Živě: Se Starosty a TOP 09 končíme, chovají se k nám nepřátelsky, řekl Babiš. Vládu chce do Vánoc

Živě
Ve volbách do Poslanecké sněmovny suverénně zvítězilo hnutí ANO, druhá byla ODS, třetí a čtvrté místo obsadili piráti a SPD. Jedinou dvoučlennou koalici by sestavilo ANO s ODS, která to ale kategoricky vylučuje. Ve sněmovně je rekordních devět stran, křesla získaly i KSČM, KDU-ČSL, TOP 09 (s historicky nejmladším poslancem Dominikem Ferim) a STAN. Povolební vyjednávání stran sledujeme on-line.
Předseda ODS po schůzce s Babišem: S hnutím ANO do vlády nepůjdeme | Video: Radek Bartoníček
Živě
Aktualizovat reportáž
7:35

Jednání se podle politiků zatím točí především kolem budoucího uspořádání Sněmovny. Funkci předsedy pro sebe chtějí vítězné hnutí ANO, které prosazuje dosavadního místopředsedu komory Radka Vondráčka, a ODS.

Podle občanských demokratů by byl ideálním kandidátem na šéfa Sněmovny předseda strany Petr Fiala.

Do jednání se středopravicovými stranami se zatím nezapojuje TOP 09, která čeká na ustavení klubu. Její šéf Miroslav Kalousek v úterý oznámil, že už nebude obhajovat funkci předsedy, aby usnadnil dohodu na spolupráci, které by mohly bránit výhrady k jeho osobě.

7:30

Další sérií schůzek budou dnes pokračovat povolební vyjednávání stran, které se dostaly do Sněmovny. Hnutí ANO začne druhé kolo svých jednání s představiteli hnutí Svoboda a přímá demokracie, které čekají i rozhovory s ČSSD a odpoledne také ustavující zasedání poslaneckého klubu.

Jednání si naplánovali i občanští demokraté, kteří budou hovořit s lidovci a zástupci Starostů a nezávislých. Obě strany, jejichž projekt volební koalice v červnu zkrachoval, budou jednat také spolu.

7:25

Vážení čtenáři, začíná čtvrtý povolební den. Veškeré dění i nadále sledujeme on-line.

21:23

Piráti se dnes s ODS shodli na tom, že není třeba měnit jednací řád komory, jak o tom mluví vítězná strana voleb, hnutí ANO. "Určitě řada věcí se dá řešit na úrovni gentlemanské dohody," myslí si šéf Pirátů Ivan Bartoš. K úpravám jednacího řádu je podle něho třeba zaujmout citlivý přístup. Obě strany míní, že ve Sněmovně by opozice měla obsadit kontrolní výbory a komise.

20:22

Úvodní kolo vyjednávání nepřineslo ani přibližnou představu o podobě případné budoucí vlády, jednalo se hlavně o uspořádání sněmovny. "Oni všichni říkají, že nechtějí do vlády. Já tomu rozumím, že chtějí být v opozici. My říkáme, domluvme se na sněmovně, zkusíme to ještě a uvidíme, jak se k tomu postaví," řekl ČT Babiš. Do konce listopadu by podle něj mělo být jasno, jaká bude mít vláda formu, tedy jestli půjde o koalici nebo například menšinovou vládu.

 

20:21

Hnutí ANO se už ve druhém kole povolebního vyjednávání se stranami nesetká se STAN a TOP 09. "Tam už není co řešit. Oni mají v podstatě minimální počet poslanců. K nám se chovají nepřátelsky," řekl Babiš v České televizi. Druhé kolo jednání začíná ve čtvrtek, kdy se ANO znovu setká s představiteli hnutí Svoboda a přímá demokracie. V pátek žádné schůzky naplánované nejsou, pokračovat chce ANO v pondělí.

19:09

 

Piráti pravděpodobně nepostaví do prezidentských voleb svého kandidáta. "Nevím, že by bylo v plánu za Piráty někoho stavět," citoval server Novinky.cz předsedu strany Ivana Bartoše. "Nemyslím si, že je v té soutěži úplně fér podporovat i nezávislého kandidáta tou vahou politické strany ve sněmovně," dodal. 

17:41

Bartoš řekl, že piráti ještě nejsou rozhodnutí, koho z dvojice Radek Vondráček (ANO) a Petr Fiala (ODS) podpoří na pozici předsedy sněmovny. "Musíme se o tom v rámci poslaneckého klubu poradit. Ten bude zasedat v sobotu," řekl. 

17:39

Podle Bartoše se na jednání s ANO mluvilo i o změně jednacího řádu. Řeč ale přišla jen na zkrácení pauzy poslaneckého klubu.

17:38

Piráti by chtěli post předsedy bezpečnostního výboru, řekl Bartoš.

17:37

"Pirátská strana by chtěla místopředsedu sněmovny," řekl po jednání s ANO předseda pirátů Ivan Bartoš.

15:35

Sněmovní kluby čekají v budovách dolní komory přesuny. Stěhovat se bude i nyní nejsilnější frakce hnutí ANO. Na původním místě zůstane jen klub ODS, který ale dostane více kanceláří. V začínajícím volebním období bude ve Sněmovně devět poslaneckých frakcí, tedy o dvě více než v minulém.

15:11 ikona ODS online

Přestřelkou mezi Babišem a piráty se baví už i ODS.

14:36

V Ústeckém kraji podle STAN nedošlo k započítání některých preferenčních hlasů kandidátů, kteří se nacházeli na druhé straně volebního lístku. "Na vině je současný systém sčítání hlasů, který je nákladný a chybový," tvrdí STAN.

Podle Českého statistického úřadu strana může podat stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. "Nekontrolujeme práci okrskových volebních komisí, jejíž činnost není v naší gesci, ani na ni nedohlížíme. Je na komisi, aby správně spočítala hlasy, vč. preferenčních, a správně zapsala výsledky," vysvětlil úřad.

STAN však nemá v úmyslu rozporovat výsledek voleb. "Pouze chceme upozornit na nedostatky současného volebního systému," upřesňuje.

14:08

Předseda hnutí Andrej Babiš se nezúčastní dnešního jednání s piráty. Vadí mu, jakým způsobem s ním představitelé této strany jednají. "Myslím, že by měli absolvovat kurz společenského chování a naučit se chovat," řekl Babiš pro Novinky.cz. Předseda pirátů Ivan Bartoš však takové kritice nerozumí a na Facebooku zveřejnil SMS, kterou Babišovi dnes ráno poslal.

10:43

Nominace Radka Vondráčka (ANO) a Petra Fialy (ODS) na funkci předsedy Poslanecké sněmovny ještě musí projednat poslanecký klub Pirátské strany.

"Vondráček má historicky zkušenost s místopředsedováním. Informaci, že ODS poptává (funkci předsedy), jsme zaznamenali v úterý, ještě to musíme projednat s poslaneckým klubem," řekl šéf pirátů Ivan Bartoš

10:40

Předsednictvo SPD navrhlo šéfa hnutí Tomia Okamuru na funkci místopředsedy Poslanecké sněmovny. Na předsedu poslaneckého klubu předsednictvo schválilo místopředsedu hnutí Radima Fialu. Okamura to oznámil v České televizi.

10:30

Plán setkání představitelů stran s prezidentem Milošem Zemanem.

"Jízdní řád" setkání pana prezidenta s představiteli parlamentních stran na zámku v Lánech: 31.10.2017 14:00 setkání s představiteli hnutí ANO 15:30 tisková konference 1.11.2017 14:00 setkání s představiteli ODS 2.11.2017 14:00 setkání s představiteli Pirátů 6.11.2017 14:00 setkání s představiteli SPD 7.11.2017 14:00 setkání s představiteli KSČM 13.11.2017 14:00 setkání s představiteli ČSSD 14.11.2017 14:00 setkání s představiteli KDU-ČSL 15.11.2017 15:00 setkání s představiteli TOP 09 16.11.2017 15:00 setkání s představiteli STAN

Zveřejnil(a) Jiří Ovčáček dne 25. Říjen 2017
10:08

Jednání zástupců hnutí ANO a Pirátů o uspořádání sněmovny proběhne o půl páté.

9:45

Mandát v Poslanecké sněmovně získala ve volbách v Jihomoravském kraji jednička kandidátky Starostů a nezávislých (STAN) Jana Krutáková. Bere ho jako zadostiučinění za soudní tahanice, kterými v minulosti prošla a po nichž jí zůstaly zdravotní problémy a nevraživost lidí. Bývalá starostka Moravské Nové Vsi na Břeclavsku se zpovídala ze zneužití pravomoci úřední osoby kvůli nevýhodnému pronájmu pozemků obce pro stavbu solární elektrárny. Nejprve dostala podmínku, pak ji soud zprostil obžaloby. 

"Když se ohlédnu zpět za vykonstruovanou kauzou, zůstaly mi po ní zdravotní problémy, které ale nejsou až tak vážné. Mnohem horší je vztah spoluobčanů ke mně a mé rodině. Nevím, kde se stále v těch lidech bere tolik nenávisti, zášti a schopnosti ubližovat. Těch, kteří se takto chovají, je mi opravdu líto," řekla Krutáková. 

9:38 ikona ODS online

V 10 hodin proběhne schůzka pirátů a ODS k povolební situaci.

9:37

Vážení čtenáři, začíná čtvrtý povolební den. Veškeré dění i nadále sledujeme on-line.

22:13

Poslední stranou, s níž se představitelé ANO zatím nesešli, jsou piráti. V příštím týdnu se podle Babiše odehraje další kolo vyjednávání, a to již o konkrétním rozdělení sněmovních výborů.

"Poprosili jsem všechny, aby nám dali konkrétní návrhy, o které výbory by měli zájem," doplnil místopředseda ANO a šéf poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek.

22:12 ikona ODS online

Představitelé hnutí a občanské demokracie spolu mluvili také o změnách jednacího řádu Sněmovny, které by chtělo prosadit ANO. "Trváme na tom, že změny v jednacím řádu Poslanecké sněmovny být nemají," řekl Fiala.

21:49 ikona ODS online

Video: Vláda s ANO? Ne, ne, ne. Předseda ODS Petr Fiala po večerním jednání.

Předseda ODS po schůzce s Babišem: S hnutím ANO do vlády nepůjdeme

1:36
Předseda ODS po schůzce s Babišem: S hnutím ANO do vlády nepůjdeme | Video: Radek Bartoníček
21:47

Video: Po úterních jednáních se vláda zatím ani nerýsuje. Andrej Babiš zůstává klidný.

Andrej Babiš byl po schůzce s ODS v dobré náladě: Já nemám nikdy obavy

1:50
Andrej Babiš byl po schůzce s ODS v dobré náladě: Já nemám nikdy obavy | Video: Radek Bartoníček
21:44

Babiš argumentoval na příkladu ČSSD. "V tuto chvíli de facto sociální demokracie má předsedu Poslanecké sněmovny a Senátu i premiéra. Takže není nic zvláštního na tom, že máme takový požadavek," uvedl.

21:43

"Naše vítězství ve volbách je tak dominantní, že není důvod, aby náš kandidát pan Vondráček nebyl zvolen předsedou Poslanecké sněmovny," řekl po jednání s ODS předseda ANO Andrej Babiš.

21:41

Vedení ANO po jednání s ODS na snímku zpravodaje Aktuálně.cz Radka Bartoníčka.

21:40 ikona ODS online

O případné vládní spolupráci zástupci ANO a ODS vůbec nejednali.

21:39 ikona ODS online

Hnutí ANO nechce ODS přenechat post předsedy Sněmovny. Novinářům to řekli zástupci hnutí a občanských demokratů po večerním jednání.

19:50

K případným změnám pravidel jednání sněmovny Kalousek uvedl, že poslanci jeho strany nejsou ochotni se bavit o návrzích, které omezí demokratickou diskusi. Jako logické ale vidí návrhy na omezení přestávek sněmovních frakcí, neboť devět klubů by mohlo takto jednání Sněmovny zablokovat. "Ty dvě hodiny jsme připraveni výrazně redukovat, protože by se taky nemuselo celý den jednat, jenom by se to vypřestávkovalo," řekl

19:48

Kalousek zároveň nepovažuje za prioritu, aby jeho strana měla funkci místopředsedy sněmovny. Těch by podle něj mělo být nejvýš pět. "Možná, že někdo z nás bude kandidovat, ale nebude-li zvolen, nebudeme to chápat jako křivdu," řekl.

19:45

TOP 09 nepodpoří žádného kandidáta z hnutí ANO na pozici předsedy sněmovny. "Která Babišova loutka z hnutí ANO usedne na pozici předsedy Poslanecké sněmovny, je docela jedno. My tam budeme volit kohokoli jiného," řekl předseda strany Miroslav Kalousek.

19:22

Schůzka začala kolem 16:30 a trvala asi hodinu. I přes původní slib tiskového oddělení KSČM automobil s Filipem kolem čekajících novinářů jen projel a šéf komunistů setkání s prezidentem nekomentoval.

19:20

Na Pražském hradě skončila schůzka prezidenta Miloše Zemana s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem. Zeman se chce postupně sejít se zástupci všech stran, které se dostaly do Poslanecké sněmovny. Dnešní schůzka podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka tímto povolebním setkáním nebyla, Zeman si zástupce komunistů pozve do Lán v první polovině listopadu.

19:00

Zástupci ANO a TOP 09 se večer sešli ve sněmovně kvůli povolebnímu uspořádání. Podle odstupujícího předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska bude schůzka spíše informativní s ohledem na sílu a postoje obou formací. Na jednání přesto přišel "se srdcem na dlani", jak řekl novinářům.

18:13

Na to nejvtipnější a nejpodivnější, co v posledních dnech sociální sítě přinesly, se můžete podívat v pořadu Sociál. 

18:07

Poslanecké i senátorské zkušenosti má celkem 18 zákonodárců. Většina z nich je podle senátní statistiky členem jedné z komor parlamentu dosud. Senátní tisková tajemnice Eva Davidová to uvedla v reakci na vyjádření poslance a předsedy SPD Tomia Okamury, že je od roku 2007 jediným zákonodárcem se zkušenostmi ze sněmovny i Senátu.

Současnými poslanci a bývalými senátory kromě Okamury jsou Ivan Adamec a Veronika Vrecionová (oba ODS), Karel Schwarzenberg (TOP 09), Alena Gajdůšková (ČSSD), Stanislav Juránek (KDU-ČSL) a Jiří Hlavatý (ANO).

18:05

Celé vedení ČSSD by mělo po drtivé porážce ve sněmovních volbách odstoupit a svolat urychleně sjezd, který zvolí nové představitele. Vybídl k tomu Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy - Asociace svobodných odborů (OSPZV). Podle odborářů by takový postup dovedl ČSSD do vlády a podpořil vznik stejné koalice jako v posledním volebním období, tedy ANO, ČSSD a lidovců.

"Silácké řeči současného vedení ČSSD o odchodu do opozice nejsou v zájmu voličů, kteří chtějí pokračování vládní účasti české sociální demokracie, ale bez současného vedení, jež rezignovalo na sociálnědemokratické principy," uvedl OSPVZ. ČSSD by podle něj měla aspirovat na posty ministrů práce a sociálních věcí a zemědělství.

 

17:56

Prezident Miloš Zeman na Hradě přijal šéfa komunistů Vojtěcha Filipa.

17:49 ikona ODS online

Předseda ODS Petr Fiala se nechtěl blíže vyjadřovat k tomu, zdali jeho strana postaví vlastního prezidentského kandidáta. "Bavíme se o tom a veřejnost seznámíme včas s postupem v prezidentské volbě," řekl Fiala. 

17:47 ikona ODS online

"Já nechci personálně hodnotit návrh ANO, my jdeme s vlastním návrhem," odpověděl Stanjura na otázku, jak hodnotí návrh ANO, které chce na post předsedy sněmovny Radka Vondráčka.

17:44

"My bychom chtěli funkci předsedy Poslanecké sněmovny. Myslím si, že Petr Fiala by byl důstojný předseda a s tím jdeme do jednání," prohlásil předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

17:39 ikona ODS online

Všech 25 poslanců ODS podle Fialy odmítlo jakkoliv podpořit vládu ANO.

17:38 ikona ODS online

Dnes jednala výkonná rada ODS, po které představitelé strany vystoupili na tiskové konferenci. "Slyšel jsem takové nesmysly, že ODS nechce s hnutím ANO jednat. Budeme s hnutím ANO jednat a budeme s ním jednat dnes večer. Budeme jednat o uspořádání v Poslanecké sněmovně," řekl Fiala. Dodal ale, že nebudou jednat o sestavení vlády.

16:52

Se zestátněním Českého rozhlasu a televize, jak navrhuje Tomio Okamura, nesouhlasí ani prezidentský kandidát Jiří Drahoš.

16:30

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) v úterý nevyloučila, že se vzdá mandátu poslankyně. Je ale možné, že bude nakonec zastávat obě funkce, ještě se chce rozhodnout. Ve vedení kraje určitě setrvá, funkce hejtmanky je pro ni prioritou.

15:44

"Nasazení někoho už je v podstatě úplný nesmysl. Já si nemyslím, že někdo bude volit pana prezidenta podle toho, co bude říkat nějaký Babiš," uvedl Andrej Babiš k informaci, že hnutí ANO nepostaví vlastního prezidentského kandidáta. 

15:41

Hnutí ANO vlastního kandidáta do prezidentské volby nepostaví, řekl Andrej Babiš. Prezidentská volba podle něho zatím není pro ANO téma, řeší novou sněmovnu.

15:28

Prezident republiky Miloš Zeman rozhodl o svolání zasedání Poslanecké sněmovny, jeho zahájení stanovil na pondělí 20. listopadu 2017.

Foto: Matej Slávik
15:18

Přečtěte si komentář Jana Lipolda ke konci jednoho tradičního politika.

15:06 ikona ODS online

Reakce ODS na nabídku koalice s ANO.

14:09

O spolupráci mezi středopravicovými stranami se bude vedle TOP 09 pokoušet i ODS. Předseda občanských demokratů Petr Fiala novinářům řekl, že chystá jednání. Zdůraznil, že je nechce vést přes média.

Předseda STAN Petr Gazdík řekl, že jeho hnutí už s blízkými stranami jedná. "My se spolu intenzivně bavíme, s ODS, KDU-ČSL i Piráty," uvedl. V případě TOP 09 podle něj hnutí čekalo na výsledek dnešního zasedání vedení strany. Po něm záměr integrace středopravicových stran zopakoval končící předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

13:53

Miroslav Kalousek má nejlepší politická léta teprve před sebou.

13:39 ikona ODS online

Šéfem poslaneckého klubu ODS bude i nadále Zbyněk Stanjura. První místopředsedkyní klubu zvolili jeho členové pražskou poslankyni Janu Černochovou.

Zbyněk Stanjura
Zbyněk Stanjura | Foto: Vojtěch Marek
13:37 ikona ODS online

ODS je však připraveno jednat s ANO o uspořádání sněmovny.

13:35

Předseda ODS Petr Fiala vyloučil jakoukoli vládní spolupráci s hnutím ANO, občanští demokraté by nepodpořili ani menšinovou vládu.

13:33

 Povolební jednání grémia KSČM nepřineslo rozhodnutí o změně ve vedení strany. Diskuse o případných změnách v čele KSČM se očekává v pátek, kdy se sejde ústřední výbor, jehož členy jsou i krajští představitelé strany, sdělila dnes novinářům mluvčí KSČM Helena Grofová. Komunisté nevybrali ani nového předsedu poslaneckého klubu.

13:12

Dosavadní místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová souhlasí s končícím předsedou Miroslavem Kalouskem, že pro jednání s dalšími pravicovými silami bude v čele TOP 09 lepší osoba nezatížená minulostí. Pekarová Adamová řekla, že kandidaturu zatím pouze zvažuje. 

"Ta úvaha mi připadne správná, protože jestliže chceme jít tím směrem, je vhodnější osoba, která není zatížena jakoukoli minulostí," řekla Pekarová

12:44 ikona ODS online

ODS jednala o povolební situaci, její vyjádření můžete sledovat živě na DVTV:

12:20

Proti Okamurovu výroku se důrazně ohradil i Syndikát novinářů.

12:18

ANO nabídne ODS na večerní schůzce možnost vládní spolupráce.

12:16

Předsedou poslaneckého klubu ANO byl opět jednomyslně zvolen Jaroslav Faltýnek.

Jaroslav Faltýnek
Jaroslav Faltýnek | Foto: DVTV
12:06

Prezident Miloš Zeman pověří Babiše sestavením vlády příští týden v úterý. Poslechněte si vyjádření mluvčího Jiřího Ovčáčka:

Ovčáček: Prezident pověří Babiše sestavením vlády v úterý 31. října

Tisková konference Jiřího Ovčáčka
1:27
Ovčáček: Prezident pověří Babiše sestavením vlády v úterý 31. října | Video: Tomáš Cetkovský
12:04

Poslechněte si Kalouskovo vyjádření k možné kandidatuře Jiřího Pospíšila do čela TOP 09.

12:00

Vůči výrokům Tomia Okamury o zestátnění médií se vymezili i Starostové.

11:58

Celé prohlášení šéfa TOP 09 si můžete přečíst zde:

 

11:39

Jaký je prezidentův názor na rozhodnutí Miroslava Kalouska neobhajovat funkci předsedy TOP 09, Ovčáček neřekl. "Není jeho úlohou hodnotit kroky ve straně," sdělil.

11:36

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček potvrdil, že prezident Miloš Zeman příští týden v úterý pověří Andreje Babiše sestavením vlády.

11:34

Kalousek řekl, že vítá vstup Jiřího Pospíšila do strany, ale kandidovat na předsedu mu nedoporučuje. Je podle něj jako někdejší ministr za ODS stejně zatížen minulostí jako on sám.

11:33

Můj hlas bude znít ze sněmovny i nadále, řekl Kalousek poté, co oznámil, že skončí v čele TOP 09.

11:14

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek se rozhodl, že na listopadovém sněmu už nebude obhajovat svůj post. Sám sebe označil za překážku, která brání sjednocení pravice.

10:11

Okamurův návrh zestátnit veřejnoprávní média odsoudili i piráti.

10:03

TOP 09 právě rozhoduje o tom, jakým směrem bude strana po slabém volebním výsledku směřovat. Rozhoduje se také o dalším osudu předsedy Miroslava Kalouska.

10:01

Ve Středočeském kraji už ANO novou koalici uzavřelo - utvoří vládu s ČSSD, podporovat je budou komunisti.

9:45

Předsednictvo KDU-ČSL navrhlo, aby strana odešla do opozice. Předseda Pavel Bělobrádek zároveň na páteční celostátní konferenci dá k dispozici svou funkci. "Předsednictvo KDU-ČSL doporučuje celostátnímu výboru KDU-ČSL schválit, aby KDU-ČSL šla v tomto volebním období do opozice a aby také nepodpořila žádnou menšinovou vládu," stojí v usnesení.

9:22

Výsledky sněmovních voleb byly vyhlášeny ve Sbírce zákonů, do 3. listopadu je bude možné napadnout u soudu. Stíhání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka je zastaveno.

8:56

Dnes bude na politické scéně opět živo. Jednají nejvyšší orgány KDU-ČSL, ODS i TOP 09, jejíž předseda Miroslav Kalousek poté řekne, zda zůstává ve funkci, nebo končí. V povolebních vyjednáváních bude pokračovat hnutí ANO, a to s právě s TOP 09 a ODS.

8:49

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura svými výroky o zestátnění Českého rozhlasu (ČRo) a České televize (ČT) ohrožuje principy demokracie. Uvedl to dnes generální ředitel ČRo René Zavoral v reakci na pondělní rozhovor šéfa SPD v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Vedle úvah o zestátnění v něm Okamura kritizoval hospodaření veřejnoprávních médií. 

8:48

Vážení čtenáři, začíná třetí povolební den. Veškeré dění i nadále sledujeme on-line.

23:50

Tomio Okamura dal v pondělí hned několik rozhovorů, tím nejcitovanějším je ovšem jeho podvečerní vystoupení v 20 minutách Radiožurnálu. "Senát je k ničemu, chceme ho zrušit," prohlásil mimo jiné. Pokud by SPD zasedla ve vládě, chtěl by se Okamura zaměřit na Českou televizi a Český rozhlas. "Chceme zrušit koncesionářské poplatky, zestátnit to, a aby byl jasný dohled nejvyššího kontrolního úřadu nad vaším hospodařením."

22:31 Ikona KDU-ČSL

Video: Pavel Bělobrádek komentuje situaci kolem hnutí ANO.

Předseda KDU-ČSL Bělobrádek: V hnutí ANO si musí udělat pořádek

1:17
Předseda KDU-ČSL Bělobrádek: V hnutí ANO si musí udělat pořádek | Video: František Grossmann
22:04

Video: Jaroslav Faltýnek mluví po večerním jednání o tom, která strana je hnutí ANO programově nejbližší.

Místopředseda ANO Faltýnek: Pro nás je programově nejbližší ODS

0:43
Místopředseda ANO Faltýnek: Pro nás je programově nejbližší ODS | Video: František Grossmann
21:38

Společný kabinet s SPD ale vylučuje i ANO. "O vládě jsme nejednali, protože jsme řekli, že do vlády s SPD nepůjdeme. To jsme řekli před volbami a naše stanovisko je pořád stejné," řekl Faltýnek.

Podle něj by ANO z programových důvodů preferovalo koalici s ODS, s níž budou představitelé hnutí jednat v úterý večer. Umí si představit i pokračování koalice s ČSSD a KDU-ČSL, kterou podle něj tyto strany "kategoricky nevyloučily". Lidovci dnes nicméně po jednání s ANO uvedli, že směřují do opozice.

21:36

Okamura odmítl, že by jednání směřovala k vytvoření vládní koalice. "My nejednáme o vládě s hnutím ANO. Skončilo první oficiální jednání o tom, jestli podpoří hnutí ANO některé naše programové body," řekl. Připomněl také, že se SPD nechce zapojit do kabinetu, který by vedl trestně stíhaný premiér. Trestnímu stíhání čelí šéf ANO Andrej Babiš a vítězné hnutí trvá na jeho nominaci do čela vlády.

21:35

Obě uskupení jednala i o programových požadavcích SPD. Shodla se na zájmu přijmout zákon o obecném referendu, chtějí dále debatovat o jeho parametrech. Podle Okamury se ANO nebrání ani diskusi o zákazu nelegální migrace a zákazu práva šaría, představitelé ANO nicméně k těmto návrhům jasné stanovisko nepřijali.

21:33

SPD také vzneslo požadavek na to, aby získalo pozici předsedy bezpečnostního výboru Sněmovny. "Chceme mít dohled nad zvyšováním bezpečnosti v České republice. Bezpečnost českých občanů je naší prioritou," řekl Okamura. SPD by podle něj stála i o vedení zahraničního výboru.

21:32

Podle předsedy SPD Tomia Okamury souhlasí ANO i s požadavkem, aby SPD mělo místopředsedu Sněmovny. Obě hnutí také chtějí prosadit zákon o obecném referendu. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek ale vyloučil vytvoření vládní koalice s SPD.

21:30

Hnutí ANO a Svoboda a přímá demokracie (SPD) se na večerním jednání shodly na návrhu Radka Vondráčka (ANO) na předsedu Sněmovny. Novinářům to řekli zástupci obou uskupení.

20:20

Předseda olomoucké TOP 09 Petr Navrátil sdělil, že s krajskými ani celostátními výsledky spokojený není, turbulentní personální změny ale nepředpokládá. "Logicky předpokládám reflexi vedení strany na nadcházejícím volebním sněmu a personální změny, na velké turbulence to ale nevidím. Chtěli bychom lidem nadále nabízet proevropsky orientovanou pravicovou politiku, věřím, že čas TOP 09 opět přijde," uvedl Navrátil.

20:17

Středočeské ANO jedná o krajské koalici s ČSSD i komunisty, potvrdil šéf klubu zastupitelů za ČSSD a bývalý hejtman Miloš Petera. "V této chvíli se jedná o dvojkoalici s podporou KSČM. My jako ČSSD jsme domluveni a čekáme na vyjádření KSČM," uvedl večer Petera.

20:10

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes pogratuloval vítězi českých parlamentních voleb. V dopise šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi uvedl, že mu přeje hodně štěstí při sestavování stabilní vlády. Je to podle Junckera důležité k tomu, aby se "Česká republika mohla významně podílet na utváření jednotnější a demokratičtější Evropské unie postavené na našich společných hodnotách".

20:05

Podle Wernerové ČSSD v Karlovarském kraji také co nejdříve svolá krajskou konferenci, kde chce probrat výsledky voleb, ale také zvolit nového předsedu, který chybí od doby, kdy se funkce vzdal Petr Navrátil po obvinění v kauze ROP Severozápad. Wernerová do funkce kandidovat nechce.

20:03

Kromě toho chtějí sociální demokraté z Karlovarského kraje, aby jim ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) vysvětlil podpis memoranda o lithiu. V Karlovarském kraji je totiž jedno z ložisek lithia, ale města a obce v okolí se děsí dopadů těžby na okolí, hlavně dopravní zátěže. Sociální politiku ČSSD by také karlovarským sociálním demokratům měla přijet vysvětlit ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

19:58

Krajský výkonný výbor ČSSD v Karlovarském kraji dnes na svém jednání vyzval vedení k odchodu strany do opozice. Zároveň chce co nejdříve mimořádný sjezd strany, řekla dnes novinářům po jednání výboru krajská první místopředsedkyně Markéta Wernerová

19:42

Okamura očekává, že se s ANO bude jednat i o obsazení funkcí ve sněmovně. SPD vzhledem k tomu, že je čtvrtou nejsilnější stranou, bude požadovat pozici místopředsedy. Pokud ji získá, navrhne na ni Okamuru. Hnutí má zájem i o vedoucí pozice v některých výborech, Okamura zmínil zejména školský, sociální a zahraniční.

19:38

SPD chce dnes s ANO řešit i problém stíhání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. "My jsme opakovaně deklarovali, že nemůžeme být součástí žádné spolupráce, kde by byl trestně obviněný premiér," řekl Okamura. Na tom se podle něj nic nemění ani tím, že po znovuzvolení do Sněmovny oba získají zpět poslaneckou imunitu. Případnou žádost o jejich vydání ke stíhání by poslanci SPD podpořili.

19:36

Podle Okamury bude pro prosazení priorit SPD potřeba ústavní většina 120 poslanců, ANO a SPD jich mají dohromady 100. Proto podle něj hnutí jedná i s dalšími politickými subjekty. Okamura řekl, že s některými nalezl v jistých programových bodech shodu, konkrétnější o tom, s kým jedná, ale nebyl.

19:32

"My máme cíl prosadit v prvé řadě náš politický program. A po čtyřech letech v opozici víme, že když nebudeme součástí vládní koalice, tak bude velice ztíženo prosazování našeho programu," řekl Okamura při příchodu na jednání s ANO. Za klíčové body označil zákon o referendu, zákon o odvolatelnosti politiků a rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu.

19:28

Zástupci hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) přišli na večerní jednání s hutím ANO s programovými podmínkami pro případnou vládní spolupráci. Požadují zejména zákon o referendu. Předseda hnutí Tomio Okamura zároveň zdůraznil, že pro vstup SPD do vlády by bylo zásadní, aby premiér nebyl trestně stíhán.

Foto: Archiv SPD
19:16

Bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola zváží kandidaturu do vedení ČSSD, bude-li mít členská základna zájem. Strana podle něj musí po neúspěšných volbách do Sněmovny projít sebereflexí. Zimola to to řekl novinářům po zasedání jihočeského výkonného výboru sociálních demokratů.

19:16 Ikona KDU-ČSL

Pavel Bělobrádek zopakoval v České televizi, že dá k dispozici svou funkci předsedy strany.

19:15 Ikona KDU-ČSL

Lidovce podle Bělobrádka oslovila s nabídkou k jednání i ODS. Mluvit by chtěli i s TOP 09 a hnutím Starostové a nezávislí (STAN), mimo jiné o vzájemné podpoře při obsazování výborů, které bude pro personálně menší poslanecké kluby obtížnější.

19:12 Ikona KDU-ČSL

Diskuse se vedla i o možných změnách jednacího řádu sněmovny, které navrhuje ANO. Podle lidovců by měl všechny návrhy sepsat kandidát ANO na předsedu Sněmovny Radek Vondráček, poté je KDU-ČSL posoudí s ústavními právníky. "V takových případech je potřeba být velmi opatrný. Tyto věci jsou velmi citlivé, aby nebyly porušovány ústavní principy a aby byla zachována pluralita názoru," řekl Bělobrádek, podle něhož i dílčí změny mohou mít významné dopady. "Nesmí to být změna k horšímu, nesmí se omezovat demokratické principy," uvedl.

19:10 Ikona KDU-ČSL

Představitelé ANO podle lidovců uvedli, že by chtěli, aby sněmovna měla čtyři nebo pět místopředsedů. Zda jednoho z nich může získat i KDU-ČSL, zatím není jasné. "Já bych bral i tři, ale musíme počkat, jaká bude celková dohoda," řekl Bělobrádek.

19:05 Ikona KDU-ČSL

Představitelé KDU-ČSL dnes na schůzce se zástupci hnutí ANO navrhli, aby každá strana měla předsedu výboru ve sněmovně. Zda lidovci budou mít místopředsedu sněmovny, rozhodne celková dohoda stran. O změnách v jednacím řádu sněmovny je KDU-ČSL připravena jednat, chce ale počkat na celkový návrh, který zahrne všechny úpravy.

18:55

Podle radního Věslava Michalika (STAN) přišel e-mail o vypovězení středočeské koalice dnes v 16:30. "Nicméně ANO tu koaliční smlouvu zjevně porušilo už o víkendu tím, že dalo nabídky opozičním stranám," řekl. 

18:29

"Dle dostupných informací jde v případě tohoto DDoS útoku o víceméně dobře zvládnutý bezpečnostní incident. Výsledky voleb dle našeho názoru nemohl ovlivnit," podotkl ředitel bezpečnostní divize DCIT Karel Miko.

18:20

Vypátrat pachatele sobotního útoku na volební weby Českého statistického úřadu (ČSÚ) bude podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost velmi obtížné. "Podle našich informací se ČSÚ obrátil i na Policii ČR, která věc bude šetřit," uvedl mluvčí úřadu Radek Holý.

18:15 Ikona KDU-ČSL

Lidovci podle Bartoška zatím další nabídky k jednání nedostali. Odmítá ale jednat například s SPD. "To mohu vyloučit, protože s extremisty a s fašisty nejednáme," řekl.

18:13 Ikona KDU-ČSL

K návrhu ANO, aby byl budoucím předsedou Sněmovny dosavadní místopředseda Radek Vondráček, Bělobrádek řekl, že je to dobré jméno, bude ale záležet na tajném hlasování poslanců. Zopakoval také, že by se podle něj neměl zvyšovat počet místopředsedů sněmovny. Bartošek, který byl dosud právě místopředsedou, nicméně příliš nepočítá s tím, že by si tuto funkci lidovci udrželi. "Vzhledem k výsledku voleb si myslím, že pro KDU-ČSL nebude místo pro pozici místopředsedy sněmovny," řekl.

Foto: KDU-ČSL
18:10 Ikona KDU-ČSL

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek před schůzkou uvedl, že počítá s tím, že bude s Andrejem Babišem jednat o uspořádání sněmovny. Babiš doplnil, že by s lidovci rád probral také jednací řád či počet členů ve výborech. Zástupci hnutí se ale podle něj chtějí zeptat partnerů i na to, jak by podle jejich představ měla vypadat vláda.

18:07 Ikona KDU-ČSL

Zástupci hnutí ANO a KDU-ČSL se dnes navečer sešli k povolebnímu jednání. Na schůzce, která by měla trvat zhruba hodinu a půl, by měli diskutovat zejména o uspořádání Sněmovny. Lidovci před jednáním zopakovali, že by případnou nabídku na vznik vládní koalice s ANO odmítli, chtějí jít do opozice.

18:05 Ikona KDU-ČSL

Většina z členů KDU-ČSL však nevidí důvod, proč by mělo být změněno vedení strany. "Není čas na nějaká laciná gesta, bavit se o volbě nového předsedy, případně předsednictva," řekl například pražský radní Jan Wolf. O případné volbě nového předsedy se rozhodne v pátek 27. října na celostátní konferenci, kde chce Pavel Bělobrádek dát k dispozici svou funkci.

18:00 Ikona KDU-ČSL

Křesťanští demokraté dávají vinu za svůj volební neúspěch špatné propagaci svého programu. "Domnívám se, že jsme celostátně vlažní a volič nám nerozumí. Vyžaduje odvahu a emoci ve sporných momentech," uvedla Daniela Rázková z Prahy 12. Pavel Mareš z Prahy 10 vidí ve výsledku strany výzvu k profesionálnější úrovni politické práce po stránce ideové i komunikační. "Musíme se naučit srozumitelně formulovat cíle naší politiky a zůstat odpovědnou, klidnou silou," uvedl Vladimír Říha z Prahy 3.

17:57

V dosavadní středočeské koalici se rozhořel spor mezi hnutím ANO a Starosty. ANO vyčetlo dvěma radním za STAN špatnou práci. Starostové tvrdili, že jde o účelovou kritiku a za jejich zády se domlouvá nová koalice bez jejich účasti. Dosavadní koalice má v pětašedesátičlenném zastupitelstvu 44 hlasů. ANO má 16 mandátů, STAN o jeden méně a ODS patří deset křesel. Nezávislí Středočeši, kteří původně kandidovali za TOP 09, mají tři zastupitele. V opozici byla dosud ČSSD s 11, KSČM s osmi a TOP 09 se dvěma zastupiteli.

17:56

Na úterý je svoláno jednání krajského zastupitelstva, ještě předtím se chce k situaci v koalici vyjádřit hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) na tiskové konferenci.

17:54

Předseda klubu zastupitelů za ČSSD Miloš Petera dnes potvrdil, že ANO nabídlo koaliční spolupráci ČSSD. "Dostali jsme nějakou nabídku do koalice s ANO, na to jsme kývli. Závisí to teď na ANO, uzavřené to ještě úplně není," uvedl. Nabídku musí také projednat klub zastupitelů ČSSD, zatím ji jen v neděli schválil krajský výkonný výbor. Samotné ANO a ČSSD ale v zastupitelstvu nemají většinu, mohly by však vládnout s podporou komunistů. 

17:45

Ve středočeské krajské vládě by podle některých informací mohli dosavadní partnery ANO vystřídat opoziční sociální demokraté a jedná se i o podpoře komunistů, neboť krajská koalice ANO a ČSSD by neměla většinu. Náměstek primátorky Daniel Marek ale uvedl, že možností je mnohem více. Podle něj se nyní roztáčí kolo telefonátů a osloveni byli i Nezávislí Středočeši.

17:25

Středočeská koalice ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů končí. ANO vypovědělo všem partnerům koaliční smlouvu, uvedl náměstek Marek.

17:18 ikona ODS online

Koalici s ANO popírá i bývalá předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová, která se za ODS jako jediná probojovala do Parlamentu ze třetího místa na Vysočině. "Představa, že by ODS, která znovu dobývá důvěru občanů, ji promarnila tím, že by vystavila Babišovi bianco šek? Tím bychom sami sebe pohřbili," řekla Němcová. Dalším důvodem je podle ní i programová nesourodost obou stran. 

17:16

Andrej Babiš přitom naznačil, že by se mu spolupráce s ODS zamlouvala. "S ODS máme 103 mandátů. Z těch zkušeností, které jsem získal ve vládě, čím míň partnerů, tím je to lepší," řekl na tiskové konferenci. Občanská demokracie však ještě před volbami spolupráci s trestně stíhaným Babišem vyloučila.

17:15 ikona ODS online

Pro Občanskou demokratickou stranu není zřejmě po volbách jiná cesta než skončit v opozici, tvrdí místopředseda ODS, senátor a předseda regionálního sdružení ODS na Vysočině Miloš Vystrčil.

Foto: Ludvík Hradilek
17:09

Místopředsedou sněmovny za Piráty by chtěli být jejich místopředseda Vojtěch Pikal nebo šéf strany v Plzeňském kraji Lukáš Bartoň, řekl novinářům předseda strany Ivan Bartoš.

16:54 ikona ODS online

Jedno korektivní srovnání pro ambiciózního učitele matematiky. Nový poslanec Václav Klaus mladší si pochvaluje, že ve volbách dostal z ODS zdaleka nejvíc preferenčních hlasů, konkrétně 22635. Jenže například Miroslava Němcová získala v předchozích volbách roce 2013 v Praze ještě více kroužků: 26866. Bývalá předsedkyně Sněmovny navíc tehdy obdržela mnohem větší podíl ze všech pražských hlasů pro ODS než Klaus. Zatímco před čtyřmi lety volilo ODS v metropoli jen 70738 lidí, letos to bylo 99182 voličů. Němcová tak získala 38 procent preferenčních hlasů z kandidátky ODS a Klaus jenom necelých 23 procent.

Odkazy na data ČSÚ:

https://www.volby.cz/pls/ps2013/ps351?xjazyk=CZ&xkraj=1&xstrana=6

https://www.volby.cz/pls/ps2017/ps351?xjazyk=CZ&xkraj=1&xstrana=1

16:45

Někdejší ministr zdravotnictví za TOP 09 Leoš Heger, který ve volbách neobhájil poslanecký mandát, by ve vedení strany rád viděl více mladších lidí. Devětašedesátiletý politik sám uvažuje o tom, že dá k dispozici funkci místopředsedy TOP 09. "Neříkám to jako definitivní rozhodnutí, ale i proto, že jsem teď nebyl zvolen, cítím jako správné, abych svou funkci nabídl," řekl Heger. To, zda by se po slabém volebním výsledku měl svého postu vzdát i šéf strany Miloslav Kalousek, nechtěl Heger komentovat.

Leoš Heger
Leoš Heger | Foto: Vojtěch Marek
16:36

Babiš odpovídal i na dotaz ohledně memoranda o lithiu. "Je potřeba udělat právní analýzu a konstatovat, že to memorandum je neplatné. Jsem přesvědčen o tom, že lithium by měl zkusit těžit stát. Že na to není technologie není argument, ta se dá sehnat," řekl.

16:33

"Jednobarevná vláda není reálná. My chceme vyjednávat o koaliční vládě. Preferujeme stabilního partnera ve vládě na celé funkční období," doplnil Babiš ke koaličním vyjednáváním.

16:33

"11 obviněných převzalo usnesení o trestním stíhání a podali na to stížnost. Moje paní je také stíhána, protože prodala akcie svému bratrovi," dodal Babiš ke kauze Čapí hnízdo.

16:32

"Čapí hnízdo je věčné téma, je to záležitost vylhaná, vyfabulovaná. Chápu, že bylo potřeba to udržovat v mediálním prostoru, aby nám to srazilo preference, což se stalo. Teď je potřeba to udržovat, abych nebyl ve vládě," řekl Babiš a potvrdil, že stíhaná je v této kauze i jeho manželka Monika Babišová.

Andrej Babiš na tiskové konferenci po setkání s Milošem Zemanem v Lánech 23. 10. 2017.
Andrej Babiš na tiskové konferenci po setkání s Milošem Zemanem v Lánech 23. 10. 2017. | Foto: Zbyněk Pecák
16:30

"Faltýnek určitě ve vládě nebude, byl navržen na post předsedy poslaneckého klubu," řekl Babiš k možnému složení vlády.

16:29

S SPD bude hnutí ANO jednat dnes večer. "Uděláme maximum, abychom přesvědčili některé strany, aby s námi do vlády šly," řekl Babiš.

16:32

Babiš prohlásil, že mu šéf pirátů Ivan Bartoš na jeho SMS nakonec odpověděl.

16:28

Zeman Babišovi ale žádné doporučení na sestavení koalice nedal. "Prezident informoval, že vyjednávání o nové vládě nechá na něm, žádné doporučení nezaznělo," řekl Babiš.

16:27

"Je to fenomenální úspěch, který tady ještě nikdy nebyl," řekl Babiš úvodem k výsledku vole a drtivému vítězství hnutí ANO. Podle Babiše prezident Zeman dodrží svůj slib, a Babiše pověří vyjednáváním o sestavení nové vlády. Na dotaz možných koaličních partnerů Babiše odpověděl: "čím míň partnerů, tím je to lepší".

16:23

Babiš řekl, že ho prezident příští týden pověří vyjednáváním o sestavení vlády.

16:17

Nově zvolený poslanec František Elfmark, který uspěl jako jediný z kandidátky Pirátů ve Zlínském kraji, se vzdá místa uvolněného radního v Uherském Hradišti. Žádný politik by podle něj neměl vykonávat více uvolněných funkcí naráz. Do komunálních voleb v příštím roce ale pravděpodobně zůstane neuvolněným radním, tedy bez nároku na plat. "Budeme se o tom bavit na prosincovém zastupitelstvu," řekl Elfmark.

15:50

Všech 11 obviněných obvinění v kauze Čapí hnízdo si již převzalo usnesení o zahájení stíhání, všichni proti němu podali stížnost, o které rozhodne státní zástupce. Stíhání Babiše a Faltýnka bude podle profesora ústavního práva Aleše Gerlocha přerušeno zpětně k sobotnímu datu, kdy nabyli nový mandát, stíhání ostatních členů však bude pokračovat.

15:12 Ikona KDU-ČSL

Vládní angažmá KDU-ČSL není na pořadu dne a strana se připravuje na opoziční roli, řekl dnes novinářům předseda strany Pavel Bělobrádek.  Připomněl, že vítězné hnutí ANO i prezident Miloš Zeman trvají na nominaci předsedy ANO Andreje Babiše na premiéra. Pro lidovce je ale účast KDU-ČSL ve vládě vedené obviněným premiérem vyloučená. Bělobrádek vyloučil i zapojení lidovců do koalice všech stran proti ANO. "To by byla koalice, která by byla opřena o radikální nebo extremistické strany," řekl. 

15:04

Osvědčení od Státní volební komise o výsledcích voleb by mělo vyjít Sbírce zákonů pravděpodobně v úterý.

15:03

Andrej Babiš dorazil do Lán, kde bude poprvé od voleb jednat s prezidentem Milošem Zemanem.

Andrej Babiš přijíždí do Lán.
Andrej Babiš přijíždí do Lán. | Foto: Zbyněk Pecák
14:53

Podle brněnského předsedy ČSSD Olivera Pospíšila mohla strana čelit nepříznivému postavení na březnovém sjezdu, zbavila se však osobností, jako je Jeroným Tejc nebo Jiří Zimola, což byla chyba. Pospíšil považuje za důležité, aby se co nejdříve sešel ústřední výkonný výbor a řešil výsledek voleb a další věci, sociální demokracii navrhuje odejít do opozice.

14:50

Premiér Bohuslav Sobotka po jednání svého kabinetu řekl, že jeho vláda už nebude sněmovně předkládat žádné zákony. Po ustavující schůzi sněmovny podá demisi do rukou prezidenta.

14:48

Po vyhlášení výsledků voleb Státní volební komisí přeruší policie trestní stíhání obou poslanců, sněmovna poté bude muset znovu hlasovat o jejich vydání.

14:45

Mezi 11 obviněnými je kromě Babiše a Faltýnka také Babišova nynější manželka Monika Babišová, Babišovy děti Adriana Bobeková a Andrej Babiš a exministrův švagr Martin Herodes. Policie zmiňuje i členy představenstva společnosti ZZN Pelhřimov, která dříve Čapí hnízdo vlastnila, Zdeňka Kubisku a Jana Platila, a tehdejší představenstvo společnosti Farma Čapí hnízdo Janu Mayerovou, Josefa Nenadála a Luďka Kalivodu.

14:40

Kvůli dotaci na Čapí hnízdo obvinila policie 11 lidí. Stíhání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka přeruší poté, co výsledky voleb vyhlásí Státní volební komise.

14:25 Ikona KDU-ČSL

Krajští představitelé KDU-ČSL po rezignacích ve stranickém vedení navzdory horšímu volebnímu výsledku nevolají. Vesměs říkají, že je nutné udělat podrobný rozbor důvodů propadu. Lidovci získali o víkendových parlamentních volbách deset poslaneckých mandátů, o čtyři méně než před čtyřmi lety.

14:20

Podle pražského arcibiskupa Dominika Duky volby do sněmovny vyhrály strany a hnutí, které v posledních 25 letech nevytvářely svobodu této země. "Nejsem také přesvědčen, že je možné hodnotit, zda ve volbách došlo k vítězství pravice či levice. A nejen u nás, nýbrž i v současné Evropě," míní Duka.

14:01

Slovensko se stává proevropským ostrovem v rámci regionu střední Evropy, řekl slovenský premiér Robert Fico. Reagoval tak na výsledek českých voleb, ve kterých zvítězilo hnutí ANO Andreje Babiše. 

13:54

Piráti v pondělí zahájí povolební vyjednávání se stranami, které se ve volbách dostaly do sněmovny. Nejdříve se členové vyjednávacího týmu, v jehož čele jsou předseda Ivan Bartoš a předseda poslaneckého klubu Jakub Michálek, sejdou s hnutím Starostové a nezávislí (STAN). "Tento týden se zřejmě odehraje také jednání s ODS a hnutím ANO," řekla mluvčí Pirátů Karolína Sadílková.

13:51

Slovensko se stává proevropským ostrovem v rámci regionu střední Evropy, řekl slovensky premiér Fico po parlamentních volbách v České republice.

Foto: ČTK
13:36

Názorová jednota ČSSD ve volbách příliš nepomohla, píše bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek.

13:31

Starosta Jeseníku Adam Kalous, který byl zvolen poslancem za hnutí ANO, nevyloučil, že odejde z čela radnice. Podle svých slov se snaží dělat věci naplno, což by v případě zastávání obou funkcí nebylo zcela možné. "Situaci bude nyní řešit se svými kolegy a s koaličními partnery," řekl Kalous. Koalici tvoří v Jeseníku hnutí ANO s ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Rozhodnout by se mělo podle Kalouse v příštích týdnech. Naopak další zvolený poslanec za ANO, neuvolněný krajský i přerovský radní Petr Vrána, ve svých funkcích zatím setrvá.

13:30

Sociální demokraté v Moravskoslezském kraji i v Ostravě si zvolí nové vedení. Už v pondělí by na okresní konferenci měli delegáti vybrat mimo jiné nového předsedu ostravské ČSSD, která se dlouhodobě potýká s vnitřními spory a v červnu v ní na návrh vedení strany musela být provedena přeregistrace. V neděli budou sociální demokraté vybírat i nové krajské vedení. Nynějšího předsedu a bývalého hejtmana Miroslava Nováka by ve funkci zřejmě mohl nahradit karvinský primátor a nově zvolený poslanec Tomáš Hanzel, který bude řídit i pondělní konferenci v Ostravě.

12:59

Šéf finanční správy Martin Janeček a náměstkyně ministra financí Alena Schillerová budou na zasedání vlády 6. listopadu kabinetu vysvětlovat okolnosti používání zajišťovacích příkazů.

Kabinet jejich pozvání schválil po žádosti ministra zahraničí a místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka. Zaorálek před víkendovými volbami ještě jako volební lídr ČSSD žádal Janečkovo odvolání. Řekl, že nechá nejdříve věc vyšetřit ministerstvem financí. Další postup oznámí až po slyšení Janečka a Schillerové.

12:44 Ikona KDU-ČSL

Pavel Bělobrádek splní předvolební slib a na páteční celostátní konferenci nabídne k dispozici funkci. Novinářům to řekl poslanec a brněnský předseda KDU-ČSL Jiří Mihola. Podle něj to ale neznamená, že Bělobrádek odstoupí. K jeho kroku se naopak vyjádří konference a členové. Nově zvolený poslanec Stanislav Juránek navrhne mimořádný sjezd KDU-ČSL, na kterém by se řešily výsledky voleb.

12:37

Německá spolková vláda chápe české volby jako signál změny názoru českých voličů. Kancléřka Angela Merkelová zatím vítězi voleb Andreji Babišovi nepogratulovala, podle jejího mluvčího počká na vytvoření vlády.

12:25

K námětům vítěze voleb hnutí ANO na úpravy jednání sněmovny patří zkrácení přestávek na porady poslaneckých klubů, omezení okruhu řečníků s přednostním právem a prodloužení doby pro schvalování zákonů. Místopředseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) řekl, že jde o návrhy do debaty, ke změnám by byla nutná širší shoda stran. Do dolní komory se jich dostalo o víkendových volbách devět, což je nejvyšší počet od vzniku samostatného Česka.

12:12

Andrej Babiš a jeho hnutí ANO je sice jasný vítěz voleb, ale sestavování vlády tak jasné zdaleka nebude. Shodují se na tom list Financial Times a agentura Reuters. 

12:11

Německo podle mluvčího vlády vnímá změnu chování českých voličů. Česko pro něj zůstává důležitým partnerem. Berlín teď vyčká sestavení české vlády.

12:07

Zklamání nad výsledkem komunistů ve volbách do Poslanecké sněmovny vyjádřil lídr kandidátky KSČM ve Zlínském kraji Vladimír Koníček. Strana získala v regionu pouze 7,01 procenta hlasů a jeden mandát, na celostátní úrovni to bylo 7,76 procenta. Zatímco Koníček obhájil post poslance, jeho dosavadní kolegyně ze Zlínského kraje Marie Pěnčíková neuspěla. Koníček  řekl, že před volbami věřil v zisk 15 procent a nevyloučil možné změny ve vedení strany.

"Tu půlku hlasů nám odebraly ANO a SPD. Jsem zklamaný, že si lidé myslí, že to Andrej (Babiš) s Tomiem (Okamurou) vyřeší. Voliči ale uvěřili slibům, nic racionálního za tím není," uvedl Koníček.

11:37

O zesílení tlaku na zrušení protiruských sankcí a o komplikacích ve vztahu České republiky s Evropskou unií spekulují ruské komentáře k vítězství hnutí ANO v českých parlamentních volbách. Podle listu Kommersant bude vláda Andreje Babiše spolupracovat s vedením východoevropských zemí nespokojených s politikou Bruselu. Server Věsti napsal, že po českých volbách "zavládl mezi evropskými činiteli v Bruselu znovu smutek".

Kommersant upozorňuje, že v programu ANO se hovoří o snaze vypracovat novou strategii vztahů s Ruskem s cílem upevnit bezpečnostní architekturu v Evropě a přispět k rozvoji česko-ruských styků. "Od roku 2014 vůdce ANO prohlašoval, že sankce vůči Moskvě jsou neúčinné, a letos v říjnu podpořil názor prezidenta Miloše Zemana, který navrhl uznat připojení Krymu (k Rusku) a vyplatit Ukrajině kompenzaci," uvádí Kommersant. Kvůli výrokům o Rusku podle něj česká sociální demokracie Babiše nepodporuje.

I Rossijskaja gazeta připomíná, že Babiš nejednou hovořil o nezbytnosti "ukončit sankční válku s Ruskem". Jeho hnutí ANO označuje za "centristické s prvky populismu".

Rozčarování českých občanů s politikou tradičních politických stran je "očividně spojeno s tím, že ministři odcházející vlády Bohuslava Sobotky byli příliš závislí na Bruselu," uvádí list. "Často to neodpovídalo národním zájmům Česka, nebo jim to přímo škodilo. A Češi jsou velmi citliví na vše, co se týká jejich svrchovanosti," konstatuje se v komentáři.

11:30

Primátor Karviné Tomáš Hanzel (ČSSD) je připraven vzdát se kvůli poslaneckému mandátu křesla primátora. Naopak moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO) zopakoval, že chce ve funkci zůstat. 

11:23

Staronový poslanec a středočeský radní pro dopravu František Petrtýl (ANO) bude přemýšlet o tom, zda si obě funkce ponechá, nebo některou opustí. Podobné rozhodování čeká i hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou, která se za ANO rovněž dostala do sněmovny.

Petrtýl uvedl, že zatím neměl čas na podobné úvahy, protože v rámci volební kampaně jezdil po městech a do voleb dal maximum. Poslancem byl již před volbami. "Mohu přemýšlet, jestli to takhle zachovám, nebo to změním. Neříkám, že o tom budu přemýšlet měsíc, ale trošku času si dám a budu o tom i diskutovat s ostatními," uvedl Petrtýl.

11:19

Vláda potvrdila, že nově zvolené Poslanecké sněmovně předloží schválený návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 50 miliard korun. Informoval o tom mluvčí vlády Martin Ayrer. Podle nastavených pravidel nově zvolená sněmovna nemůže automaticky projednávat návrhy předložené předchozí sněmovně.

11:25

Poslanci STAN se shodli, že trvají na stanovisku nevstupovat do koalice s ANO.

11:16

Nejmladší poslanec v historii Dominik Feri (TOP 09) navrhuje oprášit "drobečkovou politiku".

11:13

Předsedou poslaneckého klubu Starostů se stal volební lídr Jan Farský, místopředsedy Vít Rakušan a Věra Kovářová.

11:08

Ministři hnutí ANO a KDU-ČSL se staví skepticky k návrhu ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) na odvolání šéfa finanční správy Martina Janečka a náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové. Podle nich nebyly naplněny podmínky, které pro odvolání obou vyžaduje služební zákon. Zaorálek řekl, že chce vyzvat vládu k odvolání Janečka a Schillerové kvůli údajnému zneužití zajišťovacích příkazů k likvidaci firem.

10:51

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) se už během sčítání hlasů v sobotu vyslovila proti budoucí spolupráci ANO a KDU-ČSL, v pondělí své výhrady zopakovala. "Osobně vím, jak se kolegové chovají na vládě, pro mě je partnerem ten, kdo nepodráží, kdo má vlastní názor. Bohužel u kolegů lidovců, to co já zažívám na vládě, to jsou podrazy," uvedla. V koalici by preferovala partnera, kterému se dá věřit, dodala před jednáním vlády.

Foto: Jakub Plíhal
10:50

Výsledky sněmovních voleb, které projednala Státní volební komise, získají oficiální podobu vyhlášením ve Sbírce zákonů pravděpodobně v úterý. Od středy by pak bylo možné výsledky či hlasování napadnout u Nejvyššího správního soudu. Hackerským útokem na volební web Českého statistického úřadu během sčítání hlasů se komise nezabývala.

10:49 Ikona KDU-ČSL

Lidovci se chovali státotvorně před čtyřmi lety a voliči je za to neodměnili, řekl v pondělí novinářům místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. K podvečerní schůzce lidovců s hnutím ANO je skeptický, podle něj jsou nyní na tahu jiní, kteří ve volbách získali silnější mandát. 

"Já jsem v očekávání, co nám vůbec může hnutí ANO nabídnout za podmínky," řekl ministr zemědělství Jurečka při příchodu na jednání vlády. "Nicméně já jsem spíše skeptik, protože si myslím, že tady jsou jiné politické strany, které dostaly daleko vyšší míru důvěry. Ty by měly přemýšlet nad tím, jakým způsobem naložit s tou důvěrou, aby dobře hospodařily v příštích čtyřech letech," řekl.

"My jsme se chovali státotvorně před čtyřmi lety a výsledek, který nám voliči dali, neodpovídá tomu, že bychom tu důvěru posílili. Takže já si myslím, že tady jsou na tahu jiní," doplnil ministr.

Foto: Jakub Plíhal
10:32

Výsledky voleb podle očekávání výrazně neovlivnily kurz české měny. Analytici Jan Bureš a Petr Dufek z Patria Finance a ČSOB uvedli, že výrazné zisky hnutí ANO a ztráty "tradičních" demokratických stran nevyvedly finanční trhy z míry. Necítí totiž žádné nebezpečí. "Jinak by tomu podle nás bylo v případě, kdy by se ANO nedokázalo s demokratickými stranami nalevo (Piráti, ČSSD, KDU-ČSL) nebo napravo (ODS, TOP 09, Starostové) vůbec dohodnout a reálně by hrozila koalice Andreje Babiše s nacionalistickou SPD nebo KSČM," dodali.

10:28

Na brněnské soše prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka se po sněmovních volbách objevila dečka s nápisem Padnu. K dílu se přihlásila skupina Užaslé, která v Brně podobným způsobem vstoupila do veřejného prostoru vícekrát.

9:46

V pondělí by měla pokračovat povolební vyjednávání, která se naplno rozběhla už v neděli. V plánu jsou schůzky mezi ANO, KDU-ČSL a SPD. Předsedu vítězného hnutí Andreje Babiše také přijme v Lánech prezident Miloš Zeman.

9:45

Německé deníky po českých parlamentních volbách nešetří kritikou. Píší o autoritářských mocenských modelech, vzniku bloku neliberálních demokracií ve střední Evropě nebo alarmujícím signálu pro všechny, kdo si dělají starosti o demokracii v Evropě.

List Die Welt je přesvědčen, že se Česko volbami přiblížilo zemím jako je Polsko nebo Maďarsko. "Ve střední Evropě tak vzniká blok 'neliberálních demokracií'. Hrozí, že se východoevropská výjimka stane východoevropským pravidlem. Nejen pro Rusko a Turecko platí: demokratické volby negarantují automaticky demokracii. Mohou být použity i k poškození nebo úplnému odstranění rozdělení moci a vlády práva. Následky, které by to mělo pro Evropskou unii, jsou nedozírné," míní Die Welt.

9:43
9:02

Přehled toho, v jakých obcích daná politická strana oproti roku 2013 získala a kde naopak ztratila na přízni voličů. 

9:01

"Definitivně se stáváme jednou z mnoha nevypočitatelných východoevropských gubernií, kterým se uprostřed nebývalého blahobytu a svobody stýská po tvrdé ruce," píše Jan Moláček ve svém komentáři.

9:00

Vážení čtenáři, začíná druhý povolební den. Veškeré dějství i nadále sledujeme on-line.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 25. 10. 2017 21:35
 

Právě se děje

Další zprávy