Musíme být opatrní, zní z Británie. V zemi brzy převládne nakažlivější indická mutace

Helena Truchlá Helena Truchlá
17. 5. 2021 19:28
Bolton, průmyslové město na severozápadě Anglie velké asi jako Ostrava, se stalo britským ohniskem indické varianty koronaviru. Většina lidí, kteří nyní leží s covidem-19 v místní nemocnici, nebyla podle britského ministra zdravotnictví Matta Hancocka naočkovaná. Na vakcínu přitom už měli nárok. A zásadně by jim v boji s nemocí pomohla.

Takzvaná indická mutace je ve skutečnosti označení pro tři různé varianty koronaviru. Jedna z nich se teď šíří v Anglii. Množí se ale důkazy, že očkování látkou AstraZeneca, která je v Británii nejpoužívanější, dokáže nákaze právě touto formou velmi dobře zabránit. Výzkum vědců v Indii odhalil 97procentní spolehlivost, data přímo z Británie by měla v nejbližších dnech vysokou účinnost potvrdit, avizuje server Politico.

Vakcína také zvládne prakticky vyloučit vážný průběh nemoci s nutností hospitalizace. Účinné jsou i látky od Pfizeru a Moderny.

Indická mutace je zatím v Británii rozšířená s výjimkou ohnisek v severní Anglii relativně málo. Vědci už ale vědí, že je výrazně nakažlivější než předchozí verze viru, a ministr Hancock proto předpokládá, že v celé zemi brzy převládne. Premiér Boris Johnson v té souvislosti vyzval občany, včetně mladších, aby s očkováním neváhali. 

Británie zatím oběma dávkami vakcíny naočkovala už 30 procent obyvatel a patří spolu s Maltou, Monakem a Maďarskem mezi nejproočkovanější země Evropy. I díky tomu se v pondělí v zemi mohly otevřít vnitřní prostory restaurací, hotely, kina nebo fitness centra. Zrušení pravidel omezujících mezilidský kontakt znamená, že někteří příbuzní a přátelé se budou smět poprvé od začátku pandemie znovu obejmout, popisují panující euforii britská média. 

Jenže severoanglický Bolton a některá další města v očkování zaostávají. Už loni na podzim se tam mezi lidmi rozšířily konspirační teorie, podle kterých covid-19 vlastně neexistuje. Jejich zastánci teď patří k těm, kdo očkování i dodržování hygienických pravidel odmítají, což podle informací serveru Politico vede britskou vládu k obavám, že tato menšina lidí by mohla zhatit pozitivní vývoj epidemie v zemi. "Pokud i jen malý počet lidí vakcínu odmítne, pak varianta viru s velkou nakažlivostí může snadno zapříčinit velký počet úmrtí," cituje Politico zdroj z britské vlády. 

Za poslední týden se počet nakažených indickou mutací v Británii víc než zdvojnásobil na 1300, čtyři lidé zatím podle informací úřadů zemřeli. Nebyl mezi nimi ani jeden naočkovaný člověk, upřesnil ministr zdravotnictví Hancock. Premiér Boris Johnson v pátek varoval před možností "vážného narušení" poslední fáze rušení omezení v druhé polovině června, pokud se situace vymkne kontrole. Tehdy by se měly otevřít i kluby a znovu se začít konat masové sportovní a kulturní akce. Podmínkou zůstane nošení roušek na vybraných veřejných místech a zachování odstupu mezi lidmi.

Britové mohou už od pondělí také volněji cestovat do zahraničí, což během jediného dne využily desítky tisíc z nich. A to navzdory tomu, že na seznamu "povolených" výletních cílů Londýna je zatím jen dvanáct zemí, z toho tři evropské: Island, Gibraltar a Portugalsko. Po návratu ze všech ostatních zůstává povinná desetidenní karanténa.

Některé jiné státy nicméně už nyní reagují s opatrností. Například úřady v Německu od neděle vrátily kvůli obavám spojeným s indickou mutací Spojené království mezi rizikové destinace. Je to ale spíš symbolický krok, fakticky se pro cestující v tuto chvíli nic nemění.

Video: Zvrat způsobily dvojité až trojité mutace, tvrdí Češka v Indii

Sledujte tiskovou konferenci ministra zdravotnictví Petra Arenbergera. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 7 minutami

Průměrný obrat regionálních obchodních center loni klesl o 25,5 procenta

Průměrný roční obrat regionálních obchodních center (OC), vyjma Prahy, loni po šesti letech růstu podle analýzy společnosti CBRE meziročně klesl o 25,5 procenta. Nejvíce byly v centrech zasažené gastronomické provozy, u kterých propad proti roku 2019 činil 36 procent. Návštěvnost regionálních OC se v uplynulém roce meziročně snížila o 29 procent, lidé ale v centrech více utráceli. Hodnota průměrného nákupního koše vzrostla o 5,7 procenta na 233 korun za jednu návštěvu. Vyplývá to z analýzy Shopping Centre Index, kterou letos podeváté připravila společnost CBRE.

Gastronomie byla v nákupních centrech podle CBRE nejdynamičtějším odvětvím posledních tří let, jež v minulosti zaznamenávalo dvouciferný růst. Prostor pro stravovací provozy se v centrech rozšiřoval. Podle vedoucího maloobchodního sektoru a oddělení správy OC v CBRE Tomáše Míčka byla gastronomie v minulém roce v důsledku protiepidemických opatření uzavřená zhruba 130 dní.

"Vloni sehrál rozhodující roli podíl, jaký měly na celkové ploše obchodních center ty obchody a služby, které mohly být i přes vládní omezení v provozu. Právě tito nájemci nakonec ovlivňovali celkovou návštěvnost centra i jeho ekonomické výsledky," řekl Míček.

Móda, která je na nákupní ploše typického regionálního centra (bez započítání Prahy) zastoupená nejvíce, když zaujímá 37 procent plochy, loni zaznamenala propad obratu o 34 procent, hned za ní byly doplňky s poklesem zhruba 32 procent. U těchto kategorií podle CBRE sehrála roli sezonnost. Prodejci kvůli zásobám neprodaných kolekcí neměli dostatek peněz na nákup nového zboží.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na japonském ostrově Suwanose vybuchla sopka Mt. Otake

Sopka Mt. Otake ležící na ostrově Suwanose na jihozápadě Japonska ve středu vybuchla. Velké kameny vymrštěné z kráteru dopadaly téměř kilometr daleko. Místní úřady zvýšily stupeň varování a omezily přístup obyvatel do okolí sopky, informovala agentura Kjódó.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Phoenix zvládl závěr a získal v semifinále NBA proti Clippers druhou výhru

Basketbalisté Phoenixu pojedou do Kalifornie na třetí a čtvrté semifinále NBA proti Los Angeles Clippers za stavu 2:0 na zápasy. Vítězství 104:103 zajistil druhému týmu Západní konference košem 0,7 sekundy před koncem Deandre Ayton, autor 24 bodů a 14 doskoků. Nejlepším střelcem Suns byl s 29 body Cameron Payne. Clippers táhl s 26 body Paul George, ale osm vteřin před koncem minul dva trestné hody.

Další zprávy