Praha - Hladina Labe ve čtvrtek klesla pod stupeň ohrožení, na nejvyšší stupeň se ale vrátila Vltava.
Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Již ve středu večer opadla hladina Vltavy v Českém Krumlově a po půlnoci i Labe v Děčíně a Ústí nad Labem.
Vltava ve čtvrtek zase stoupla na třetí stupeň, ale zůstává již posledním tokem ve stavu ohrožení.
Hladina Labe v Ústí nad Labem klesla po půlnoci pod šest metrů, hranici pro nejvyšší stupeň povodňové aktivity na tomto úseku řeky.
V Děčíně je výška Labe určená jako hranice stupně ohrožení stanovena na 5,6 metru. Řeka se pod tuto úroveň v Děčíně dostala krátce před 02:00.
Právě Ústecký kraj byl jedním z regionů nejvíce postižených záplavami. Povodně a pozdější bleskové záplavy zasáhly zhruba sedm desítek obcí a měst v regionu. Domovy muselo opustit téměř 11 000 lidí a škody podle prvních odhadů překročí tři miliardy korun.
Vltava opadla pod hranici nejvyššího povodňového stupně, která činí 2,2 metru, již ve středu ve 20:00. Ve čtvrtek po 01:00 se ale na stupeň ohrožení vrátila.
Pohybuje se ovšem přímo na rozmezí druhého a třetího stupně povodňové aktivity, takže situace se může rychle měnit.
Na prvním povodňovém stupni, tedy bdělosti, byly po 02:00 více než dvě desítky úseků českých toků. Na druhém stupni, pohotovosti, bylo včetně Labe pět úseků.
Vláda ve středu podle očekávání odvolala nouzový stav v Libereckém kraji, v dalších krajích postižených povodní ho odvolá příští středu.
Povodně 2013: Zálezlice, jež neznáte. Obce na Mělnicku, z nichž byla jezera
Ve středu také ČHMÚ zrušil výstrahu před povodněmi pro všechny kraje, kde ještě byla vyhlášena, včetně Ústeckého a Jihočeského.
Ve čtvrtek by mělo být podle předpovědi ústavu jasno až polojasno bez větších srážek, v dalších dnech až do konce týdne se ale ojediněle mohou objevit deště i bouřky.