Ministerstvo rozpustilo skupinu, která mu radila s covidem. Bude fungovat nezávisle

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 18. 5. 2021 22:00
Ministerstvo zdravotnictví rozpustilo Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES), uvedla Česká televize. Podle jejích členů tak učinilo bez uvedení důvodů a bez předchozího varování. Ministr Petr Arenberger později uvedl, že důvodem je zlepšení situace a zrychlující se očkování. Skupina vznikla v polovině letošního března jako odborný poradní orgán ministerstva, dál bude nezávislá.
Epidemiolog Petr Smejkal.
Epidemiolog Petr Smejkal. | Foto: DVTV

"Petr Smejkal byl dnes náměstkem ministra (zdravotnictví Martinem) Havrdou informován o tom, že ministr zdravotnictví se rozhodl ukončit spolupráci s MeSES. Žádné podrobnosti nebyly sděleny," uvedla tajemnice skupiny Irena Kotíková. Skupina podle ní připravuje stanovisko, které sdělí na tiskové konferenci v příštích dnech.

Informace o důvodech rozpuštění skupiny nemá ani jeden z členů skupiny sociolog Martin Buchtík. "MeSES byl před hodinou jedním telefonátem náměstka zrušen. Žádné důvody nám sděleny nebyly," napsal Buchtík na Twitteru.

Také šéf skupiny, epidemiolog Petr Smejkal, serveru iRozhlas řekl, že ministerstvo skupinu zrušilo bez předešlého varování. "Důvody neuvedli, snad je dodají písemně," řekl Smejkal s tím, že byl jinak v práci ve skupině ochoten pokračovat.

Ministerstvo zdravotnictví později potvrdilo, že se rozhodlo skupinu zrušit. Důvodem je podle něj zásadní změna epidemické situace. "Chtěl bych touto cestou poděkovat všem z MeSES za pomoc. Odvedli obrovský kus práce v době, kdy epidemie vrcholila, ale i nyní, kdy se vracíme zpět do normálního života. Chtěl bych říci, že jejich názory byly vždy relevantní. Pokud budou kolegové z MeSES ochotní, byl bych rád, kdybychom se mohli potkávat dál," uvedl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

"Vzhledem ke zlepšující se epidemické situaci a dostatečným personálním kapacitám na ministerstvu zdravotnictví jsme se rozhodli přesunout tuto agendu již uvnitř v rámci resortu. Všem členům MeSES velice děkuji za jejich spolupráci," dodala náměstkyně pro zdravotní péči Martina Vašáková. Resort doplnil, že vývojem epidemické situace, testováním, vakcinací včetně doporučování změn protiepidemických opatření se bude nově na ministerstvu zabývat Klinická skupina pro covid. 

Arenbergerův vládní kolega, ministr školství Robert Plaga (za ANO), na Twitteru napsal, že si spolupráce s odborníky z MeSES cenil. "Chtěl bych moc poděkovat všem členům skupiny MeSES za skvělou spolupráci a na datech založenou odbornou expertizu a podporu, která tu chyběla a nyní bohužel opět chybět bude," uvedl.

Byli jsme pod tlakem zájmových skupin i některých úředníků ministerstva zdravotnictví, kterým se nelíbil náš postup, tvrdí sociolog Martin Buchtík. | Video: Martin Veselovský

Maďar: K pokračování ministerstvo nepotřebujeme

Členové skupiny MeSES nehledě na ukončení spolupráce s ministerstvem oznámili, že budou ve své práci dál pokračovat nezávisle na ministerstvu. 

"Pokračujeme dál! Jen ne pod ministerstvem zdravotnictví. Tedy tak jak skupina původně vznikala," uvedl Maďar po večerním jednání členů skupiny. Experti hodlají kromě jiných dokumentů vypracovat strategii pro boj s koronavirem, ale i s dalšími budoucími pandemiemi.

Neměnit odborníky, ale vládu, zní od opozice

Zrušení skupiny kritizuje opozice. Podle předsedy ODS Petra Fialy to pouze potvrzuje dřívější Smejkalova slova o tom, že vláda epidemii covidu v Česku nezvládla. "Ne nadarmo se říká 'pro pravdu se zlobí'. Z 30 tisíc obětí covidu se vláda Andreje Babiše nevylže," napsal Fiala na Twitteru.

"Když odborníci na řešení pandemie z MeSES říkají, že vláda dělá něco blbě, nemají se vyměnit odborníci, ale vláda," uvedl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich z KDU-ČSL.

Podle předsedy poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka se ministr zdravotnictví Petr Arenberger, stejně jako jeho předchůdci řídí metodou pokus-omyl. "Na podzim se máme na co těšit. Bohužel odcházejí ti, co měli zůstat, a ti, co měli odejít, zůstali," uvedl.

MeSES poskytoval vládě doporučení pro boj s epidemií. Svá stanoviska také zveřejňoval na webu. Poslední je z 10. května, kdy vládě doporučoval postupovat při zmírňování opatření konzervativně a nepřidávat do příští vlny zmírnění protiepidemických opatření další změny.

Činnost skupiny minulý týden kritizovala skupina 12 lékařů, mezi kterými je rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima nebo kardiochirurg Jan Pirk. Vláda má podle nich standardní mechanismy řízení epidemie. Hlavní roli v něm má hrát ministr zdravotnictví, hlavní hygienik, případně hlavní epidemiolog za podpory Státního zdravotního ústavu.

Kritikům také vadilo, že MeSES nenese za svá doporučení ke zvládání epidemie žádnou právní, ekonomickou ani politickou odpovědnost.

Video: Nelituji, že nejsem ministr, do covidu se míchá politika, říká epidemiolog Smejkal

Spolupráce s Blatným byla dobrá, po nástupu ale podcenil závažnost situace, nelituji, že jsem dřívější nabídku na ministra zdravotnictví nepřijal. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Při vichřici zahynuli na jihu Polska čtyři lidé

Nejméně čtyři mrtvé a šest zraněných si v Polsku vyžádala dnešní vichřice, která zasáhla zejména jih a jihozápad země, uvedla polská média s odvoláním na hasiče. Oběti jsou hlášeny z Dolního Slezska, sousedícího s Českou republikou, ale hasiči museli zasahovat po celé zemi. "Popadané stromy zablokovaly silnice a také železniční tratě, mnoho domů je bez elektřiny," napsal deník Gazeta Wyborcza na svém webu.

V Dolním Slezsku u osady Rusko se v důsledku poryvu větru převrátila na střechu dodávka, jejíž řidič zahynul. V obci Siechnice u Vratislavi se pod náporem větru zřítila zeď opravované budovy na jednoho pracovníka, kterého se záchranářům již nepodařilo oživit. V samé Vratislavi vichr vyvrátil strom a ten se zřítil na auto, ve kterém zahynuly dvě osoby.

Popadané stromy zablokovaly tři železniční tratě na severozápadě Polska, jeden strom spadl přímo na vlak. Spadlé stromy leží i přímo v ulicích Štětína.

Ve městě Zelená Hora na západě Polska vichřice poničila desítky aut, dodal deník.

Vichr, který láme stromy a strhává střechy a elektrické vedení, dosahuje chvílemi rychlosti až 100 kilometrů za hodinu, napsal server Onet.pl. Jen ve Velkopolském vojvodství je bez proudu na 50.000 odběratelů. Meteorologové předpovídají prudké poryvy větru na polském pobřeží Baltu až do zítřka.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 1 hodinou

Německé strany začaly formálně jednat o koalici, kancléře chtějí volit na Mikuláše

Němečtí sociální demokraté (SPD), Zelení a liberálové (FDP) chtějí koaliční smlouvu o budoucí vládě vypracovat do konce listopadu, uvedli zástupci těchto politických uskupení. Ve čtvrtek formálně začínají koaliční vyjednávání. Volbu nového spolkového kancléře plánují v týdnu od 6. prosince.

Příští středu začnou fungovat pracovní skupiny zabývající se jednotlivými tématy. Současnou šéfku německé vlády Angelu Merkelovou má na tomto postu nahradit Olaf Scholz z SPD. Kancléře volí poslanci Spolkového sněmu (Bundestagu), potřebná je většina všech členů této komory parlamentu.

Volby v Německu se konaly 26. září a těsně zvítězila SPD s 25,7 procenta hlasů, druhá skončila konzervativní unie CDU/CSU s 24,1 procenta hlasů. Rozhodující slovo v dalším politickém vývoji připadlo dvěma menším stranám, FDP a Zeleným, které by byly schopné sestavit koalici jak se sociálními demokraty, tak s křesťanskými demokraty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy