Zaorálek narazil na služební zákon, namísto odvolání Janečka a Schillerové je pozve na jednání vlády

Martin Ťopek Martin Ťopek
23. 10. 2017 13:47
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek chce na příští jednání vlády pozvat šéfa finanční správy Martina Janečka a náměstkyni ministra financí Alenu Schillerovou. Měli by vysvětlit okolnosti kolem nadužívání takzvaných zajišťovacích příkazů. Zaorálek přitom chtěl původně prosadit odvolání obou vysokých úředníků finančního resortu.
Lubomír Zaorálek.
Lubomír Zaorálek. | Foto: Economia

Praha - Objasnit nadužívání takzvaných zajišťovacích příkazů na příštím jednání vlády bude chtít ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Pozve kvůli tomu na zasedání ministrů šéfa Generálního finančního ředitelství Martina Janečka a náměstkyni ministra financí Alenu Schillerovou. 

"Jsem sice přesvědčen, že se mají platit daně, ale je nutné, aby orgány, které to zajišťují, jednaly v rámci svých kompetencí a nezasahovaly do práv občanů," řekl Zaorálek. Podle něj  panuje v případě zajišťovacích příkazů velké podezření, že dochází k "popravování" podnikatelů bez soudu a až dodatečně se hledají důvody, kterými se to vysvětluje.

"Připomíná mi to nebezpečí, která vzniklo kolem insolvenčních mafií. Také tehdy stát najednou fungoval jako nástroj možné likvidace firem," dodal ministr zahraničí.

Zaorálek minulý týden na tiskové konferenci uvedl, že bude na pondělním jednání vlády požadovat odvolání obou úředníků, sám však už tehdy dodával, že jeho snaha může narazit na služební zákon. Úředníci totiž nespadají pod ministry ale pod státní tajemníky jednotlivých resortů. (psali jsme zde)

Už před začátkem jednání tak svému kolegovi vzkázali ministři za hnutí ANO i KDU-ČSL, že s jejich podporou počítat nemůže. "Ať můžu mít jakékoli výhrady vůči fungování finančního úřadu, které jsem paní náměstkyni a panu ministrovi zmiňoval, tak si myslím, že tady není taková situace, aby mohl jiný ministr navrhovat odvolání těchto úředníků. Protože to podle mě není v souladu se zákonem o státní službě," řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) agentuře ČTK.

Za oběma úředníky stojí i ministr financí Ivan Pilný (ANO). "Já budu muset přečíst panu ministrovi Zaorálkovi služební zákon. Ocituji mu, jaké důvody mohou vést k tomu, abych mohl odvolat paní Schillerovou a pana Janečka," řekl Pilný novinářům před jednáním vlády.  

Zaorálek chce proto prosadit, aby oba úředníci na příštím jednání vlády objasnili okolnosti kolem využívání zajišťovacích příkazů a ministerstvo financí zahájilo šetření, jak úředníci toho nástroje využívají. "Trvám na tom, že musí být všechny případy vyšetřeny. První to musí zkoumat ministerstvo financí. Důležitá bude ochota se k tomu postavit, ale nedokáži si představit, že by někdo zaujal laxní postoj," řekl Zaorálek. 

Náměstkyně Alena Schillerová uvedla, že pokud dostane pozvání, na jednání vlády přijde. "Generální finanční ředitelství už k tomu však vydalo zprávu, kterou vláda vzala na vědomí,"řekla Schillerová.

Zajišťovací příkazy umožňují berním úřadům firmám okamžitě zbavit veškerý majetek při podezření, že se společnost podílí na daňových podvodech. Obvykle však má pro firmu likvidační následky, řada z nich následně uspěla u soudu a dá se očekávat, že budou žalovat stát o vzniklou škodu. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Šanghaj zavřela kvůli tajfunu In-fa obě mezinárodní letiště

V Šanghaji dnes kvůli tajfunu In-fa uzavřeli obě mezinárodní letiště a úřady zakázaly pořádat jakékoli venkovní akce. Východní Čína se připravuje na silnou bouři, která se blíží od Japonska a Tchaj-wanu a má podle meteorologů zasáhnout hlavně provincii Če-ťiang, která leží jižně od Šanghaje. V Če-ťiangu by při ní mohlo napršet 250 až 350 milimetrů vody. "Lidé by neměli chodit ven," sdělila čínská meteorologická služba.

In-fa už se prohnala nad Tchaj-wanem a přinesla velké množství srážek, předtím na Okinawě se při ní zranilo šest lidí. Doprovází ji vítr o rychlosti 155 kilometrů za hodinu, v nárazech i 191 kilometrů za hodinu. Na šanghajských letištích dnes byly zrušeny stovky letů a další se zřejmě budou rušit i v pondělí, oznámila televize. V Šanghaji jsou uzavřeny parky a také čtvrť u nábřeží, která je oblíbenou turistickou destinací.

Televize rovněž oznámila, že je přerušeno železniční spojení s městem Ning-po ležícím jižně od Šanghaje. V provincii Če-ťiang zůstanou zavřené školy, tržiště a obchody. Kvůli bouři přesunuli do Šanghaje velkou kontejnerovou loď z přístavu jižně od něj a uzavřeli plavební komory v Nan-tchungu, který je severně od města.

Zatímco se východ Číny připravuje na In-fa, centrální část země se vzpamatovává z mohutných záplav, které ji postihly tento týden. Vyžádaly si životy 58 lidí. Ve středočínském městě Čeng-čou spadlo rekordní množství srážek, byl zaplaven tunel metra a v něm zemřelo 12 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy