Foto: "Jasně že jsem se těšil!" Lidé míří na otevřené zahrádky, déšť a zima nevadí

Foto: "Jasně že jsem se těšil!" Lidé míří na otevřené zahrádky, déšť a zima nevadí
Číšníci po dlouhé době vycházejí ven z restaurací a hospod.
A vyhlíží ztracené zákazníky.
Vláda povolila od pondělí 17. května otevření zahrádek a Češi toho hned první den využívají.
"Nene, nejsme tu cíleně, šli jsme jen kolem, ale je to fajn," usmívá se dvojice na zahrádce v centru Prahy poté, co dojedla oběd.
Foto: Aktuálně.cz
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
17. 5. 2021 18:27
"Jasně že jsem se těšil na pivo, proto jsem taky přišel," směje se muž s dopitým půllitrem na zahrádce jedné z hospod v centru Prahy. Lidé využívají první den otevřených zahrádek a i přes nepříliš teplé počasí usedají po dlouhé době legálně na jídlo i pivo. Povinností každého návštěvníka je mít potvrzení o očkování, prodělaném koronaviru či o negativním testu. Číšníci je ale nekontrolují.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 3 hodinami

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy