Pospíšil: Pět procent je prohra, ale pohřbívat TOP 09 je předčasné. Nechci ze strany utéct, naopak

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
22. 10. 2017 15:56
Europoslanec Jiří Pospíšil, který podporuje TOP 09, se rozhodl vstoupit do strany. Jestli bude kandidovat na post jejího předsedy, zatím neprozradil. "Já budu respektovat to, jak bude probíhat debata členské základny," řekl Pospíšil v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Jiří Pospíšil. | Video: Blahoslav Baťa

Praha - Výsledek kolem pěti procent je pro TOP 09 prohrou, říkal europoslanec Jiří Pospíšil v době sčítání hlasů, kdy byla strana pod pětiprocentní hranicí. "V minulých volbách měla TOP 09 12 procent. Je třeba z toho vyvodit důsledky, ale to není na mně. Já jsem podporovatel TOP 09 a jediné, co mohu udělat, je do TOP 09 vstoupit a tu stranu jako člen podporovat," řekl.

Může v TOP 09 dojít ke změnám?
To záleží na členské základně a na sněmu, který TOP 09 bude mít.

A co si myslíte vy?
Já jsem konstatoval, že když někdo výrazně prohraje volby, tak v demokratických, standardních stranách má vedení odstoupit. Ale prosím, nechci tady hovořit za členskou základnu. Ona sama si musí rozhodnout, kdo má TOP 09 vést. Já pouze říkám, že by byla škoda, aby se TOP 09 stala marginální stranou, protože je třeba obhajovat polistopadové myšlenky Václava Havla a Karla Schwarzenberga.

V listopadu bude sněm, budete už v tu dobu členem TOP 09?
Ano, já už od září tohoto roku uvažuji o vstupu do TOP 09, diskutuji o tom se svými kolegy a dneska mohu pouze symbolicky říci, že do TOP 09 vstupuji.

Považuji to za fér, já se k TOP 09 hlásím od doby, co jsem europoslancem, s TOP 09 intenzivně spolupracuji, TOP 09 podporuji a v době, kdy je TOP 09 v těžké situaci, považuji za správné svoji podporu ještě zintenzivnit. Nikoliv utéct.

Takže prosím, berte to jako mé jasné symbolické gesto, že jsem přesvědčen, že TOP 09 žije, existuje a že má šanci být dále významnou politickou stranou v této zemi. Kdybych si to nemyslel, tak bych do TOP 09 nevstupoval. To, že někdy volby prohrajeme, neznamená, že TOP 09 končí. To v žádném případě.

Určitě nejsem jediná, kterou napadne to, že vstupujete zrovna před celostátní sněmem, kde se bude volit nový předseda. Je možné, že budete jeden z kandidátů?

Je to předčasné. Členská základna nyní musí vést debatu o tom, jak si představuje budoucnost TOP 09. Já ještě nejsem ani členem. To rozhodnutí v tuto chvíli je symbolické. Jasně říká, že věřím v budoucnost TOP 09. To nemá žádnou jinou konotaci.

Pohřbívat TOP 09 je předčasné, myšlenky TOP 09 dál žijí a já jsem připraven pro TOP 09 pracovat. Můj vstup znamená: strana žije a bude dál pokračovat. Čekají nás komunální volby, evropské volby a v těch to může dopadnout zase úplně jinak. Můžeme se opět vrátit mezi dominantní politické strany v této zemi.

Skutečně vás nenapadla ta myšlenka, že byste se ucházel o předsednický post? Přece jenom, jste výrazná tvář strany, ve které ještě ani nejste.

Já budu respektovat to, jak bude probíhat debata členské základny. Tak to prosím berte. Já jsem připraven TOP 09 pomáhat, dělal jsem to i jako europoslanec. Chodil jsem za TOP 09 do médií, prezentoval jsem evropský politický program TOP 09… To znamená, že jsem s TOP 09 spojen, byť nejsem jejím členem. Teď chci vstoupit, pracovat dál pro stranu a prosím, nechte nás nyní, abychom vedli debatu uvnitř strany, kdo by měl být předseda, jaké by mělo být vedení. Já pouze říkám, strana dneškem určitě nekončí. Naopak. Čekají nás další výzvy a je třeba, aby se na ně strana připravila.

Budete čekat, že vás ke kandidatuře na předsedu někdo vyzve, nebo se k tomu odhodláte sám?

Je to předčasná otázka. Teď budu doufat, že mě kolegové přijmou do strany. Protože já vyplním přihlášku a oni teprve rozhodnou, jestli mě přijmou. Až mě přijmou, tak rád odpovím na vaše otázky.

 

Právě se děje

Další zprávy