VZP odkryla tajného prodejce. Za IZIP dostane 400 tisíc

Radek Nohl Radek Nohl
12. 10. 2011 18:20
Pojišťovna uvedla, že kromě neznámé švýcarské firmy koupila akcie i od Tomáše Mládka

Praha - VZP částečně odtajnila akcionářskou strukturu kritizovaného projektu elektronických zdravotních knížek IZIP.

Kromě europoslanců ODS Miroslava Ouzkého a Milana Cabrnocha vlastnil podle zjištění Aktuálně.cz zhruba 17 procent akcií i Tomáš Mládek.

Právě od něj pojišťovna podíl v projektu získala, až doteď ale odmítala jeho jméno říct. Šéf VZP Pavel Horák v pondělí pouze uvedl, že za prodej šestinového podílu dostane "fyzická osoba v ČR" asi 400 tisíc korun.

Teď ale pojišťovna jméno prodejce odtajnila a na svých webových stránkách uvedla, že akcie koupila právě od Mládka, který pracuje ve společnosti IZIP již od roku 2003.

Asi 28procentní podíl pak VZP nakoupila od neznámé švýcarské firmy eHI eHealth International. Ta v současné době také vlastní zbylých 49 procent akcií.

Šéf VZP Pavel Horák.
Šéf VZP Pavel Horák. | Foto: Ludvík Hradilek

Kromě Mládka a obou europoslanců ODS vlastnil dříve podíl ve firmě ještě Pavel Hronek a Jiří Pašek. Ti se také dlouhodobě na projektu podílejí.  

IZIP ve středu vydal prohlášení, ve kterém uvádí, že kromě neznámé švýcarské firmy a pojišťovny už žádný akcionář v projektu v současné době není.

Horák však chce, aby největší česká zdravotní pojišťovna získala sto procent akcií. Návrh předloží členům správní rady na nejbližším zasedání, které se bude konat na konci října.

Podle něj je toto jediná možnost, jak se mohou ukončit veškeré pochybnosti okolo celého projektu.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy