Registrace k očkování proti koronaviru se dětem od 12 do 15 let otevře 1. 7. Do center, kde bude přítomen pediatr, děti doprovodí rodiče, řekl Andrej Babiš.
Počet lidí s ukončeným očkováním překonal hranici 2,5 milionu. Celkem bylo podáno 7 188 882 milionu dávek vakcín, aspoň jednu dávku vakcíny dostalo za téměř půl roku od začátku vakcinace zhruba 4,7 milionu obyvatel, to je asi 44 procent populace.
Do Bulharska a Chorvatska mohou Češi na dovolenou bez omezení:
Od 18. června mohou čeští občané vstupovat do Chorvatska za stejných podmínek jako před vypuknutím nemoci covid-19. I nadále zůstává v platnosti doporučení předem svůj vstup do Chorvatska nahlásit prostřednictvím formuláře na příslušných webových stránkách.
Od 16. června mohou čeští občané cestovat do Bulharska bez jakéhokoli omezení, to jest bez nutnosti předložit potvrzení o prodělaném onemocnění covid-19, očkovací certifikát či PCR nebo antigenní test s negativním výsledkem.
Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes oznámil, že Francie do konce roku poskytne programu COVAX "nejméně 30 milionů dávek různých vakcín". Stejný počet dávek slíbila darovat světovému mechanismu také německá kancléřka Angela Merkelová.
"Nemáme právo hromadit vakcíny v některých zemích, zatímco jiným chybí. A je šokující, že někde se začíná s očkováním dětí, zatímco v jiných zemích se ještě nezačalo s očkováním těch nejstarších a nejzranitelnějších," prohlásil Macron. Merkelová řekla, že předpokladem darování 30 milionů dávek vakcín ze strany Německa je, že země skutečně objednané preparáty dostane.
Státy EU mají podle agentury DPA do konce roku věnovat programu COVAX nejméně 100 milionů dávek očkovacích látek. Doposud dostalo 125 potřebných zemí 70 milionů dávek.
Německo s účinností od neděle nebude považovat Slovensko za epidemicky rizikovou oblast. Při cestách ze Slovenska již nebude povinná karanténa.
Bílý dům se spojil s vývojáři nejpopulárnějších seznamovacích aplikací jako Match, Tinder či Bumble ve snaze přimět Američany k naočkování proti covidu-19. Lidé si na svých profilech v těchto aplikacích budou moci nově nechat zobrazit, zda jsou naočkovaní, a ostatní je podle toho budou moci vyhledávat. Naočkovaní rovněž dostanou dočasně zdarma přístup k některým funkcím, jež dosud aplikace umožňovaly jen platícím uživatelům, napsala agentura Reuters.
Očkování dvěma dávkami po sedmi dnech snižuje riziko hospitalizace s těžkým průběhem covidu-19 u lidí nad 75 let o 87 procent. Vyplývá to z první podobné rozsáhlé studie provedené ve Francii, informovala agentura AFP. "Očkovaní lidé starší 75 let jsou vystaveni devětkrát menšímu riziku hospitalizace kvůli covidu, než neočkovaní lidé stejného věku", prohlásil podle agentury profesor Mahmoud Zureik, šéf epidemiologické skupiny Epi-Phare, která dnes zveřejněnou studii vypracovala.
Starosta Moskvy Sergej Sobjanin vyjádřil znepokojení nad pomalým tempem očkování proti covidu-19 v ruském hlavním městě a skutečností, že lidé se nenechávají očkovat, přestože vakcína je široce dostupná. V projevu, který byl dnes zveřejněn na jeho webu, zároveň ale také chybně uvedl, že v Rusku je očkování zadarmo, zatímco v ostatních evropských zemích za ně lidé platí v přepočtu desítky tisíc korun, všímají si ruskojazyčná média.
Na odškodné při pracovním úrazu mají za určitých podmínek nárok také lidé, kteří se zranili při práci z domova, informovala společnost Vindicia, která se zabývá vymáháním odškodnění. Podle inspekce práce loni pracovních úrazů v době epidemie v Česku celkově ubylo. "Řešíme případ muže, který si při videokonferenci ošklivě pořezal ruku o rozbitou skleněnou výplň nábytku. Úraz vznikl, když pán gestikuloval během porady. Následky byly poměrně vážné - porušil si šlachy, nejspíše bude mít omezenou hybnost prstů a snížený cit. Zde byl případ jednoznačně uznán jako pracovní úraz, protože nadřízení byli přímými svědky této nehody," popsal Tomáš Beck z firmy Vindicia. Nárok na odškodnění za pracovní úraz mají také lidé, kteří se při práci nakazili koronavirem, nejčastěji policisté nebo zdravotníci.
"Máme celkově pět scénářů. Jsme připraveni na všechny možné situace, které mohou nastat. Pracujeme s různými rozpočtovými variantami," uvedla ministryně. Rozhodující podle ní bude epidemiologická situace. "Pokud nebude rozvolněno, tak se Antivirus musí prodloužit. Platí ale i opačná logika. Pokud bude vše rozvolněno, tak jsem velkou zastánkyní toho, aby se Antivirus vypnul," řekla Maláčová.
Odbory a zaměstnavatelé vyzývají vládu, aby prodloužila vyplácení příspěvků na mzdy z programu Antivirus do konce června. I poté by se ale podle nich mohla zachovat podpora pro pracovníky v karanténě či pro podniky, pro které by dál platila omezení, řekli viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Antivirus má skončit na konci května. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) řekla, že připravuje návrhy případného dalšího fungování. Rozhodne kabinet.
Pandemie covidu-19 si podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) vyžádala dvakrát až třikrát více obětí, než kolik uvádějí oficiální statistiky. Vlády jednotlivých zemí dosud WHO nahlásily 3,4 milionu úmrtí po nákaze koronavirem. Experti organizace dnes v Ženevě uvedli, že řada dalších lidí zemřela na nepřímé následky pandemie, informovala agentura DPA.
Evropská unie investuje miliardu eur (přes 25 miliard korun) na vybudování podniků v Africe, které budou vyrábět vakcíny. Na globálním summitu věnovanému zdraví to dnes prohlásila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Smyslem je, aby byly země na africkém kontinentu v tomto ohledu více nezávislé, uvedla agentura Reuters.
Španělsko umožní od 7. června volný vstup do země turistům ze všech zemí, pokud budou mít dokončené očkování proti covidu-19. Uznávat bude všechny vakcíny registrované Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) nebo Světovou zdravotnickou organizací (WHO), oznámil dnes španělský premiér Pedro Sánchez.
Chorvatsko a Nizozemsko si od pondělí na takzvané mapě cestovatele polepší a už nebudou mezi zeměmi s vysokou mírou rizika koronavirové nákazy. Posunou se do červených států. Oranžovou barvu značící střední míru rizika bude mít nově Rumunsko, do červené se po týdnu vrátí San Marino. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.
⚠️ @ZdravkoOnline aktualizovalo seznam zemí podle míry rizika nákazy. Od pondělí 24. května se do červené 🔴 kategorie zemí přesune Chorvatsko, Nizozemsko a San Marino. Do oranžové 🟠 kategorie se zařadí Rumunsko. ➡ https://t.co/wQrPyiGXJL pic.twitter.com/huwymkJwlp
— MZV ČR (@mzvcr) May 21, 2021
V dalším tendru na dodání antigenních testů na covid-19 pro školy podalo nabídku devět firem. Řekl to předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Správa v aktuální zakázce poptává pro ministerstvo školství 4,7 milionu kusů sad antigenních testů na měsíc červen, tedy do konce školního roku.
Vysoké školy neočekávají po pondělním rozvolnění opatření proti covidu-19 výraznější návrat studentů na koleje. Nařízení vlády sice na univerzitách umožní obnovení výuky, ve většině ale již začíná zkouškové období. Studenti tak budou v následujících týdnech využívat ubytování spíše jen v některé dny zkoušek a na kolejích budou zůstávat hlavně posluchači ze zahraničí.
Ministerstvo se podle NSS nepoučilo z dřívějších rozhodnutí. Pandemický zákon umožňuje pouze omezit nějakou službu, de facto ale jde často o zákaz.
Kuba naočkovala proti covidu-19 už přes 1,1 milionu lidí. Minimálně jednu dávku vakcíny tam tak dostalo asi deset procent obyvatel tohoto 11milionového karibského státu. Kuba očkuje dvěma vlastními vakcínami, které jsou přitom stále ve třetí fázi klinických studií. Informovala o tom dnes agentura Europa Press.
Nejvyšší správní soud zrušil regulaci provozu restaurací, heren a kasin v aktuálním opatření ministerstva zdravotnictví. Zásah soudu vstoupí v platnost dnem právní moci rozsudku, tedy po jeho doručení. Sporné opatření se týkalo provozu v aktuálním týdnu, pro příští týden je už připravené nové opatření, v základních bodech totožné - vnitřní prostory restaurací mají zůstat zavřené, stejně jako herny a kasina.
Opatření je formulováno tak, že ve vnitřních prostorách restaurací, heren a kasin opatření zakazuje přítomnost veřejnosti. Podle NSS pandemický zákon umožňuje omezit obchod a služby, ale nikoliv zakázat jejich provoz, a to ani prostřednictvím zákazu přítomnosti veřejnosti.
Dovolená není podle ministerstva zdravotnictví důvod k odložení termínu očkování proti covidu-19. Jediný důvod je nemoc, řekla hlavní hygienička Svrčinová. "Lidé, kteří nepřijdou na druhou dávku vakcíny, těm přestane po 3 měsících platit certifikát. Měli by si tak domluvit druhý termín co nejdříve. Důvodem k nedostavení se by měla být opravdu nemoc nebo zdravotní potíže, ne soukromé záležitosti," dodala.
"My o tom víme, jednali jsme s představiteli průmyslu," řekl Arenberger. Kvůli stále limitovanému počtu dodávek vakcín zatím není využití firem pro očkování na stole. Během prázdnin, až budou otevřeny všechny věkové kategorie, s nimi ale ministerstvo chce spolupráci v očkování navázat.
Intenzivně řešíme s praktickými lékaři a krajskými koordinátory očkování zbylých lidí v nejvyšších věkových skupinách. "Snažíme se zjistit, kde je ten problém," uvedl Arenberger.
"Pro cestování budou členskými státy EU vyžadovány certifikované testy, jejichž seznam schválila Evropská komise. Je tam asi 35 druhů testů. Nabádám občany, aby si zkontrolovali, že jimi vybrané odběrové místo dělá opravdu testy, které jsou uznávané v EU," řekla Svrčinová.
O doporučení vakcinologů nedávat očkování AstraZeneca a Johnson & Johnson lidem pod 60 let ministerstvo zatím podle Arenbergera nerozhodlo.
"Počítáme, že tak do konce prázdnin se budeme pohybovat kolem 25 na sto tisíc obyvatel," naznačila Svrčinová odhad incidence případů covidu na další měsíce.
"Zvažujeme používání roušek i v letním období, i když je to velmi nepříjemné. Zachovány zůstanou určitě ve zdravotnických zařízeních, jednat budeme o školách nebo obchodních centrech," uvedla hlavni hygienička Svrčinová.
"V červnu bychom mohli proplácet ze zdravotního pojištění antigenní testy čtyřikrát měsíčně a PCR testy dvakrát měsíčně," uvedl ministr zdravotnictví Arenberger. Podle hlavní hygieničky je takové proplácení testů státem dostačující, jelikož začátkem června už budou otevřeny všechny věkové kategorie k očkování.
"Riziko trombózy po podání vakcíny je v porovnání s tím, co hrozí při onemocnění covidem nebo při užívání antikoncepce či kouření, nebo nedej bože kombinaci těchto faktorů, několikasetkrát nižší," uvedl ministr Arenberger.
Na dotaz k nošení ochrany úst a nosu v lese, například při skautských výpravách, hlavní hygienička Svrčinová uvedla, že v případě, že se nejedná o sport, je taková ochrana ve skupinách osob nutná.
Předpokládáme, že se v létě částečně sníží úhrada antigenních testů, ale tak, aby to v profesionálních odběrových místech bylo rentabilní, zhruba na 250 Kč, uvedl ministr Arenberger. PCR testy by mohly podle něj mohly stát kolem 600 korun.
"Na tábory budeme požadovat testy, a proto bude mít každý občan, včetně dětí, možnost se jít v létě otestovat," řekla Svrčinová.
"Certifikát je možné získat přes stávající systém ministerstva zdravotnictví, postupně bude možnost získat certifikát přes CzechPoint," popsal ministr Arenberger detaily získávání potvrzení o očkování.
"Odložení roušek bude na pořadu jednání v nejbližší době," řekla hygienička Svrčinová. Ve školách tak zatím zůstává povinnost ochrany úst a nosu.
Děti ve školách budou nyní moci používat šatny, uvedl ministr Arenberger.
Z 90 na 180 dní se prodlužuje doba, po kterou je po prodělání covidu-19 člověk považován za "bezpečného", uvedl ministr Arenberger. Nemusí se tak v podmíněných situacích testovat. "Možno začít s očkováním je však nadále po 90 dnech, kdy je možnost se zařadit do fronty na očkování," řekl ministr.
Představitelé pravicového extremismu na Slovensku využili epidemii covidu-19 ke svému zviditelnění, a to například prostřednictvím veřejných shromáždění a protestů, které organizovaly občanské iniciativy. Upozornila na to vládní zpráva o stavu bezpečnosti země za rok 2020. Ta za bezpečnostní hrozbu označila i pokusy o infiltraci osob z polovojenských a extremistických skupin do ozbrojených složek státu.
Nově bude stačit jako podmínka například pro vstup na zahrádku restaurace nebo do hotelu první dávka očkování, řekl Arenberger. "Již první dávka vakcíny poskytuje určitou ochranu a bude ta ekvivalentní antigennímu testu nebo prodělání choroby," uvedl ministr. Neznamená to ale, že by první dávka stačila trvale.
Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně uzavřela vzhledem ke snižujícímu se počtu pacientů s koronavirem další covidovou stanici. Vedle intenzivních lůžek tedy aktuálně zůstávají vyčleněné tři covidové stanice s kapacitou 83 standardních lůžek vybavených kyslíkem, řekl mluvčí nemocnice Egon Havrlant.
Argentinská vláda vyhlásila kvůli zhoršující se epidemické situaci s nemocí covid-19 lockdown, a to zatím do konce května. Obyvatelé této jihoamerické země se budou moci pohybovat jen v blízkosti bydliště a od šesti večer bude platit zákaz nočního vycházení. Opatření platí od soboty, informoval dnes deník El País.
Argentina, která má asi 45 milionů obyvatel, zaznamenala za poslední den 35 884 nových nákaz koronavirem, což je dosud nejvíce od počátku pandemie covidu-19.
Ministerstvo zdravotnictví připravilo změny v zákoně o ochraně veřejného zdraví a pandemickém zákoně, které umožní vydávání certifikátů o prodělané nákaze covidem-19 v nedávné době, negativním testu či očkování. Je třeba i pro zavedení covid pasů připravovaných Evropskou unií. Vyplývá to z dokumentu pro jednání vlády. Sněmovna by měla zákon projednat v legislativní nouzi.
Vlakoví i autobusoví dopravci v souvislosti s postupným rozvolňováním opatření proti šíření koronaviru dál obnovují spojení. Ode dneška jezdí žluté vlaky RegioJet na lince Brno - Přerov - Ostrava - Bohumín a zpět v plném rozsahu, uvedl v tiskové zprávě mluvčí společnosti Aleš Ondrůj. Spoje od 4. června posílí také autobusový dopravce United Buses, který navíc nově propojí Brno s Krkonošemi, řekl za společnost Josef Šelepa. Dopravu obnovují i další.
Třetí vlnu pandemie Německo zastavilo, plně očkovaný je každý osmý obyvatel a 32,6 milionu má první dávku, řekl ministr zdravotnictví Jens Spahn.
Maďarsko podle premiéra Viktora Orbána zdolalo třetí koronavirovou vlnu a po naočkování pěti milionu lidí, očekávaném o víkendu, se budou rušit a zmírňovat restrikce.
Počet lidí nakažených koronavirem od začátku pandemie překročil v Indii 26 milionů. Za poslední den přibylo téměř 260 000 nákaz a přes 4200 úmrtí.
Netrpělivě čekají na své otevření po uvolnění protikoronavirových opatření také správci jeskyní. Na rozdíl od některých památek či muzeí totiž nemohou do svých útrob vpustit návštěvníky individuálně bez průvodce. Zástupci správy jeskyní zatím neznají přesný termín otevření, ale ani podmínky, za kterých budou moci prohlídkové trasy zpřístupnit, což jim komplikuje situaci.
Většina dětí, které byly hospitalizovány v Ostravě-Vítkovicích a Olomouci, měla nedostatek vitamínu C. Vyplývá to ze studie, jejíž výsledky její zástupci publikovali také v časopise Pediatrie pro praxi. Podle autorů z výsledků studie vyplývá, že je potřeba hladinu vitamínu C u dětí zjišťovat a dbát na jeho dostatečný příjem. Vitamín C má totiž zásadní význam pro imunitu organismu.
Japonsko dnes schválilo použití vakcín proti covidu-19 od společností Moderna a AstraZeneca. Dosud se v zemi očkovalo jen přípravkem Pfizer/BioNTech, začal se zde používat v polovině února. Dva měsíce před začátkem olympijských her v Tokiu se vláda kvůli zhoršující se epidemické situaci rozhodla očkování urychlit. Dosud dostalo alespoň jednu dávku vakcíny necelých pět milionů lidí, což představuje čtyři procenta populace, píše agentura AP. Japonská vláda dnes také s největší pravděpodobností schválí rozšíření pandemického stavu nouze.
Většina dětí, které byly hospitalizovány v Ostravě-Vítkovicích a Olomouci, měla nedostatek vitamínu C. Vyplývá to ze studie, jejíž výsledky její zástupci publikovali také v časopise Pediatrie pro praxi. Podle autorů z výsledků studie vyplývá, že je potřeba hladinu vitamínu C u dětí zjišťovat a dbát na jeho dostatečný příjem. Vitamín C má totiž zásadní význam pro imunitu organismu.
Státy Evropské unie se spolu s europoslanci ve čtvrtek večer dohodli na základních parametrech certifikátu, který je klíčem k návratu volného cestování po EU.
Do Mexika dnes ze Spojených států dorazilo nejméně 1,2 milionu dávek vakcíny proti covidu-19 od společnosti AstraZeneca. S odvoláním na mexického ministra zahraničí Marcela Ebrarda o tom informovala agentura Reuters.
Čtvrteční počet podaných vakcín v Česku byl rekordní. Zdravotníci aplikovali 93 891 dávek. Je to o 3500 víc než dosavadní maximum z minulého čtvrtka.
Vláda by na pondělním jednání měla projednat prodloužení záručního programu COVID plus do 31. prosince. S jeho fungováním se zatím počítalo do konce června. Vznikl loni na pomoc velkým exportně zaměřeným podnikům zasaženým v souvislosti s pandemií koronaviru.
Přehled hlavních událostí:
Za posledních sedm dnů připadá v Česku 53 případů nákazy koronavirem na 100 000 obyvatel, o pět méně než ve středu. Nejnižší výskyt nově nakažených covidem-19 stále zaznamenávají Karlovarský a Královéhradecký kraj. Na 100 000 obyvatel tu za posledních 7 dní přibylo 25 infekcí.
Přehled situace v jednotlivých krajích a okresech - celkem k 20. 5. 2021 (incidence za 7 dní / 100.000 obyvatel)
— Hygienická stanice hl. m. Prahy (@hygpraha) May 21, 2021
K 19. 5. 2021 v ČR 58,3. pic.twitter.com/SSqcYKogE3
Onkologové z univerzitní nemocnice v Krakově varují, že letos se dá očekávat až o 40 procent více nově odhalených případů rakoviny než loni. Tehdy totiž nebylo kvůli pandemii covidu-19 mnoho zhoubných nádorů odhaleno, upozornila polská televize TVN 24.
Loni podle profesora bylo odhaleno o 20 procent méně zhoubných nádorů než v předchozím roce - a stalo se tak nikoli proto, že by nebyly, ale proto, že nebyly včas diagnostikovány. "A teď se objevila neuvěřitelně velká vlna nových případů," dodal.
Z neděle na pondělí se v Česku otevře registrace na očkování proti covidu pro lidi mezi 35 a 39 lety. Od půlnoci z úterý na středu se budou moci k očkování přihlásit i lidé od 30 do 34 let. Premiér Andrej Babiš (ANO) to dnes řekl televizi CNN Prima News. Předseda vlády předpokládá, že od června už se budou moci k vakcinaci registrovat všichni zájemci.
Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nejhorší situace ze zemí Evropské unie ve Švédsku (577,38 nakažených na 100 000 obyvatel, před týdnem to bylo 558,43 a Švédsko bylo páté). Druhou nejpostiženejší zemí je Litva (562,83 nakažených na 100 000 obyvatel, před týdnem 600). Nejhorší situace byla několikrát za sebou na Kypru, který klesl na třetí místo nejpostiženějších zemí (521,84 nakažených na 100 000 obyvatel, před týdnem 798).
Česká republika, která byla nejhorší od počátku února do poloviny března, je se 173 případy na 100 000 obyvatel za 14 dní na 16. místě v EU (před týdnem byla rovněž šestnáctá s 236 případy). Vyplývá to z dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC).
#JustPublished
— ECDC (@ECDC_EU) May 20, 2021
Updated 🚦 maps are online! These maps aim to support the @EUCouncil recommendation on a coordinated approach to the restriction of #FreeMovement during #COVID19 pandemic.
4th colour added on EU Council's request.
Find more here: https://t.co/CcBVx6B0o5 pic.twitter.com/0x1aDrmWHt
Chorvatsko, oblíbená letní destinace Čechů, se už týdny připravuje na nadcházející turistickou sezonu.
Živnostníci mohou dnes naposledy žádat o ošetřovné za březen. Příjem žádostí ministerstvo průmyslu a obchodu, které program připravilo, ukončí ve 23:59. OSVČ, které musely kvůli uzavření škol a sociálních zařízení omezit podnikání kvůli péči o dítě do deseti let nebo handicapovaného člověka, mohly o příspěvek za třetí měsíc letošního roku žádat od 22. dubna.
Vláda má dnes rozhodnout o pravidlech testování během léta, kdy skončí povinné testování ve firmách a Češi současně vyrazí na prázdniny. Plánuje také prodloužit dobu, po kterou je pokládán z hlediska šíření nemoci za bezpečného ten, kdo covid již prodělal.
V Indii přibylo za poslední den 276 110 případů nákazy koronavirem a 3874 úmrtí pacientů s nemocí covid-19. Informovalo o tom dnes indické ministerstvo zdravotnictví. Infekce se nyní šíří především ve venkovských oblastech, kde je nedostatečná zdravotnická infrastruktura. Několik indických států vyhlásilo epidemii mukormykózy, vzácné a smrtelné infekce, postihující v zemi čím dál tím víc lidí po prodělání covidu-19.
Mukormykóza je lidově nazývána "černá plíseň" podle toho, že jedním z jejích projevů je zčernání kolem nosu. Plísňové onemocnění působí rozmazané nebo dvojité vidění, bolesti na hrudi, dýchací obtíže a vykašlávání krve, napadá zejména dutiny, plíce i mozek. Lékaři se domnívají, že příčinou jejího výskytu u pacientů po covidu-19 by mohly být steroidy, které se používají při léčbě vážných případů koronaviru. Náchylnější k ní jsou lidé s cukrovkou.
Americký stát New York ve čtvrtek ohlásil další akci s cílem motivovat dosud neočkované lidi, aby si nechali dát vakcínu proti covidu-19. Každý, kdo se tam příští týden nechá naočkovat ve vybraných státních vakcinačních centrech, dostane stírací los do soutěže o finanční prémie až po pět milionů dolarů (104 milionů Kč). Loterii o miliony pro očkované obyvatele předtím spustil stát Ohio.
Dvě dávky proticovidové vakcíny, kterou britsko-švédská firma AstraZeneca vyvinula ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, mají účinnost kolem 85 až 90 procent při zamezení vzniku příznaků nemoci covid-19. Oznámil to ve čtvrtek anglický úřad veřejného zdraví, který se opírá o analýzu dat o očkovaných v Británii.
Některé větší společnosti v České republice zřizují po domluvě s krajem očkovací centra ve svých areálech, aby mohly jednoduše naočkovat svoje zaměstnance - a to přesto, že očkování ve firmách zatím oficiálně nezačalo.
Lidé v Evropské unii budou patrně před začátkem letních prázdnin moci začít využívat k usnadnění cest přes hranice takzvané covidové pasy. Zástupci členských zemí a Evropského parlamentu dnes po několika dlouhých jednáních dospěli ke kompromisu, který počítá se zavedením bezplatného certifikátu v digitální či papírové podobě. Pro jeho získání budou lidem k dispozici cenově dostupné covidové testy. Unijní země by až na výjimky neměly pro majitele osvědčení zavádět dodatečné podmínky jako například karantény. Oznámil to hlavní parlamentní vyjednávač Juan López Aguilar.
EU s postupujícím očkováním proti covidu-19 chystá letní oživení cestovního ruchu, který patří k odvětvím nejvíce zasaženým pandemickými omezeními. Na žádost zvláště jihoevropských států, které doufají v letní návrat turistů, vyjednaly unijní instituce parametry společného cestovního certifikátu. Jednodušší cesty přes hranice, které nyní výrazně komplikuje nákaza, umožní lidem očkovaným, těm s negativním testem či s protilátkami po prodělání nemoci.
Osvědčení bude obsahovat minimální nutné množství osobních údajů a nebude nutnou podmínkou pro cesty přes hranice, pouze je usnadní. Europarlament by měl zavedení pasů definitivně schválit na plenární schůzi v první polovině června, souhlas členských zemí může přijít vzápětí. Podle komise by mohly být covidové pasy v provozu od začátku července, kdy mají pravidla vstoupit v platnost.
We have a deal! Parliament, Council and Commission negotiators have reached an informal agreement on the proposal for the EU Digital Covid Certificate, which will make traveling during the pandemic easier and safer. Details of the deal will follow shortly. pic.twitter.com/Geicq3t8yc
— European Parliament (@Europarl_EN) May 20, 2021
Nepál se potýká s podobnou vlnou nákazy covidu-19 jako sousední Indie. Jeho příklad ukazuje, co hrozí, když chudší oblasti světa zůstanou bez očkování:
Očkování proti covidu AstraZeneca a Johnson&Johnson by v ČR měli dostávat lidé od 60 let. Na doporučení se shodla Česká vakcinologická společnost.
Minulý rok, který byl ve znamení pandemie nemoci covid-19 doprovázené omezováním podnikání a problémy v dodavatelských řetězcích, byl pro firmy v celé Evropě obrovskou výzvou. Region však zatím nezasáhla vlna bankrotů, jak ukázala nejnovější studie úvěrové agentury Creditreform. Odborníci ale varují, že situace se letos a v příštím roce může změnit a počet bankrotů vzrůst.
Rakouské bezpečnostní složky našly při zátahu proti radikálním odmítačům covidových opatření zbraně a munici. Na stopu je přivedly zmínky v uzavřené diskuzní skupině, kde se podezřelí muži bavili o výbušninách a nákupu zbraní, sdělilo dnes podle agentury DPA rakouské ministerstvo vnitra.
Členové skupiny se bavili na sociální síti Telegram mimo jiné o výrobě bomb a použití Molotovových koktejlů proti policii. Násilné útoky plánovali při demonstraci, která se konala minulou sobotu ve Vídni.
Přehled hlavních událostí dne:
Očkování u praktických lékařů, které mělo zrychlit, tento týden naopak zbrzdí početní chyba. Od státu dostanou o 13 tisíc vakcín Moderny méně, než měli přislíbeno. Bude jí totiž potřeba víc na druhé dávky v očkovacích centrech.
Česká filharmonie připravila pro své abonenty sérii osmi koncertů s šéfdirigentem Semjonem Byčkovem a klavíristou Kirillem Gersteinem. Koncerty se budou konat ve Dvořákově síni Rudolfina při dodržení aktuálních hygienických opatření 9., 10., 17. a 18. června. Vstup na ně bude zdarma. Filharmonici předtím vystoupí 29. května jako první velký zahraniční orchestr po covidové přestávce ve vídeňském Konzerthausu, kam se znovu vrátí už 13. června.
Kapacita hotelů v Praze i Brně bude podle jejich asociace letos využita nejvýše z 30 procent. Za dvoulůžkový pokoj a noc lidé zaplatí v průměru méně než 1000 korun, což je oproti roku 2019 propad o 80 procent. Mezi hoteliéry tak propukne cenová válka. Velká část hotelů především v hlavním městě proto opět brzy zavře a bude čekat na více zahraničních turistů. Mnoho hoteliérů v nájmu ještě letos zkrachuje. V prognóze to uvedla Česká hotelová asociace.
Pořadatelé hudebního festivalu Benátská! přesunuli akci, která se měla konat letos v červenci v libereckém Vesci, na příští rok. Záměru uspořádat festival v tomto roce podle nich definitivně zamezil plán na obnovení kulturního života, který Ministerstvo kultury ČR tento týden uveřejnilo na svých stránkách. Setkání převážně rockových a popových interpretů by se mělo uskutečnit na stejném místě ve dnech 28. až 31. července 2022.
Ministerstvo zdravotnictví dostatečně neodůvodnilo zákaz nočního prodeje ve večerkách. Dubnová opatření proto byla v rozporu se zákonem, uvedl v novém rozhodnutí Nejvyšší správní soud (NSS). Aktuálně platným opatřením, které obsahuje obdobné omezení, se soud zabývat nemohl. Firma Karel Vávra - potraviny s.r.o., která provozuje obchod v Praze, totiž zpochybnila jen dvě opatření z dubna. NSS rozhodoval bez veřejného jednání, výsledek zpřístupnil na svém webu.
Ke státním maturitním testům nepůjde letos asi 90 procent žáků posledního ročníku zdravotnických škol. Řekl to předseda Asociace zdravotnických škol ČR Karel Štix. Jen minimum maturantů ze zdravotnických oborů podle něj nesplnilo požadovaný počet odpracovaných hodin v nemocnicích či domovech seniorů pro odpuštění testů. K ústní zkoušce z češtiny, která letos kvůli epidemii covidu-19 není povinná pro nikoho, se ve zdravotnických školách přihlásilo šest procent studentů a k dobrovolné ústní zkoušce z angličtiny 13 procent, uvedl Štix.
O novou dodávku vakcín, kterou dnes Evropská komise podepsala s firmami Pfizer/BioNTech, nemá podle mluvčího komise jako jediná členská země zájem Maďarsko.
Budapešť začala již v minulých měsících ve velkém očkovat v unii neschválenými vakcínami vyvinutými v Rusku a Číně. Šéf kabinetu premiéra Viktora Orbána podle agentury Reuters novinářům záměr nevyužít kontrakt s Pfizerem vysvětlil slovy, že je k mání "také množství vakcín z východních i západních zdrojů".
Maďarsko patří spolu s Maltou ke špičce EU co do poměru naočkovaných lidí. Ti, kteří dostali ruský či čínský preparát, však mohou mít problém s uznáním svých vakcín při cestách do zahraničí.
Dokončené očkování proti covidu-19 má po téměř pěti měsících od zahájení vakcinace třetina lidí nad 65 let, tedy asi 700 000 seniorů. Dalších asi 1,1 milionu seniorů na termín očkování, první či druhou dávku čeká. Vyplývá to z dat o očkování k 19. květnu, které dnes zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Celkem bylo očkování dokončeno u asi 10,6 procenta Čechů. Zatím se mohou hlásit lidé starší 40 let a vybrané profesní či pacientské skupiny, zájem jich projevilo asi 4,1 milionu (38,4 procenta).
Aktuálně.cz přináší příběhy deseti zdravotníků, kteří během třetí vlny pandemie dennodenně bojovali s koronavirem:
Pro očkování ve firmách není zatím podle premiéra Andreje Babiše (ANO) dost vakcín. Prioritou je naočkovat registrované u praktiků, řekl Babiš. Praktičtí lékaři podali 507 000 dávek očkování proti covidu, v Česku jich bylo ve všech očkovacích centrech a ordinacích aplikováno téměř 4,4 milionu.
Zaměstnanci v sociálních službách se musí dál pravidelně testovat na koronavirus. Nejvyšší správní soud ve čtvrtek zamítl návrh na zrušení opatření ministerstva zdravotnictví, které kromě jiného nařizuje preventivní testy. Právě v domovech důchodců a podobných zařízeních žijí zvláště zranitelní lidé, pozitivní zaměstnanec je může ohrozit na zdraví a na životě, plyne z odůvodnění soudu. Testování tak má ještě větší smysl než u jiných zaměstnavatelů.
Přehled čtvrtečních událostí:
Pokud se bude situace dobře vyvíjet, nebude v některých vnitřních prostorech podle premiéra Andreje Babiše v létě povinné nosit roušky a respirátory. Tato povinnost podle něj úplně zanikne na venkovních akcích. Řekl to v rozhovoru pro iDnes.cz.
Na počátku očkovací kampaně proti nemoci covid-19 čelila Evropská unie značné kritice, nyní je nepochybné, že imunizace je velkým úspěchem. Na dnešní konferenci Europaforum pořádané německou televizí WDR to prohlásila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Uvedla, že do konce tohoto týdne dostane unie od počátku vakcinace 260 milionů dávek očkovacích preparátů a že do července bude mít možnost očkovat se 70 procent dospělých Evropanů.
Do ordinací praktiků půjde dle jejich sdružení místo slíbených 50 000 dávek Moderny jen 37 000. Víc bude třeba na druhé dávky v očkovacích centrech.
EK podepsala dosud největší kontrakt na dodávku covidové vakcíny s firmami Pfizer/BioNTech. Do roku 2023 má zemím EU zajistit až 1,8 miliardy dávek.
"S naším podpisem nyní vstoupila smlouva s BioNTech/Pfizer v platnost, což je dobrá zpráva pro náš dlouhodobý boj s cílem ochránit občany Evropy před virem a jeho variantami," uvedla šéfka komise Ursula von der Leyenová.
Optimismus české veřejnosti ohledně tempa očkování proti nemoci covid-19 se proti situaci před dvěma měsíci zvýšil. Za pomalé ho sice nadále považuje polovina lidí, nicméně v březnu si to myslely tři čtvrtiny. Počet lidí, podle nichž je rychlost vakcinace adekvátní, stoupl od té doby z 11 procent na 30 procent. Rychlé je podle sedmi procent a přibližně desetina nedokáže situaci posoudit. Vyplynulo to ze zjištění projektu National Pandemic Alarm (NPA), který monitoruje postoje a nálady společnosti s ohledem na pandemii koronaviru.
Nejvyšší správní soud dnes začal projednávat návrh na zrušení opatření ministerstva zdravotnictví, které kromě jiného nařizuje také preventivní testování zaměstnanců v sociálních službách na koronavirus. Na soud se nezávisle na sobě obrátili zaměstnanec a zaměstnankyně zařízení sociální péče, kteří testy s pětidenním intervalem pokládají buď za neústavní, anebo přinejmenším za nedostatečně odůvodněné.
Pisatelé návrhů se k soudu osobně nedostavili, zastupují je právníci. Advokát Tomáš Nielsen o svém klientovi řekl, že testování považuje za zásah do svých práv. Ministerstvo zdravotnictví podle něj mělo dost času, aby nechalo zpracovat vědeckou studii, která by prokázala účinnost preventivního testování na epidemii.
Počet případů koronaviru v Praze poprvé od loňských letních prázdnin klesl ve všední den pod stovku. Ve středu testy prokázaly 95 případů nákazy.
Onemocnění covid-19 bylo na Slovensku v prvním letošním čtvrtletí, v době vrcholící silné druhé vlny koronavirové nákazy, nejčastější příčinou úmrtí. Výrazný přírůstek úmrtí tvořili prakticky jen lidé, kteří podlehli covidu-19. Informoval o tom slovenský statistický úřad.
V období od začátku ledna do konce března zemřelo na pětimilionovém Slovensku 24 179 lidí, tedy o 63,4 procenta více než v průměru za stejné období předchozích pěti let. Téměř dvě pětiny z celkového počtu zesnulých podlehly covidu-19, šlo hlavně o seniory.
"Covid-19 byl nejčastější příčinou úmrtí v každém z prvních tří měsíců roku 2021, je to nový fenomén. Během posledních měsíců let 2020 byl ještě na druhém místě za chorobami oběhového systému. Ty na Slovensku dlouhodobě dominují příčinám úmrtí," uvedla ředitelka odboru statistiky obyvatelstva slovenského statistického úřadu Zuzana Podmanická.
Za týden přibyly čtyři případy podezření na úmrtí po očkování proti covidu-19, celkem jich Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje 69. U případů se prověřuje jejich případná souvislost s očkováním. Zdravotníci v Česku podali lidem ke stejnému datu zhruba 4,3 milionu dávek očkování. Lidé hlásí také další podezření na nežádoucí účinky, ústav jich k úternímu večeru zaznamenal 4512, což je zhruba o 330 více než před týdnem. Vyplývá to z pravidelné informace, kterou dnes SÚKL zveřejnil.
V Indii přibylo za poslední den 276 110 případů nákazy koronavirem a 3874 úmrtí pacientů s nemocí covid-19. Infekce se nyní šíří především ve venkovských oblastech, kde je nedostatečná zdravotnická infrastruktura.
Indická vláda vyslala týmy do téměř 90 tisíc vesnic ve státě Uttarpradéš, výskyt viru byl zaznamenán ve 21 tisíc z nich, napsala agentura AP. V mnoha částech státu lidé umírají s vysokými horečkami a problémy s dýcháním, ještě než podstoupí testy na koronavirus. V krematoriích dochází dřevo a na březích řeky Gangy jsou vyplavovány mrtvoly.
Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu mluvil s prezidentem Miloš Zemanem o návštěvě srbského prezidenta Aleksandara Vučiče v Česku či očkování proti covidu-19. Možné odvolání ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) naopak neprobírali, řekl premiér novinářům dnes při návštěvě v Lysé nad Labem. Zopakoval, že šéf resortu zdravotnictví mu má do pátku odevzdat dokumenty ohledně svého majetku.
S režimem, kdy mohou lidé do restaurace nebo k holiči pouze s negativním testem na covid nebo s osvědčením o očkování či o prodělání covidu, počítá vláda podle Babiše nejméně do konce září. Uvedl to v rozhovoru pro iDnes.cz.
Podle premiéra bude od 1. června platit pravidlo, na základě kterého budou mít lidé na měsíc nárok na dva PCR testy a čtyři antigenní testy zdarma. Tento režim bude fungovat během června, července, srpna a září.
Premiér Babiš v rozhovoru pro iDnes.cz také uvedl, že doufá, že se do prázdnin podaří naočkovat všechny zájemce o očkování. Zda se 1. června nebo i dříve otevře možnost vakcinace pro všechny starší 16 let, se podle něj uvidí v neděli.
Pokud se bude situace dobře vyvíjet, nebude v některých vnitřních prostorech podle premiéra Andreje Babiše v létě povinné nosit roušky a respirátory. Řekl to v rozhovoru pro iDnes.cz.
"V obchodech se zvažuje, že by se nosily už jen ve společných prostorách obchodních center. Ale samozřejmě bude záležet na vývoji situace. Pokud se bude vyvíjet dobře, budeme se moci zbavit roušek i uvnitř obchodních center," řekl serveru.
Na venkovních hromadných akcích podle něj povinnost nosit roušky nebude.
V Německu ve středu přibylo 12 298 nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, což je zhruba o 5000 méně než před týdnem. O trvajícím ústupu epidemie nemoci covid-19 svědčí i další aktuální údaje zveřejněné dnes na webu Institutu Roberta Kocha (RKI).
Nadále klesá mimo jiné celostátní průměr nových případů nákazy na 100 000 obyvatel zjištěných během uplynulých sedmi dnů. Aktuálně RKI uvádí 68, zatímco ve středu jich bylo 72,8, v úterý 79,5 a v pondělí 83,1. Během předchozího týdne se tato čísla pravidelně pohybovala nad 100, minulý čtvrtek to bylo 103,6.
Počet pozitivních testů na koronavirus klesl i ve všední den pod tisícovku. Ve středu jich laboratoře potvrdily 777, nejméně ve všední den od loňského 7. září. Je to zhruba o 500 méně než před týdnem, oproti úterý počet nově potvrzených případů nákazy klesl zhruba o 400. Počet zemřelých s potvrzeným onemocněním covid-19 se blíží 30.000, ke středě jich ministerstvo od začátku epidemie eviduje 29.967. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.
Ve Varšavě se v neděli uzavře polní nemocnice pro pacienty s covidem-19, kterou ministerstvo vnitra vybudovalo na Národním stadionu, kde se v roce 2012 hrály zápasy v rámci fotbalového mistrovství Evropy. Na stadionu zůstane očkovací centrum, ve kterém zatím vakcínu proti covidu-19 dostalo přes čtvrt milionu lidí.
V neděli bude propuštěn z provizorní nemocnice poslední pacient. "Částečně bude rozebrána, ale většina infrastruktury zůstane na místě. Bude to pojistka pro čtvrtou vlnu pandemie," řekl šéf kanceláře premiéra Mateusze Morawieckého Michal Dworczyk.
Brazilský lékový regulátor Anvisa zváží registraci pro nouzové použití vakcíny proti covidu-19 od čínského výrobce CanSino Biologics, který o to dnes zažádal. Brazílie vyrábí preparát vyvinutý další čínskou společností Sinovac, informovala agentura EFE. Ten tvoří podstatnou část podaných dávek v zemi, která v souvislosti s nemocí covid-19 stále zaznamenává i několik tisíc úmrtí denně. Čína však čelí kritice USA, že používá vakcíny pro posílení svého vlivu v regionu.
Británie zahájila celonárodní studii, jejímž účelem je zjistit, zda je podání třetí dávky sedmi různých vakcín proti covidu-19 bezpečné a účinné, pokud jde o další posílení imunitní ochrany proti této nemoci. Přeočkování se bude zkoušet na 3000 pacientech, uvedla dnes agentura Reuters.
Ve Francii se dnes po šesti měsících otevřely terasy a zahrádky kaváren a restaurací, dosud zavřené kvůli pandemii covidu-19. Mezi prvními hosty, kteří si vychutnali servírovanou kávu v centru Paříže, byli i francouzský premiér Jean Castex a prezident Emmanuel Macron, upozornila francouzská média. Dneškem se otevřela také muzea, kina a většina obchodů. Noční zákaz vycházení bude začínat později, v 21 hodin namísto dosavadních 19:00.
Stát New York a s ním i stejnojmenné nejlidnatější americké město dnes činí velký krok směrem k "normálu" po 14 měsících protiepidemických restrikcí. Končí platnost kapacitních omezení pro restaurace, obchody, salony nebo posilovny a zvyšují se limity ohledně počtu lidí na soukromých i veřejných akcích. Podle deníku The New York Times (NYT) nicméně dnešní změny neznamenají úplný návrat ke stavu z doby před pandemií.
Velvyslanci zemí Evropské unie dnes souhlasili s uvolněním proticovidových cestovních omezení pro návštěvníky z neunijních států. Uvolnění před letní turistickou sezonou se má týkat lidí s dokončeným očkováním, informovala agentura Reuters s odvoláním na dva nejmenované unijní zdroje.
Velvyslanci 27 členských zemí EU schválili návrh Evropské komise ze 3. května na uvolnění kritérií, na jejichž základě jsou jednotlivé země označovány za "bezpečné". Turisté s dokončeným očkováním mají mít volnou cestu do unie. Ještě tento nebo příští týden mají diplomatičtí zástupci unijních zemí zveřejnit nový seznam bezpečných států. Očekává se, že lidé přicházející z Británie a mnoha dalších zemí splní nová kritéria pro cestování, nikoli ale obyvatelé Spojených států.
Výběr dnešních událostí, které se týkají koronavirové krize:
Za posledních sedm dní připadá v Česku 63 případů nákazy koronavirem na 100 000 obyvatel, je to o čtyři méně než v úterý. Nad stovkou, která je pro vládu klíčová při rozvolňování, už není žádný z krajů. Dalším mezníkem pro zmírňování opatření je 75 případů, nad ním jsou kraje Jihočeský, Moravskoslezský a Zlínský.
Počet lidí, kteří od loňského propuknutí epidemie s koronavirem zemřeli, se blíží 30 000. Do úterý jich zemřelo 29 948. V posledních pěti dnech statistiky evidují méně než 20 mrtvých za den, zatímco v březnu denně umíralo kolem 200 lidí.
Tempo očkování proti minulému týdnu dál zpomaluje. Zdravotníci v úterý podali 78 317 dávek vakcíny, což bylo o téměř 3500 méně než před týdnem. Podobné zpomalení bylo patrné i v pondělí. Do úterního večera zdravotníci podali téměř 4,3 milionu dávek, plně očkováno je zhruba 1,125 milionu lidí.
Premiér Andrej Babiš (ANO) nabídl poradní Mezioborové skupině pro epidemické situace (MeSES) vedené epidemiologem Petrem Smejkalem, aby spolupracovala přímo s Radou vlády pro zdravotní rizika, jíž předsedá. Napsal to dnes dopoledne na Twitteru. Smejkal se na Babišovo přání stal členem této rady v únoru. Ministerstvo zdravotnictví v úterý informovalo, že ukončilo spolupráci se skupinou, která byla oficiálně jedním z jeho poradních orgánů. Na sociálních sítích to vyvolalo kritiku. Nespokojenost dala najevo nejen opozice, ale i ministr školství Robert Plaga (za ANO) nebo ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Asociace krajů uvedla, že chce ve spolupráci s MeSES pokračovat.
Srbsko je připravené Česku darovat 100 000 dávek vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer/BioNTech. Po dnešním jednání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem to na Twitteru uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Vučiče dnes v poledne přivítal v Kramářově vile.
Hlavní hygienička Pavla Svrčinová oznámila, že bude navrhovat, aby z veřejného zdravotního pojištění byly o letních prázdninách hrazeny dva PCR nebo antigenní testy na covid-19 měsíčně. Dosud se lidé mohou nechat bezplatně testovat každé tři dny, ale pouze antigenní metodou.
Vlastnictví jiných nemovitostí podle Prahy 1 nebylo důvodem k vyřazení z privatizace, a nemuselo se proto dokládat. Radnice centrální městské části to uvedla k pochybnostem o koupi bytu ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem (za ANO) v roce 2019. Na ty upozornila Televize Seznam. Ministr podle ní získal byt s ordinací o rozloze 245 metrů čtverečních v Bolzanově ulici za 11,5 milionu korun. Arenberger na twitteru po vyjádření Prahy 1 napsal, že doufá v to, že se mu Seznam Zprávy omluví a uvedou informace na pravou míru.
Podle vyjádření radnice současný ministr zprivatizoval byt v souladu s tehdejšími pravidly. "Vlastnictví jiné nemovitosti nebylo důvodem k vyřazení z privatizace, proto také vlastnictví dalších nemovitostí nemusel dokládat," uvedla na webu.
Praha 1 potvrdila, že jsem byt privatizoval přesně podle pravidel. Žádné pochybení tam není. Doufám, že se nyní @Seznamzpravy omluví a uvedou informace na pravou míru. https://t.co/wjvZWHDfQG
— Petr Arenberger (@PArenberger) May 19, 2021
Kvůli servisní odstávce nebude dnes pozdě večer dočasně v provozu on-line systém pro registraci na očkování proti nemoci covid-19. Odstávka je naplánována na dobu mezi 21:00 až 23:00. Na Twitteru to napsal tým projektu Chytrá karanténa, který registrace k očkování spravuje. V současné době je registrace na vakcinaci umožněna lidem starším 40 let.
Asociace základních uměleckých škol chce, aby se platnost testů na covid pro umělecké školy sjednotila s testováním v základních školách. Testy podle ní jinak mohou komplikovat výuku.
Pandemie nemoci covid-19 přátelské vztahy mezi Českou republikou a Bavorskem nenarušila. Při dnešním videojednání se na tom shodli bavorská ministryně pro evropské záležitosti Melanie Humlová a šéf české diplomacie Jakub Kulhánek. V tiskovém prohlášení uvedli, že jedním z témat bylo i rozšíření takzvaného malého pohraničního styku až na 24 hodin bez nutnosti testů a karantény. Tuto lhůtu Německo již nyní umožňuje, Česko ale volný režim prozatím omezuje na 12 hodin.
"Vždy jsme byli v úzkém kontaktu, a to i na politické úrovni. To velmi pomohlo. Koronavirus naše přátelské vztahy nijak nepoškodil," uvedla v prohlášení Humlová, která zmínila pravidelné jednání nejen mezi Mnichovem a Prahou, ale také mezi českou metropolí, Berlínem a Drážďany.
Srbsko je připravené Česku darovat 100 000 dávek vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer/BioNTech. Po dnešním jednání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem to na Twitteru uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Vučiče dnes v poledne přivítal v Kramářově vile. Jednat měli také o o ekonomické spolupráci či otázkách spojených s regionem západního Balkánu.
Srbský prezident @AVucic mi na našem společném jednání na čtyři oči nabídnul neuvěřitelný dar. 100 tisíc vakcín Pfizer/BioNTech, které je nám Srbsko připravené darovat a my tak budeme moct ještě zrychlit očkování. Velmi si té nabídky vážím. Až mě dojala. Děkuji moc. pic.twitter.com/vsPEaPsEAr
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) May 19, 2021
Úřady v Malawi dnes spálily 19 610 dávek vakcín proti covidu-19 od firmy AstraZeneca, kterým prošla doba použitelnosti. Tento krok podle nich ujistí obyvatele země, že očkování je bezpečné. Malawi obdrželo 25. března od Africké unie (AU) 102 000 dávek preparátu společnosti AstraZeneca, z nichž téměř 80 procent zdravotníci stihli lidem aplikovat. Použitelné však vakcíny byly jen do 13. dubna, úřady se proto zbylé dávky rozhodly zničit.
Ministr zdravotnictví Charles Mwansambo likvidaci vakcín označil za nešťastnou, ale výhody tohoto kroku podle něj převažují. "Když se rozšířily zprávy, že máme prošlé vakcíny, zaznamenali jsme, že lidé se nechodili do našich klinik očkovat," řekl Mwansambo BBC. "Pokud je nespálíme, lidé si budou myslet, že používáme v našich zařízeních prošlé vakcíny. A pokud nepřijdou, covid-19 je těžce zasáhne," vysvětlil ministr.
The southern African nation of Malawi has burned nearly 20,000 doses of expired AstraZeneca vaccines, defying calls not to do so from the World Health Organization and the Africa Centers for Disease Control and Prevention. https://t.co/9WeEqxZr9E
— AP Africa (@AP_Africa) May 19, 2021
Ministerstvo průmyslu a obchodu u programu COVID Nepokryté náklady k dnešku eviduje 3711 žádostí za zhruba čtyři miliardy korun. Podnikatelé z nich zatím dokončili a podali 1679 žádostí v objemu 1,7 miliardy korun, další žádosti mají rozpracované. O podporu z první výzvy programu, která se vztahuje na období 1. ledna až 31. března, je možné žádat do 19. července. V další výzvě, kterou ministerstvo průmyslu a obchodu teprve zveřejní, bude stát kompenzace poskytovat také za dobu od 1. dubna do konce května.
Z přijatých žádostí jich úředníci dosud schválili a postoupili k proplacení asi 80 procent za 1,3 miliardy korun. V hodnocení je 157 žádostí za zhruba 175 milionů korun, k dopracování je vráceno 185 žádostí v objemu 240,4 milionu korun. Žádnou žádost úředníci zatím nezamítli. Příjem žádostí ministerstvo průmyslu a obchodu spustilo 19. dubna.
V Berlíně ode dneška neplatí nouzová brzda proti nemoci covid-19, hlavní změnou je možnost opět se v noci volně pohybovat. Vedení města se rovněž dohodlo na harmonogramu rozvolňování, jehož součástí je páteční otevření venkovních teras restaurací a kaváren. Další kroky ve zmírňování pravidel jsou naplánovány na 4. a 18. června, kdy se otevřou hotely turistům a kdy by měla padnout povinnost testů v obchodech. Znovuzískaná svoboda je ve většině případů podmíněna testem, dokončeným očkováním nebo potvrzením o prodělané nemoci.
Hlavní hygienička Pavla Svrčinová bude navrhovat, aby z veřejného zdravotního pojištění byly o letních prázdninách hrazeny dva PCR nebo antigenní testy na covid-19 měsíčně. Řekla to České televizi. Reálně tak bude testování méně dostupné, protože dosud se lidé mohou nechat bezplatně testovat antigenním testem každé tři dny. Cena PCR testu by se také podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera měla snížit na 640 korun.
S ohledem na šíření nemoci covid-19 se nejvíce lidí, čtyři pětiny, dál obávají o zdraví svých blízkých a omezení zdravotní péče pro pacienty s jinými nemocemi než koronavirus. Vyplynulo to z dubnového zjištění Centra pro výzkum veřejného mínění. V porovnání s jeho únorovým průzkumem se počet lidí, kteří mají strach o příbuzné, nezměnil. O pět procentních bodů ale ubylo lidí obávajících se omezení zdravotní péče mimo covidové pacienty. Zároveň se mezi lidmi snížily obavy z nedostatečné kapacity nemocnic. V dubnu je sdílelo 57 procent veřejnosti, o dva měsíce dříve 67 procent.
V Moravskoslezském kraji přibylo v úterý 203 případů nákazy koronavirem. Proti pondělí je to o 41 nakažených víc. Proti minulému úterý je to o 48 případů méně. Vyplývá to z údajů takzvané Chytré karantény, které pravidelně zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).
Nechte nás očkovat a netrapte nás byrokratickou zátěží, která je spojená s vakcinací proti nemoci covid-19. K tomu dnes vyzvalo Sdružení lékařů německých zdravotních pojišťoven (KBV). Místopředseda KBV Stephan Hofmeister na tiskové kritizoval také nepředvídatelnost v zásobování vakcínami, protože praktičtí lékaři mnohdy do poslední chvíle neví, zda a jaké očkování dostanou.
"Stabilní dodávky jsou prakticky jen od společností BioNTech/Pfizer, u ostatních výrobců chybí jistota," řekl Hofmeister. Ten poukázal na to, že hlavním problémem není nedostatek vakcín, ale předvídatelnost v zásobování. "Vakcín je sice stále málo, ale my nemáme jistotu, zda dorazí vůbec to, co jsme si objednali," řekl. Za velkou komplikaci Hofmeister označil to, když se snižují počty dodávaných vakcín až na poslední chvíli. "Ordinace pak musí obvolávat objednané a rušit termíny. To stojí čas a nervy," dodal.
Slovensko bude moci příští týden pokračovat v regionálním uvolňování karanténních omezení v souvislosti s koronavirovou nákazou. Umožní to zlepšení epidemické situace v dalších okresech. To znamená, že ve slovenské metropoli a v dalších regionech s lepší epidemickou situací se mimo jiné může hromadných akcí zúčastnit více lidí, restaurace mohou obsluhovat zákazníky i ve svých interiérech, volnější pravidla platí pro provoz wellness center či plováren.
V Pardubickém kraji testy v úterý potvrdily 58 případů nákazy koronavirem. Před týdnem bylo ve stejný den zjištěno 72 případů a před dvěma týdny 67. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví.
V Jihomoravském kraji přibylo za poslední den 165 potvrzených případů nemoci covid-19, což je o 59 méně než před týdnem. Týdenní incidence klesla za den ze 73 na 69 nákaz na 100 000 obyvatel. Přibylo pět úmrtí lidí v průměrném věku 78 let. Ve 14 zdravotnických zařízeních je 167 hospitalizovaných s koronavirem. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Klesá podíl seniorů na celkovém počtu nakažených. V kraji žije skoro 1,2 milionu obyvatel.
Nebývale výrazný spor mezi pravicovými a levicovými skupinami Evropského parlamentu se projevil při dnešní debatě o možném uvolnění patentů k vakcínám proti covidu-19. Zatímco socialisté, zelení a krajní levice volali po rychlém omezení práv farmaceutických firem v zájmu očkování v chudších zemích, lidovci, liberálové i konzervativci prosazovali jiná řešení.
"Je na čase se rozhodnout, na které straně historie chceme stát," prohlásila dnes předsedkyně europoslanecké frakce socialistů Iratxe Garcíaová. Podotkla, že EU sice exportuje celosvětově výrazně nejvíce vakcín, to však samo o sobě nestačí a preparáty je třeba začít vyrábět i jinde. Podobně se vyjádřil i šéf zelených Philippe Lamberts, podle něhož musí Evropa začít vnímat vakcíny jako veřejný majetek. Předsedkyně levicové skupiny Manon Aubryová vyzvala k "okamžitému, nepodmíněnému a trvalému" uvolnění patentů a připomněla, že k vývoji vakcín přispěla EU i veřejnými penězi.
Premiér Andrej Babiš (ANO) nabídl poradní Mezioborové skupině pro epidemické situace (MeSES) vedené epidemiologem Petrem Smejkalem, aby spolupracovala přímo s Radou vlády pro zdravotní rizika, jíž předsedá. Napsal to dnes dopoledne na Twitteru. Smejkal se na Babišovo přání stal členem této rady v únoru. Ministerstvo zdravotnictví v úterý informovalo, že ukončilo spolupráci se skupinou, která byla oficiálně jedním z jeho poradních orgánů. Na sociálních sítích to vyvolalo kritiku. Nespokojenost dala najevo nejen opozice, ale i ministr školství Robert Plaga (za ANO) nebo ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Asociace krajů uvedla, že chce ve spolupráci s MeSES pokračovat.
Chci říct, že si velice vážím odbornosti a nasazení členů MeSESu. Pomohli naší zemi. A i když je teď situace výrazně lepší, nesmíme ani následující týdny a měsíce nic podcenit.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) May 19, 2021
Hlavní hygienička Pavla Svrčinová podle ČT navrhuje dva PCR nebo antigenní testy zdarma měsíčně, antigenní jsou teď dvakrát týdně. PCR má zlevnit na 640 Kč.
Ve Francii se ve středu po šesti měsících otevřely terasy a zahrádky kaváren a restaurací, dosud zavřené kvůli pandemii covidu-19. Mezi prvními hosty, kteří si vychutnali servírovanou kávu v centru Paříže, byli i francouzský premiér Jean Castex a prezident Emmanuel Macron, upozornila francouzská média. Dneškem se otevřela také muzea, kina a většina obchodů. Noční zákaz vycházení bude začínat později, v 21 hodin namísto dosavadních 19:00.
"Je to malý okamžik svobody, který je výsledkem našich společných snah. Je ale potřeba zachovat opatrnost," řekl prezident Macron nad svou ranní kávou, kterou využil k setkání s tiskem a komentářům k dalšímu vývoji situace ve Francii. Prezident také upozornil, že pokud by se epidemická situace zhoršila, nově nabyté svobody by mholy být opět lokálně omezeny, píše stanice BFM TV.
Ve Středočeském kraji přibylo v úterý 121 nakažených covidem, o 75 případů méně než před týdnem. Zdravotníci v regionu, který má 1,4 milionu obyvatel, aplikovali 454 975 dávek očkování, z toho 6544 v úterý, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Středočeši však jezdí na očkování i do Prahy.
V Libereckém kraji za úterý přibylo 43 nově potvrzených případů covidu-19, před týdnem mělo pozitivní test 72 lidí. Na 100 000 lidí za sedm dnů přibylo v kraji 58 případů, o týden dříve to bylo 78. V úterý bylo v kraji očkováno rekordních 3705 lidí, dosavadním denním maximem bylo 3313 očkovaných z 6. května. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.
V Ústeckém kraji laboratoře potvrdily v úterý 76 pozitivních výsledků na covid-19, před týdnem jich bylo 103 a před dvěma týdny 248. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Na sto tisíc obyvatel připadá za uplynulých sedm dní 68 nakažených.
Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) překonal 3,4 milionu. Tempo se nyní příliš nemění: o 100 000 se počet mrtvých od konce března zvýšil nejprve za osm dní, pak za devět dní, poté za sedm dní, hranice 3,2 milionu padla za devět dní a poté 100 000 mrtvých přibylo dvakrát za osm dní.
Nejvíce obětí na životech od začátku pandemie evidují USA, kde podle JHU zemřelo kvůli covidu-19 přes 587 000 lidí. Následují Brazílie (téměř 440 000 mrtvých), Indie (téměř přes 283 000 obětí), Mexiko (221 000) a Británie (téměř 128 000). V ČR s covidem-19 dosud zemřelo 29 948 lidí.
Tempo očkování v ČR proti minulému týdnu dál zpomaluje. Zdravotníci v úterý podali 78 317 dávek vakcíny, což bylo o téměř 3500 méně než před týdnem.
Laboratoře v Praze odhalily v úterý 133 nakažených koronavirem, o 20 méně než před týdnem. Incidenční číslo kleslo na 53 z předchozích 55 případů.
Německé zdravotnické úřady za poslední den ohlásily 11 040 nových případů koronaviru. S odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI) o tom informovala agentura DPA. Před týdnem země evidovala 14 909 dalších nakažených, data však zahrnovala i se zpožděním ohlášené infekce z Braniborska.
Za posledních sedm dní připadá v Česku 63 případů covidu na 100 000 obyvatel, je to o čtyři méně než v úterý. Nad stovkou už není žádný z krajů.
V úterý testy v Česku potvrdily 1191 pozitivních případů nemoci covid-19, což je nejmenší úterní nárůst od začátku září. Před týdnem bylo případů 1690.
V Indii za posledních 24 hodin v souvislosti s covidem-19 zemřelo dalších 4529 lidí. Jde o dosud nejvyšší denní přírůstek úmrtí v zemi od počátku epidemie, píše agentura Reuters. Tamní úřady zároveň zaznamenaly 267 334 nových případů nákazy koronavirem.
"Koncem první poloviny června zamýšlíme vydat odborné stanovisko k možnému vývoji epidemie ve střednědobém výhledu. Hodláme také představit mezioborový pohled na ochranu společnosti před možností podobných rozsáhlých zdravotních rizik v budoucnosti," uvedla skupina MeSES v prohlášení. Skupina si uvědomuje, že její role je dočasná a s vymizením epidemických ohrožení bude časem pomíjet.
Skupina MeSES bude ve své činnosti pokračovat dál jako nezávislá a bude se věnovat rozpracovaným koncepčním pohledům na problémy související s očekávaným vývojem epidemie a riziky s ní spojenými. Současný postup návratu k běžnému životu podle vládou schválených kroků považuje za vhodný, byť se podle skupiny nemůže obejít bez pečlivého vyhodnocování situace.
Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES), se kterou v úterý ukončilo spolupráci ministerstvo zdravotnictví, zamýšlí vydat do půlky června střednědobý výhled vývoje epidemie koronaviru. Hodlá také představit pohled na ochranu společnosti před možností podobných rozsáhlých zdravotních rizik v budoucnosti. Skupina to uvedla v prohlášení. Se skupinou chce dál spolupracovat Asociace krajů, uvedl na Twitteru její šéf a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).
Za normálních okolností by v tomto ročním období francouzské poutní místo Lurdy praskalo ve švech a k tamní svatyni by denně mířilo až 15 000 lidí. Pandemie ale zaběhané zvyky změnila a místo, kde se podle tradice v roce 1858 zjevila Panna Marie malé dívence, teď navštěvují statisíce lidí pouze online nebo prostřednictvím televizní obrazovky. Napsal o tom server BBC.
Před koronavirem putovalo každý rok do Lurd zhruba 3,5 milionu návštěvníků, a církev se nyní proto věřícím rozhodla nabídnout zážitek alespoň zprostředkovaně. Francouzská církevní televizní stanice KTO má celodenně na programu živé přenosy mší a modliteb z Lurd a ty pak přebírají stanice po celém světě.
Argentina v úterý ohlásila 35 543 nových případů koronavirové infekce a 745 úmrtí souvisejících s covidem-19, což jsou v obou případech zatím její nejvyšší denní přírůstky. Podle statistiky agentury Reuters Argentina patří mezi pět zemí, které v posledních sedmi dnech registrují nejvyšší počty nových koronavirových nákaz i úmrtí na světě. Kromě ní jsou na seznamu Indie, Brazílie, Spojené státy a Kolumbie.
Argentina, která má přibližně 45 milionů obyvatel, od začátku pandemie eviduje 3,71 milionu nakažených a 71 771 úmrtí.
V Berlíně přestává platit epidemická nouzová brzda, opět tak bude možné v noci vycházet bez omezení. V německé metropoli se pod otevřeným nebem a za dodržení hygienických opatření mohou konat koncerty, divadelní představení či promítat filmy.
Ve Francii se otevírají zahrádky restaurací a kaváren, které však budou mít kapacitu omezenou na 50 procent. Návštěvníkům se otevře i pařížský Louvre a další muzea, kina, divadla či koncertní sály. Začátek zákazu nočního vycházení se posune z dosavadních 19:00 na 21:00.
Rakousko čeká velké uvolnění opatření proti šíření covidu-19. Provoz zahájí restaurace, hotely či kulturní instituce.
Kromě gastronomických podniků a kulturní scény je ode dneška v Rakousku povoleno také sportování v uzavřených prostorách. Ubytovací zařízení smí nabízet služby i návštěvníkům z ciziny.
Po vstupu do země z ČR a řady dalších zemí lidé už nebudou muset do karantény. Cestovatelé však u sebe musí mít doklad o očkování proti covidu-19, nebo negativní test či potvrzení o uzdravení z nemoci.
"Pokračujeme dál! Jen ne pod ministerstvem zdravotnictví. Tedy tak, jak skupina původně vznikala," uvedl Maďar po večerním jednání členů skupiny. Experti hodlají kromě jiných dokumentů vypracovat strategii pro boj s koronavirem, ale i s dalšími budoucími pandemiemi.
Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) bude dál pracovat, ale nikoliv pod ministerstvem zdravotnictví. Členové skupiny se na tom dohodli na večerním jednání.
Hosty vysílání DVTV speciálu jsou místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež, spisovatelka žijící na Korfu Pavla Smetanová a cestovatel Jan Hocek.
O ukončení spolupráce ministerstva zdravotnictví s experty z MeSES Babiš předem nevěděl, řekl Deníku.cz. Úřad má podle něj dost vlastních odborníků. "Dověděl jsem se to od paní náměstkyně (ministra zdravotnictví Martiny) Vašákové dnes odpoledne, nebyl jsem o tom dopředu informován," uvedl premiér.
Hygienici v Jihočeském kraji zaznamenali za posledních 24 hodin 96 nových případů koronaviru. Je to o 70 méně než ve stejném období před týdnem. Za posledních 24 hodin se v kraji vyléčilo 216 pacientů s covidem-19. Počet aktuálních případů na jihu Čech tak klesl na 2069. V tiskové zprávě o tom v úterý informovala ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.
Slovensko začne tento týden vydávat lidem očkovaným proti nemoci covid-19 potvrzení, které jim umožní cestovat přes hranice se sousedními státy. Oznámil to v úterý slovenský ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský. Právě chybějící jednotné potvrzení o absolvování zmíněného očkování bylo podle dostupných informací důvodem, proč se Slovensko zatím nedohodlo s jinými zeměmi na uvolnění pravidel cestování ještě před zavedením celoevropského covidového pasu.
Členové odborné skupiny MeSES uvažují o tom, že by mohli pokračovat dál, i když s nimi dnes ministerstvo zdravotnictví ukončilo spolupráci.
Na konci března a v první polovině dubna vyvolával ve Spojených státech mírný nárůst v počtech nových infekcí koronavirem obavy ze "čtvrté vlny" epidemie. Od té doby ale růst americké statistiky nakažených stabilně zpomaluje a průměrný přírůstek z posledního týdne je nyní podle databáze listu The New York Times (NYT) na nejnižší hodnotě od 24. června loňského roku. Podobné je to s počty úmrtí, hospitalizací spojených s covidem-19 hlásí USA nejméně od nástupu první vlny nákazy.
Možnost setkávání dětí ve skupinách do deseti bez testů na covid-19 umožní od 24. května návrat kroužků z venkovních do vnitřních prostor. Řekl to předseda Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže (DDM) a ředitel DDM hlavního města Praha Libor Bezděk. Podle něj se dosud do kroužků prezenčně vrátilo do 60 procent zapsaných dětí. Naprostá většina aktivit se kvůli protikoronavirovým opatřením mohla konat jen venku. Očekává, že s návratem kroužků do budov účast poroste.
Zdravotní sestra, která se loni na jednotce intenzivní péče starala o britského premiéra Borise Johnsona v době jeho onemocnění covidem-19, dala výpověď. "Nemáme úctu ani mzdu, kterou zasluhujeme. Mám už toho dost," citovala řada britských médií z dokumentu o pandemii televize Channel 4, který bude odvysílán 24. května.
Jenny McGeeová z Nového Zélandu byla jednou ze sester, jejíž příkladnou péči Johnson loni v dubnu jmenovitě vyzdvihnul po svém pobytu v nemocnici, kde se zotavoval z těžkého průběhu nemoci covid-19. Prohlásil, že mu pracovníci britského zdravotnického systému NHS zachránili život.
Důvodem rozpuštění skupiny MeSES, která radila s epidemií covidu, je podle ministerstva zdravotnictví zlepšení epidemie a přesun agendy na úřad.
V dubnu se nechalo v krajských nemocnicích na Vysočině testovat na koronavirus 3591 samoplátců, což bylo méně než v březnu. Za testy zaplatili asi 3,6 milionu korun. Za úhradu je možné nechat si na Vysočině udělat PCR test, test protilátek a antigenní test. Registrace a uhrazení testu jsou možné jen přes krajskou aplikaci. Získané peníze budou dnešním rozhodnutím krajské rady přeposlány jednotlivým nemocnicím. Nejvíc získá Nemocnice Jihlava, která testovala takřka 1500 lidí.
Kraj Vysočina získal pro svých pět nemocnic a další dvě příspěvkové organizace od ministerstva zdravotnictví takřka 432 milionů korun na odměny pracovníků za nasazení během pandemie covidu-19. Odměny obdrží v červnové výplatě, řekla v úterý novinářům náměstkyně hejtmana Hana Hajnová (Piráti).
Lůžková zdravotnická zařízení v Pardubickém kraji postupně obnovují návštěvy pacientů. Od pondělí jsou opět povoleny v pěti nemocnicích akutní péče nebo v Léčebně dlouhodobě nemocných v Rybitví. V dalších dnech bude možné pacienty navštívit i v dalších léčebnách a ústavech, stále však bude nutné dodržovat protiepidemická opatření.
Ministerstvo zdravotnictví rozpustilo Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES), která mu poskytovala odborné pohledy pro řešení epidemie covidu-19. Informuje o tom Česká televize.
Lidé budou moci znovu navštívit menší památkové objekty na jihovýchodě Moravy. Některé z nich jsou běžně nepřístupné, případně je nutné se na jejich prohlídku domluvit s předstihem. Víkend památkových domků, objektů lidového stavitelství a malých muzeí se uskuteční už posedmé. Po 60 objektech budou moci návštěvníci putovat 5. a 6. června, sdělila Veronika Friedlová z pořádajícího Regionu Slovácko, sdružení pro rozvoj cestovního ruchu.
V pondělí testy v Karlovarském kraji zaznamenaly 14 případů koronaviru, o polovinu méně než před týdnem. Aktivních případů je v kraji 273.
Nemocnice Privamed v Plzni jako první v Česku zahájila v pondělí drive-in očkování proti koronaviru. Do nového očkovacího místa mohou lidé přijít pěšky a nechat se očkovat v mobilní buňce, nebo mohou přijet autem a dostat injekci přímo v něm. Očkovací centrum na nově zbudovaném parkovišti vedle hlavní prosklené budovy nemocnice je v provozu zatím jen ve všední dny. Denní kapacita je nyní podle přiděleného množství vakcín 200 až 300 lidí denně. V případě dostatečných dodávek vakcín je centrum schopné očkovat až 1200 lidí denně, řekla v úterý mluvčí nemocnice Eva Milerová.
V Pardubickém kraji testy v pondělí potvrdily 45 nákaz koronavirem. Před týdnem bylo ve stejný den odhaleno 64 nakažených a před dvěma týdny 138.
V Královéhradeckém kraji v pondělí přibylo 26 případů covidu-19, před týdnem to bylo 16 případů. Kraj i tak patří nadále k nejméně zasaženým v ČR.
Ministerstvo školství dostalo asi 400 žádostí o dotace na doučovací kempy za 270 milionů Kč. K dispozici je 100 milionů Kč a úřad by chtěl vyjednat víc, řekla mluvčí.
Ukazatel nově nakažených na 100 000 obyvatel v Moravskoslezském kraji poprvé od září klesl pod hodnotu 100. V pondělí přibylo 162 nakažených covidem.
V pondělí přibylo v Plzeňském kraji 50 případů koronaviru, o pět méně než před týdnem. Podíl nakažených za sedm dní na 100.000 obyvatel klesl na 37.
V Olomouckém kraji v pondělí přibylo 102 nákaz covidem-19. Pondělní údaje byly v týdnech nejvyšší, minulé pondělí jich bylo 139 a o týden dříve 178.
V Německu v pondělí přibylo 4209 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což je o téměř 2000 méně než za první den minulého týdne, kdy však v souboru dat chyběla čísla z Braniborska. Nicméně i další údaje zveřejněné na webu Institutu Roberta Kocha potvrzují trvající ústup epidemie nemoci covid-19.
V Jihočeském kraji zemřelo v březnu 1011 lidí, což je o 64,4 procenta víc než průměr let 2015 až 2019. Je to nejvíc za několik desítek let. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle statistiků souvisí nárůsty s koronavirem. V českobudějovickém krematoriu bylo za březen 289 žehů. Podle pohřebního ústavu to byl meziroční nárůst o 66 procent.
Ode dneška už sportovci a lidé při cvičení nebo zákazníci kadeřnictví, holičství, kosmetických a masérských služeb či tatérů nemusí mít na sobě respirátory. Vyplývá to ze změny opatření ministerstva zdravotnictví o nošení ochrany dýchacích cest kvůli epidemii nemoci covid-19, kterou v pondělí schválila vláda.
Sportovci už dříve mohli při trénincích nebo zápasech odložit respirátory, ale jen v určitých situacích nebo za splnění různých podmínek. Bez ochrany dýchacích cest mohli být sportovci podle původního opatření, platného od 10. května, například v případě, pokud se nedostali k jinému člověku na vzdálenost menší než dva metry, nebo třeba pokud měli negativní test.
Moravskoslezský kraj spouští kampaň na podporu očkování.
"Spojil jsem PRO a PROTI, jsem PROočkovaný, mám PROTIlátky" - slogan kampaně na podporu očkování v Moravskoslezském kraji. Kampaň, která začala včera, má podpořit odhodlání nerozhodnutých občanů, aby se naočkovat nechali. Upozorňuje na pozitiva vakcinace, ale neslibuje zázraky. pic.twitter.com/JaTrw430Nx
— FNO (@FN_Ostrava) May 18, 2021
Ve Zlínském kraji přibylo v pondělí 82 případů covidu-19. Minulé pondělí jich bylo 100. Za týden je v kraji 102 nově nakažených na 100 000 obyvatel.
Ve Středočeském kraji přibylo v pondělí 121 nakažených, o pět více než před týdnem. Zdravotníci v regionu, který má téměř 1,4 milionu obyvatel, dosud aplikovali 454 975 dávek očkování, z toho 6544 v pondělí, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Středočeši však jezdí na očkování i do Prahy.
V Libereckém kraji za pondělí přibylo 59 nově potvrzených případů covidu-19, o deset méně než před týdnem. Při přepočtu na 100 000 lidí za předchozích sedm dnů přibylo 64 případů, před týdnem byla sedmidenní incidence na 80 případech. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.
V Praze v pondělí přibylo 120 případů covidu, o 18 méně než před týdnem. Naočkováno bylo 11 630 lidí, v mezitýdenním srovnání o 670 méně.
Japonská ekonomika kvůli dopadu koronavirové pandemie na spotřebu na začátku roku klesla v celoročním přepočtu o 5,1 procenta. Vyplývá to z předběžné zprávy o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) za první čtvrtletí, kterou dnes zveřejnila japonská vláda. Pokles je větší, než se čekalo. V předchozích dvou kvartálech ekonomika rostla, v loňském závěrečném čtvrtletí přidala 11,7 procenta.
Epidemie koronaviru v Česku dál pozvolna slábne. Testy v pondělí potvrdily 1126 případů nákazy, byl to nejnižší pondělní přírůstek od půlky loňského září. Tempo očkování ale proti minulému týdnu zpomalilo. Zdravotníci v pondělí podali 74 290 dávek vakcíny, což bylo o téměř 3000 méně než před týdnem. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.
Za posledních sedm dní připadá v Česku 67 nově odhalených případů covidu v přepočtu na 100 000 obyvatel, což je o čtyři méně než v pondělí. Z krajů je nad stovkou v tomto přepočtu už pouze Zlínský kraj se 102 případy.
Indické úřady zaznamenaly v minulých 24 hodinách 263 533 nových případů nákazy koronavirem. V zemi s 1,3 miliardy obyvatel se tak celkově nakazilo od začátku epidemie více než 25 milionů lidí.
Za minulé denní období přibylo do indické statistiky také dalších 4329 mrtvých.
Více než 25 milionů nakažených mají kromě Indie na světě pouze Spojené státy, kde se nakazilo téměř 33 milionů občanů.
Gastronomie se mohla v pondělí po měsících restrikcí poprvé nadechnout. Vláda povolila otevření restauračních zahrádek, při dalším zlepšení pandemie by mohly už brzy znovu fungovat i vnitřní prostory. Jenže v některých podnicích hrozí, že nebude mít kdo obsluhovat nebo vařit. Řada lidí z gastronomie kvůli nejistotě změnila během pandemie obor a restauracím teď chybí kvalifikovaný personál.
Skladování vakcín proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech používaných zeměmi Evropské unie bude výrazně snazší. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v pondělí doporučila prodloužit dobu, po kterou lze preparát uchovávat v běžné chladničce, na jeden měsíc. Dosud byla nejvyšší doporučená doba pro skladování vakcíny při teplotě od dvou do osmi stupňů Celsia pět dní.
Nemocnice v Gaze čelily přetížení kvůli pandemii ještě předtím, než začátkem minulého týdne propukly boje s Izraelem. Nyní ke koronavirovým pacientům přibyli zranění, píše agentura Reuters. "Ministerstvo zdravotnictví bojuje v Pásmu Gazy na dvou frontách - na koronavirové a na další, obtížnější, kde jsou zranění," uvedl Marván abú Sáda, primář chirurgického oddělení nemocnice aš-Šifá
Bolton, průmyslové město na severozápadě Anglie velké asi jako Ostrava, se stalo britským ohniskem indické varianty koronaviru. Většina lidí, kteří nyní leží s covidem-19 v místní nemocnici, nebyla podle britského ministra zdravotnictví Matta Hancocka naočkovaná. Na vakcínu přitom už měli nárok. A zásadně by jim v boji s nemocí pomohla.
K očkování proti covidu-19 se registrovalo do večera přes 200 000 lidí ve věku 40 až 44 let, kterým byla registrace nově umožněna.
DATA: Je krátce po osmé hodině večer a na očkování se registroval 200 tisící zájemce. Věková skupina 40-44 let tak vytvoří rekord v počtu registrací za jeden den. Všichni, kteří se můžete očkovat, tak pojďte, prosím, udělat svojí tečku za koronavirem na https://t.co/UEQfoQ2cMn
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) May 17, 2021
Kam ohlášené dodávky vakcín poputují nebo kdy začnou, zatím není jasné. Dosud USA předaly jiným zemím 4,5 milionu dávek vakcíny AstraZeneky, které si rozdělily Mexiko a Kanada, a Washington v uplynulých týdnech čelil rostoucímu tlaku ohledně sdílení svých zásob, zatímco zájem o očkování mezi Američany klesal. Na konci dubna pak Bidenova administrativa přislíbila rozdělení dalších 60 milionů dávek stejného přípravku do konce června a nyní přidává dalších 20 milionů dávek, přičemž mezi nimi mohou být vakcíny od výrobců Pfizer, Moderna i Johnson & Johnson.
"Dnes děláme další krok, abychom pomohli světu. Víme, že Amerika nikdy nebude zcela v bezpečí, dokud pandemie, která řádí po celém světě, nebude pod kontrolou," řekl Biden při vystoupení v Bílém domě. Ujišťoval přitom, že USA nebudou dodávky vakcín používat jako páku "na zajištění službiček od jiných zemí".
Spojené státy navyšují na 80 milionů počet dávek proticovidových vakcín, které plánují do konce června přerozdělit do zahraničí. Oznámil to americký prezident Joe Biden. Kromě již slíbených 60 milionů dávek přípravku od firmy AstraZeneca prý Washington vyčlení na export nejméně 20 milionů dávek vakcín, kterými se už v USA očkuje.
Podle prvních údajů jsou očkovaní starší lidé chráněni před obávanou variantou koronaviru odhalenou v Indii. Řekl to v pondělí podle agentury Reuters britský ministr zdravotnictví Matt Hancock. Právě četný výskyt takzvané indické mutace koronaviru v Británii vede k obavám, že země nebude moci zrušit zbývající protiepidemická omezení 21. června, jak je nyní plánováno.
Libra posiluje. Británie zmírnila protipandemická opatření. Britové mohou do restaurací a cestovat. K dolaru libra stoupá o 0,3 %. na 1,4140 USD.
Italské vládní strany se dohodly na postupném rušení zákazu nočního vycházení. Informovala o tom agentura ANSA. Trvání zákazu, který má úplně zaniknout 21. června, rozdělovalo kabinet premiéra Maria Draghiho, jehož koalice zahrnuje pravicové i levicové strany. Díky zlepšující se epidemické situaci vláda v příštích týdnech umožní obnovu provozu ve vnitřních prostorech barů a restaurací či spuštění sjezdovek na ledovcích.
Pokud cestující do Rakouska nemůže předložit doklad o očkování, o prodělání nemoci, nebo negativní test, musí se nechat otestovat do 24 hodin. Doklad o očkování musí být vystaven v anglickém nebo německém jazyce. Totéž platí o lékařském potvrzení o prodělání nemoci covid-19 v posledních šesti měsících. Rakousko uznává očkování látkami, které schválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) nebo Světová zdravotnická organizace (WHO). Mezi nimi není například ruský Sputnik V.
Do karantény od středy nemusí lidé, kteří do Rakouska cestují ze zemí s nízkým výskytem nových případů koronavirové nákazy. Kromě České republiky jsou mezi nimi například Německo, Francie, Belgie, Itálie, Slovensko, Maďarsko, Švýcarsko, Španělsko, ale také Jižní Korea nebo Austrálie. Z těchto zemí lze do Rakouska vyrazit z jakéhokoli důvodu, tedy i turistického.
Od středy nemusí cestující z Česka a mnoha dalších evropských zemí po příjezdu do Rakouska do karantény. Stačí mít doklad o imunitě proti covidu.
Lidé využívají první den otevřených zahrádek a i přes nepříliš teplé počasí usedají po dlouhé době legálně na jídlo i pivo.
Znovuotevření vysokých škol přichází pozdě, v drtivé většině škol už nebude mít na výuku v tomto akademickém roce žádný vliv, řekl zástupce rektorů.
Hoteliéři, které v pondělí oslovila ČTK, otevření ubytovacích zařízení od příštího týdne vítají. Jsou připravení a do pondělí vše přichystat stihnou. V prokazování bezinfekčnosti a dodržování protiepidemických opatření nevidí problém. O otevření ubytovacích zařízení bez omezení kapacity pro rekreační účely od 24. května dnes rozhodla vláda.
Hoteliéři otevření od příštího týdne vítají, jsou připravení a ubytování přichystat stihnou. V prokazování bezinfekčnosti nevidí problém.
Německo od 7. června nabídne očkování proti nemoci covid-19 všem zájemcům, skončí tak systém upřednostňování rizikových skupin. V pondělí to po jednání se spolkovými zeměmi oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Od upřednostňování již ustoupilo několik spolkových zemí, nabídka se ale týká jen ordinací praktických lékařů a ne velkokapacitních vakcinačních středisek.
Ministr zdravotnictví Arenberger dostal minulý týden od premiéra Babiše seznam materiálů, které mu má předložit v souvislosti s články o majetku.
Od 24. května se budou moci pořádat kulturní akce v interiéru s účastí maximálně 500 lidí a s naplněním poloviční kapacity, řekl ministr Arenberger.
"První polovička červena je pro otevření restaurací reálná, v horším případě by to byl týden kolem sedmého června," uvedl Karel havlíček na brífinku vlády.
"První polovička červena je pro otevření restaurací reálná, v horším případě by to byl týden kolem sedmého června," uvedl Karel havlíček na brífinku vlády.
"Národní plán obnovy je vždy určitou mírou kompromisu. Musím říct, že tripartita udělala velký kus práce a v pátek se zkonstatovalo, že to je dobře a poctivě udělaný plán," uvedl ministr Havlíček.
Jihoafrická republika dnes zahájila hromadné očkování a do konce června se chystá poskytnout vakcínu asi pěti milionům lidí nad 60 let, informuje agentura AP. Přestože šedesátimilionová země eviduje nejvíce případů nákazy koronavirem na africkém kontinentu, dosud naočkovala necelého půl milionu zdravotníků, tedy méně než jedno procento své populace.
Dubaj dnes zmírnila opatření proti covidu-19. Nově tam mohou hotely přijímat tolik zákazníků, kolik jim umožňuje kapacita, a očkovaní mohou na koncerty a sportovní utkání. Informovala o tom agentura Reuters.
Brněnská fitness centra dnes po více než čtyřech měsících opět přivítala klienty. Lidé chodí od rána, náporu však posilovny nečelí. Podle některých provozovatelů, které ČTK oslovila, je neodrazuje ani tak povinnost prokázat se negativním testem na koronavirus, certifikátem o očkování nebo dokladem o prodělání nákazy, jako zákaz použití sprch a šaten. Ubylo především lidí, kteří si chodí zacvičit před prací, řekl ředitel AZ Fitness Jiří Pezlar.
Od 24. května se vrátí po epidemii koronaviru k plnému provozu bez rotací všechny základní školy v Česku. Ve stejný den budou moci spustit plnou výuku i střední školy. O rozvolnění v pondělí rozhodla vláda, informovala mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Žáci škol, které používají antigenní testy, je budou muset absolvovat jednou za týden. Přesnější PCR testy na covid jsou povinné jednou za dva týdny.
Střední školy se od 24. května vrací k plné teoretické výuce. Antigenními testy se budou žáci testovat jednou týdně. O uvolnění rozhodla vláda.
Vysoké školy budou moct obnovit teoretickou výuku také 24. května. Podmínkou tam budou rozestupy 1,5 metru s výjimkou praktik a laboratoří, rozhodla vláda.
V Nizozemsku se tento týden uvolní některá opatření proti šíření koronaviru, například se otevřou zoologické zahrady, posilovny a venkovní bazény a ke své profesi se budou moci vrátit sexuální pracovnice a pracovníci. Oznámil to dnes nizozemský ministr Hugo de Jonge, podle kterého stoupající počty naočkovaných snížily tlak na nemocnice.
Bývalá hlavní hygienička Jarmila Rážová vede od začátku května oddělení nemocniční hygieny a epidemiologie v pražské Fakultní nemocnici Motol. Na pozici vystřídala Vilmu Benešovou, která odešla do důchodu, uvedl web Seznam Zprávy. Hlavní hygieničkou, která je současně náměstkyní ministra zdravotnictví, byla Rážová od loňského června do poloviny letošního března. Funkci, ze které byla odvolána, po ní převzala Pavla Svrčinová.
Od 24. května se vrátí po epidemii koronaviru k plnému provozu bez rotací všechny základní školy v Česku. Ve stejný den budou moci spustit plnou výuku i střední školy. O rozvolnění dnes rozhodla vláda, informovala mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Žáci škol, které používají antigenní testy, je budou muset absolvovat jednou za týden. Přesnější PCR testy na covid jsou povinné jednou za dva týdny.
Kladenská nemocnice od pondělka povolila návštěvy, mladoboleslavská je pustí od středy. Podmínkou je test, potvrzení o prodělání covidu či certifikát o očkování. Výsledky ze samotestování stačit nebudou, uvedla v tiskové zprávě mluvčí mladoboleslavské nemocnice Hana Kopalová. Návštěvy od pondělí s omezením povoluje například také benešovská nemocnice. Důvodem je zlepšení epidemické situace, .
Školy v přírodě asi budou možné od 31. května s negativním PCR testem nebo antigenním testem ze školy, plyne z návrhu Ministerstva zdravotnictví. Projedná to dnes vláda.
Finanční správa do dneška vyplatila u nového kompenzačního bonusu pro podnikatele, společníky malých firem nebo pracovníky na dohodu 410 736 žádostí za zhruba deset miliard korun. Celkem správa eviduje 436 555 žádostí. Vyplývá to z informací na twitteru finanční správy.
Otevřít budou moci od příštího týdne i kina. "Pokud nebudou trvat na občerstvení, budou to moci spustit. Pokud k tomu budou potřebovat občerstvení, tak se to bude řešit v době, kdy se budou otevírat vnitřky restaurací," řekl Zaorálek.
Od 24. května bude asi možné pořádat kulturní akce až pro 1000 osob venku a 500 uvnitř, řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek. Pokládá za jisté, že plán dnes schválí vláda.
Francouzská farmaceutická společnost Sanofi a britská firma GlaxoSmithKline (GSK) dnes oznámily úspěch při vývoji vakcíny proti covidu-19. Jejich očkovací látka v předběžných klinických studiích vyvolala silnou imunitní reakci u všech zkoumaných věkových skupin. Výsledky přináší optimistické vyhlídky, že úřady tuto vakcínu k použití schválí ještě letos, píše agentura AP.
Většina vnitřních sportovišť podle České komory fitness dnes využila vládního uvolnění části protiepidemických opatření a otevřela. Vzhledem k přetrvávajícím limitům nejvíce váhali největší provozovatelé. Někteří se rozhodli začít fungovat v omezeném režimu alespoň pro své členy, kterým tento týden nabízejí návštěvu zdarma. Komora žádá vládu o úpravu některých nařízení, kabinet by o tom měl dnes odpoledne jednat.
V Karlovarském kraji přibylo o víkendu 16 nakažených covidem-19. Oproti předešlému víkendu je to o čtyři případy více. Aktivních případů je 295.
Po vynucené pauze se začínají znovu otvírat lázeňské hotely. V Mariánských Lázních dnes zhruba po půl roce otevřel lázeňský hotel Reitenberger Spa Medical. Otevření umožnilo rozvolnění vládních opatření proti koronaviru a podle generálního ředitele Miroslava Kubce se pokoje začnou už tento týden plnit.
Karlovarská krajská nemocnice dnes obnovila téměř po roce návštěvy veřejnosti na všech odděleních. Dosud mohli lidé pacienty navštívit pouze ve výjimečných případech. Návštěvy musejí dodržovat podmínky stanovené ministerstvem zdravotnictví. Nemocnice očekává, že se zájem lidí o návštěvy bude v prvních dnech zvyšovat pozvolně.
Hradecký kraj má dál nejnižší nárůst případů koronaviru v ČR. Za posledních sedm dní v kraji přibylo v přepočtu na 100 000 obyvatel 28 nakažených.
Angličané mohou díky další fázi uvolnění obejmout své přátele, sednout si na oběd a pivo dovnitř restaurace či odjet na dovolenou za hranice. Otevřely se také hotely, kina či krytá sportoviště. Nová, méně přísná pravidla začala platit i ve Walesu a Skotsku, nových svobod si tak v Británii ode dneška užije zhruba 65 milionů lidí. Severní Irsko čeká další vlna uvolnění, která s sebou přinese i otevření vnitřních prostor restaurací a hospod, nejspíš 24. května.
Na jižní Moravě přibylo za den 61 případů covidu, o 19 méně než před týdnem. Týdenní incidence se drží na 80 nakažených na 100 000 obyvatel.
V Indii poprvé od 21. dubna klesl denní přírůstek nákaz koronavirem pod hranici 300 tisíc, počet úmrtí pacientů s nemocí covid-19 za poslední den ale opět překročil 4000. Informovala o tom agentura Reuters. Koronavirová krize v Indii komplikuje mezinárodní očkovací program COVAX, jehož cílem je zajistit dodávky vakcín do chudších zemí. Největší dodavatel očkovacích látek do programu COVAX, společnost Serum Institute of India, totiž od března žádné vakcíny nevyvezl.
Ministerstvo práce a sociálních věcí poslalo na odměny v sociálních službách 3,9 miliardy Kč. Odbory si stěžují, že někde mají lidé peníze dostat ve splátkách. Maláčová to kritizuje.
Takhle by to nešlo! Peníze na odměny v soc. službách jsme poslali už v dubnu. Přesto hrozí, že na ně zaměstnanci budou ještě dlouho čekat, nebo je budou dostávat po kouskách. Dnes jsem se proto sešla s Dagmar Žitníkovou a v řádu dnů přijdeme společně s řešením. Kopeme za vás! pic.twitter.com/QLl6j6qjNu
— Jana Maláčová (@JMalacova) May 13, 2021
Víkendová návštěvnost některých prodejen byla podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR zhruba 20 procent nad průměrným víkendem roku 2019. Potvrdilo se tak podle něho, že jsou oblasti, kde on-line nákupy nikdy nenahradí fyzický zážitek v obchodě. Týká se to hlavně oblečení, obuvi, nábytku a vybavení do domácnosti. Přesto si zákazníci své výdaje stále hlídají, utrácejí méně než před koronavirovou krizí. Návštěvnost nákupních center za minulý týden podle jejich asociace zhruba odpovídala danému období loňského roku, uvedl předseda výkonného výboru Asociace nákupních center ČR Jan Kubíček.
V Ústeckém kraji za víkend testy potvrdily 65 nákaz koronavirem, o 31 míň než před týdnem. Na sto tisíc připadá za uplynulých sedm dní 77 případů.
V Olomouckém kraji o víkendu přibylo 42 potvrzených nákaz koronavirem, v mezitýdenním srovnání o sedm více. O předchozích víkendech počty klesaly.
K očkování proti covidu-19 se registrovalo do 08:30 přes 100 000 lidí ve věku 40 až 44 let, kterým byla registrace nově umožněna. Na Twitteru to napsal tým projektu Chytrá karanténa, který registrace k očkování spravuje. Celkově je v tomto věku přes 900 000 lidí, asi sedmina byla očkována už dříve v některé z prioritních skupin. Přestože oficiálně měla být registrace spuštěna o půlnoci, bylo možné se přihlásit už zhruba hodinu před ní. Po půlnoci měl systém asi 50minutový výpadek. Tým Chytré karantény se ráno na Twitteru za další výpadek omluvil.
100 tisíc. V 8.32 jsme překonali prvních 100 tisíc zaregistrovaných v nově otevřené kategorii 40-44 let. Pokud můžete, registrujte se i Vy na https://t.co/ksWSbHZVBY
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) May 17, 2021
V Plzeňském kraji přibylo v neděli devět případů koronaviru, stejně jako v sobotu a nejméně od začátku loňského září. Na 100 000 obyvatel je 39 nákaz.
V Praze v neděli přibylo 30 potvrzených případů covidu, o 21 méně než před týdnem, je to nejnižší denní nárůst od počátku loňského srpna.
⚠️V Praze evidujeme za NEDĚLI 16.5.2021 / 30 nově potvrzených případů onemocnění covid-19.
— Hygienická stanice hl. m. Prahy (@hygpraha) May 17, 2021
Od začátku epidemického výskytu onemocnění dne 1.3.2020 dosáhl celkový kumulativní počet případů k datu 16.5.2021 čísla 184.189 #praha #covid19 pic.twitter.com/yRfr4lu3rg
Ve Zlínském kraji přibylo v neděli šest případů covidu-19. Minulou neděli jich bylo 20. Za týden je v kraji 105 nově nakažených na 100 000 obyvatel.
V Libereckém kraji za víkend přibylo 23 potvrzených případů covidu, za minulou sobotu a neděli jich bylo 27. Na 100 000 lidí je 66 případů za týden.
V neděli testy v Česku potvrdily 257 nových případů covidu, což je nejmenší nedělní přírůstek od konce letních prázdnin. Za sobotu bylo případů 598. Reprodukční číslo dnes stouplo proti neděli o pět setin na 0,81, údaj pod jednou ukazuje na zpomalení šíření epidemie. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví. Reprodukční číslo bylo nad jednou kontinuálně do 8. března a potom dva dny v půlce dubna. Od té doby je pod jednou.
Shrnutí nejdůležitějších událostí:
V Německu pokračuje ústup epidemie covidu-19, za poslední den tam úřady ohlásily 5412 nové infikovaných, což je o asi 1500 méně, než před týdnem. Na svém webu to uvedl Institut Roberta Kocha (RKI), který shromažďuje údaje z celé země. Po nákaze koronavirem tam nicméně zemřelo dalších 64 lidí, což je o deset více, než minulou neděli.
Podle dat Chytré karantény se do rána registrovalo k očkování přes 34 tisíc zájemců nad 40 let. V této věkové skupině v ČR žije více než 923 tisíc lidí. Dosud jim mohli zdravotníci vakcínu podat jen v případě, že pracovali ve školství, zdravotnictví, sociálních službách nebo kritické infrastruktuře nebo měli nějakou z chronických nemocí. Dokončené očkování má v tomto věku už téměř 59 tisíc osob. Za komplikace s přihlášením po půlnoci se tým Chytré karantény omluvil.
OČKOVÁNÍ. Registrace pro všechny nad 40 let jede. Doposud se registrovalo přes 34 tisíc zájemců. A to i přes krátký výpadek, který jsme měli krátce po půlnoci. Problém jsme vyřešili, ale i tak se omlouváme všem, kterým jsme tím zkomplikovali přihlášení. Nyní již vše jede.
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) May 17, 2021
V Česku se ode dneška mohou konat kulturní akce pod širým nebem s účastí až 700 lidí. Vláda by dnes také měla rozhodnout o tom, že od příštího pondělí bude možné kapacitu venkovních produkcí navýšit až na 1000 lidí a zároveň začít pořádat i akce uvnitř, kde by mohlo být až 500 lidí. Podmínkou účasti na všech zmíněných akcích je a zatím bude buď negativní test, dokončené očkování či prodělaný covid-19 v posledních 90 dnech.
Po roce mohou dnes poprvé za hranice své země vycestovat očkovaní obyvatelé Saúdské Arábie.
Ve většině Rakouska se dnes školáci vracejí k prezenční výuce, čímž skončí dosavadní střídavá výuka. Výjimkou je Vídeň, kde přírůstky nakažených patří z celorakouského pohledu k nejvyšším a vedení města už dříve oznámilo, že restrikce ve školství bude uvolňovat pomaleji a postupně.
Uvolňovat se bude dnes také v některých německých spolkových zemích. Šlesvicko-Holštýnsko ruší omezení v restauračních, turistických a dalších volnočasových provozech. Bavorsko, Bádensko-Württembersko a Berlín jako první německé spolkové země začínají nabízet všechny vakcíny proti nemoci covid-19 všem zájemcům, ale jen v ordinacích praktických lékařů. V očkovacích centrech budou prozatím dál dostávat přednost nejohroženější skupiny obyvatel.
V Anglii dnes začíná další fáze uvolňování omezení přijatých kvůli šíření koronaviru. Otevřou se vnitřní prostory restaurací, hotely, muzea, divadla či kina. Dospělí se mohou účastnit organizovaného sportu, otevřou se vnitřní sportoviště a stadiony. Britové budou s určitými omezeními moci cestovat do zahraničí a navýší se limit pro venkovní sešlosti na 30 osob. Podobné změny začnou platit i ve Skotsku.
Za dodržení hygienických podmínek opět mohou za pacienty v nemocnicích návštěvy. Více lidí může ode dneška i do zoologických či botanických zahrad nebo arboret. Vláda povolila navýšit naplněnost jejich venkovních prostor na 50 procent z dosavadních 20 procent, vnitřní pavilony zůstávají pro veřejnost uzavřené.
Díky rozvolnění dalších opatření proti šíření koronaviru se ode dneška za podmínek, které stanovila vláda, otevřou restaurační zahrádky, obnoví provoz fitness center či posiloven a mohou se konat venkovní kulturní akce.
Žáci prvního stupně základních škol v celém Česku se dnes vrací k normální výuce ve školách. Končí jim rotační výuka, kdy se týden učili z domova a týden ve škole. Jen ve škole se budou už učit také studenti druhého stupně ZŠ a nižší ročníky víceletých gymnázií v polovině krajů s lepší epidemickou situací.
Houslový virtuos Pavel Šporcl vyzval ministra školství Roberta Plagu (za ANO), aby se snažil více rozvolnit protiepidemická opatření v uměleckém vzdělávání. Podle Šporcla je problémem to, že v základních školách stále přetrvává zákaz zpívání a v základních uměleckých školách se mohou uvnitř scházet nanejvýš tříčlenné skupiny žáků. Opatření podle něj neodpovídají situaci, kdy v kultuře budou opět možné koncerty pro stovky diváků. Ministerstvo školství by podle své mluvčí Anety Lednové chtělo otevřít ZUŠ bez omezení od 24. května.
Proti případnému odvolání ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) by prezident Miloš Zeman nic neměl. Sám na to nebude naléhat, je to kompetence premiéra. Řekl to dnes v pořadu Press klub rádia Frekvence 1. Arenbergerovi by Zeman dal šanci, aby věci kolem svého majetkového přiznání vysvětlil. I pro něj je to ale velice podezřelé. "Představa, že vlastním asi 60 nebo 70 nemovitostí, překračuje můj rozum. Já teda vlastním jenom jednu - malý kousek tvrze na Vysočině. Dovedu si představit, že někdo vlastní dvě nebo tři nemovitosti, ale abych jich vlastnil 70, to nechápu," uvedl Zeman.
Hygienici na Vysočině evidovali za víkend 117 nových případů covidu-19. Je to o 87 případů méně než za předchozí víkend, kdy zároveň s covidem zemřeli tři lidé. Tento víkend hygienici úmrtí v souvislosti s nákazou nezaznamenali. Vyplývá to z dat zveřejněných na webu krajské hygienické stanice.
Francie začne používat "covidový pas", který bude dokládat dokončené očkování proti covidu-19 či negativní PCR test během uplynulých 48 hodin. Od 9. června má umožnit účast na shromážděních více než 1000 osob. Od konce června by měly tyto pasy umožnit cestování po Evropské unii. Francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Clément Beaune dnes rozhlasové stanici Europe-1 řekl, že k tomuto sladění na unijní úrovni by mělo dojít "okolo 20. června".
Provozovatelé restaurací, hospod a barů v centru Plzně přes víkend nachystali předzahrádky, které se hostům otevřou v pondělí po sedmi měsících díky rozvolnění protiepidemických opatření. Je jich jen o málo méně než v běžných letech. Otevřou hned všechny, i když by mělo pršet, řada jich je zastřešených. Ceny jídla i piva budou mírně vyšší.
Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) chce doporučit vládě pokračovat s testováním na covid-19 ve firmách i od 1. července dál. Týkat by se mělo lidí, kteří se vracejí z dovolené. V Otázkách Václava Moravce v České televizi se na tom dnes shodli hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal a viroložka Ruth Tachezy, kteří jsou členy MeSES. Preventivní testování by podle nich nemělo skončit na konci června, jak se s tím zatím počítá. Od září by se podle MeSES měly opět testovat i děti ve školách.
Vláda už nechce podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) ani při zhoršení epidemické situace zavírat provozy. Pomoci v tom má hlavně pokračování v očkování, testování, covid pasy, ale také funkční pravidla pro fungování maloobchodu a služeb.
Opětovnému uzavírání ekonomiky se lze podle Havlíčka vyhnout proočkováním co největšího počtu lidí. V určitém okamžiku podle něj nabídka očkování převýší poptávku. Je proto nutné občany motivovat, aby se nechali očkovat. Zjednodušit cestování minimálně na úrovni Evropské unie mají pak takzvané covid pasy. "Předpokládá se, že to zjednoduší i u nás poskytování určitých služeb, třeba v kultuře," řekl Havlíček v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Česká republika by v on-line aplikaci měla mít podle Havlíčka covid pas od 15. června, platit by měl začít od 1. července.
Přehled nejdůležitějších nedělních událostí:
Fakultní nemocnice Brno povolí po víkendu návštěvy dva dny v týdnu, a to ve středu a v neděli. Mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Dana Lipovská uvedla, že nemocnice zatím návštěvy povolovat nebude. Návštěvy povolí i část nemocnic zřizovaných krajem, například Znojmo, Kyjov nebo Břeclav. Návštěvy byly zakázané kvůli pandemii nemoci covid-19.
V českých nemocnicích bylo v sobotu 1341 pacientů s covidem, z toho 270 v těžkém stavu. Je to nejnižší počet hospitalizací téměř za sedm a půl měsíce.
V sobotu testy potvrdily 596 nových případů covidu, nejméně za první víkendový den od 5. září. Naočkováno bylo 31 405 dávek, dosud nejvíc za sobotu.
Německo za posledních 24 hodin zaregistrovalo 8500 nových případů koronavirové infekce a 71 úmrtí pacientů s covidem-19. Před týdnem přibylo 12 656 nových infekčních případů a 127 mrtvých. V neděli bývají počty nakažených tradičně nižší, protože o víkendu se obvykle méně testuje. Úřady dnešní statistiku doprovázejí upozorněním, že státní svátek 13. května znamenal pokles počtu lidí, kteří se dostavili do testovacích středisek.
Počet nových případů koronavirové nákazy přepočtený na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dnů v Německu činí 83,1. O den dříve to bylo 87,3 a před týdnem 118,6.
Zájem o letní dovolenou v největším krkonošském středisku ve Špindlerově Mlýně je značný. Pobyty si ale rekreanti zatím rezervují minimálně. Souvisí to s nejistotou kolem rozvolňování koronavirových opatření, vysvětluje majitel ubytovacího portálu spindleruv-mlyn.com Martin Jandura. Hotely a penziony by se podle vyjádření ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) mohly otevřít od 24. května, ještě ale chce předložit návrh, aby mohly provoz obnovit bez omezení kapacity.
"Až dá vláda slovo a zelenou, že mohou ubytovací zařízení otevřít, pak očekáváme prudkou reakci, urve se lavina rezervací, jako tomu bylo loni. Těch překvapení v negativní rovině bylo ale už hodně. Mezi provozovateli byznysu tady proto vládne apatie a nedůvěra," řekl Jandura.
K očkování proti covidu-19 se budou moct od nedělní půlnoci hlásit všichni lidé starší 40 let. V této věkové skupině jich v Česku žije více než 923 tisíc. Dosud jim mohli zdravotníci vakcínu podat jen v případě, že pracovali ve školství, zdravotnictví, sociálních službách nebo kritické infrastruktuře nebo měli nějakou z chronických nemocí. Dokončené očkování má v tomto věku už téměř 59 tisíc z nich.
"Rychle otvíráme další věkové skupiny, protože zájem v nižších věkových kategoriích není tak dramatický, jako jsme si ho užívali u starších spoluobčanů," uvedl k tomu ve čtvrtek ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).
Celkově bude mít nárok na očkování jen na základě věku téměř 5,75 milionu obyvatel, tedy zhruba polovina celé populace. Zbytek obyvatel starších 16 let se bude registrovat už najednou.
Shrnutí nejdůležitějších událostí
Indické úřady přiznaly, že těla, která se v poslední době našla v řece Ganze, patřila obětem nemoci covid-19. "Úřady mají informace, že těla lidí, kteří podlehli covidu-19 nebo jiným nemocem, byla hozena do řeky místo toho, aby s nimi bylo správně zacházeno," uvádí Manoj Kumar Singh ze samosprávy indického státu Uttarpradéš.
Důvodem k tomu může být cena za zpopelnění těla, která dosahuje 5000 rupií (1400 korun), nedostatek materiálu pro kremaci nebo strach z nákazy při pohřebních obřadech, uvádí agentura Reuters.
Kina by mohla otevřít 24. května, zavřena byla od října loňského roku. V článku zjistíte, za jakých podmínek budete smět kino navštívit a jaké filmové novinky na velkých plátnech uvidíte.
Nákupní shon srovnatelný s předvánoční špičkou v sobotu odpoledne panoval v nákupním centru Galerie Šantovka v Olomouci, které bylo od rána v obležení koupěchtivých zákazníků. Největšímu náporu čelily prodejny s textilem, které byly kvůli koronaviru dlouhé měsíce zavřené a dnes se před nimi tvořily i desítky metrů dlouhé fronty. Na své si přišly také provozovny rychlého občerstvení, jejichž obsluha vydávala jedno jídlo za druhým. Lidé, kteří do Galerie Šantovka přijeli odpoledne, měli problém v podzemním parkovišti pro stovky automobilů najít volné místo.
"Aspoň dnešní mládež vidí, jaké to bylo, když se dříve stály fronty na banány," komentovala s úsměvem starší paní dlouhou frontu před prodejnou s módou New Yorker, ve které na vytouženou nákupní tašku opravňující ke vstupu do prodejny čekaly desítky mladých lidí. Fronty se v Galerii Šantovka tvořily také před ostatními prodejnami s textilem, které obnovily provoz v pondělí.
Macron oznámil, že 20 milionů Francouzů dostalo první injekci s vakcínou proti covidu-19. Vláda tím podle médií těsně splnila plánovaný cíl.
Říkáme DOST! Nesahejte už na naše děti! Žádné pasy, žádné testy! Děti musí žít, volně dýchat a svobodně si hrát. Taková hesla dnes zněla hlavním náměstím v Liberci, kde se sešlo několik stovek lidí, kteří chtěli vyjádřit nespokojenost se současnými nařízeními vlády a také odpor proti plánovanému očkování dětí proti covidu-19. Na náměstí dnes hojně mířili rodiče s dětmi, nechyběly vlajky, co ale většina účastníků neměla, byly roušky či respirátory.
Od pondělí pokračuje rozvolňování koronavirových opatření, Liberecký kraj patří k těm, kde se do lavic vrátí všechny děti základních škol a nižších ročníků gymnázií, a to bez rotací. Povinností ale zůstávají roušky i pravidelné testování. Návrh na zrušení testování minulý týden zamítl Nejvyšší správní soud, na který se obrátili rodiče žákyně prvního stupně jedné z pražských základních škol. Stanovení povinnosti testování ve školách není podle soudu porušením práva na vzdělání, protože nepopírá rovný přístup ke vzdělání nebo jeho podstatu a smysl. Nejedná se ani o omezení svévolné bez legitimního důvodu, protože cílem testování je ochrana veřejného zdraví.
V obchodních domech a centrech v Jihlavě byla dnes mimořádná návštěvnost lidí, kteří k nákupu využili první víkend po otevření obchodů. Parkoviště před Möbelixem s více než stovkou parkovacích míst bylo kolem 15:00 plné, přijíždějící auta čekala v řadě na uvolnění parkovacího stání. "Návštěvnost je určitě oproti pracovním dním trojnásobná," řekl Horák. Na lidech je podle něho vidět chuť nakupovat. Dnes přijeli pro drobnosti i pro velké kusy nábytku.
Citypark nabízí asi 800 míst v dvoupodlažním parkovišti, odpoledne jich bylo volných přes sto. Většina obchodů měla u vstupu označený maximální počet zákazníků, kteří uvnitř mohou v jednu chvíli být. Vstup regulovala počtem připravených nákupních košů. Fronty se tvořily před obchody s oblečením a doplňky Kik nebo Pepco.
Za uplynulý den zemřelo v Malajsii v souvislosti s koronavirem 44 osob. Jedná se o dosavadní nejvyšší počet úmrtí spojených s nemocí covid-19 od začátku pandemie. Čtvrtý den po sobě také země zaznamenala více než 4000 nově nakažených.
Do Portugalska budou nově moct letecky cestovat turisté ze zemí Evropské unie, které mají nízkou úroveň nákazy, tedy méně než 500 případů na 100 tisíc obyvatel. Dosud do země létali lidé jen v nezbytných případech - za prací, studiem, rodinou nebo kvůli humanitárním důvodům. Turisté se při příjezdu budou muset prokázat negativním testem na koronavirus, píše britský deník The Guardian.
Policie v noci na sobotu zasahovala u oslavy v klubu na střeše jednoho z obchodních domů v centru Prahy, které se účastnilo zhruba 160 lidí. Policisté zjistili totožnost návštěvníků, převážně cizinců, a případ předají do správního řízení kvůli podezření z porušování protiepidemických pravidel. Provozovateli podniku hrozí pokuta až třímilionová pokuta. Jeden člověk byl zadržen kvůli neuposlechnutí výzvy policistů, uvedl dnes policejní mluvčí Jan Daněk.
Na party v obchodním centru na náměstí Republiky upozornili policii zhruba hodinu po půlnoci městští strážníci. "Zjistili jsem, že se v prostorech klubu nachází asi 160 osob. V převážné většině to byli cizinci," uvedl Daněk.
V Pardubickém kraji testy v pátek odhalily 42 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem bylo ve stejný den 52 případů a před dvěma týdny 79.
Nejvíc se nákaza v kraji šíří v okrese Svitavy, kde za posledních sedm dní přibylo 90 nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Chrudimsko tak k dnešku vykázalo 66 nakažených, Orlickoústecko 56 a Pardubicko 38.
Úřady práce od začátku epidemie vyplatily lidem, na které dopadla koronavirová krize, zhruba 18 000 dávek mimořádné okamžité pomoci. Celkem jim poskytly přes 62 milionů korun. Většinu podpor a vydané sumy lidé dostali od poloviny října po nástupu dalších koronavirových vln. Údaje poskytla mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková. Experti na sociální problematiku poukazovali dřív na to, že dávku není snadné získat. Ministerstvo práce u covidové podpory zmírnilo podmínky.
Lidé v Praze využívají první víkend otevřených obchodů. Na hranici kapacity jsou od rána obchodní domy IKEA. V obchodních centrech se fronty tvoří hlavně u prodejen s módou pro mladé. Návštěvníkům center chybí možnost využít odpočinkových zón, kde by se na chvíli posadili.
Velký nápor sledují dnes od otevření všechny čtyři obchodní domy IKEA, které firma v České republice provozuje. Aktuální obsazenost mohou lidé sledovat na jejím webu. Například ostravská IKEA byla kolem 11:15 zcela plná, posledních pár míst zbývalo v tento čas i v prodejně v Praze na Zličíně. Větší provoz panoval například i v OC Letňany.
Davy lidí zahltily od ranních hodin i nákupní centra Olympia a Futurum v Brně. Fronty stály především před prodejnami obuvi.
V ČR se začalo očkovat jako ve většině ostatních zemí EU koncem loňského prosince a celkem bylo dosud podáno 4 076 043 dávek vakcíny, tedy 38,09 na sto obyvatel. Česká republika v tomto ohledu v EU zaostává a hůře je na tom jen šest unijních zemí. Průměr EU je 42,45 dávky na sto lidí. Nejlépe jsou na tom Malta (90,62 podaných dávek na 100 obyvatel), Maďarsko (73,6) a Litva (46,68). I v podílu plně naočkovaných lidí v České republice je na tom v EU hůře jen šest zemí. Při očkování proti novému typu koronaviru postupuje nejrychleji ze všech zemí světa Izrael, kde bylo podáno 121 dávek vakcín na 100 obyvatel a kde má kompletní vakcinaci za sebou téměř 59 procent obyvatel.
V Polsku se dnes otevřely zahrádky restaurací a kaváren. Lidé, kteří se tohoto okamžiku nemohli dočkat, se v nich usadili hned po půlnoci, informují polská média. S pátkem také v Polsku skončilo povinné nošení roušek venku, nyní si lidé ochranu úst a nosu musí nasazovat jen ve vnitřních prostorách.
"Rozhodli jsme se, že budeme odpočítávat jako na Silvestra," řekli portálu onet.pl lidé čekající poslední minuty na otevření zahrádek. "Je to pro nás svátek normality," uvedli také. Stýskalo se jim po setkávání se známými, po hudbě, po možnosti někam vyrazit.
V českých nemocnicích bylo v pátek 1500 pacientů s covidem, z toho 293 v těžkém stavu. Jsou to nejnižší čísla za posledních více než sedm měsíců.
Na ostrově Tchaj-wan, kde žije 24 milionů lidí, se za poslední den objevilo 180 případů nákazy koronavirem. Vláda tento počet považuje za natolik znepokojivý, že zvýšila stupeň ohrožení v zemi a v metropoli Tchaj-peji a jejím okolí vyhlásila na dva týdny četná protiepidemická opatření. Poprvé od začátku pandemie bude platit povinné nošení roušek ve venkovních prostorách, informovala agentura Reuters.
Omezení nezasáhnou školy, restaurace ani kanceláře, zavřít ale budou muset kina a sportovní zařízení. Rodinná setkání se nově omezí na pět lidí v uzavřených prostorách a deset venku.
Česká republika má za uplynulých 14 dní 180 nových případů nákazy novým typem koronaviru na 100 000 obyvatel, před týdnem to bylo 229. V porovnání se situací před více než měsícem je to pokles o téměř dvě třetiny, tehdy činil tento údaj 507 a ČR byla mezi sousedními zeměmi druhá nejhorší po Polsku. Nejvíce nakažených za dva týdny přepočteno na obyvatele má nyní z okolních států Německo (235 na 100 000 lidí, před týdnem 289) a Rakousko (188, před týdnem 266). Nejlépe je na tom Slovensko (91, před týdnem 117), které má nejnižší počet nákaz novým koronavirem z okolních zemí už pět týdnů za sebou.
V pátek testy potvrdily v Česku 1050 případů onemocnění covid-19, nejmíň ve všední den od poloviny září. Oproti předchozímu pátku bylo nových případů zhruba o třetinu méně. V závěru pracovního týdne ale mírně zpomalilo i očkování. V pátek zdravotníci aplikovali 79 328 dávek vakcíny, v mezitýdenním srovnání o 4900 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, kleslo z 0,77 na 0,73. Je to jeho nejnižší hodnota za poslední skoro čtyři týdny. Pod zlomovou hodnotou jedna se reprodukční číslo drží 31. den v řadě. Čím níže je číslo pod hodnotou jedna, tím pomaleji se epidemie šíří.
Německo za posledních 24 hodin zaregistrovalo 7894 nových případů koronavirové infekce a 177 úmrtí pacientů s covidem-19. Informoval o tom dnes berlínský Institut Roberta Kocha (RKI), který situaci ve třiaosmdesátimilionové zemi průběžně sleduje. Před týdnem byl údaj o přírůstku infekčních případů prakticky dvojnásobný - 15 685 a mrtvých bylo 238. Úřady dnešní statistiku doprovázejí upozorněním, že státní svátek 13. května znamenal pokles počtu lidí, kteří se dostavili do testovacích středisek.
Indie, která již několik dní hlásí vysoké počty nově nakažených, dnes oznámila dalších 326 098 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 za předchozích 24 hodin. Na komplikace spojené s nemocí covid-19 za poslední den zemřelo 3890 lidí, o něco méně než v předchozích dnech. Tento týden se v jihoasijské zemi s přibližně 1,3 miliardy obyvatel vyskytlo 1,7 milionu nových případů a více než 20 000 úmrtí, informovala agentura Reuters.
Ode dneška bude možný vstup do České republiky pro lidi z Německa, Rakouska, Maďarska, Slovinska, Polska a Slovenska, kteří mají alespoň 22 dní po první dávce vakcíny proti nemoci covid-19. Za podobných podmínek by měly tyto státy umožnit vstup lidí očkovaných v Česku, zatím s výjimkou Slovenska, které o podmínkách stále jedná.
Lidé s odstupem aspoň 22 dní po první dávce očkování v Česku se budou podle Havlíčka moci bez karantény a nutnosti testu na koronavirus vracet ze zemí se střední a vysokou mírou rizika. Dosud platilo, že při cestě ze zemí se středním nebo vysokým rizikem nákazy neměli povinnost testování a omezení pohybu jen lidé, kteří byli na území Česka plně naočkováni.
Slovensko by o neomezeném vstupu Čechů, kteří jsou nejméně 22 dnů po první dávce očkování, mělo rozhodnout příští týden.
Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dosavadní dění najdete v předchozí reportáži: