Nizozemsko odmítlo euroskeptika Wilderse. Skončil až čtvrtý

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 23. 5. 2014 6:29
Populistická Strana pro svobodu v průzkumech před eurovolbami v Nizozemsku vedla. Nakonec ji podle předběžných výsledků porazily tři proevropsky orientované strany.
Geert Wilders u eurovoleb.
Geert Wilders u eurovoleb. | Foto: Reuters

Haag - Překvapivou porážku v nizozemských eurovolbách zřejmě utrpěla euroskeptická pravicová Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse. Podle prognóz skončila až čtvrtá.

Odhady výsledků oznámila státní televize.

Podle předvolebních průzkumů přitom PVV patřila k favoritům - očekávalo se, že dostane kolem 23 procent hlasů.

Nizozemsko odvolilo jako první ze zemí EU.

Volby do Evropského parlamentu (EP) se ve čtvrtek konaly také ve Velké Británii, kde se však odhady nezveřejňují. I tam jsou euroskeptici favority: po historickém vítězství sahá Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP).

Oficiální výsledky v obou zemích budou ohlášeny až v neděli večer, kdy skončí hlasování v celé Evropské unii.

Holanďani volí proevropsky

Aktuální průzkum mezi voliči při odchodu z volebních místností v Nizozemsku ukázal, že Wildersova strana získala 12,2 procenta hlasů.

Skončila za levicově liberálními Demokraty 66, které podpořilo 15,6 procenta voličů, a Křesťanskodemokratickou výzvou (CDA), jež dostala 15,2 procenta hlasů.

S 12,3 procenta byli lepší i vládní lidovci (Lidová strana pro svobodu a demokracii - VVD) premiéra Marka Rutteho.

K volebním urnám přišlo podle médií kolem 37 procent z 12,5 milionu oprávněných voličů, tedy přibližně stejně jako v roce 2009. Vybírali z kandidátů na 26 křesel, které Nizozemsku v europarlamentu náleží.

Výsledky takzvaného exit pollu vycházejí z odpovědí 40 tisíc voličů. Průzkum provedla agentura IPSOS pro nizozemskou státní televizi.

Pokud uvedené odhady v neděli potvrdí konečné oficiální výsledky, bude to pro známého euroskeptika Wilderse drtivá porážka a velké zklamání.

Extremisté chtějí do Evropy z Británie i Francie

Zatímco Nizozemci ukončili hlasování ve 21:00 SELČ, Britové měli možnost odevzdat hlas do 23:00.

V pátek, v sobotu a v neděli se bude hlasovat v ostatních 26 členských zemích Evropské unie.

V České republice jsou eurovolby vypsány na pátek a na sobotu. V rámci celé Unie se poslední volební místnosti uzavřou v neděli ve 23:00 SELČ, a to v Itálii.

Evropa se stále zotavuje z hluboké finanční krize, nezaměstnanost v některých zemích je vysoká a hospodářský růst nízký. Proto se očekává, že protiunijní a extremistické strany by mohly získat podporu ve více zemích.

Lépe než Wilders v Nizozemsku by mohli dopadnout extremisté ve Velké Británii nebo například ve Francii, kde jsou favority nacionalisté z Národní fronty, jimž předvolební průzkumy slibují až 23 procent hlasů.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy