Praha/Plzeň - Plzeňští žalobci budou muset znovu otevřít kauzu vytunelovaných CS fondů. Tentokrát z neobvyklého důvodu: Zdeněk Matula z Vrchního státního zastupitelství v Praze jim dal za úkol prověřit, zda se svědci, kteří původně označili jako spolupachatele miliardové krádeže uhlobarona Pavla Tykače, nedopustili křivého svědectví. Klíčový z nich je František Bušek (dříve Chobot).
Ten se před čtyřmi lety přiznal, že CS fondy vytuneloval společně s Tykačem. Mohl si to dovolit: Na rozdíl od Tykače, kterého již policie kvůli CS fondům jednou neúspěšně stíhala, byla jeho role v kauze již promlčená a stíhání mu již nehrozilo.
Kauza CS fondy
K vytunelování CS fondů došlo v březnu 1997, kdy správcovská firma C.S. Fond, kterou původně ovládal Motoinvest Pavla Tykače, několikrát rychle za sebou změnila vlastníka. Nové vedení fondů pak za jeden a čtvrt miliardy korun nakoupilo bezcenné akcie Drůbeže Příšovice. Soud v roce 2001 poslal do vězení čtveřici mužů, ale sám konstatoval, že šlo o pouhé bílé koně.
O Pavlu Tykačovi jako možném organizátorovi se mluvilo od počátku - i proto, že jeho skupina ovládala i Plzeňskou banku, která byla depozitářem CS fondů. Policie již v letech 2006 až 2008 Tykače stíhala, ale žalobce stíhání pro nedostatek důkazů zastavil. Druhé stíhání, které opět skončilo odložením, pak bylo v letech 2013 až 2015.
V případě figuruje i jméno Petra Sisáka, který byl nedávno obviněn pro manipulace s konkurzy krachujících firem.
Podnět od vrchního státního zastupitelství dostali jejich plzeňští kolegové minulý týden. "V pátek jsme obdrželi poznatek, týkající se možného podezření ze spáchání přečinu křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku," potvrdila okresní státní zástupkyně pro Plzeň město Antonie Zelená, která chce do 14 dní rozhodnout, jak budou postupovat dál a zda případ předají policii.
Objednal nás Tykač
Bušek není jediný, kdo by mohl být stíhán. O Tykačově účasti na tunelu před čtyřmi lety společně s ním promluvili další dva muži: Klaus Peter Shimmelpfennig a Joachim Gerlach. I oni se na vyvedení peněz z CS fondů podíleli. A všichni tři uvedli, že CS fondy vykradli na zakázku Pavla Tykače. A popsali i tok peněz přes společnosti Swirglen a Tre Union. Později to ale již nezopakovali.
Výpověď zazněla v únoru 2012 při procesu s Jiřím Kudlíkem, který byl obžalován z toho, že vykradení CS fondů nezabránil - přitom jako šéf Finančně analytického útvaru ministerstva financí mohl převod peněz z fondů zablokovat.
Zatímco Bušek svoji výpověď následně zcela změnil a Tykačovu roli v příběhu při dalším vyšetřování popřel, Schimmelpfennig a Gerlach odmítli v obnoveném vyšetřování vypovídat. A státní zástupce Matula tak musel obnovené Tykačovo stíhání, které zahájil v roce 2013, znovu zastavit.
Písmo, které neexistovalo
To, že trojice skutečně lhala, naznačuje mimo jiné to, že Schimmelpfennig předložil soudu zápis ze schůzky, které se údajně zúčastnili v roce 1997 spolu s Tykačem. Jenže znalecký posudek došel k tomu, že zápis je padělek - byl psán typem písma Calibri, které vzniklo až v roce 2003.
Sama Zelená to, kdo by měl být znovu stíhán, nechtěla konkretizovat. Uvedla jen, že by to mohlo být více lidí. "Počet osob zatím nelze vyhodnotit bez podrobné znalosti podkladů," uvedla. Případ má plzeňské zastupitelství proto, že tamní protikorupční policie od počátku na kauze CS fondů pracovala.
Stanovisko Buška se online deníku Aktuálně.cz nepodařilo získat. Telefony nebral a nereagoval ani na opakované SMS zprávy.
Tykač protestoval proti svému očištění
Stíhání Tykače žalobce Matula sice zastavil již loni v prosinci, ale s podáním podnětu čekal takřka čtyři měsíce. A to kvůli tomu, že prosincové zrušení Tykačova stíhání nabylo právní moci až minulý týden. Bránil tomu paradoxně sám Tykač, který proti zastavení svého stíhání protestoval.
"Advokáti Pavla Tykače podali stížnost proti usnesení o ukončení trestního stíhání proto, že nesouhlasili s některými částmi odůvodnění," uvedl Tykačův mluvčí Jan Chudomel. Tykač ale s protestem neuspěl.
Jaké formulace na uvedeném dokumentu Tykačovi vadily, nechce Chudomel sdělit. "To už nebudeme komentovat," uvedl.
Lhal i Tykač, řekla policie
Deník Aktuálně.cz si usnesení o zastavení Tykačova stíhání, které získal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím, prostudoval. A byť je důkladně anonymizováno, vyplývá z něho například to, že Chobot si po vykradení CS fondů zřídil sejf ve švýcarské bance Coutts.
A policie zjistila, že k přístupu do něj dal plnou moc Tykačovi. "Dožádáním se nepodařilo zjistit, zda a kdy obviněný Pavel Tykač do tohoto sejfu vstupoval a zda z něj něco vybíral," uvedl státní zástupce v dokumentu.
Z dokumentu vyplývá i to, že se Tykač (byť to popíral) potkal s představiteli firem Swirglen a Tre Union, na jejichž účtech skončily peníze z CS fondů. Ke stejnému závěru došla i policie, která to prověřovala.
Tykače nicméně z křivé výpovědi neobvinila - neshledala totiž naplnění znaku "uvedení nepravdivé okolnosti, která má podstatný význam pro rozhodnutí". Zmíněná Tykačova výpověď totiž zazněla v procesu se zmíněným Kudlíkem. Protože však soud Kudlíka osvobodil, tak mu prý Tykačova nepravdivá výpověď neuškodila.