Zaorálek narazil na služební zákon, namísto odvolání Janečka a Schillerové je pozve na jednání vlády

Martin Ťopek Martin Ťopek
23. 10. 2017 13:47
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek chce na příští jednání vlády pozvat šéfa finanční správy Martina Janečka a náměstkyni ministra financí Alenu Schillerovou. Měli by vysvětlit okolnosti kolem nadužívání takzvaných zajišťovacích příkazů. Zaorálek přitom chtěl původně prosadit odvolání obou vysokých úředníků finančního resortu.
Lubomír Zaorálek.
Lubomír Zaorálek. | Foto: Economia

Praha - Objasnit nadužívání takzvaných zajišťovacích příkazů na příštím jednání vlády bude chtít ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Pozve kvůli tomu na zasedání ministrů šéfa Generálního finančního ředitelství Martina Janečka a náměstkyni ministra financí Alenu Schillerovou. 

"Jsem sice přesvědčen, že se mají platit daně, ale je nutné, aby orgány, které to zajišťují, jednaly v rámci svých kompetencí a nezasahovaly do práv občanů," řekl Zaorálek. Podle něj  panuje v případě zajišťovacích příkazů velké podezření, že dochází k "popravování" podnikatelů bez soudu a až dodatečně se hledají důvody, kterými se to vysvětluje.

"Připomíná mi to nebezpečí, která vzniklo kolem insolvenčních mafií. Také tehdy stát najednou fungoval jako nástroj možné likvidace firem," dodal ministr zahraničí.

Zaorálek minulý týden na tiskové konferenci uvedl, že bude na pondělním jednání vlády požadovat odvolání obou úředníků, sám však už tehdy dodával, že jeho snaha může narazit na služební zákon. Úředníci totiž nespadají pod ministry ale pod státní tajemníky jednotlivých resortů. (psali jsme zde)

Už před začátkem jednání tak svému kolegovi vzkázali ministři za hnutí ANO i KDU-ČSL, že s jejich podporou počítat nemůže. "Ať můžu mít jakékoli výhrady vůči fungování finančního úřadu, které jsem paní náměstkyni a panu ministrovi zmiňoval, tak si myslím, že tady není taková situace, aby mohl jiný ministr navrhovat odvolání těchto úředníků. Protože to podle mě není v souladu se zákonem o státní službě," řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) agentuře ČTK.

Za oběma úředníky stojí i ministr financí Ivan Pilný (ANO). "Já budu muset přečíst panu ministrovi Zaorálkovi služební zákon. Ocituji mu, jaké důvody mohou vést k tomu, abych mohl odvolat paní Schillerovou a pana Janečka," řekl Pilný novinářům před jednáním vlády.  

Zaorálek chce proto prosadit, aby oba úředníci na příštím jednání vlády objasnili okolnosti kolem využívání zajišťovacích příkazů a ministerstvo financí zahájilo šetření, jak úředníci toho nástroje využívají. "Trvám na tom, že musí být všechny případy vyšetřeny. První to musí zkoumat ministerstvo financí. Důležitá bude ochota se k tomu postavit, ale nedokáži si představit, že by někdo zaujal laxní postoj," řekl Zaorálek. 

Náměstkyně Alena Schillerová uvedla, že pokud dostane pozvání, na jednání vlády přijde. "Generální finanční ředitelství už k tomu však vydalo zprávu, kterou vláda vzala na vědomí,"řekla Schillerová.

Zajišťovací příkazy umožňují berním úřadům firmám okamžitě zbavit veškerý majetek při podezření, že se společnost podílí na daňových podvodech. Obvykle však má pro firmu likvidační následky, řada z nich následně uspěla u soudu a dá se očekávat, že budou žalovat stát o vzniklou škodu. 

 

Právě se děje

Další zprávy