Čeští voliči změnili svoje chování, reaguje německá vláda. Babišovi gratulovali populisté z AfD

ČTK ČTK
23. 10. 2017 12:36
Německá spolková vláda chápe české volby jako signál změny názoru českých voličů. Kancléřka Angela Merkelová zatím vítězi voleb Andreji Babišovi nepogratulovala, podle jejího mluvčího počká na vytvoření vlády. Mluvčí Merkelová zároveň dodal, že Česko dál zůstává důležitým partnerem v Evropské unii, vztahy mezi oběma sousedy jsou velmi úzké a důvěrné.
Angela Merkelová.
Angela Merkelová. | Foto: Reuters

Berlín - Německo vnímá jasnou změnu chování českých voličů, Česká republika pro něj ale zůstává důležitým partnerem. Na tiskové konferenci v Berlíně to řekl mluvčí spolkové vlády Steffen Seibert.

Poznamenal také, že německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) zatím vítězi českých parlamentních voleb Andreji Babišovi (ANO) negratulovala. Počká prý na vytvoření vlády.

"Spolková vláda samozřejmě vzala na vědomí jasnou změnu chování českých voličů," uvedl Seibert.. Připomněl, že Babišovo hnutí ANO české volby s odstupem vyhrálo, a poznamenal, že evropští partneři nyní musí vyčkat sestavení nové české vlády.

"Zcela jasné je, že Česko zůstává důležitým partnerem v Evropské unii, v NATO," řekl také vládní mluvčí. "Vztahy mezi Německem a Českem jsou velmi úzké, velmi důvěrné, průnik našich zájmů - německých a českých zájmů - je velký, a proto spolková vláda vychází z toho, že spolupráce, jak bilaterální, tak v Evropské unii, bude konstruktivní," poznamenal dále Seibert.

Německá média ve svých komentářích k českým volbám Babiše často s Merkelovou kontrastují. Českého politika vnímají jako populistu a upozorňují na rozdíly v postojích obou k uprchlíkům a Evropské unii.

Pozorovatelé ale zároveň vyjadřují přesvědčení, že německá kancléřka je jako velká pragmatička schopna vycházet s řadou politiků, včetně těch velmi odlišných.

Babišovi pogratulovala německá populistická strana Alternativa pro Německo (AfD). Podle jejich představitelů se Česko řadí mezi státy, které se brání proti bruselské politice přerozdělování uprchlíků. 

"Gratulujeme panu Babišovi k jeho skvělému vítězství v České republice," napsal dnes v tiskové zprávě šéf frakce AfD ve Spolkovém sněmu Alexander Gauland. 

Souhrn vyjádření předsedů politických stran k volbám | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Řidič v Saúdské Arábii autem prorazil zátarasy u Velké mešity v Mekce a najel do jednoho jejího vchodu

Řidič v Saúdské Arábii autem prorazil zátarasy u Velké mešity v Mekce a najel do jednoho jejího vchodu. Stráže ho přemohly a předaly prokurátorovi, který vznese případně obvinění. Podle saúdskoarabské tiskové agentury SPA se strážcům zdálo, že muž není v "normálním stavu".

Jde o občana Saúdské Arábie a mluvčí úřadů v provincii Mekka řekl, že se incident stal ve 22:30 v pátek místního času (20:30 SEČ). Auto najelo do brány na jižním nádvoří mešity vysokou rychlostí, ale nikdo nebyl zraněn.

Saúdská Arábie letos kvůli koronaviru omezila provoz v mešitách a modlení ve Velké mešitě povolila až na začátku října. Každý den tam může provádět rituály takzvané malé pouti, umry, 15 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy