obrana

Vyjednávači se shodli na textu česko-americké obranné dohody, schválit ji musí vláda i parlament

Vyjednávači o česko-americké dohodě o obranné spolupráci se na pracovní úrovni dohodli. Zbývá doladit detaily, sdělilo ve čtvrtek ministerstvo obrany po třetím kole vyjednávání. Dohodu o obranné spolupráci musí následně schválit vláda i obě komory parlamentu. Ke schvalovacímu procesu by se mohlo dospět v první polovině příštího roku.

Vyjednávací týmy se v Praze sešly na začátku listopadu. Potkaly se potřetí, první kolo vyjednávání se konalo v červnu, druhé v září. Podle ministerstva čeští a američtí zástupci projednali celý návrh dohody. "Výsledkem je shoda na pracovní úrovni. V následujících týdnech proběhne doladění několika zbývajících detailů a poté finální jazyková a technická úprava textu," uvedl úřad. Vyjednávání tedy bude možné dokončit do konce roku.

Dojednaný text musí nejprve schválit vláda a podepsat zástupci obou zemí, poté bude předložen oběma komorám Parlamentu. Dohodu nakonec podepíše prezident.

Zdroj: ČTK

Česko a Německo dořešily detaily darování tanků Leopard české armádě

Česko a Německo dořešily právní i technické detaily darování 15 německých tanků Leopard české armádě. Smlouvu nyní posoudí ministři a následně budou podepsány. Zároveň jsou v Německu upravovány první tanky tak, aby vyhovovaly potřebám českých vojáků. Ve čtvrtek to řekla mluvčí ministerstva obrany Natálie Forsterová.

Podle dřívějšího vyjádření českého ministerstva obrany Německo darem oceňuje to, jak intenzivně Česko podporuje vojenským materiálem Ukrajinu. Do země napadené Ruskem Česko poslalo podle dostupných informací i tanky T-72 a další těžkou bojovou techniku.

Německou výpomoc při nahrazení techniky darované na Ukrajinu na začátku května dohodl s německým kancléřem Olafem Scholzem premiér Petr Fiala (ODS). Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v květnu oznámila, že Německo daruje České republice 15 starších tanků Leopard 2A4. Obě země zároveň zahájí jednání o nákupu dalších až 50 nejmodernějších tanků Leopard verze 2A7+ různých modifikací, které by Česko pořídilo v příštích letech. Ministerstvo oznámilo, že potřebná smlouva na darování německých tanků bude uzavřena v létě a první stroje by mohla česká armáda převzít ještě do konce roku.

Zdroj: ČTK

Slovenští poslanci obstruovali jednání o obranné smlouvě s USA, pokračovat budou ve středu

Slovenská sněmovna po obstrukcích opozice hlasováním ukončila rozpravu k dohodě o obranné spolupráci s USA. O dohodě rozhodnou poslanci ve středu.

Slovenský parlament začal jednat o smlouvě o obranné spolupráci se Spojenými státy odpoledne, mimořádná schůze byla ovšem už krátce po zahájení kvůli obstrukci části opozičních poslanců na zhruba čtvrt hodiny přerušena. Předsedající později jednání kvůli dalším obstrukcím opakovaně přerušoval. Proti dohodě vystupují opoziční strany, její uzavření podle dřívějšího průzkumu nepodporuje ani většina obyvatel Slovenska. U budovy sněmovny po poledni desítky lidí protestovaly proti smlouvě, o které by sněmovna měla hlasovat v příštích dnech.

Dohoda, kterou představitelé obou zemí podepsali minulý týden, umožní americkým vojákům využívat infrastrukturu dvou slovenských vojenských letišť. Bratislava by pak mohla získat od USA finanční dar na jejich modernizaci.

Po začátku schůze dva opoziční poslanci se slovenskou vlajkou nejprve obsadili řečnický pult a další se dostali do potyčky s kolegy z vládní koalice, kteří v jednacím sálu sněmovny naopak rozvinuli ukrajinskou vlajku, patrně jako výraz podpory Kyjeva v souvislosti s jeho možným vojenským konfliktem s Ruskem. Opoziční poslanci pak hned v úvodu projevu ministra obrany Jaroslava Nadě začali pískat, a poté, co k ministrovi přistoupil šéf krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marian Kotleba, předseda parlamentu Boris Kollár schůzi přerušil. Krátce předtím totiž Kollár několik poslanců LSNS včetně Kotleby z jednacího sálu vykázal. Ti ale stejně zůstali v jednacím sále sněmovny, která nemá zřízenou parlamentní stráž, jejíž členové by mohli vykázaného poslance vyvést z jednacího sálu.

Zdroj: ČTK
Pokračovat