Fotogalerie: Válečné peklo v Českém Malíně na Ukrajině

Fotogalerie: Válečné peklo v Českém Malíně na Ukrajině
Malínský hřbitov s upálenými Čechy.
Mše za upálené či zavražděné Čechy z Českého Malína se zúčastnily stovky Ukrajinců.
Jen zázrakem se dochovala tato fotografie z archivu Marie Hvězdové. Je na ní zleva Václav Minařík, její nevlastní sestra Marie (oba byli upálení) a zcela v pravo maminka Marie Minaříková, která malínský masakr přežila jen zázrakem. Paní Minaříková odešla po válce do Československa, kde se znovu vdala. Z jejího druhého manželství s narodila Marie Hvězdová Zajícová.
Mše za upálené Čechy se zúčastnili i ukrajinští pamětníci.
Foto: Jan Gazdík

Česká delegace i stovky místních lidí si na Volyni na severozápadě Ukrajiny připomněly vypálení tamní české obce Český Malín německými nacisty. Od jedné z nejtragičtějších událostí českých dějin uplyne v sobotu 70. let. Prosperující obec Český Malín, založenou českými přistěhovalci na Volyni, i sousední ukrajinskou ves vypálily nacistické jednotky 13. července 1943. Nacisté tehdy zavraždili 374 Čechů, z toho 105 dětí. S Čechy zemřelo i více než 100 Ukrajinců a téměř tři desítky Poláků. Řada přeživších poté vstoupila do československých jednotek. Po válce se někteří obyvatelé, kteří vraždění přežili, i jejich příbuzní usadili v obci Frankštát na Šumpersku, která byla v roce 1947 přejmenována na Nový Malín. Pietního aktu u společného památníku obětí malínské tragédie se účastnil místopředseda Senátu Přemysl Sobotka a místopředseda Poslanecké sněmovny Jiří Oliva, náměstek ministra obrany Libor Karásek a další čeští i ukrajinští představitelé.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy