Komunisté dopadli nejhůř v historii. Pod Filipem se houpe křeslo, snaží se zachránit podporou Babiše

Jan Štětka
22. 10. 2017 18:40
Debakl KSČM oživil zálusk místopředsedy Josefa Skály, který ve straně představuje konzervativní křídlo, na předsednické křeslo Vojtěcha Filipa. Strana si před volbami nechala ukrást témata i voliče hnutím ANO a okamurovci. Filip se jako první ze stranických předáků sešel s vítězem voleb Andrejem Babišem.
Volby 2017 - KSČM - Předseda strany Vojtěch Filip
Volby 2017 - KSČM - Předseda strany Vojtěch Filip | Foto: Economia

Praha - Protáhlé obličeje, zklamání, improvizované vysvětlování. Tak vypadalo sobotní odpoledne ve volebním štábu Komunistické strany Čech a Moravy. Jak se strana během sčítání hlasů postupně propadala z druhé až na pátou příčku, bylo jasné, že je opravdu zle. Výsledek 7,76 procenta je suverénně nejhorší v celé historii komunistické partaje od jejího založení v roce 1921.

Leccos naznačovaly už poslední předvolební průzkumy. Zatímco piráti či okamurovci v nich stoupali, KSČM mírně oslabovala. Nepomohla si ani chabým výkonem ve finální čtvrteční předvolební debatě České televize.

Ovšem propad do kategorie jednociferných stran mezi lidovce, STAN či TOP 09 očividně zaskočil i jindy klidného předsedu Vojtěcha Filipa. "Výsledek podrobíme analýze a vyvodíme důsledky. Personální i programové," prohlásil suše, když se zpožděním dorazil mezi novináře.

Jestli to bude znamenat Filipovu výměnu, není zatím jisté. Každopádně v KSČM doutná už od sjezdu v roce 2016 vyrovnaný souboj mezi konzervativním křídlem vedeným místopředsedou Josefem Skálou a pragmatiky podporujícími Filipa. A Skála neskrývá, že je po volebním debaklu na koni.

Filipovi ihned nepřímo vyčetl, že se příliš zapletl s establishmentem a nechal si hnutím ANO, Okamurovou SPD či piráty ukrást bytostně komunistická témata, jako jsou korupce či rozkrádání státu.

Komunistům skutečně vyrostla silná a schopná konkurence, která jim vysála témata i protestně hlasující voliče. V lokalitách, kde dříve dominovala KSČM, nyní vyhrává Babiš a Okamura.

Komunistickým předákům se nevyplatila dosavadní strategie, kdy jim stačilo jen bezstarostně přežívat ve sněmovně a v opozici čekat, až polistopadoví demokraté udělají chybu. Nebo až snad vyroste nová generace revolucionářů. S tím je teď konec.

KSČM se proto do budoucna vydá buď cestou radikálnější opozice, což je Skálova vize. Anebo se pokusí prolomit dosavadní polistopadovou izolaci a domluví se s Andrejem Babišem na podpoře menšinové vlády ANO či dokonce na tříčlenné koalici s SPD Tomia Okamury. Přesně touto cestou vykročil Vojtěch Filip, když se dnes ráno jako první ze stranických předáků sešel s Babišem.

Jak moc o to stál, je zřejmé z toho, že mu nevadilo zajet do Průhonic, kde má miliardář bydliště - což později lídři jiných stran odmítli a setkali se s Babišem na neutrální půdě sněmovny. I když žádný konkrétní výsledek ze schůzky nevzešel a podle Filipa se nejednalo ani o koalici, ani o budoucím vedení
dolní komory parlamentu, oběma politikům může posloužit i jako pouhý symbol.

Babiš může reálněji mávat strašákem koalice s KSČM a SPD Tomia Okamury nebo jejich podporou menšinové vlády ANO, čímž může tlačit na ODS, ČSSD či KDU-ČSL, aby s ním spolupracovaly. A Filip se může před spolustraníky vykázat, že navzdory volebnímu výprasku jednal privilegovaně s vítězem voleb.

A že pořád nelze vyloučit ani nějaký budoucí podíl komunistů na vládě.
Vhod Filipovi jistě přišel i průzkum agentury Median pro ČT, podle kterého by skoro pětina Čechů - 18 procent - tolerovala právě koalici ANO, SPD a KSČM. Ta by měla celkem 115 mandátů ve dvousetčlenné sněmovně.

Plyne z toho, že až bude vedení komunistů koncem příštího týdne hodnotit volby, není Filipova pozice v čele strany ztracená. Minimálně dokud jej bude Andrej Babiš potřebovat v právě začínající hře o podobu a složení koalice a vlády.

Volební výsledky komunistů v historii

Rok Výsledek (v %) Počet mandátů
1925 13,2 41
1929 10,2 30
1935 10,32 30
1946 40,17 93
1990 13,48 15
1992 14,05 35
1996 10,33 22
1998 11,03 24
2002 18,51 41
2006 12,81 26
2010 11,27 26
2013 14,91 33
2017 7,76 15
Vojtěch Filip: Občany otrávila kampaň osobních útoků | Video: František Grossmann
 

Právě se děje

Další zprávy