Kalousek v čele TOP 09 skončí. Stal jsem se překážkou pro sjednocení pravice, říká

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
24. 10. 2017 11:13
Miroslav Kalousek nebude na listopadovém sněmu obhajovat post předsedy TOP 09. Aktuálně.cz to potvrdil po úterním jednání předsednictva. Nový šéf strany má podle něj usilovat o sjednocení středopravých stran.
Volby 2017 - TOP 09 - Miroslav Kalousek
Volby 2017 - TOP 09 - Miroslav Kalousek | Foto: Václav Vašků

Praha - Miroslav Kalousek končí ve vedení TOP 09. Na listopadovém celostátním sněmu se už nebude ucházet o žádný volený post, potvrdil Aktuálně.cz po úterním jednání předsednictva strany. Dál zůstane jen jedním ze sedmi poslanců, kteří po volbách usednou ve sněmovně. Kalousek se ke kroku rozhodl poté, co strana o víkendu propadla ve sněmovních volbách a poslanecké posty uhájila jen těsně.

"Je nutno postupovat pragmaticky a nesentimentálně," prohlásil Kalousek. TOP 09 podle něj musí zareagovat na novou situaci. "Změnila se politická kultura, vnímání postojů veřejnosti vůči EU a západním hodnotám. Je nezbytné přizpůsobit se podmínkám odpovídajícím situaci roku 2017," uvedl.

Klíčovým úkolem nového šéfa nebo šéfky strany má podle končícího předsedy být snaha sjednotit českou demokratickou pravici. "S novou tváří musí přijít nová strategie. Mělo by dojít ke společnému postupu demokratických subjektů od středu doprava. Všech, které jsou toho schopné," dodal.

Sám sebe Kalousek vnímá jako překážku pro takové snahy. "Je to šance pro nového předsedu, který nebude zatížen předsudky, jež vůči mně panují, a tudíž může být v tomto úsilí mnohem úspěšnější než já," zdůvodnil, proč se rozhodl po osmi letech od založení TOP 09 odejít z jejího vedení.

Nástupce se ale TOP 09 nebude hledat snadno. Miroslav Kalousek patřil mezi nejvýraznější osobnosti nejen strany, ale celé politické scény v Česku. A dalšího tak výrazného a schopného politika v tuto chvíli nemá.

Jako o novém předsedovi se od víkendu spekuluje o exministru spravedlnosti Jiřím Pospíšilovi. Europoslanec v sobotu, ještě před ohlášením konečných volebních výsledků, podal po letech stranickou přihlášku. Tu oblastní buňka včera schválila.

"Platí, že jsem to neudělal proto, že bych se cpal na předsednické křeslo," reagoval pro Aktuálně.cz Pospíšil. Je prý připravený pomoci straně tak, jak o to sama požádá. "Můžu mít třeba na starosti nadcházející komunální volby. Necpu se do žádných funkcí, záleží, jestli o mou pomoc bude strana stát," dodal.

"Nejsem si takovou variantou jistý," přiznal však Kalousek obavy. Pospíšil, stejně jako Kalousek, je totiž historicky spojený i s jinou politickou stranou, konkrétně ODS. Za tu dvakrát usedl do ministerského křesla, poprvé pod premiérem Mirkem Topolánkem, podruhé za Petra Nečase.

Další logickou kandidátkou na šéfku strany by mohla být i poslankyně Markéta Pekarová Adamová. Jedna z hlavních tváří předvolební kampaně ve volbách obhájila poslanecký mandát. A uvnitř strany má podporu. 

"Musím přiznat, že to vážně zvažuji. Rozhodnout se chci do konce tohoto týdne," řekla Aktuálně.cz. Tlak na to, aby se o předsednický post koncem listopadu na celostátním sjezdu straníků ucházela, ale podle všeho bude sílit.

Kalousek: Tohle je cesta do pekel. Možná do Kremlu, ale to vyjde nastejno | Video: Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

Další zprávy