nacionalismus

Le Penová byla podle očekávání počtvrté zvolena do čela Národního sdružení

Marine Le Penová byla na sjezdu Národního sdružení (RN) podle očekávání počtvrté zvolena do čela této francouzské krajně pravicové strany. Byla jedinou kandidátkou, stranu vede od roku 2011. Na sjezdu v jihofrancouzském Perpignanu dostala 98,35 procenta hlasů, informovala agentura AFP.

Dvojka strany Jordan Bardella byl jmenován prvním místopředsedou. Tento europoslanec a věrný zástupce Le Penové od podzimu v pouhých 25 letech dočasně povede stranu po dobu prezidentské kampaně šéfky RN.

"K Národní frontě se nevrátíme," řekla mimo jiné v projevu 52letá Le Penová. Odkázala přitom na někdejší název strany, která v polovině roku 2018 změnila jméno a kurz. Chce se tak distancovat od své antisemitské a rasistické minulosti. Le Penová má v úmyslu z méně radikální pozice oslovit více voličů, napsala agentura DPA.

V nedávných regionálních volbách, které podle tisku posloužily jako předkolo voleb prezidentských, tato protiimigrační a euroskeptická strana nicméně neuspěla a žádný region nezískala.

Zdroj: ČTK

Francie zakázala spolek tureckých nacionalistů, Ankara protestuje

Francouzská vláda ve středu zakázala tureckou ultranacionalistickou organizaci Šedí vlci, kterou viní z násilných akcí a podněcování nesnášenlivosti v zemi. Informovala o tom agentura AP. Ankara označila krok za provokaci a slíbila tvrdou odpověď, uvedla agentura AFP.

Zákaz turecké krajně pravicové skupiny Šedí vlci, která je militantním křídlem Strany národní akce, schválila francouzská vláda během středeční pravidelné schůze, potvrdil vládní mluvčí Gabriel Attal. Kabinet spolek viní z extrémně násilných akcí, šíření vyhrůžek a podněcování nenávisti vůči úřadům a Arménům, řekl Attal.

Konkrétně zmínil incident z minulého týdne, kdy byl poškozen arménský památník nedaleko Lyonu. Pachatelé tehdy na vzpomínkové místo, které uctívá oběti arménské genocidy z roku 1915, napsali nápisy "Šedý vlk" a "RTE", což je akronym jména tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Zdroj: ČTK
Pokračovat