K moři snadno a rychle. EU se dohodla na covid pasech, Češi slibují levnější testy

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
21. 5. 2021 9:28
Státy Evropské unie se spolu s europoslanci ve čtvrtek večer dohodli na základních parametrech certifikátu, který je klíčem k návratu volného cestování po EU. Pokud se pandemie náhle nezhorší, od 1. července bude stačit nechat si vystavit evropský "covid pas" a rozjet se po Schengenu skoro jako za "starých časů" před nástupem koronaviru.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Od naší zpravodajky - Letní dovolená za hranicemi by měla být pro Čechy a další Evropany nejen jednodušší, ale také levnější. Součástí dohody je totiž i snížení ceny PCR testů, aby si je mohly dovolit co nejširší skupiny obyvatel.

Certifikát bude mít digitální nebo papírovou formu a bude obsahovat informaci, jestli byl jeho nositel očkovaný, absolvoval negativní test na covid-19 nebo prodělal nemoc a má protilátky. Právě jedna z těchto tří možností bude podmínkou k zisku dokumentu.

Europoslanci požadovali, aby "covid pasy" nemohly být v rámci jednotlivých států zatěžovány dodatečnými restrikcemi, typicky karanténou, a aby byly testy k vydání pasu po celé EU zdarma. Většina národních vlád s tím ale nesouhlasila a výsledný kompromis je blíž jejich představám.

Země tak budou moci po cestovateli požadovat dodatečný test nebo karanténu, pokud to bude "nutné s ohledem na ochranu veřejného zdraví". Ta však není v dohodě jasně definovaná. "Dobrá vůle jednotlivých států tu bude rozhodující," řekla proto serveru Politico nizozemská europoslankyně Sophie in’t Veldová, která při vyjednávání zastupovala liberály.

Stejně tak poslanci žádali, aby byly certifikáty bezplatné. Ani na to ale členské státy nepřistoupily. Argumentovaly dodatečnými náklady pro státní kasu a také nechtěly pustit "Brusel" do svých výsostných vod, protože v oblasti zdravotnictví mají národní vlády hlavní slovo.

Cesta dohody se našla v tom, že samotné vystavení certifikátu bude zdarma, testy se budou dál platit podle stávající praxe v jednotlivých státech. Evropské vlády se nicméně mají snažit zajistit "dostupné" ceny testů kvůli výjezdu do ciziny. Ani cenovou dostupnost dokument ale nijak nedefinuje.

Evropská komise uvolní 100 milionů eur

Česko bylo jednou ze zemí, která bezplatné testování odmítala. Při debatě na půdě EU označili zástupci českého ministerstva zdravotnictví takový požadavek za "neakceptovatelný". Český souhlas s dohodou nakonec zapříčinilo jednak politické rozhodnutí - premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že chce testy na dovolenou zdarma - a pak také příspěvek Evropské komise.

Komise včera přišla s nabídkou, která národním kasám odlehčí. Z unijního rozpočtu uvolní 100 milionů eur (v přepočtu 2,5 miliardy korun) a do budoucna ještě jednou tolik. Určeny budou právě na nákup PCR testů.

Hlavní hygienička ČR Pavla Svrčinová navrhla, aby měli Češi nárok na dva PCR nebo antigenní testy měsíčně zdarma, a to už od července. Vláda bude také podle ní usilovat o snížení ceny PCR testů pro samoplátce na zhruba 640 korun, nyní vycházejí na 1600 korun. PCR testy kvůli vydání certifikátu budou plošně v celé EU platit 72 hodin, antigenní 24 hodin.

Dohoda o covid pasech zřejmě udělá radost Maďarům, protože nechává státům volnou ruku v tom, jestli nad rámec vakcín schválených Evropskou lékovou agenturou (EMA) uznají jako legitimní v EU dosud neakreditované látky, jako jsou ruský Sputnik V nebo čínský Sinopharm. Právě čínskou vakcínou je naočkováno nejvíc Maďarů.

Shodu na certifikátech musí ještě formálně schválit Rada EU a posvětit Evropský parlament. Hlasování europoslanců o covid pasech je plánováno na druhý červnový týden.

Klíčovou funkční součástí pasu bude QR kód s potřebnými informacemi, který si budou umět "přečíst" policisté nebo třeba hoteliéři v zemích EU. Momentálně probíhá test napojení národních systémů na centrální evropskou databázi. Česko už má technickou zkoušku za sebou jako jedna z prvních zemí unie a prošlo hladce.

Video: Covid pasy chceme od června, bude to zdarma. Kolaps očkování mě mrzel, říká Dzurilla.

Covid pas bude k cestování, ale záleží, kam pojedete a na podmínkách dané země, říká vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při nehodě kamionu a dodávky na D8 za Roudnicí nad Labem se zranili čtyři lidé

Provoz na dálnici D8 ve směru z Ústí nad Labem na Prahu komplikuje nehoda na 25. kilometru za sjezdem na Roudnici nad Labem. V noci se tam střetly nákladní automobil a dodávka s vlekem. Při nehodě byli zraněni čtyři lidé, řekl policejní mluvčí Daniel Vítek. V místě se projíždí jedním jízdním pruhem, tvoří se kolona.

"Nehoda se stala krátce před 02:30, došlo ke zranění čtyř osob. Dálnice byla po nějakou dobu uzavřená, nyní je průjezdná levým jízdním pruhem," uvedl mluvčí. Okolnosti a příčinu nehody policisté prošetřují, dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy