Foto: Velká hra nacistů s českými korunovačními klenoty. Měly se stát symbolem podřízenosti Říši

Stání prezident Emil Hácha předává ve Svatováclavské kapli Reinhardu Heydrichovi klíče od českých korunovačních klenotů. Praha, 19. listopadu 1941.
Reinhard Heydrich (uprostřed) si prohlíží české korunovační klenoty. Skloněný vlevo generál Rudolf Toussaint. Vpravo K. H. Frank. Za ním je státní prezident Emil Hácha. Praha, 19. listopadu 1941.
Reinhard Heydrich a státní prezident Emil Hácha si prohlížejí korunovační klenoty. Praha, 19. listopadu 1941.
Prezident Edvard Beneš s náměstkem předsedy vlády Janem Šrámkem při aktu, během něhož byly korunovační klenoty slavnostně uloženy zpět do Svatovítského chrámu. Praha, 24. říjen 1945.
Vchod do komnaty, kde jsou uloženy české korunovační klenoty.
Foto: Reprofoto z knihy Jaroslava Čvančary „Někomu život, někomu smrt“ (knižní trilogie)
Jan Gazdík dap Jan Gazdík, dap
27. 5. 2018 11:10
Nacisté projevovali o české korunovační klenoty vždy mimořádný zájem. Byli si vědomi, že svatováclavský kult je zásadní součástí nejen české státní a církevní ideologie, ale zároveň klíčovou součástí německo-českých vztahů. Třetí muž nacistické říše Reinhard Heydrich i proto krátce po příjezdu do Prahy prohlásil: "Je nutné stále připomínat svatováclavskou myšlenku a ještě více ji utvrzovat v jejím historickém vývoji. Jestliže Češi oslavují sv. Václava, nemusíme se k němu vždy stavět jako k českému světci, nýbrž tak, že svatý Václav byl muž, jenž pochopil, že český národ může žít jen v německém prostoru. Jestliže Češi tedy oslavují sv. Václava, pak vlastně dokazují, že měl pravdu."
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Po střelbě v nákupním centru v USA zůstali dva mrtví a čtyři zranění

Nejméně dva mrtvé a čtyři zraněné, včetně jednoho policisty, si vyžádala střelba v nákupním středisku v Boise, hlavním městě amerického státu Idaho, uvedla agentura AP s odvoláním na místní policii. Podezřelého ze střelby policie po přestřelce zadržela a později upřesnila, že je v kritickém stavu. Podle listu The New York Times si střelba vyžádala dva mrtvé a pět raněných, přičemž zraněný policista byl po ošetření již propuštěn z nemocnice. Podrobnosti o stavu dalších tří raněných nebyly zveřejněny.

"V tuto chvíli předpokládáme, že se jednalo pouze o jediného střelce a že tento incident již nepředstavuje žádné nebezpečí pro širokou veřejnost," uvedla policie podle agentury DPA. O střelcových motivech nedokázal policejní náčelník zatím nic uvést.

Úřady na tiskové konferenci uvedly, že policisté se s podezřelým dostali do přestřelky. Většina nákupního střediska byla vyklizena, ale policisté stále pátrají po případných dalších obětech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy