Schváleno. IZIP definitivně končí, shodla se rada VZP

Radek Nohl Radek Nohl
28. 5. 2012 16:15
Projekt, který stál přes dvě miliardy korun, bude VZP platit až do konce roku
Foto: Repro: Aktuálně.cz

Praha - Kritizované zdravotní knížky IZIP, které stály Všeobecnou zdravotní pojišťovnu přes dvě miliardy korun, definitivně končí.

Rozhodli o tom v pondělí členové správní rady VZP. Vedení pojišťovny do poloviny roku podepíše s IZIP výpovědi. Do zdravotních knížek přestane investovat s koncem letošního roku.

Deníku Aktuálně.cz to potvrdilo několik členů správní rady VZP.  

"Je evidentní, že projekt přispěl ke stabilizaci pojištěnců. Minimálně prokázal, že taková ta komunikace pacientských dat, výsledků vyšetření, je možná," zhodnotil předseda správní rady a poslanec ODS Marek Šnajdr.

"Projekt před deseti lety vznikal na principu dobrovolnosti a tohle očekávání se nenaplnilo," dodal Šnajdr. Navíc mu podle jeho slov uškodil také postup lidí z IZIP. Audit loni mimo jiné ukázal, že dochází k plýtvání s veřejnými penězi.

Zástupci ČSSD před hlasováním odešli

Pro konec projektu nakonec hlasovala naprostá většina zástupců státu a politiků, kteří se jednání zúčastnili. Podle informací Aktuálně.cz se zdrželi dva členové rady. Jedním z nich byl Josef Kochan (nominovaný ODS).

Radní za ČSSD před hlasováním místnost opustili, zůstal jen poslanec Jiří Koskuba. "Bez předjednání, bez předložení materiálů, bez vyčkání na konec pilotních projektů bylo nebezpečné rozhodovat," zdůvodnil Michal Sojka (ČSSD).

"Není to poslední naše setkání s IZIP," dodal Sojka.

Vedení firmy pondělní rozhodnutí nechtělo zatím komentovat. "Čekáme na oficiální stanovisko VZP, na jehož základě zvážíme veškeré další kroky. V tuto chvíli proto necítíme potřebu se k rozhodnutí správní rady vyjadřovat," uvedla mluvčí IZIP Martina Klapalová.

Další změny ve VZP? Premiér řekl ne

Ministr zdravotnictví Leoš Heger tím dotáhnul do konce jeden ze svých cílů.

Další - výrazné personální změny ve VZP - si ale Heger zatím neprosadil. A proto ani nemohl vyměnit čtyři členy správní rady (chtěl do ní vyslat lidi, kteří patří do jeho nejužšího týmu).

I když tento návrh již před časem předložil na vládu, na poslední chvíli o něm ministři nejednali. Proti se postavil premiér Petr Nečas (ODS).

Deník Insider v uplynulých týden popsal zákulisí dvou schůzek, které se mezi Hegerem a Nečasem uskutečnily. Na první z nich se nejprve dohodli, že obměnu radních odloží po hlasování o důvěře vládě.

Na té další se ale Heger dozvěděl, že si Nečas žádné změny nepřeje. Heger plánoval, že se pokusí sesadit z čela správní rady Marka Šnajdra (ODS), který je označován za silného zákulisního hráče českého zdravotnictví.

A právě to je podle Nečase problém. Mohlo by mu to totiž zavařit v jeho vlastní straně.  

Auditoři odhalili plýtvání

Problémem IZIP bylo také to, že s ním lékaři odmítali pracovat. Terčem kritiky se ale stala hlavně cena projektu a jeho financování. V poslední době stál VZP ročně 150 milionů korun.

"Už od podzimu to vedlo k tomu, že se projekt ukončí. Dělalo se vše proto, aby to bylo s co nejmenšími následky," prohlásila radní a poslankyně TOP 09 Patricie Kotalíková.

Europoslanec na golfu za peníze VZP.
Europoslanec na golfu za peníze VZP. | Foto: Aktuálně.cz, Czech Golf Production

Audit, který si nechala pojišťovna před časem zpracovat, odhalil, že desítky milionů jen v loňském roce skončily u soukromých společností, které nemají s provozem knížek nic společného.

Z veřejných peněz VZP se platilo i zhruba 100 tisíc korun měsíčně za pronájem budovy, kterou vlastnila firma, jež byla s IZIP personálně propojena. Zhruba devět milionů korun odteklo za právní služby na účet pražské advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný.

Více než 600 tisíc korun stály golfové turnaje. Jednoho z nich se účastnil i europoslanec Milan Cabrnoch.

Je dobře, že projekt IZIP končí? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Na Brněnsku vykolejila část vlaku a přerušila provoz, žádní zranění

V Tišnově na Brněnsku vykolejily ve čtvrtek dopoledne poslední dva vagony rychlíku Vysočina jedoucího z Prahy do Brna. Podle prvotních informací záchranných složek se událost obešla bez zranění. Z vlaku se evakuuje 150 lidí. Trať je zavřená, České dráhy zajišťují náhradní autobusovou dopravu. Předpokládané zprovoznění trati je v 18:00.

Zatím není jasné, co se stalo, ve hře je technická závada. Vše se vyšetřuje. "Vykolejily dva vozy, ale nejsou převrácené, stojí rovně. Zatím je to bez zjevných zranění, na místě je evakuace asi 150 lidí," řekla mluvčí Českých drah Gabriela Novotná. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy