obrana

Nabídky na obrněnce v rekordním armádním tendru podaly tři firmy

Ve výběrovém řízení na nákup 210 kusů pásových bojových vozidel pěchoty podali nabídky všichni tři dosavadní účastníci tendru. Ministerstvo obrany nyní obsáhlou dokumentaci posoudí a poté určí vítěze. Do té doby nechce sdělovat podrobnosti.

Termín pro podání nabídek vypršel ve středu ve 14:30. "Všichni tři výrobci a potenciální dodavatelé, tedy BAE Systems (Švédsko) s vozidlem CV90, GDELS (Španělsko) s vozidlem ASCOD a Rheinmetall Landsysteme (Německo) s vozidlem Lynx, své nabídky v tomto termínu ministerstvu obrany doručili," uvedl Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Komise, kterou tvoří zástupci ministerstva obrany a armády, nyní podle mluvčího posoudí úplnost nabídek i jejich obsah. "Jedná se o obsáhlé dokumenty čítající tisíce stran, proto proces posuzování bude trvat řádově týdny," poznamenal. Teprve poté bude podle něj jasné, jestli nabídky odpovídají požadavkům, které ministerstvo stanovilo. 

Zakázka za více než 50 miliard korun je největším armádním tendrem v historii české armády. 

 

 

Zdroj: ČTK

NATO omezilo běloruským diplomatům přístup do své centrály v Bruselu

Běloruská diplomatická mise při Severoatlantické alianci bude mít omezený přístup do centrály NATO v Bruselu, oznámil v pondělí generální tajemník organizace Jens Stoltenberg. Aliance tak reagovala na nedávné nucené přistání civilního letu v Minsku, které NATO ostře odsoudilo už minulý týden a vyzvalo k okamžitému propuštění novináře a kritika režimu Ramana Prataseviče, kterého běloruské bezpečnostní složky v letadle zadržely.

Bělorusko není členskou zemí aliance, udržuje s ní však vazby od pádu Sovětského svazu v 90. letech minulého století. V roce 1995 začalo se severoatlantickým obranným spolkem spolupracovat v rámci programu Partnerství pro mír, o tři roky později si pak při NATO zřídilo své diplomatické zastoupení. Bělorusové mají díky tomu možnost účastnit se akcí v centrále aliance i v členských zemích. Mezi témata spolupráce patří krizové řízení, kontrola zbrojení, vzdušná obrana či řízení letového provozu.

Podle zdrojů agentury Reuters se původně hovořilo i o možnosti vyloučit Bělorusko ze spolupráce úplně. Proti však bylo Turecko, které nechtělo popudit Rusko jako nejbližšího spojence režimu Alexandra Lukašenka.

Zdroj: ČTK
Pokračovat