Fondy jsem vytuneloval s Tykačem, řekl soudu podnikatel

ČTK ČTK
29. 2. 2012 15:20
Z CS fondů zmizelo 1,2 miliardy. Podnikatel Bušek se přiznal, protože je věc promlčená
Majitel společnosti Czech Coal Pavel Tykač.
Majitel společnosti Czech Coal Pavel Tykač. | Foto: ČTK

Praha - Pomáhal jsem vytunelovat CS Fondy, přiznal ve středu u soudu kontroverzní podnikatel František Bušek, dříve známý pod jménem Chobot.

Peníze prý vyváděl spolu s bývalým šéfem zaniklé finanční skupiny Motoinvest a nynějším majitelem těžařské společnosti Czech Coal Pavlem Tykačem. V roce 1997 z fondů zmizelo zhruba 1,23 miliardy korun.

Soudy v minulosti za tunel uložily čtyřem mužům nepodmíněné tresty. Bušek jednoho z nich označil za bílého koně, ostatní prý nezná. Skuteční organizátoři - Tykač nebo on - na lavici obžalovaných nesedí, řekl Bušek. Dodal, že se rozhodl vypovídat, protože jeho trestní odpovědnost je již promlčena.

Bušek své svědectví přinesl při procesu s bývalým vedoucím samostatného oddělení Finančního analytického útvaru ministerstva financí (FAÚ) Jiřím Kudlíkem a jednatelem firmy Crassus Petrem Müllerem, kteří se podle žalobců na miliardovém podvodu podíleli.

Bušek uvedl, že Müllera nezná, jeho úlohu v kauze označil za "marginální". Podobně se vyjádřil i ve vztahu ke Kudlíkovi. "Pan Tykač, já a další," odpověděl Bušek na dotaz předsedy senátu Kamila Kydalky, kdo vytunelování CS Fondů zorganizoval.

"Nebyla to žádná neobvyklá operace. Zavolal Tykač a řekl: 'Mám tady nějakou další práci, potřebuji servis'," prohlásil Bušek. Prostřednictvím své firmy Iceberg měl prý za úkol vyvedení peněz zorganizovat a dohlížet na to, aby další údajný aktér transakcí, německý obchodník Klaus Peter Schimmelpfennig, jehož označil za svého přítele, s financemi "nikam nezdrhnul".

Asi 1,23 miliardy korun podle spisu putovalo v březnu 1997 z Česka z účtu společnosti Swirlglen na účet firmy Treuunion v Lucembursku. Schimmelpfennig již dříve soudu sdělil, že byl v představenstvu Treuunion, podle časopisu Týden byl majitelem společnosti a založil i Swirlglen.

Bušek: Tykač dostal 20 milionů marek

Schimmelpfennig a Bušek uvedli, že vyvedeno bylo přes 70 milionů německých marek. Schimmelpfennig tvrdí, že za menší část sumy se zaplatily různé výdaje, například bankám. Na účtu Treuunion pak podle něho zbylo zhruba 54 milionů marek. O ty se pak prý půl na půl podělili Tykač s Buškem.

Bušek řekl, že z celkové částky na nutné výdaje padlo asi 32 milionů marek.Tykač prý následně dostal asi 20 milionů marek. On sám údajně nakonec přišel zkrátka a "v podstatě na tom prodělal". Žádné dokumenty k putování peněz z CS Fondů po zahraničních účtech Bušek nemá.

Tykač už v letech 2006 až 2008 čelil kvůli tunelu v CS Fondech obvinění, jeho stíhání však žalobci zastavili. Bušek o sobě podle médií v 90. letech říkal, že je tunelářem, protože tunelování je v Česku legální.

Soudy v minulosti uložily za vytunelování CS Fondů čtyři nepodmíněné tresty - odvolací soud poslal v roce 2007 dva jednatele obchodníka s cennými papíry - společnosti Umana - Josefa Matoulka a Vladislava Nadě, makléře Umany Tomáše Roitha a šéfa představenstva investiční společnosti CS Fond Václava Vojtíška do vězení na osm, pět a dvakrát čtyři roky.

 

Právě se děje

Další zprávy