pondělí... | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ani podle člena správní rady pojišťovny Michala Sojky není možné za současné situace v projektu dále pokračovat. "Na mém názoru se po auditu nic nezměnilo. Jsem proti tomu, aby VZP další akcie kupovala," dodal Sojka.

Podle informace agentury ČTK má 49 procent v projektu utajovaný investor firma Asseco Central Europe, majorita zůstane Všeobecné zdravotní pojišťovně, která má zatím v advokátní úschově 46 procent akcií společnosti, pět koupila již dříve.

Mluvčí IZIP Marek Kuřina na dotazy zaslané prostřednictvím SMS nereagoval.

"Všechny prostředky z VZP byly použity na financování provozu a rozvoje společnosti," tvrdil ale europoslanec ODS a donedávna i jeden z majitelů IZIP Miroslav Ouzký, když se ho Aktuálně.cz před několika dny ptalo na detaily financování projektu.

 

Právě se děje

Další zprávy