ODS už začala jednat o vládě, oťukává TOP 09 a VV

Sabina Slonková, Kateřina Eliášová
30. 5. 2010 0:53
O možné širší koalici původně chtěli s ODS a VV jednat i sociální demokraté
Foto: Jan Langer

Praha - Občanská demokratická strana skončila ve volebním klání druhá, pravice má nicméně většinu.

Lídr konzervativců Petr Nečas už zahájil neformální povolební vyjednávání, na jehož konci má vzniknout pravicová vláda.

Ještě v sobotu večer se sešel s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem. Schůzku domlouval někdejší ministr pro evropské záležitosti Alexander Vondra.

"Bylo to neformální setkání, na kterém jsme si potvrdili neformální zájem pokračovat ve spolupráci mezi ODS a TOP 09. Chceme společně vytvořit společný vládní projekt," komentoval obsah schůzky Petr Nečas.

S Radkem Johnem se Nečas nepotkal osobně, ale volali si. "Jenom jsme si telefonovali, nic konkrétního jsme si neřekli," tvrdí Nečas.

Šedé eminence jednaly v lázních

Neformální jednání však nevedl jen Petr Nečas, jednalo se i na dalších místech. Část ODS sledovala volby v pražských Žlutých lázní. Párty už minulý týden naplánoval Roman Janoušek, pražský byznysmen, který má blízko k Pavlu Bémovi.

Podle informací Aktuálně.cz tam pozval i lidi a politiky spojené nejen s Věcmi veřejnými a ODS, ale i se sociálními demokraty. Byl mezi nimi i Tomáš Hrdlička, pražská šedá eminence ODS z Prahy 10, který má k Véčkařům velmi blízko.

Neformální sondování se podle informací Aktuálně.cz týká už konkrétních křesel v možné vládě ODS, TOP 09 a VV. Mecenáš strany Vít Bárta bude podle všeho chtít křeslo ministra vnitra. ODS zatím odmítá oficiálně říct, zda by klíčový resort skutečně přepustila Věcem veřejným.

Její dosavadní kandidát na tento post Ivan Langer se nedostal do sněmovny a pravděpodobně rezignuje na post místopředsedy. S jeho osobou už ODS na vnitru nepočítá, náhradu zatím ovšem nemá, což Véčkařům nahrává.

"Neřešíme teď pozice, žádné konkrétní jméno ani ministerstvo," uvedl nicméně po neformálních jednáních Nečas.

Jednat chtěla i ČSSD

Petr Nečas už odpoledne Aktuálně.cz potvrdil, že bude vyjednávat i se sociálními demokraty.

"Určitě se budeme muset pobavit o povolebním uspořádaní sněmovny, kdo bude v jejím čele a podobně," řekl lídr ODS.

Sociální demokraté se podle informací Aktuálně.cz původně chtěli bavit i o možné koaliční vládě, jenž by měla k dispozici ústavní většinu potřebnou například pro změnu zákona. Chtěli proto vyvolat jednání o možné koalici ODS, ČSSD a Věcí veřejných. ODS na to oficiálně nereagovala, stejně jako politici z dalších volebních štábů.

V noci na sobotu pak z týmu ČSSD dorazila informace, že sociální demokraté jako nejlepší variantu zatím vidí ne jednání o vládě, ale svůj odchod do opozice.

Rodí se vyjednávací tým

Každopádně oficiální jednání pravice ještě nezačala, vyjednavače určí až nedělní výkonná rada ODS, která rovněž stanoví mantinely pro vyjednávávání.

Tým povede zcela jistě Petr Nečas spolu s 1. místopředsedou Davidem Vodrážkou. Spor je o třetího vyjednavače. Hraje se o šéfa poslaneckého klubu Petra Tluchoře a středočeského lídra a místopředsedu Petra Bendla.

Místo v týmu si nárokují oba. Bendl jako lídr Středočechů, kteří porazili - stejně jako v dalších třech krajích - sociální demokraty. A Tluchoř jako šéf poslanců, který se zpravidla podobných vyjednávání vždy účastnil. Spor by se měl rozlousknout už v neděli odpoledne, kdy se sejde poslanecký klub.

"Poslanecký klub by se měl jasně vyslovit pro to, aby za ně ve vyjednávacím týmu byl Petr Tluchoř," řekl Aktuálně.cz jeden z nově zvolených pražských poslanců.

Poté, co se sejdou nově zvolení poslanci, zasedne i grémium strany a poté výkonná rada.

Vedení definitivně určí, kdo za ni bude oficiálně o případné nové vládě jednat. Jednání o nové koalici by měla začít už v průběhu příštího týdne.

Zajímá vás, co se dělo na štábech ostatních stran?

V tomto článku najdete online přenos ze štábu ČSSD, připravovaly jej pro vás Sabina Slonková a Markéta Chaloupská
V tomto článku najdete online přenos ze štábu ODS, připravovala jej pro vás Kateřina Eliášová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu KSČM, připravoval jej pro vás Martin Novák
V tomto článku najdete online přenos ze štábu TOP 09, připravoval jej pro vás Jan Němec
V tomto článku najdete online přenos ze štábu VV, připravovala jej pro vás Martina Machová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu KDU-ČSL, připravovala jej pro vás Eliška Bártová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu SZ, připravoval jej pro vás Pavel Baroch
V tomto článku najdete online přenos ze štábu SPO, připravoval jej pro vás Michal Štůsek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy