Tady testovali IZIP. E-knížku odmítli lékaři i pacienti

Radek Nohl Radek Nohl
18. 11. 2011 21:15
Většina nemocnic tvrdí, že o elektronické knížky není zájem mezi lékaři ani pacienty
Foto: Repro: Aktuálně.cz

Praha - Vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny má argument k tomu, aby stoplo další investice do elektronických zdravotních knížek IZIP.

Podle vedení většiny nemocnic ve dvou krajích, kde je projekt od září pilotně testován, systém příliš nefunguje a lékaři s ním nespolupracují.

"Je kolem toho takové rušno, že jsem ani lékaře netlačil, aby s ním spolupracovali. O registraci do systému však není zájem ani ze strany pacientů," řekl Aktuálně.cz ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev.

"Ani u nás IZIP příliš nefunguje a většina lékařů s ním odmítá pracovat," prohlásil ředitel nemocnice v Mariánských Lázních Petr Tuháček.

Jsou to přitom právě zdravotnická zařízení v Kraji Vysočina a Karlovarském kraji, ve kterých má projekt elektronických knížek ukázat, jaké dokáže přinést úspory a jestli je smysluplný. Kvůli tomu, že však IZIP doktoři nevyužívají, hrozí jeho konec.

"Proč budeme držet při životě něco, co nikdo nechce," řekl Aktuálně.cz jeden z vládních poslanců a členů správní rady VZP, která bude už příští týden rozhodovat, co se systémem dál.

Zájem roste, oponuje šéf IZIP

Naopak vedení společnosti IZIP tvrdí, že podle jejich statistik zájem o elektronické knížky roste. Objem záznamů vložených do systému se prý za posledních pět měsíců zvýšil o více než 25 procent.

"Aktivita registrovaných lékařů se neustále stupňuje - velmi dobře je to vidět právě v pilotních krajích, kde se v říjnu zvýšil nejenom počet zápisů, ale také počet záznamů," uvedl ředitel společnosti IZIP Jiří Pašek.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Nejsou to ale pouze dvě zmíněné nemocnice, které mají s elektronickými knížkami problém. Pozitivní zkušenosti s ním nemá ani vedení nebo lékaři ze zdravotnického zařízení v Chebu, Velkém Meziříčí nebo Novém Městě na Moravě.

"Hodnotit v tuto chvíli projekt je předčasné. Určitě ale lze říci, že široká diskuse a polemika, která se nyní vede kolem společnosti IZIP, projektu nepomáhá a řada lékařů na ni poukazuje," prohlásil ředitel havlíčkobrodské nemocnice Vít Kaňkovský, který jako jeden z mála nemá s elektronickými knížkami zatím problém.

Podle místopředsedy správní rady VZP a hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka (nominovaný za ČSSD) se tu jen vyvíjí tlak, aby se elektronické zdravotní knížky nezavedly.

Budoucnost projektu? Rozhodne se v pondělí

Budoucnost kritizovaného projektu elektronických zdravotních knížek IZIP však v současné době visí na vlásku.

Většina politiků se na posledním zasedání orgánů VZP přikláněla k jeho zastavení.

Tuto variantu poprvé připustil i šéf pojišťovny Pavel Horák. Ten se dostal pod velký tlak. Kritizovali ho zejména vládní poslanci TOP 09 a ODS.

Rozhodnout se, co s IZIP bude dál, má rozhodnout správní rada největší české zdravotní pojišťovny v pondělí.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Nový majitel má dát za Vítkovice Heavy Machinery přes 1,2 miliardy korun

Nový majitel by měl za ostravský strojírenský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM) zaplatit 1,2115 miliardy korun. Jde o nejvyšší nabídku ze čtvrtečního druhého kola výběrového řízení. Byla vyvolávací cenou v páteční aukci na portálu verejnedrazby.cz, do níž postoupilo pět nejvážnějších zájemců, a nakonec se ukázala být i konečnou cenou. Za firmu to ČTK sdělil Jaroslav Martínek.

Jméno subjektu, který ve výběrovém řízení předložil nejvyšší nabídku, zatím insolvenční správce Lukáš Zrůst nesdělil. "Bude oznámeno po splnění dílčích povinností ve smyslu insolvenčního zákona," uvedl Martínek.

Prodejní proces páteční aukcí ještě neskončil. Do 27. ledna musí s jejími výsledky vyslovit souhlas věřitelský výbor, zajištění věřitelé a soud. "Pokud bude vysloven, má nový majitel čas do 11. března na doplacení kupní ceny. O den později je nejzazší termín pro uzavření smlouvy o převodu závodu a 15. března je rozhodný den pro převod VHM na nového majitele," uvedl Martínek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americká Sněmovna reprezentantů předá Senátu ústavní žalobu na bývalého prezidenta Trumpa v pondělí. Oznámil to šéf senátní většiny Schumer

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Samková byla druhá v kvalifikaci na první závod Světového poháru

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila druhá v dnešní kvalifikaci na úvodní závod Světového poháru. V italské Chiese ji o 74 setin sekundy předčila domácí Raffaella Bruttová. Nikdo jiný z českých reprezentantů do sobotních vyřazovacích bojů nepostoupil.

Ani úřadující mistryni světa Samkové se v hustém sněžení příliš nevedlo. Po startu se dostala doleva mimo ideální stopu do hlubokého sněhu. "Pak už to bylo tlačení boulí do finiše, hodně na sílu. Ta mezera je dost, ale v tomhle počasí jsou rozestupy velké. Žádné velké nadšení z dnešního sportování není, ale výsledek docela jde," řekla olympijská šampionka ze Soči v nahrávce pro média.

Další zprávy