Volby živě: Těsně zvítězilo ANO, Evropa zažila zemětřesení

Živě
Osmadvacítka volila Evropský parlament. Hlasování a vyhlašování výsledků v Česku i napříč Evropou jsme sledovali v online reportáži.
Andrej Babiš může slavit, hnutí ANO evropské volby těsně vyhrálo.
Andrej Babiš může slavit, hnutí ANO evropské volby těsně vyhrálo. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Česko i Evropa znají výsledky voleb do Evropského parlamentu.

V České republice skončilo na prvním místě ANO s 16,13 procenta, druhá je TOP 09 s 15,95 procenta a na třetí příčce se umístila ČSSD s 14,17 procenta.

Do Evropského parlamentu se dostanou z menších stran pouze Svobodní. Těsně pod pětiprocentní hranicí skončili Piráti, chtějí proto požadovanou hranici napadnout u soudu. Stejnou stížnost podají i Zelení, lídři obou stran navíc zvažují rezignaci.

Ve třech zemích Evropské unie - Francii, Británii a Dánsku - zvítězili silně euroskeptické a nacionalistické strany. V Německu se do europarlamentu vůbec poprvé dostali neonacisté.

Kompletní čísla si můžete projít ZDE.

Češi o volby neměli zájem. V Česku přišlo hlasovat jen 18,2 procenta voličů, což je druhý nejhorší výsledek hned po Slovácích a zároveň historicky nejnižší procento od roku 1990.

Podívejte se v naší grafice, jaké potíže jednotlivé země řeší.

Průběh hlasování jsme sledovali v online reportáži.

Živě
Aktualizovat reportáž
10:58

Nové členské země EU ze střední a východní Evropy, včetně Česka a Slovenska, jsou evropskými rekordmany, co do neúčasti v eurovolbách.

Upozornila na to agentura AFP s tím, že podle pozorovatelů považují obyvatelé regionu eurovolby za druhořadé.

10:02 Rakousko - vlajka

Rakouský deník Kurier se však domnívá, že ostrý posun doprava, který se v Evropě očekával, nebyl nakonec tak výrazný.

Dokumentuje to na tom, že Slovenská národní strana nebude mít v Evropském parlamentu svého zástupce. A přitom prý na SNS spoléhaly další evropské krajně pravicové strany, aby vytvořily vlastní skupinu ve Štrasburku.

9:06

Propadák roku. Tak hodnotí slovenský tisk rekordně nízkou volební účast, která jen lehce překročila 13 %.

"Horší to už ani nemohlo být. Drtivá většina voličů na Slovensku měla v sobotu jiný program, než jít volit," napsal list Pravda.

"Slovensku se podařilo překonat vlastní rekord v neúčasti ve volbách do Evropského parlamentu," napsal pro změnu list SME, který na titulní stránce otiskl článek o hlasování v eurovolbách s nadpisem "Nevolili jsme".

Foto: Reuters
8:42

Šéf sudetských Němců Bernd Posselt neobhájil svůj mandát v Evropském parlamentu. V přehledu výsledků to dnes uvedl německý centrální volební úřad. Posseltovi uškodil velký volební propad bavorské Křesťanskosociální unie (CSU), která proti minulým volbám ztratila šestinu voličů. Evropský parlament opustí po 20 letech.

8:19

V Portugalsku utrpěla porážku středopravá vládní koalice sociálních demokratů a lidovců, která podle téměř konečných výsledků získala 27,7 procenta hlasů.

Vítězem voleb se stala opoziční Socialistická strana (PS), kterou volilo 31,5 procenta lidí.

Premiér Pedro Passos Coelho sice ihned uznal porážku vládních stran sdružených v koalici Aliança Portugal, výzvy od socialistických vůdců ke svému odchodu a konci vlády však rázně odmítl. "Posláním této vlády je prosadit zákony, které pomohou ke stabilitě země," prohlásil.

8:11

Celkový počet 54 mandátů si ve Španělsku podle konečných výsledků rozdělí celkem deset politických uskupení.

Vládnoucí španělští lidovci získali 16 mandátů a oproti minulým volbám přišli o osm křesel, kdežto opoziční socialisté se 14 ztratili devět europoslaneckých postů. Zatímco vedení socialistů označilo volby za porážku, lidovci sebekritikou šetřili a namísto toho zdůraznili úspěch lidovecké frakce v Evropském parlamentu.

8:00

Itálie ze všech 28 unijních zemí uzavřela volební místnosti jako poslední hodinu před půlnocí.

Po sečtení více než poloviny hlasů už je však jasné, že k oslnivému vítězství míří středolevicová Demokratická strana 39letého premiéra Mattea Renziho. Podle televize RAI získali demokraté kolem 41,2 procenta hlasů.

Na druhém místě skončí Hnutí pěti hvězd, za nímž stojí někdejší komik Beppe Grillo. Předběžné výsledku mu přisuzují zisk 21,4 procenta hlasů. Třetí místo obsadila s průběžnými 16,6 procenty pravicová formace Vzhůru, Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho.

Matteo Renzi v Senátu.
Matteo Renzi v Senátu. | Foto: Reuters
6:44

O své zástupce v europarlamentu přišla i Britská národní strana. Doposud jí patřila dvě křesla.

6:32

Britští Liberální demokraté zaznamenali ve volbách nejhorší výsledek za posledního čtvrt století, když ztratili devět z dosavadních deseti křesel. S postem europoslance se bude muset rozloučit například Edward McMillan-Scott, který ho zastával posledních 30 let.

5:43

V Polsku po sečtení více než 90 procent hlasů těsně vedli opoziční konzervativci ze strany Právo a spravedlnost (PiS), v přepočtu na mandáty však měli stejně jako vládní Občanská platforma (PO) 19 křesel.

05:16

Hlasování se zúčastnilo 43,09 procenta, tedy o něco více, než při eurovolbách v roce 2009. Česká republika má po Slovensku druhou nejnižší účast.

3:18

Shrnutí výsledků voleb do Evropského parlamentu: Nejvíce mandátů získala středopravicová frakce Evropská lidová strana, která podle již téměř kompletně sečtených výsledků obsadí 212 ze 751 křesel v europarlamentu. Středolevicová frakce získala 186 křesel, liberálové 70, zelení 55, krajní levice 43 a antifederalistické uskupení ECR 44 mandátů. Euroskeptická EDF získala 36 poslanců, 38 zbylých zůstane podle serveru EU Observer nezařazených.

Europarlament ve Štrasburku
Europarlament ve Štrasburku | Foto: Aktuálně.cz

Před tím, než se začneme obávat, že se evropští euroskeptici spojí a rozbijí sjednocenou Evropu si musíme uvědomit jak moc se (jednotlivé partaje) nenávidějí," podotýká analytik BBC Sean Klein.

2:36

Více z Barrosovy reakce na výsledky eurovoleb: "Na starosti těch, kdo volili protestně nebo nepřišli volit vůbec, bude nejlepší odpovědí rozhodná politická akce, která přinese růst a pracovní místa," prohlásila a dodal, že je mimořádně důležité, že politické síly, jež vedly a podporovaly unijní reakci na krizi, celkově volby do Evropského parlamentu vyhrály.

2:15

Výsledky nynějších voleb do Evropského parlamentu je třeba vnímat s vědomím, že se hlasovalo krátce po největší finanční, hospodářské a v důsledku také sociální krizi v posledních desetiletích. V reakci na předběžné výsledky voleb to uvedl nynější předseda Evropské komise José Barroso. V novém Evropském parlamentu podle něj bude možné vytvořit solidní a práceschopnou většinu

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso na snímku z března 2011.
Předseda Evropské komise José Manuel Barroso na snímku z března 2011. | Foto: Reuters
1:54

Strana zelených podá stejně jako Piráti stížnost k Ústavnímu soudu na pětiprocentní hranici, jejíž překročení je nutné k získání mandátu ve volbách do Evropského parlamentu. Prohlásil to předseda zelených Ondřej Liška, jehož strana si v eurovolbách připsala 3,77 procenta hlasů. Po tomto neúspěchu zvažuje rezignaci na stranickou funkci, své rozhodnutí chce oznámit v příštích dnech.

Ondřej Liška vyzývá voliče: Staňme se Václavy Havly!
Ondřej Liška vyzývá voliče: Staňme se Václavy Havly! | Foto: Ludvík Hradilek
1:44

Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) v britských volbách do Evropského parlamentu získala 15 ze 73 křesel a podle očekávání se tak těší vítězství. "Probíhá politické zemětřesení, které UKIP sliboval. Britští lidé promluvili, chtějí rozhodovat o osudu svého národa a chtějí mít kontrolu nad svými hranicemi. A pokud o tom nějaká strana nechce slyšet, přijde další zemětřesení ve volbách příští rok," řekl agentuře Reuters nově zvolený europoslanec za UKIP Patrick O´Flynn.  

Volební mikrobus britských nezávislých.
Volební mikrobus britských nezávislých. | Foto: UKIP
1:35

Peníze za volební hlasy obdrží 11 politických subjektů, které získaly hlasy alespoň jednoho procenta voličů, za každý mají 30 korun: ANO (7,3 milionu korun), TOP 09/STAN (7,2 milionu korun), ČSSD (6,4 milionu korun), KSČM (4,9 milionu korun), KDU-ČSL (4,5 milionu korun), ODS (3,4 milionu korun) Svobodní (2,3 milionu korun), Piráti (2,2 milionu korun), Zelení (1,7 milionu korun), Úsvit (1,4 milionu korun) a Rozumní (0,7 milionu korun).

1:30

Francouzský prezident Francois Hollande se chce po prohraných volbách do Evropského parlamentu sejít se členy kabinetu. Nevole obyvatel vůči socialistickému šéfovi Elysejského paláce v současné době láme historické rekordy, z čehož těží především krajně pravicová a protievropská strana Marine Le Penové.

Francois Hollande.
Francois Hollande. | Foto: Reuters
1:17

"Lidé dali jasně najevo svůj názor. Už nechtějí, aby o nich bylo rozhodováno za hranicemi, nevolenými eurokomisaři a technokraty. Chtějí být chráněni před globalizací. Chtějí znovu uchopit otěže svého osudu," prohlásila po jasné výhře ve francouzských eurovolbách předsedkyně krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová.

Le Penová - předvolební kampaň
Le Penová - předvolební kampaň | Foto: Reuters
1:16

Souhrn všech "českých" čísel si můžete přečíst ZDE nebo v naší PŘEHLEDNÉ GRAFICE.

1:03

"Osobní zodpovědnost" za výsledek voleb chce nést i předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáš Vandas. Na facebookovém profilu strany prohlásil, že nebude zastírat zklamání, stranu podpořilo pouze 7902 lidí (tedy 0,52 procent).

Foto: Naďa Straková
1:03

Další vyjádření nejžhavějšího kandidáta na prezidenta nové Evropské komise: "Chci být předsedou komise, protože je naprosto jasné, že EPP tyto volby vyhrála," zdůraznil před novináři lucemburský politik a někdejší premiér Jean-Claude Juncker Juncker. Jednoznačně odmítl, že by mohl případně ustoupit jinému kandidátovi, kterého by jeho frakce nominovala. Při vyjednávání podle svých slov nehodlá klečet na kolenou, je prý ale připraven činit kompromisy, protože koalici v europarlamentu by prý chtěl mít co nejširší. Výslovně kromě socialistů zmínil nejen liberální ALDE, ale také Zelené, se kterými prý má EPP mnohé postoje podobné.

Foto: Aktuálně.cz
0:54

Pokud by víkendové eurovolby byly volbami do Poslanecké sněmovny České republiky, vypadal by výsledek podle propočtů ČTK následovně: ANO by obsadilo 43 poslaneckých křesel, TOP 09 také. ČSSD by získalo 37 mandátů, KSČM 26, KDU-ČSL 24 a ODS 19. V dolní komoře Parlamentu by nově usedli také Svobodní - získali by 8 mandátů.

0:48

Kroužkování na rozdíl od voleb do Poslanecké sněmovny příliš výsledky neovlivnilo. Výrazně ovšem pomohlo Jaromíru Štětinovi z TOP 09. Ten kandidoval z pátého místa, díky 19 tisícům hlasů ale přeskočil čtvrtého Bořivoje Šarapatku a do Europarlamentu se tak dostal. Stejným způsobem uspěl i komunista Miloslav Ransdorf, kterýmu pomohlo 14 000 preferenčních hlasů.

0:47

Vlámští separatisté se po nedělních eurovolbách stali nejsilnější belgickou stranou. Jejich partaj N-VA získala 18,4 procenta odevzdaných hlasů a pohodlně tak vyhrála nad druhými Vlámskými křesťanskými demokraty (CD&V). Ti získali 10,9 procenta, zatímco Frankofonní socialisté (PS) premiéra Elia Di Rupa oslovili pouze na 8,8 % voličů.

Foto: Reuters
0:43

Romské strany u eurovoleb propadly. Romská demokratická strana získala 0,07 procenta (11854 hlasů) a Strana rovných příležitostí 0,04 procenta (640 hlasů).

0:41

Maďarské eurobolby vyhrál vládní Maďarský občanský svaz (Fidesz) v koalici s Křesťanskodemokratickou lidovou stranou (KDNP) se ziskem 51,49 procenta hlasů. Koalice pod vedením premiéra Viktora Orbána tak podle agentury MTI získala 12 z celkového počtu 21 europoslanců, o jejichž rozdělení rozhodovali maďarští voliči. Na druhém místě skončilo radikální Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) se ziskem 14,68 procenta, což pro stranu znamená zisk tří křesel v EP.

Volby v podaní žen z obce Veresegyhaza, ležící 30 kilometrů východně od Budapešti.
Volby v podaní žen z obce Veresegyhaza, ležící 30 kilometrů východně od Budapešti. | Foto: Reuters
0:37

Neúspěch Úsvitu podle Okamury ukázal, že jeho voliče EU nezajímá a že stranu volili kvůli řešení problémů v České republice. Na výsledku se mohlo podepsat i stažení původní jedničky na kandidátce, advokátky Kláry Samkové.

Foto: Ludvík Hradilek
0:35

Stát stranám za hlasy voličů ve volbách do Evropského parlamentu zaplatí přibližně 42,5 milionu korun. Vítězné hnutí ANO získá přes 7,3 milionu.

0:34

Většinu míst v Evropském parlamentu podle očekávání  obsadí křesťanští demokraté a socialisté, antifederalisté a euroskeptici ale zaznamenali historický úspěch, konstatuje agentura AFP.

0:28

Nizozemské volby do Evropského parlamentu vyhráli proevropsky ladění křesťanští demokraté, euroskeptická Strana pro svobodu Geerta Wilderse skončila druhá, píše agentura ANP. Křesťanští demokraté podle předběžných výsledků získali 5 z 26 nizozemských křesel, Strana pro svobodu a Evropští demokraté získali shodně po 4 mandátech.

Foto: Reuters
0:24

Výsledky voleb do Evropského parlamentu se dotknou i toho českého - v dolní komoře končí poslanci Jiří Pospíšil, Stanislav Polčák a Kateřina Konečná, ze Senátu odchází Jaromír Štětina. V senátním obvodu Praha 10 se proto budou muset konat do dvou měsíců doplňovací volby do horní komory.

0:19

Letošní volby do Evropského parlamentu mají nejnižší volební účast v historii České republiky.

0:14

Tomio Okamura se zlobí. "Za pět let, až tady po ulicích budou chodit zahalení cizinci, si vzpomenete, kdo s tímto tématem přišel," dodává k výsledkům voleb. "A také si dovolím tvrdit, že média po nás dost šlapala, zvláště v těch posledních týdnech, takže to určitě mohlo vyvolat nejistotu u našich voličů," doplnila ho Kateřina Radostová.

Tomio Okamura.
Tomio Okamura. | Foto: Vojtěch Marek
0:13

"Vycházel jsem z toho, že tady budou strany, které budou mít pět, šest, sedm mandátů. Žádná strana nedostala více mandátů než sociální demokracie, takže je to vlastně neúspěch těch ostatních stran a hlavně neúspěch Babišova ANO, které bylo ještě před několika dny vysoce favorizována," korigoval lídr kandidátky ČSSD Jan Keller své prohlášení, že méně než pět mandátů bude považovat za neúspěch. "Žádná sláva pro sociální demokracii to není, ale žádná sláva to není ani pro dvě konkurenční strany," dodal.

Foto: ČTK
0:06

I přes vítězství hnutí ANO sociální demokraté neuvažují, že by podpořili na post eurokomisaře Pavla Teličku. "Máme vlastního kandidáta Pavla Mertlíka a toho budeme prosazovat," uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

Pavel Mertlík, hlavní ekonom Raiffeisenbank, bývalý ministr financí ve vládě Miloše Zemana (1999 - 2001).
Pavel Mertlík, hlavní ekonom Raiffeisenbank, bývalý ministr financí ve vládě Miloše Zemana (1999 - 2001). | Foto: ČTK
0:06

Ve Finsku a Švédsku vyhrály volby do Evropského parlamentu tradiční vládní strany, značný úspěch ale zaznamenala krajní pravice. Švédští nacionalisté podle takřka konečných výsledků získali téměř deset procent hlasů a vůbec poprvé usednou v europarlamentu. Finští populisté budou mít dva europoslance místo dosavadního jednoho.

Foto: Reuters
0:04

"Musím říct, že mám velkou radost, že se nám podařilo to, v co ještě málokdo před pár měsíci doufal. Jsem velmi rád, že se nám podařilo díky našim voličům, že budeme mít tři poslance v Evropském parlamentu, kteří doufám navážou na kvalitní práci především Zuzany Roithové," poznamenal předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Je rád, že neuspěly některé euroskeptické strany. Pogratuloval také vítězné TOP 09. Na její podporu spoléhá, aby obě společně posílily klub Evropské lidové strany.

Roztroušená skleróza mi dává svobodu a utvrdila mě v životních prioritách, říká Bělobrádek.
Roztroušená skleróza mi dává svobodu a utvrdila mě v životních prioritách, říká Bělobrádek. | Foto: Ludvík Hradilek

NEDĚLE 25. KVĚTNA:

23:59

Ondřej Liška pro Českou televizi: Rezignace na post předsedy strany je jedna z variant, která je ve hře. Svou funkci chce dát k dispozici i šéf Pirátů Ivan Bartoš.

23:58

ANO vzhledem k výsledkům voleb trvá i nadále na svém kandidátovi na eurokomisaře, kterým je Telička. Babiš ještě před několika hodinami tvrdil, že ANO nezvítězí a je ochoten podpořit Niedermayera z TOP 09.

23:56

Svobodní dle svého šéfa Macha považují zisk mandátu v Evropském parlamentu za velký úspěch. V politice v ČR je to prý posunulo do vyšší ligy.

Petr Mach na tiskové konferenci
Petr Mach na tiskové konferenci | Foto: Aktuálně.cz
23:52

Lucemburský politik a bývalý premiér Jean-Claude Juncker potvrdil, že má zájem vést příští Evropskou komisi. Do funkce jej prosazuje Evropská lidová strana (EPP), která sdružuje středopravé strany a podle odhadů vyhrála nynější volby do Evropského parlamentu. Juncker před novináři zdůraznil, že většinu v novém europarlamentu budou tvořit proevropské strany. O hlasy euroskeptiků a nacionalistů se prý ucházet nebude, stojí naopak o podporu "sil pokroku a demokracie".

Foto: Aktuálně.cz
23:48

"ODS udělala dobře, že se toho Pospíšila zbavila. Zase nahrabal hlasy jen pro sebe," hodnotí zisk preferenčních hlasů Jiřího Pospíšila komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo.

23:46

ODS hodnotí volby kladně. "Se dvěma mandáty jsem počítal, doufal jsem i v třetí. Ukazuje se ale, že v dané situaci je to maximum možného," svěřil se úspěšný obhájce evropského mandátu Jan Zahradil. "Jsem velmi spokojený za výsledek ODS přes 7,5, což je půl procenta nad výsledkem, v něž jsem doufali," doplnil ho druhý úspěšný obhajitel Evžen Tošenovský.

Jan Zahradil, nástupce Martina Kuby
Jan Zahradil, nástupce Martina Kuby | Foto: Ludvík Hradilek
23:45

Italské volby do Evropského parlamentu podle odhadů jasně vyhrála Demokratická strana, kterou vede premiér Matteo Renzi. Na druhém místě skončilo Hnutí pěti hvězd, za nímž stojí někdejší komik Beppe Grillo. Na třetím místě podle agentury ANSA skončila pravicová formace  Vzhůru, Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho.

 

Foto: Reuters
23:44

Piráti boj o křeslo europoslance nevzdávají a chtějí podat stížnost. "Nesouhlasí s uzavírací klauzulí pěti procent, která brání, aby mohli zastupovat voliče v Evropském parlamentu. Protože Ústavní soud v Německu uzavírací klauzuli ve výši 3 procent kvůli porušení poměrného zastoupení zrušil, hodlají Piráti napadnout výsledek voleb stížností k Ústavnímu soudu a domáhat se jejího zrušení," dodávají. "Uzavírací klauzule omezuje poměrné zastoupení názorů v Evropě a ve volbách v Evropském parlamentu je zcela nesmyslná, protože vláda se v EU nesestavuje," uvádí právník Jakub Michálek, člen Pirátů a jeden ze spoluautorů stížnosti.

Ivan Bartoš
Ivan Bartoš | Foto: ČTK
23:39

"Na pražském hradě nedávno hrálo 23 houslových sólistů. Všechno to byly osobnosti, přitom dohromady všichni dokázali vytvořit dokonalý soulad. S kandidátkou TOP 09 je to stejné," dodal k výsledkům Kalousek. Nízká volební účast podle něj výsledek TOP 09 vylepšila.

Miroslav Kalousek by asi jako lídr strany příliš netáhl.
Miroslav Kalousek by asi jako lídr strany příliš netáhl. | Foto: Ludvík Hradilek
23:38

V letošním čtyřdenním volebním maratonu do Evropského parlamentu především ve starých unijních zemích zaznamenali podle odhadů nacionalisté, kteří například ve Francii či Dánsku zvítězili. V Německu či Rakousku sice vyhrály tradiční vládní strany, ale jejich výsledek poznamenal nárůst popularity euroskeptických a protipřistěhovaleckých stran. V Řecku, které se zotavuje z těžké hospodářské krize, vyhrála opoziční levice. 

Foto: Reuters
23:38

Nejvíce preferenčních hlasů získal Jiří Pospíšil, hlasovalo pro něj 77 724 voličů, díky čemuž přeskočil lídra kandidátky Luďka Niedermayera. Na druhém místě skončil Jan Keller, na třetím Pavel Telička.

Foto: Vojtěch Marek

I strany, které se do Evropského parlamentu nedostaly, mohou slavit - na státní příspěvek mají nárok zelení, Piráti, Úsvit a Strana zdravého rozumu.

23:33

Kdo zamíří do Evropského parlamentu:
ANO: Telička, Charanzová, Ježek, Dlabajová
TOP 09: Pospíšil, Niedermayer, Štětina, Polčák
ČSSD: Keller, Sehnalová, Poc, Poche
KDU-ČSL: Šojdrová, Svoboda, Zdechovský
KSČM: Konečná, Ransdorf, Maštálka
ODS: Zahradil, Tošenovský
Svobodní: Mach

23:32

Ze sálu, kde jsou shromážděni příznivci hnutí ANO, zazněl po oznámení výsledků hlasitý potlesk, pískání a radostný křik. "Je evidentní, že nižší účast ve volbách s tím výsledkem zamávala, ale jsme rádi, že to dopadlo takto," dodal lídr kandidátky Telička.

23:31

Slovenské eurovolby vyhrála levice. Vládní sociální demokraté demokraté (Směr-SD) premiéra Roberta Fica ztratí jeden z dosavadních pěti mandátů. Dalších šest křesel z celkového počtu 13 slovenských europoslanců si rozdělí čtyři politická uskupení, která jsou členy konzervativní Evropské lidové strany.

Foto: Reuters
23:24

Schwarzenberg reaguje na výsledky voleb: "O fous jsme to prohráli. Je to ale jako s vlasy: tři vlasy  na hlavě je málo, tři  vlasy v polívce je naopak mnoho. Raději bych si přál, kdyby nad námi vyhrála klasická demokratická strana. Ale uznáváme výsledky, jaké jsou. Tímto boj nepřestává. Budeme bojovat vesele jako dodnes. Politika je sice vážná věc, ale nesmíme se brát příliš vážně."

23:23

"Výsledek hodnotím jako remízu prvních tří stran, rozdíly jsou minimální. Mezi vítězem a sociální demokracií je asi třicet tisíc hlasů," okomentoval výsledky jako první ze sociálních demokratů předseda Sněmovny Jan Hamáček. "Ukazuje se, že situace je vyrovnanější, než byla v předchozích volbách," poznamenal k tomu, že jeho strana přišla o tři křesla.

Jan Hamáček: Někde lhůty omezují, česká tradice je jiná.
Jan Hamáček: Někde lhůty omezují, česká tradice je jiná. | Foto: Ludvík Hradilek
23:20

Volební účast Čechů a Češek byla oproti odhadům Evropského parlamentu ještě nižší - k urnám dorazilo pouze 18,2 procent lidí.

23:17

Ve štábu TOP 09 zní jásání a potlesk."Je to velký úspěch," komentuje výsledek Jiří Pospíšil. Kalousek předal Niedermayerovi "meč z hvězdných válek" se slovy: "Luďku, ať tě síla provází.". Připíjelo se šampaňským.

Foto: Ludvík Hradilek
23:16

Volby do Evropského parlamentu vyhrály středopravicové strany, které obsadí 211 ze 751 mandátů. Druhým nejsilnějším názorovým proudem budou euroskeptici se 129 křesly. Středolevicová uskupení získala 193 mandátů, zelení 58 a krajně levicové partaje 47.

Foto: Reuters
23:14

Úspěchy stran v jednotlivých krajích: TOP 09 zvítězila ve 3 krajích, ANO v šesti, KDU-ČSL si na svou stranu získala 3 kraje, ČSSD zvítězila ve dvou.

23:12

Přepočteno na mandáty: ANO a TOP 09 obsadí 4 křesla ("polepší" si tak o 4 místa), ČSSD se stejným počtem křesel si naopak o tři místa pohorší. Komunisté získají 3 mandáty (o jeden méně než dosud), KDU-ČSL také obsadí 3 křesla, o jedno si tak polepší. ODS získá 2 mandáty, tedy o 7 méně než dosud. Jedno křeslo získají také Svobodní.

23:10

Na čtvrtém místě skončila KSČM s 10,98 procenty, KDU-ČSL získala 9,95 procent hlasů. ODS s 7,67 procenty je šestá. Svobodní získali 5,24 procent hlasů. Těsně pod pětiprocentní hranicí skončili Piráti s 4,78 hlasy, Strana zelených získala 3,77 hlasů. Úsvit získal 3,12 hlasů.

23:06

Česko již zná výsledky voleb - vyhrálo Babišovo ANO, získalo 16,13 procent hlasů, na druhém míéstě je TOP 09 s 15,95 procenty a třetí skončila ČSSD s 14,17 procenty.

23:03

Odhady počtu křesel ve 751členném europarlamentu: EVP 211 křesel, S&D 193 křesel, liberálové 74 křesel, zelení 58 a krajní levice 47. Euroskeptické strany by měly získat 129 křesel. Zbytek přpadá na menší strany

Foto: Thinkstock
22:54

Karel Schwarzenberg: To, že v řadě zemí posílili nebo dokonce zvítězili nacionalisté, je velmi nebezpečné. Je to prohra všech demokratických stran. Lidé jsou zklamaní politiky demokratických stran, ať už jde o levici, nebo pravici. Měli bychom si vzpomenout na to, co takové strany dokázaly v minulosti.

Foto: Ludvík Hradilek
22:53

Nejsilnější frakcí v novém europarlamentu bude podle odhadu Evropská lidová strana (EPP) sdružující středopravá uskupení, která získala 28,1 procenta. Druhá aliance sociálnědemokratických stran (S&D) má 25,7 procenta. Vyplývá to z odhadu, který zveřejnil Evropský parlament. EPP by měla mít 211 europoslanců, socialisté 193. Třetí skončila liberální frakce ALDE s 9,85 procenta a 74 zástupci. Pokud čísla potvrdí skutečné výsledky, zvyšují se šance bývalého lucemburského premiéra Jeana-Clauda Junckera stát se novým předsedou Evropské komise.

20. 5. - Nepopírejte změny klimatu, vzkázala EU Klausovi - Globální oteplování a změny klimatu jsou vědecky dávno dokázané a jejich zpochybňování je třeba odsoudit.  Vyplývá to z průběžné zprávy dočasného výboru Evropského parlamentu pro změnu klimatu, který poslanci předložili po roce působení tohoto uskupení. "Evropský parlament odsuzuje vědecky nepodložené snahy vykreslovat výsledky studií příčin a důsledků klimatických změn jako pochybné, nejisté či sporné," stojí v desátém bodu zprávy, který míří především na Pražský hrad.  Více si přečtěte ve zprávě zde
20. 5. - Nepopírejte změny klimatu, vzkázala EU Klausovi - Globální oteplování a změny klimatu jsou vědecky dávno dokázané a jejich zpochybňování je třeba odsoudit. Vyplývá to z průběžné zprávy dočasného výboru Evropského parlamentu pro změnu klimatu, který poslanci předložili po roce působení tohoto uskupení. "Evropský parlament odsuzuje vědecky nepodložené snahy vykreslovat výsledky studií příčin a důsledků klimatických změn jako pochybné, nejisté či sporné," stojí v desátém bodu zprávy, který míří především na Pražský hrad. Více si přečtěte ve zprávě zde | Foto: Reuters
22:52


Sociální demokraté se trousí do Lidového domu. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek při příjezdu prohlásil, že hlavní příčinou nízké volební účasti je česká euroskepse. "Tak dlouho se mluvilo o křivosti banánů, až jsme tomu uvěřili," okomentoval lakonicky. Přesto věří, že ČSSD uspěje, jako problém by neviděl ani to, kdyby strana skončila za ANO nebo TOP 09. "Nepovažoval bych to za fatální," dodal.

22:49

"Doufám, že jestli tady něco uvidíme za 20 minut, pak to budou maximálně 2 procenta pro Pitomia Okamuru," prohlašuje před novináři lídr Strany zelených Ondřej Liška.

Foto: Ondřej Liška
22:45

Česká volební účast je druhá nejnižší v celé EU, méně lidí přišlo volit pouze na Slovensku. Jak se Evropa "vybarvila" se můžete podívat na mapce.

Foto: Evropský parlament
22:44

Odhadovaný vzestup zájmu obyvatel starého kontinentu o volby Evropského parlamentu o jedenáct setin procenta označil jeho mluvčí Jaume Duch-Guillot za "historický obrat". Účast mimo země s povinným hlasováním jako je Belgie (90 procent), Řecko (57,35), Kypr (42,37) či Lucembursko (90 procent) byla vysoká na Maltě, kde odhad ukázal 74,81 procenta a v Itálii se 60 procenty. Itálie je poslední zemí, kde se ještě stále volí. Nadpoloviční byla účast ještě v Dánsku (55 procent), Irsku (51,2) a Švédsku (51 procent). V Německu odhad uvádí 47,9 procenta, ve Francii 43,5 a v Británii jen 36 procent.

Foto: Reuters
22:38

Podle lídra kandidátky ČSSD Jana Kellera by byl neúspěchem zisk méně než pěti mandátů. Kampaň podle něj byla vedena dobře, nízká volební účast je problémem všech stran, nikoliv pouze sociální demokracie.

Foto: Vojtěch Marek
22:36

"Podařilo se zastavit pokles zájmu o volby. Rád bych poděkoval všem evropským občanů, kteří k přišli hlasovat," píše na Twitteru jeden z kandidátů na prezidenta Evropské komise Jean-Claude Juncker.

 

Foto: Aktuálně.cz
22:34

Novináři právě absolvovali poněkud bizarní "výlet" do zákulisí štábu ANO, kde výsledky očekává lídr Pavel Telička a ostatní kandidáti. Na otázky Telička řekl vesměs to, že do 11. hodiny nic neřekne. Dozvěděli jsme se pouze, že v případě extrémně špatného výsledku vyvodí odpovědnost.

Pavel Telička v redakci Aktuálně.cz
Pavel Telička v redakci Aktuálně.cz | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
22:26

ODS se novinářů nebojí. Kandidáti i místopředsedové jsou v jedné místnosti se zástupci tisku. Aby vše bylo formálně v pořádku musí být novináři jasně označeni žlutou páskou kolem zápěstí. Prý kvůli jídlu a pití.

22:21

Ve volebním štábu hnutí Úsvit je prázdno a klid. Rozruch způsobil pouze příjezd předsedy Tomia Okamury, kterého kromě jeho přítelkyně doprovází i japonský televizní štáb.

22:13

Nejsilnější politickou stranou v Řecku se v evropských volbách stala opoziční Koalice radikální levice (SYRIZA), získat by mohla až 30 procent hlasů. Na druhém místě skončila vládní Nová demokracie (ND) a na třetím krajně pravicový Zlatý úsvit.

Šéf Koalice radikální levice (SYRIZA) Alexis Tsipras
Šéf Koalice radikální levice (SYRIZA) Alexis Tsipras | Foto: Reuters
22:18

Premiér Bohuslav Sobotka při příjezdu do Lidového domu, kde sociální demokraté očekávají výsledky voleb, prohlásil, že budoucího českého eurokomisaře by měla nominovat vládní koalice. Vymezil se tak proti Andreji Babišovi, který prohlásil, že by si jako komisaře dokázal představit lídra kandidátky TOP 09 Luďka Niedermayera.

Foto: Vojtěch Marek
22:10

Voleb do Evropského parlamentu se letos zúčastnilo okolo 43,1 procenta voličů. To je prakticky stejně jako při minulých volbách v roce 2009. Vyplývá to z prvního celoevropského odhadu volební účasti, který zveřejnil europarlament.

Opakované volby v Řecku
Opakované volby v Řecku | Foto: Reuters
22:06

K volbám letos dorazilo 19,5 procenta Čechů, vyplývá z prvního předběžného průzkumu Evropského parlamentu. Je to druhý nejhorší výsledek hned po Slovensku. Před pěti lety přitom k urnám dorazilo 28,2 procent voličů, tedy téměř o 9 procent lidí více.

22:05

Nejmenší zájem o volby do Evropského parlamentu zřejmě projevili naši východní sousedé. Podle serveru EU Observer volilo jen 13 procent Slováků. Ty nejpesimističtější odhady přitom hovořily o 16 až 21 procentech.

Foto: Reuters
21:58

Podle Andreje Babiše by se mělo volit pouze jeden den a občané by měli mít možnost volit elektronicky. "Ušetřilo by se tím dost peněz, stojí nás to 500 milionů," řekl novinářům. Dodal také, že hnutí ANO je obětí negativní kampaně některých politiků a médií proti EU. Současný eurokomisař a europoslanci podle něj vůbec neinformují o pozitivech, které nám členství přineslo.

Foto: Vojtěch Marek
21:52

Eurovolby u našich severních sousedů podle předběžných výsledků vyhrála Občanská platforma současného premiéra Donalda Tuska. Na druhém místě se umístili se konzervativci ze strany Práva a spravedlnost (PiS). Obě strany nicméně obsadí shodně po 19 křeslech z celkem 51 polských mandátů.

Donald Tusk na summitu v Bruselu. Má důvody k úsměvu?
Donald Tusk na summitu v Bruselu. Má důvody k úsměvu? | Foto: Reuters
21:46

Podle poslance a bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera se nízká volební účast dala předpokládat. "Důvodů bude několik. Evropa je málo v mediálním povědomí. Je to v kontrastu k domácí politice, protože ta je v médiích naopak až moc zastoupená  a pak to vypadá, že Evropa je nula. Lidem to pak nepřináší ty správné pocity detektivně-bulvární.  Druhý důvod je ten, že lidi obecně moc s politikou spokojeni nejsou a politik – ať je jakýkoliv – je považován za škůdce lidstva. Takže když je pak pěkné počasí, lidé se do voleb neženou. Lidé pak jen čekají, že přijde spasitel nebo že je zachrání levice," vysvětlil. Evropa je přitom důležitá, tvoří přehradu proti tomu, co představuje Rusko, řekl. Výsledky si odhadovat netroufal, je to podle něj "velká loterie".

Bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger míří do správní rady VZP.
Bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger míří do správní rady VZP. | Foto: Vojtěch Marek
21:45

Předsedkyně francouzské euroskeptické a nacionalistické strany Národní fronta Marine Le Penová, které prvotní předběžné výsledky voleb do Evropského parlamentu přisuzují historické vítězství ve volbách do Evropského parlamentu, vyzvala k rozpuštění Národního shromáždění. "Co jiného může prezident po takovém odmítnutí udělat," prohlásila. "Je nepřijatelné, aby parlament v takové míře neodrážel vůli francouzského lidu."

Le Penová - předvolební kampaň
Le Penová - předvolební kampaň | Foto: Reuters
21:40

Do štábu ODS, tzv. Pentagonu na pražském Pankráci, již dorazil lídr kandidátky Jan Zahradil i předseda strany Petr Fiala. "Dva mandáty a jakýkoliv výsledek nad 7,5 procent by byl úspěch," říká Fiala. Občanští demokraté přitom doposud v Evropském parlamentu měli hned 9 poslanců. "Pan Babiš má asi lepší informace," okomentoval Fiala vyjádření Andreje Babiše. Ten se před pár minutami nechal slyšet, že jeho hnutí ANO volby do Evropského parlamentu prohrála.

Foto: Aktuálně.cz
21:42

Podle francouzského ministra vnitra Manuela Vallse za socialisty je pravděpodobné vítězství krajně pravicové strany Národní fronta "politickým zemětřesením". Neúspěch vlastní strany socialista považuje za "opravdový šok".

Premiér Manuel Valls a prezident Francois Hollande.
Premiér Manuel Valls a prezident Francois Hollande. | Foto: Reuters
21:32

Ještě ani nejsou známky výsledky voleb a už je tu první hrozba žalobou. Občanská konzervativní strana (OK) ji zvažuje kvůli zmatkům partnerky ministra financí Moniky Babišové. Ta nejdřív volila dvakrát, pak se navíc schovala za plentu i s Babišem. OK je tak připravena v případě, že nebudou v příslušném volební okrsku volby zrušeny a uznány za neplatné, podat žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu, a to jak na neplatnost v okrsku, tak voleb jako celku. "Nejedná se nám ani tak o výsledky voleb, ale o princip. Takto by potom mohl volit dvakrát každý. Zároveň nás velmi zaráží velmi nízká volební účast. Přitom to není tak dávno, co lidé za právo volit pokládali své životy," řekl předseda Jiří Janeček.

Foto: Vojtěch Marek
21:30

Dánské volby do Evropského parlamentu s největší pravděpodobností vyhrála krajně pravicová Dánská lidová strana (DF). Exit Polly jí přisuzují tři ze třinácti křesel, jež Dánsku v europarlamentu náležejí.  

21:24

Finové podle předběžných výsledků voleb do Evropského parlamentu posílí frakci Alianci liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) o tři křesla, přičemž jedno z nich by měl obsadit současný eurokomisař pro oblast hospodářské a měnové politiky  Olli Rehn.

Foto: Reuters
21:23

Niedermayer reaguje na Babišova slova, že by ho podpořil jako eurokomisaře: "Nic takového mě ani nenapadlo. Je to od něj ale každopádně moc hezké."

Foto: Ludvík Hradilek
21:16

Ve volebním štábu hnutí ANO se podává večeře. "Ta volební neúčast nám uškodí," predikuje poslanec Jan Volný ve frontě na vepřovou panenku, kachnu a řízečky.

20:59

Oproti volebnímu štábu k parlamentním volbám je ten evropský u hnutí ANO o poznání skromnější. Šéf strany i kandidáti se zatím schovávají v soukromém salonku.

Foto: Vojtěch Marek
20:54

Ve štábu TOP 09 jsou kromě Miroslava Kalouska, Karla Schwarzenberga, lídra Luďka Niedermayera a Leoše Hegera také "dvojka" Jiří Pospíšil nebo Helena Lanšáglová. Lidé si mohou čekání na výsledky zpříjemnit stolním tenisem.

20:45

V Dánsku podle průzkumů vyhrála krajně pravicová Dánská lidová strana, ze 13 poslanců bude mít tři. Druzí zřejmě skončili vládní socialisté.

20:41

Na kandidátce TOP 09 nebyl nikdo do počtu. Všichni jsou významnými osobnostmi, řekl místopředseda strany Miroslav Kalousek. Jeho strana podle něj měla vůbec nejlépe sestavenou kandidátku. Voleb se podle něj účastní spíš inteligentní publikum, v němž má TOP 09 vyšší zastoupení voličů než jiné strany.

Foto: Ludvík Hradilek
20:32

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš si nemyslí, že jeho hnutí vyhraje, ačkoli podle předvolebních průzkumů je favoritem. "Já myslím, že se naplní předpověď MF DNES a skončíme až třetí. Naši voliči zlenivěli a ta naše kampaň, tu také hnutí nezvládlo úplně dobře," řekl. 

Babiš tvrdí, že bude dobře, když strana prohraje a poučí se. "Naši funkcionáři si mysleli, že vždycky vyhrajeme, a už se chystali na komunální volby," dodal.

Podle něj zvítězí TOP 09. Pokud by se tak stalo, byl by prý ochoten uvažovat o Luďku Niedermayerovi jako o eurokomisaři. "Již jsem s ním jednal v prosinci minulého roku kvůli postu ministra financí. Myslím, že by byl dobrá volba," dodal Babiš.

20:20

Ve Francii zřejmě vyhrála nacionalistická Národní fronta Marie Le Penové. Podle průzkumů získala 25 až 26 procent. Druhé místo zřejmě obsadil konzervativní Svaz pro lidové hnutí přibližně s 20 procenty, vládní socialisté mají asi o pět procent méně a jsou až třetí.

Marine Le Penová po úspěchu v komunálních volbách.
Marine Le Penová po úspěchu v komunálních volbách. | Foto: Reuters
20.15

Kandidátka České Suverenity Jana Volfová k průzkumu serveru iDNES: "No jestli vážně vyhrála TOP, tak poprvé v životě začnu přemýšlet o emigraci".

Jana Volfová se ujala slova a v následujících hodinách sestavuje prakticky novou politickou stranu. Jak se to dělá? Celkem jednoduše...
Jana Volfová se ujala slova a v následujících hodinách sestavuje prakticky novou politickou stranu. Jak se to dělá? Celkem jednoduše... | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
20:05

Ačkoli volební místnosti v mnoha státech se již uzavřely, volební horečka naopak roste. Například na Twitteru už autoři od pondělí publikovali 600 000 tweetů s hashtagem #EP2014.

19:59

Irské volby do Evropského parlamentu podle dnes zveřejněných výsledků vyhrála vládní křesťanskodemokratická strana Fine Gael se středopravou Fianna Fáil, každá z nich zřejmě získala 22 procent hlasů. Úspěch zaznamenala se 17 procenty hlasů i Sinn Féin, které předvolební průzkumy slibovaly tři z 11 europoslaneckých křesel vyčleněných pro Irsko.

V europarlamentu podle všeho zasednou i zástupci Strany zelených a vládní Labouristické strany, obě uskupení by mohla mít šest procent hlasů. Volební účast v Irsku, které se zotavuje z hluboké hospodářské krize, přesáhla 51 procent.

19:38

Výsledky už začínají nedočkavě vyhlížet i české politické strany. Štáb již spustila TOP 09, v plánu to měla po 18. hodině i ODS. ČSSD naopak počká až na 11. hodinu večerní, kdy má ČSÚ zveřejnit výsledky. Volební štáb TOP 09 je podle redaktorky Aktuálně.cz poloprázdný, stoly zdobí placky s Karlem a podává se guláš, šunka, saláty a štrůdl.

Foto: Aktuálně.cz
19:34

Eurovolby ve Finsku zřejmě vyhrála vládní Národní koaliční strana. Úspěch slaví nacionalisté Praví Finové, můžou mít dva místo jednoho poslance.

19:19

Schwarzenberg komentuje nízkou volební účast takto: "Důvodů je několik. I v jiných státech je spíše nižší, než byla. Za prvé po vleklé hospodářské krizi jsou lidi ještě nasraní a vinna je vláda i Evropská unie. Za druhé jsem vypozoroval jednu věc: ani ze strany vlády, ani ze strany prezidenta nepřišla žádná výzva, aby šli lidi volit."

19:11

"Vypadá to, že nedopadneme úplně blbě," říká Karel Schwarzenberg na úvodní tiskové konferenci ve štábu TOP 09 a děkuje všem voličům, kteří poslechli výzvu a šli k volbám.

Karel Schwarzenberg staví eurokandidátku topky z nestraníků.
Karel Schwarzenberg staví eurokandidátku topky z nestraníků. | Foto: Ludvík Hradilek
19:10

První odhady již hlásí také Řecko, zde zřejmě zvítězila opoziční strana Koalice radikální levice (SYRIZA), získat by mohla až 30 procent hlasů. Na druhém místě skončila vládní Nová demokracie (ND) a na třetím krajně pravicový Zlatý úsvit. Do europarlamentu se podle všeho dostalo i Panhelénské socialistické hnutí (Pasok), které je koaličním partnerem ND.

Foto: Reuters
18:57

Do Evropského parlamentu se nakonec zřejmě dostane i německá extrémně pravicová NPD, která je považována za následníka nacistické NSDAP. Podle odhadů získala Národně demokratická strana 0,8 až 1 procento hlasů, což díky rozhodnutí Německa zrušit tříprocentní klauzuli stačí. Více o straně, jejímž klíčovým bodem je zastavit masovou imigraci, si můžete přečíst ZDE.

"Samozřejmě německá." Předvolební plakát krajně pravicové NPD v Bad Schandau.
"Samozřejmě německá." Předvolební plakát krajně pravicové NPD v Bad Schandau. | Foto: Zuzana Kleknerová
18:49 Rakousko - vlajka

První odhady přicházejí i z Rakouska, podle nich zde uspěli nacionalisté - Rakouská lidová strana podle agentury APA získala 27,7 procent hlasů, druhá zřejmě skončila Sociálnědemokratická strana Rakouska (SPÖ) kancléře Wernera Faymanna zřejmě s 23,8 procenty hlasů a třetí je Svobodná strana Rakouska (FPÖ), která podle odhadů získala zhruba 20 procent hlasů.

18:44

Třetí místo v německých volbách patří podle odhadů Zeleným s 11 procenty, postkomunistická Levice získala osm procent. Zástupce do Štrasburku a do Bruselu pošle i liberální Svobodná demokratická strana, která by měla získat tři procenta hlasů. K úspěchu jí pomohlo zrušení pětiprocentního volebního prahu před letošními volbami. Není také vyloučeno, že se do Evropského parlamentu dostanou i okrajové německé strany. Německo bude mít v novém parlamentu 96 zástupců, a proto k získání mandátu stačí i zisk mírně nad jedno procento hlasů.

18:21

Volby v Německu vyhrála konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové s 36 procenty hlasů, na druhém místě skončila koaliční sociální demokracie s 27,5 procenta hlasů. Ukazují to odhady výsledků, které po uzavření volebních místností zveřejnila televize ARD. Euroskeptická Alternativa pro Německo (AfD) podle odhadů získala 6,5 procenta hlasů.

Foto: Reuters
17:54

Vůdce britských liberálních demokratů Nick Clegg je pod nátlakem, aby odstoupil. Na stranu kritiků, kteří žádají jeho odchod. se přidali i dva členové jeho strany.

Důvodem je neúspěch v místních volbách z minulého týdne. Dobré vyhlídky straně nepřináší ani volby do Evropského parlamentu, píše agentura Reuters.

Britské místní a regionální volby 1a
Britské místní a regionální volby 1a | Foto: Reuters
17:40

Národní fronta obviňuje francouzskou vládu z manipulování s hlasováním. Údajně jim nebylo v některých oblastech umožněno soupeřit.

Ministerstvo vnitra nicméně obvinění odmítlo s tím, že žádná ze vznesených námitek nemůže "zpochybnit pravost hlasování", píše EUobserver.

Nacionalistům předvolební průzkumy slibovaly až 23 procent hlasů.

17:09

Tradičním rekordmanem na opačné straně spektra je Lucembursko, těsně za ním pak Belgie. Volební účast u nich v letech 2004 a 2009 v rámci voleb do Evropského parlamentu přesáhla 90 procent. Není divu, stejně jako v Řecku a na Kypru, je u nich volební účast povinná, uvádí internetové stránky EU.

16:24

Nízká volební účast Slováků může zřejmě přepsat evropské rekordy. Znovu, chtělo by se dodat.

Odhady hovoří o tom, že k urnám se vydalo kolem 13 procent oprávněných voličů. Dá se proto předpokládat, že Slovensko se nejen potřetí v řadě vyšplhá na nejvyšší příčku ohledně nezájmu obyvatel o evropské volby, ale že ji oproti minulosti ještě o něco posune.

V roce 2009 na Slovensku volilo necelých 20 procent voličů, o pět let dříve dokonce necelých 17 procent. To byl až dosud nejnižší unijní údaj v historii.

16:03

Výraznou událostí jsou dnešní volby v Belgii. Kromě europoslanců tam lidé hlasují také o složení federálního a regionálních parlamentů, volby tak ovlivní podobu komplikované politiky země na příštích pět let.

Foto: Reuters
15:55

Na nynějších osmých volbách poslanců Evropského parlamentu je zajímavý nejen souboj hlavních evropských stran, ale také výše zisku nacionalistických a populistických uskupení s protievropskou agendou, které si slibují úspěch v řadě unijních zemí.

Ve Francii by například mohla z voleb vítězně vyjít protievropská Národní fronta (NF).

Ve Francii kolem poledne odvolilo 15,7 procenta voličů, o bod víc než před pěti lety.

Foto: Reuters
15:52

Historicky nejnižší účast byla zřejmě na Maltě, kde tento údaj bývá při hlasováních tradičně vyšší. Tentokrát zde dosáhla "jen" 75 procent.

15:48

Volební účast se v minulosti výrazně lišila i mezi jednotlivými částmi EU. Zatímco před pěti lety v západní Evropě zůstalo doma 48 procent voličů, ve střední části a na východě bloku to bylo 67 procent.

15:35

Německá kancléřka Angela Merkelová už hlas do volební urny vhodila také. Stejně jako francouzský prezident Francois Hollande.

Německo a Francie budou dohromady zastoupeny 170 poslanci.

Foto: Reuters
15:31

V Řecku se podle policejních zdrojů agentury AFP stalo terčem střelby aténské sídlo tamních vládních socialistů. V budově prý dnes našli nábojnice a ve fasádě dvě díry po projektilech. Incident se ale údajně obešel bez obětí.

15:10

Mezi členskými státy, které dnes volí do Evropského parlamentu, je i Řecko. Na 152 stálých obyvatel malého řeckého ostrůvku ležícího nedaleko Kréty se ale volby rozhodlo na protest bojkotovat. Nelíbí se jim plány, aby byly ve vodách v blízkosti ostrova - nejjižnějšího bodu Řecka a Evropy - zničeny syrské chemické zbraně.

Foto: Reuters
14:35

Podle staronového maďarského premiéra Viktora Orbána neexistuje možnost, že by Maďarsko podpořilo Jeana-Clauda Junckera v roli předsedy Evropské komise.

Juncker - někdejší dlouholetý lucemburský premiér - je předním kandidátem Evropské lidové strany (EPP) na tuto pozici.

Server EUobserver připomíná, že Orbán je prvním z čelných představitelů EPP – politické skupiny Evropského parlamentu, do níž se řadí i Orbánův Fidesz -  který veřejně odmítl podpořit Junckera.

Foto: Reuters
14:07

"Eurovolby 2014 budou ve znamení protestních hlasů a jejich faktickými vítězi se stanou posílené radikální strany jednoduchých řešení, které odmítají dosavadní směřování Evropské unie, nebo přímo Unii jako takovou," předpovídá ve svém komentáři šéfkomentátor deníku Aktuálně.cz Jan Lipold. Více si přečtěte zde.

13:51

Mertlík řekl, že jeho nominace do komise je výrazem snahy sociální demokracie usilovat za Českou republiku o místo eurokomisaře, který má na starosti některou z ekonomických oblastí

13:50

Telička za svou výhodu považuje mj. to, že na rozdíl od Mertlíka kandidoval v eurovolbách.

Dodal ale, že pokud by se dnes večer po oznámení výsledků evropských voleb ukázalo, že v nich on či hnutí ANO neuspěli, svou kandidaturu na eurokomisaře by si dovedl "těžko představit".

Telička byl prvním českým eurokomisařem, po půlroce ho ale vystřídal bývalý premiér Vladimír Špidla.

Pavel Telička online v redakci Aktuálně.cz.
Pavel Telička online v redakci Aktuálně.cz. | Foto: Tomáš Adamec
13:48

Odvolit dnes byl i předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Svůj hlas zanechal ve volební urně v portugalské metropoli Lisabonu.

Foto: Reuters
13:47

Telička i Mertlík dnes v pořadu ČT Otázky Václava Moravce zájem o funkci eurokomisaře potvrdili.

13:46

Z průzkumu agentury Focus pro Českou televizi vyplynulo, že nejvhodnějším kandidátem na příštího českého eurokomisaře je pro Čechy Pavel Telička za hnutí ANO. Podpořilo by ho 35 procent lidí. Dosluhující lidovecká europoslankyně Zuzana Roithová se těší dvaadvacetiprocentní podpoře, sociálního demokrata Pavla Mertlíka by jako eurokomisaře rádo vidělo 13 procent dotázaných.

13:37

Svůj pohled dnes nabídl i jihomoravský hejtman Michal Hašek. Mimo jiné uvedl, že výsledky voleb mohou být "s ohledem na nízkou volební účast (...) poměrně překvapivé".

Lidem podle něj nikdo nevysvětlil, jak EU Česku i jednotlivým regionům skutečně pomohla.

"Bereme to už jako samozřejmost, ale nebýt EU, nejsou opraveny stovky kilometrů silnic, nemocnice, školy, domovy důchodců, řada památek…Děkuji všem, kteří o víkendu šli volit do Evropského parlamentu."

Foto: Vojtěch Marek
13:30

"A už se na nás valí "analýzy". Dalo se to čekat. Český politolog nikdy nespí. Takže : za nízkou účast mohou euroskeptici. Dále Klaus. Dále všichni co o EU nehezky hovoří. Dále média, co o ní špatně píší. Dále voliči, co se o ni nezajímají. Dále školství, které o ní málo učí. Atd.atd. (jen sama Evropská unie, ta nemůže za nic, je totiž bezvadná)," komentoval včera večer volební dění na svém facebookovém účtu europoslanec a lídr kandidátky ODS Jan Zahradil.

Foto: Ludvík Hradilek
13:24

V některých francouzských městech zůstanou volební místnosti otevřeny o dvě hodiny déle – tedy až do 20:00. Úřady tak vyhoví žádosti ministra vnitra, který si od toho slibuje vyšší volební účast.

13:12

V Drážďanech a Hamburku je volební účast vysoká, píše server EUobserver s tím, že místní zároveň volí i v komunálních volbách.

Hodinu před polednem v Hamburku v eurovolbách hlasovalo více než 21 procent, v Dráždanech do 12 hodin přišlo odvolit 32 procent lidí.

12:55

"ČTK: V očích veřejnosti je nejlepším kandidátem na eurokomisaře Telička s 35 % podpory, pak Roithová (22 %) a Mertlík (13 %)," sdílel na Twitteru ministr zemědělství Marian Jurečka.

Foto: Vojtěch Marek
12:48

Téměř sedmdesát let po pádu nacistického Německa vše nasvědčuje tomu, že extrémně pravicová formace (v níž její kritici vidí následníka Hitlerovy NSDAP) získá vůbec poprvé křesla v Evropském parlamentu. Může za to změna volebního zákona v Německu.

Více se dozvíte v článku Hitlerovy dědice dělí krůček od vstupu do europarlamentu.

"Samozřejmě německá." Předvolební plakát krajně pravicové NPD v Bad Schandau.
"Samozřejmě německá." Předvolební plakát krajně pravicové NPD v Bad Schandau. | Foto: Zuzana Kleknerová
12:39

Poslanec Martin Komárek (ANO) komentuje na svém facebookovém účtu eurovolby:

"Jak dopadly evropské volby? Možná nám pomůže, když vyřešíme následující logickou úlohu.

Premisy: 1) Zeman řekl, že vítěz voleb má právo navrhnout eurokomisaře, 2) Zeman neříká nikdy nic bez příčiny, 3) Statistický úřad prezidentovi prozradí i tajný údaj, pokud se prezident zeptá, 4) Zeman je zvědavý člověk, 5) Zeman nepřeje Sobotkovi, 6) Je prakticky nemožné, aby si Zeman přál, aby eurokomisaře navrhl Kalousek

Volby tedy vyhrává..... Najděte řešení. Ve 23 hodin se dovíte, jestli jste uvažovali správně. Nejlepší budou odměněni."

Foto: Ludvík Hradilek
12:25

Nejdéle mohou hlasovat Italové, jejich volební místnosti se uzavřou až v jedenáct hodin večer. Italský premiér Matteo Renzi ale do pozdních večerních hodin nečekal - a svůj hlas už do volební urny vhodil.

Foto: Reuters
12:15

Odvolil už i současný předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. A jeden z favoritů na post šéfa Evropské komise.

Německý politik k volbám – stejně jako mnozí další veřejní činitelé - zamířil i se svou manželkou.

Foto: Reuters
11:50

"Na konci kampaně - a po uvážení - Holanďané došli k závěru, že Evropská unie znamená sílu a extrémní nacionalismus je nebezpečí,“ reagoval na pravděpodobný neúspěch nizozemské euroskeptické pravicové Strany pro svobodu (PVV) bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt. Strana podle prognóz skončila až čtvrtá.

Foto: Reuters
11:20

Volební "superneděle". Tak agentura Reuters označuje dnešní den, kdy budoucí členy Evropského parlamentu vybírají ve více než dvou třetinách členských zemí.

11:03

Bývalého belgického krále Alberta II a jeho ženu - někdejší královnu Paolu - zachytil fotograf Reuters, jak čekají ve frontě, aby mohli odevzdat svůj hlas. Belgičané současně s eurovolbami vybírají i svůj národní parlament.

Král Albert se trůnu vzdal loni v červenci, žezlo po něm převzal jeho syn Filip.

Foto: Reuters
10:40

Slovenští sociální demokraté premiéra Roberta Fica podle neoficiálních odhadů získali kolem čtvrtiny hlasů, což by jim vyneslo čtyři mandáty z celkového počtu 13 slovenských zástupců v Evropském parlamentu.

Zbylých devět křesel by si mělo rozdělit dalších sedm stran.

10:20

Do volebních místností na Slovensku údajně přišlo jen necelých 13 procent oprávněných voličů. Volební účast by tak byla rekordně nízká. Už v eurovolbách v letech 2004 a 2009 byla nejnižší účast ze všech členských států EU právě na Slovensku, před pěti lety hlasovalo v zemi pod Tatrami necelých 20 procent voličů

09:37

Na nynějších osmých volbách poslanců Evropského parlamentu je zajímavý nejen souboj hlavních evropských stran, ale také výše zisku nacionalistických a populistických uskupení s protievropskou agendou, které si slibují úspěch v řadě unijních zemí. Ve Francii by například mohla z voleb vítězně vyjít protievropská Národní fronta.

09:05

Proevropské strany hlasování vydávají za možnost občanů EU ovlivnit osobu, která na podzim nahradí v čele Evropské komise jejího nynějšího šéfa Josého Barrosa. Zda se jeden z několika celoevropských lídrů skutečně do čela unijní exekutivy dostane, ale bude záviset také na dohodě premiérů a prezidentů unijních zemí.

Foto: CPA Eduard Erben
08:49

Výraznou událostí jsou dnešní volby v Belgii. Kromě europoslanců tam lidé hlasují také o složení federálního a regionálních parlamentů, volby tak ovlivní podobu komplikované politiky země na příštích pět let. Předvolební atmosféru v zemi zjitřil sobotní, pravděpodobně antisemitsky motivovaný útok na židovské muzeum v centru Bruselu, který si vyžádal nejméně tři oběti, podle některých belgických médii čtyři

08:13

"Náš pan prezident říká, že vítěz voleb by měl navrhnout eurokomisaře. Fajn. Škoda že na to nepřišel už v roce 2004, když vyhrála ODS," píše komentátor Lidových novin Petr Kamberský.

07:55

Má mít Brusel a Štrasburk větší slovo ve vybírání našich daní? I o to se povede v příštích pěti letech boj v Evropském parlamentu, píše v tomto článku reportér Aktuálně.cz Martin Novák.

07:26

Strana Smer premiéra Roberta Fica vyhrála podle neoficiálních výsledků na Slovensku. Server SME.sk ale uvádí, že pravděpodobně pět současných mandátů neobhájil. Smer získal podle odhadů přibližně 25procentí podporů voličů.

06:52

Lidé také již hlasují v Řecku, v Maďarsku, v Rumunsku, v Litvě a na Kypru.

Foto: Reuters
05:00

Bulhaři dnes začali jako první hlasovat ve volbách do Evropského parlamentu, které se v tento den konají ve zbývajících 21 zemích Evropské unie. Celkem 6,5 milionu bulharských voličů má od 5:00 příležitost si vybrat, kterých 17 poslanců bude reprezentovat zemi v evropském zákonodárném sboru o 751 křeslech. Bulhaři mají na výběr mezi 21 stranami a koalicemi

Zahraničí Domácí ČTK Reuters Zahraničí, Domácí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 26. 5. 2014 10:59
 

Právě se děje

Další zprávy