Smer

Slovenská policie obvinila bývalého šéfa své elitní jednotky

Slovenská policie obvinila bývalého šéfa své elitní složky Branislava Zuriana ze zneužití pravomoci a vynášení tajných informací. Kriminalisté u něj v pátek ráno provedli domovní prohlídku, kvůli pobytu v zahraničí ho ale nezadrželi. Zurian ohlásil, že se na policii dostaví. Informovala o tom slovenská média. Zurian potvrdil, že byl informován o obvinění, detaily mu prý policie neposkytla.

Zurian stál v čele Národní kriminální agentury (NAKA), která se zabývá nejzávažnějšími kriminálními případy, a ve funkci skončil na vlastní žádost minulý týden, kdy také odešel z policie. Do čela NAKA se postavil v roce 2019 a ve funkci se udržel i po loňských parlamentních volbách. Ty skončily porážkou sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica a jejich odchodem do opozice po předchozím dlouholetém vládnutí. Po volbách pak kriminalisté v různých kauzách zadrželi i někdejší špičky slovenské policie; jeden ze dvou stíhaných bývalých policejních prezidentů Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu o sebevraždu.

Podle televize Markíza obvinění Zuriana patrně souvisí s výpovědí stíhaného bývalého šéfa civilní tajné služby SIS Borise Beni, že mu Zurian vyzradil informace o odposleších NAKA. Na Beňu, který spolupracuje s policií i v jiných kauzách, Zurian dříve podal trestní oznámení.

Někdejší ministryně vnitra Denisa Saková za Směr-SD v reakci na obvinění Zuriana uvedla, že v zemi probíhá boj silových složek a vyrovnávání vzájemných účtů mezi nimi. Zuriana označila za čestného a mimořádně schopného policistu. 

Zdroj: ČTK
Pokračovat