Konec Havlovy éry, hodnotí volby v Polsku. Babiš útočí na EU, Agrofert přitom z dotací těží

Zahraničí Zahraničí
23. 10. 2017 12:11
Andrej Babiš a jeho hnutí ANO je sice jasný vítěz voleb, ale sestavování vlády tak jasné zdaleka nebude. Shodují se na tom list Financial Times a agentura Reuters. Další zahraniční média předsedu hnutí ANO popisují jako populistu, který kritizuje Evropskou unii. A to i přesto, že z ní jeho firmy těží. Polský deník Gazeta Wyborcza hodnotí české volby jako konec éry Václava Havla.
Andrej Babiš rozdává koblihy.
Andrej Babiš rozdává koblihy. | Foto: Facebook Hnutí ANO

Praha - České volby jasně vyhrál populista, miliardář a euroskeptik, ale sestavení vlády pro něj nebude jednoduché.

Takové jsou ohlasy zahraničních komentátorů na nové rozložení sil v Poslanecké sněmovně. Nejmocnějším mužem v Česku se stal "populistický miliardář," píše například prestižní deník Financial Times.

Zahraniční média popisují výsledky voleb jako "zemětřesení" a vyslovení nedůvěry tradičním politickým stranám. Upozorňují na fakt, že Andrej Babiš se v kampani dokázal úspěšně prezentovat jako bojovník se zavedenými pořádky, přestože byl až donedávna místopředsedou vlády a ministrem financí.

Agentura Reuters, ze které čerpá mnoho médií po celém světě, píše o možných problémem Andreje Babiše sestavit fungující koalici, a to i přes jasné vítězství.

"Oponenti vidí Babiše, jehož jmění činí přibližně čtyři miliardy dolarů, jako nebezpečí pro demokracii. Kvůli jeho velitelskému vůdcovskému stylu a moci v byznyse a médiích," píše Reuters.

Cituje lídra hnutí Starostové a nezávislí Jana Farského: "Demokratické síly dostaly výprask, ale sílu nezískají spoluprací s Babišem."

Německý Frankfurter Allgemeine Zeitung Babiše označuje jako "Donalda Trumpa z Prahy". Babiš je, stejně jako nový americký prezident, miliardář, který tvrdí, že bude stát řídit stejně úspěšně jako své firmy.

Podle deníku se Babiš jakožto premiér bude v rámci Evropské unie snažit o tvrdý boj proti migraci a o zavření vnějších evropských hranic. Věří, že pro to získá spojence nejen mezi ostatními zeměmi visegrádské čtyřky, ale například také v Rakousku.

Server Euobserver píše o vítězství populistů, po kterém se vznáší nad budoucí českou politikou pochybnosti. "Před volbami Babiš soustavně kritizoval Evropskou unii a vylučoval předání nových pravomocí Bruselu. Euro označil za bankrotující," píše autor analýzy Ondřej Houska, redaktor Hospodářských novin a Aktuálně.cz.

Protestní hlasy v chudších regionech

Podle německého týdeníku Der Spiegel Česko nejspíš čeká politická nestabilita a další vyostření už tak velmi tvrdého politického boje. Týdeník připomíná, že Babiš začal v poslední době tvrdě kritizovat Unii. Českého odchodu z EU se ale podle týdeníku není třeba bát.

"Babiš potřebuje Evropu už proto, že síť firem jeho holdingu Agrofert sahá po celém kontinentu a on sám těží jak z jednotného trhu, tak z evropských dotací."

Polský list Gazeta Wyborcza píše o českém obratu doprava a konci éry Václava Havla. Deník si vedle úspěchu Babiše všímá i protestních hlasů v chudších pohraničních regionech, které velmi úspěšně zachytil Tomio Okamura.

"Lidem se zdá, že v současnosti už nemůžou říkat, co si myslí, protože i tak se nic nezmění. A Okamura chce přímou demokracii, referenda," cituje deník jednoho z obyvatel karvinského regionu. 

Gazeta Wyborcza připomíná i složitá povolební vyjednávání a za takzvaný černý scénář považuje koalici ANO, SPD Tomia Okamury a komunistů. Podle listu je málo pravděpodobná, ale cituje Andreje Babiše, který po hlasování označil některé Okamurovy programové návrhy za "dobré".

Komentátor Gazety Wyborcza Bartosz T. Wielinski zároveň analyzuje, co znamená drtivé vítězství ANO pro střední Evropu.

"Vypadá to na podobné tendence v celém regionu. Rozčarovaní voliči v dalších krajích dávají stopku mainstreamovým stranám. Sázejí na výrazné nové vůdce, kteří slibují zajistit recepty na všechny neduhy i to, že se vypořádají se zloději a zrádci," tvrdí Wielinski s tím, že volby ovlivnil strach migrace, přestože se uprchlický problém Česka nedotkl.

Podle italského deníku Corriere della Sera Babiš nápadně připomíná bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho. Jejich politická strana není vnitřně demokratická a její lídři v ní rozhodují o všem. Oba mají velké problémy s policií a soudy, ale všechna obvinění označují za spiknutí. A oba mají díky vlastnictví médií obrovský vliv na veřejné mínění.

Berlusconi a Babiš se liší jen ve dvou věcech: Italský expremiér nikdy nebyl komunistou. A jakožto bývalý vlastník fotbalového klubu AC Milán má doma pět pohárů pro vítěze Ligy mistrů, uzavírá italský list.

Co říkají na volební úspěch Andreje Babiše, Pirátů a Tomia Okamury? Podívejte na záznam povolební debaty novinářů. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy