Tady testovali IZIP. E-knížku odmítli lékaři i pacienti

Radek Nohl Radek Nohl
18. 11. 2011 21:15
Většina nemocnic tvrdí, že o elektronické knížky není zájem mezi lékaři ani pacienty
Foto: Repro: Aktuálně.cz

Praha - Vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny má argument k tomu, aby stoplo další investice do elektronických zdravotních knížek IZIP.

Podle vedení většiny nemocnic ve dvou krajích, kde je projekt od září pilotně testován, systém příliš nefunguje a lékaři s ním nespolupracují.

"Je kolem toho takové rušno, že jsem ani lékaře netlačil, aby s ním spolupracovali. O registraci do systému však není zájem ani ze strany pacientů," řekl Aktuálně.cz ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev.

"Ani u nás IZIP příliš nefunguje a většina lékařů s ním odmítá pracovat," prohlásil ředitel nemocnice v Mariánských Lázních Petr Tuháček.

Jsou to přitom právě zdravotnická zařízení v Kraji Vysočina a Karlovarském kraji, ve kterých má projekt elektronických knížek ukázat, jaké dokáže přinést úspory a jestli je smysluplný. Kvůli tomu, že však IZIP doktoři nevyužívají, hrozí jeho konec.

"Proč budeme držet při životě něco, co nikdo nechce," řekl Aktuálně.cz jeden z vládních poslanců a členů správní rady VZP, která bude už příští týden rozhodovat, co se systémem dál.

Zájem roste, oponuje šéf IZIP

Naopak vedení společnosti IZIP tvrdí, že podle jejich statistik zájem o elektronické knížky roste. Objem záznamů vložených do systému se prý za posledních pět měsíců zvýšil o více než 25 procent.

"Aktivita registrovaných lékařů se neustále stupňuje - velmi dobře je to vidět právě v pilotních krajích, kde se v říjnu zvýšil nejenom počet zápisů, ale také počet záznamů," uvedl ředitel společnosti IZIP Jiří Pašek.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Nejsou to ale pouze dvě zmíněné nemocnice, které mají s elektronickými knížkami problém. Pozitivní zkušenosti s ním nemá ani vedení nebo lékaři ze zdravotnického zařízení v Chebu, Velkém Meziříčí nebo Novém Městě na Moravě.

"Hodnotit v tuto chvíli projekt je předčasné. Určitě ale lze říci, že široká diskuse a polemika, která se nyní vede kolem společnosti IZIP, projektu nepomáhá a řada lékařů na ni poukazuje," prohlásil ředitel havlíčkobrodské nemocnice Vít Kaňkovský, který jako jeden z mála nemá s elektronickými knížkami zatím problém.

Podle místopředsedy správní rady VZP a hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka (nominovaný za ČSSD) se tu jen vyvíjí tlak, aby se elektronické zdravotní knížky nezavedly.

Budoucnost projektu? Rozhodne se v pondělí

Budoucnost kritizovaného projektu elektronických zdravotních knížek IZIP však v současné době visí na vlásku.

Většina politiků se na posledním zasedání orgánů VZP přikláněla k jeho zastavení.

Tuto variantu poprvé připustil i šéf pojišťovny Pavel Horák. Ten se dostal pod velký tlak. Kritizovali ho zejména vládní poslanci TOP 09 a ODS.

Rozhodnout se, co s IZIP bude dál, má rozhodnout správní rada největší české zdravotní pojišťovny v pondělí.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Kanonýr Werner z Lipska je prý na odchodu do Chelsea

Útočník Timo Werner je údajně blízko odchodu z Lipska do Chelsea. Londýnský klub už podle médií souhlasil s tím, že využije výstupní klauzuli ve smlouvě čtyřiadvacetiletého fotbalisty a zaplatí za něj 60 milionů eur (asi 1,6 miliardy korun).

Werner v minulosti působil ve Stuttgartu a do Lipska přišel před čtyřmi lety. V probíhající sezoně dal za saský celek ve všech soutěžích 31 branek a pomohl mu do čtvrtfinále Ligy mistrů. V bundeslize je Werner s 25 góly druhým nejlepším střelcem a Lipsku, za které nastupuje i český reprezentant Patrik Schick, patří třetí místo.

Právě Schickovu budoucnost by mohl Wernerův odchod ovlivnit. Český útočník je v Lipsku na hostování z AS Řím a součástí dohody je i možnost přestupu za 29 milionů eur. Trenér Julian Nagelsmann ale prohlásil, že o přestupu by uvažoval v případě, že cena klesne na 20 milionů. Schick zatím v 18 bundesligových zápasech dal devět branek.

Další zprávy