Fotogalerie: Válečné peklo v Českém Malíně na Ukrajině

Fotogalerie: Válečné peklo v Českém Malíně na Ukrajině
Malínský hřbitov s upálenými Čechy.
Mše za upálené či zavražděné Čechy z Českého Malína se zúčastnily stovky Ukrajinců.
Jen zázrakem se dochovala tato fotografie z archivu Marie Hvězdové. Je na ní zleva Václav Minařík, její nevlastní sestra Marie (oba byli upálení) a zcela v pravo maminka Marie Minaříková, která malínský masakr přežila jen zázrakem. Paní Minaříková odešla po válce do Československa, kde se znovu vdala. Z jejího druhého manželství s narodila Marie Hvězdová Zajícová.
Mše za upálené Čechy se zúčastnili i ukrajinští pamětníci.
Foto: Jan Gazdík
Dan Poláček Jan Gazdík Dan Poláček, Jan Gazdík
8. 7. 2013 11:30

Česká delegace i stovky místních lidí si na Volyni na severozápadě Ukrajiny připomněly vypálení tamní české obce Český Malín německými nacisty. Od jedné z nejtragičtějších událostí českých dějin uplyne v sobotu 70. let. Prosperující obec Český Malín, založenou českými přistěhovalci na Volyni, i sousední ukrajinskou ves vypálily nacistické jednotky 13. července 1943. Nacisté tehdy zavraždili 374 Čechů, z toho 105 dětí. S Čechy zemřelo i více než 100 Ukrajinců a téměř tři desítky Poláků. Řada přeživších poté vstoupila do československých jednotek. Po válce se někteří obyvatelé, kteří vraždění přežili, i jejich příbuzní usadili v obci Frankštát na Šumpersku, která byla v roce 1947 přejmenována na Nový Malín. Pietního aktu u společného památníku obětí malínské tragédie se účastnil místopředseda Senátu Přemysl Sobotka a místopředseda Poslanecké sněmovny Jiří Oliva, náměstek ministra obrany Libor Karásek a další čeští i ukrajinští představitelé.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy