Pavel Tykač

Uhlobaron Tykač dál posiluje v ČEZ, v polostátní firmě vlastní už akcie za 7,5 miliardy

Firma Belviport Trading Limited miliardáře Pavla Tykače chce koupit dalších 1,67 procenta akcií energetické společnosti ČEZ. Po dokončení obchodu bude mít Belviport v ČEZ na registrovaném kapitálu a souvisejících hlasovacích právech podíl zhruba 2,7 procenta. Uvedla to společnost Patria Finance, která je koordinátorem transakce.

O svém jednoprocentním podílu v ČEZ informoval Belviport Českou národní banku počátkem února. Nyní Belviport oznámil záměr koupit až devět milionů kusů akcií ČEZ. Vzhledem k úternímu závěrečnému kurzu akcií ČEZ na pražské burze jde o akcie za zhruba 7,5 miliardy korun. "Transakce je dle tiskové zprávy Belviport jednorázovým rozhodnutím firmy a ČEZ zůstane jeho dlouhodobou finanční investicí," uvedla Patria.

Výsledek transakce by měl být oznámen před počátkem obchodování na pražské burze 25. února. "Půjde o neveřejnou nabídku zřejmě pro institucionální investory. Akcie ČEZ by se měly obchodovat v kladných číslech," uvedl k dnešnímu obchodování na akciovém trhu v Praze makléř Fio banky Pavel Hadroušek.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií ČEZ. Kyperskou firmu Belviport Trading Limited vlastní přes společnost Clamount Investments Limited český miliardář Tykač, kterému patří energetická skupina Sev.en Energy. Do této skupiny patří například hnědouhelné elektrárny Chvaletice a Počerady, Teplárna Kladno, Teplárna Zlín a dva severočeské hnědouhelné lomy.

Firmy ze skupiny Sev.en v minulosti uzavřely s ČEZ miliardové transakce. V roce 2013 skupina koupila od ČEZ za 4,12 miliardy korun elektrárnu Chvaletice. Loni pak převzala Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en od ČEZ elektrárnu Počerady. 

Zdroj: ČTK

Zahraniční investice Sev.en Group miliardáře Tykače povede nově vzniklá skupina

Nově vzniklá skupina Sev.en Global Investments bude řídit všechny dosud realizované zahraniční investice Sev.en Group finančníka Pavla Tykače. Kromě tradiční energetiky a těžby se zaměří i na další odvětví. Sev.en Global Investments pod vedením Alana Svobody bude dále pokračovat v expanzi zahájené před třemi lety v rámci divize fúzí a akvizic Sev.en Group. Skupina je dnes již zastoupena na třech kontinentech a očekává letošní obrat 1,3 miliardy eur (asi 31,8 miliardy korun). V pátek o tom informovala mluvčí společnosti Gabriela Sáričková Benešová.

Zdroj: ČTK

Tykač může převzít elektrárnu Počerady. Úřad neshledal narušení hospodářské soutěže

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil firmě Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače nákup hnědouhelné elektrárny Počerady od společnosti ČEZ. "V rozhodnutí Úřad konstatuje, že předmětné spojení soutěžitelů povolil, neboť nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže v žádné z posuzovaných oblastí, v nichž působí spojující se soutěžitelé," uvedl ÚOHS v tiskové zprávě.

Vršanská uhelná kupuje elektrárnu od společnosti ČEZ za 2,5 miliardy korun. Původně ji měla převzít až v roce 2024, firmy se dohodly na urychlení prodeje s ohledem na nové emisní normy Evropské unie. ČEZ na konci minulého roku nevyužil opci, aby majitelem elektrárny zůstal.

Zdroj: ČTK

ÚOHS posuzuje prodej elektrárny Počerady podnikateli Tykačovi

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) posuzuje nákup hnědouhelné elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Úřad o tom informoval na svých internetových stránkách. Firmy o transakci informovaly minulý týden.

"K navrhovanému spojení soutěžitelů má dojít na území České republiky zejména v oblasti těžby, zpracování a dodávek hnědého energetického uhlí, oblasti výroby a velkoobchodních dodávek elektrické energie, oblasti dodávek vedlejších energetických produktů a oblasti poskytování podpůrných služeb elektrizační soustavy. Rozhodnutí dosud nebylo vydáno," uvedl úřad.

Vršanská uhelná kupuje elektrárnu od společnosti ČEZ za 2,5 miliardy korun. Původně ji měla převzít až v roce 2024, firmy se dohodly na urychlení prodeje s ohledem na nové emisní normy Evropské unie.

Zdroj: ČTK
Pokračovat