Zaorálek narazil na služební zákon, namísto odvolání Janečka a Schillerové je pozve na jednání vlády

Martin Ťopek Martin Ťopek
23. 10. 2017 13:47
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek chce na příští jednání vlády pozvat šéfa finanční správy Martina Janečka a náměstkyni ministra financí Alenu Schillerovou. Měli by vysvětlit okolnosti kolem nadužívání takzvaných zajišťovacích příkazů. Zaorálek přitom chtěl původně prosadit odvolání obou vysokých úředníků finančního resortu.
Lubomír Zaorálek.
Lubomír Zaorálek. | Foto: Economia

Praha - Objasnit nadužívání takzvaných zajišťovacích příkazů na příštím jednání vlády bude chtít ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Pozve kvůli tomu na zasedání ministrů šéfa Generálního finančního ředitelství Martina Janečka a náměstkyni ministra financí Alenu Schillerovou. 

"Jsem sice přesvědčen, že se mají platit daně, ale je nutné, aby orgány, které to zajišťují, jednaly v rámci svých kompetencí a nezasahovaly do práv občanů," řekl Zaorálek. Podle něj  panuje v případě zajišťovacích příkazů velké podezření, že dochází k "popravování" podnikatelů bez soudu a až dodatečně se hledají důvody, kterými se to vysvětluje.

"Připomíná mi to nebezpečí, která vzniklo kolem insolvenčních mafií. Také tehdy stát najednou fungoval jako nástroj možné likvidace firem," dodal ministr zahraničí.

Zaorálek minulý týden na tiskové konferenci uvedl, že bude na pondělním jednání vlády požadovat odvolání obou úředníků, sám však už tehdy dodával, že jeho snaha může narazit na služební zákon. Úředníci totiž nespadají pod ministry ale pod státní tajemníky jednotlivých resortů. (psali jsme zde)

Už před začátkem jednání tak svému kolegovi vzkázali ministři za hnutí ANO i KDU-ČSL, že s jejich podporou počítat nemůže. "Ať můžu mít jakékoli výhrady vůči fungování finančního úřadu, které jsem paní náměstkyni a panu ministrovi zmiňoval, tak si myslím, že tady není taková situace, aby mohl jiný ministr navrhovat odvolání těchto úředníků. Protože to podle mě není v souladu se zákonem o státní službě," řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) agentuře ČTK.

Za oběma úředníky stojí i ministr financí Ivan Pilný (ANO). "Já budu muset přečíst panu ministrovi Zaorálkovi služební zákon. Ocituji mu, jaké důvody mohou vést k tomu, abych mohl odvolat paní Schillerovou a pana Janečka," řekl Pilný novinářům před jednáním vlády.  

Zaorálek chce proto prosadit, aby oba úředníci na příštím jednání vlády objasnili okolnosti kolem využívání zajišťovacích příkazů a ministerstvo financí zahájilo šetření, jak úředníci toho nástroje využívají. "Trvám na tom, že musí být všechny případy vyšetřeny. První to musí zkoumat ministerstvo financí. Důležitá bude ochota se k tomu postavit, ale nedokáži si představit, že by někdo zaujal laxní postoj," řekl Zaorálek. 

Náměstkyně Alena Schillerová uvedla, že pokud dostane pozvání, na jednání vlády přijde. "Generální finanční ředitelství už k tomu však vydalo zprávu, kterou vláda vzala na vědomí,"řekla Schillerová.

Zajišťovací příkazy umožňují berním úřadům firmám okamžitě zbavit veškerý majetek při podezření, že se společnost podílí na daňových podvodech. Obvykle však má pro firmu likvidační následky, řada z nich následně uspěla u soudu a dá se očekávat, že budou žalovat stát o vzniklou škodu. 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy