firma

Evidence vlastníků firem stále plně nefunguje, tvrdí manažer společnosti

Evidence skutečných vlastníků firem, která byla spuštěna k 1. červnu 2021, ani po více než měsíci plně nefunguje. Řekl to manažer společnosti Smart Office & Companies Michael Dobrovolný. Kamenem úrazu je podle něj nefunkční automatický průpis údajů z dalších rejstříků.

Místo přepisu je třeba nyní podle Dobrovolného absolvovat komplikovanou proceduru a smířit se s výdaji, které mohou dosáhnout i desetitisíců korun. "Za nesplnění povinnosti skutečné vlastníky do rejstříku zapsat hrozí pokuty až do půl milionu korun," dodal.

U některých specifických případů, zejména u takových, u kterých byly údaje zapsané nestrukturovaně nebo jde o historické data, je nutné procházet případ od případu, uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Markéta Poslušná. Ministerstvo spravedlnosti se podle ní ve spolupráci s rejstříkovými soudy a dodavatelem informačního systému snaží tyto případy vyřešit co nejdříve a doladit skript pro automatický průpis včetně všech speciálních případů.

Zdroj: ČTK

Počet bankrotů firem v prvním pololetí stoupl o 49 na 386, je to nejvíce od roku 2017

V prvním pololetí bylo v Česku vyhlášeno 386 bankrotů obchodních společností, o 49 více než ve stejném období loni. Počet byl nejvyšší od první poloviny 2017, tedy od začátku účinnosti novely insolvenčního zákona, která zpřísnila podmínky pro podávání věřitelských insolvenčních návrhů. Rovněž bylo vyhlášeno 3338 bankrotů podnikatelů, o 634 méně než před rokem. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, kterou firma poskytla ČTK.

Zároveň bylo podáno 501 návrhů na bankrot obchodních společností, meziročně o 64 více, a 3263 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti prvnímu pololetí 2020 o 696 méně.

"Vysoký počet firemních bankrotů v letošním prvním pololetí je způsobený kombinací velmi vysokého počtu insolvenčních návrhů v posledním čtvrtletí loňského roku, kdy jejich počet v žádném z měsíců neklesl pod stovku, a stabilně vysokého počtu insolvenčních návrhů po většinu letošního roku," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK

Australská firma Zip Co koupila zbývající podíl ve startupu Twisto

Australská finančně technologická společnost Zip Co převzala zbývající podíl v české firmě Twisto, která nabízí možnost odložení platby za nákup. Australané zaplatili 140 milionů australských dolarů (2,3 miliardy korun). Akvizice má pomoci firmě Zip v globální expanzi v rychle rostoucím odvětví označovaném BNPL, což je zkratka z anglických slov Buy Now, Pay Later (kup teď, zaplať později). V pondělí o tom informovala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Věřitelé schválili reorganizaci Kary. Novými vlastníky budou Natland a Rinth

Věřitelé kožešnické obchodní společnosti Kara Trutnov v pondělí na jednání na hradeckém krajském soudu schválili řešení úpadku firmy reorganizací. Reorganizační plán, který by měl zachovat činnost Kary, sestaví největší věřitel, společnost Natland Pohledávková V. z investiční skupiny Natland. Řízení Kary by měl převzít její bývalý vlastník Zdeněk Rinth, který by se měl s Natlandem stát i novým vlastníkem Kary. Kara má 160 věřitelů, kteří po ní požadují 277 milionů korun.

Rinth uvedl, že je Kaře připraven poskytnout financování v řádech desítek milionů korun. Již například zaměstnancům Kary uhradil dlužné mzdy za únor a co nejdříve hodlá vyřešit i mzdy za březen a duben. Ke konci letošního ledna měla Kara 179 zaměstnanců. Do konce dubna jejich počet klesl na 157, z toho jich je 125 v Česku a 32 na Slovensku. Co nejdříve chce Rinth otevřít dosud uzavřené prodejny Kary, které jsou především v obchodních centrech. 

Natland uvedl, že reorganizace je pro nezajištěné věřitele výhodnější než konkurz. Natland a Rinth disponují za Karou pohledávkou 167 milionů a mají ji ze dvou třetin zajištěnou majetkem Kary. Původně tuto pohledávku za Karou měla Česká spořitelna. Pohledávky nezajištěných věřitelů by měly být uspokojeny z provozního zisku Kary, prodeje nepotřebného majetku Kary nebo z úvěru. 

Zdroj: ČTK

Do očkování se chce zapojit 86 procent podniků, ukázal průzkum

Zapojit se do očkování mělo podle průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP) v lednu zájem 36 procent firem, nyní jich je 86 procent. Garantují rychlé očkování minimálně jednoho milionu lidí. Očkovací místo chtějí využívat dlouhodobě, například pro případné přeočkování. Komplikací je podle nich administrativa a dlouhé schvalovací lhůty. Vláda by také měla uvolnit očkování pro věkovou skupinu 18 až 55 let. SP k tomu ve čtvrtek kabinet a další dotčené instituce vyzval, uvedli na on-line tiskové konferenci zástupci svazu.

Nejvíce, zhruba polovina podniků, má podle průzkumu zájem o zřízení jednorázového očkovacího místa ve firmě pro zaměstnance, případně i pro jejich rodinné příslušníky. Tuto cestu by volily hlavně společnosti nad 250 pracovníků. Pro využití ordinací poskytovatelů pracovně-lékařských služeb mimo firmu je 48 procent podniků, především menších a středních, tři procenta společností jsou schopna se stát veřejným očkovacím místem.

Zdroj: ČTK

Testování na koronavirus se od dubna rozšíří o firmy do deseti lidí, schválila vláda

Povinné testování se podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) od 6. dubna rozšíří o firmy do deseti zaměstnanců a živnostníky, kteří se při práci setkávají s třetími osobami. V pondělí to schválila vláda, uvedla Schillerová na Twitteru. Každý týden se tak podle Schillerové testům podrobí až čtyři miliony lidí, průměrně půl milionu denně.

Zdroj: ČTK

Firmy do 49 zaměstnanců budou také muset povinně testovat pracovníky, oznámil Havlíček

Povinné testování bude podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) platit i pro firmy od deseti do 49 zaměstnanců, první kolo testování musejí dokončit do 26. března. Schválila to dnes vláda. Testování v malých podnicích se týká 650 000 pracovníků. Havlíček to napsal ČTK.

Firmy nad 250 zaměstnanců musely první cyklus testování dokončit do pátku, pro podniky s 50 až 249 pracovníky končí termín toto pondělí. Úřady a další veřejné instituce musejí všechny zaměstnance otestovat do středy. Pokud se připočtou malé firmy, pravidelně jednou týdně bude testování podle Havlíčka podstupovat 3,2 milionu pracovníků.

Zdroj: ČTK
Pokračovat