Vztahy narušil zub času, řekl Fico po setkání s Fialou. Neshodli se v pomoci Ukrajině

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 11. 2023 15:50
Veřejnost oprávněně čeká, že Česko a Slovensko budou mít na nejvyšší politické úrovni blízké vztahy, řekl po jednání se slovenským premiérem Robertem Ficem v Praze český předseda vlády Petr Fiala (ODS). Fico zdůraznil, že jeho první cesta po návratu do funkce nesměřovala do Česka jen ze zdvořilosti, vztahy zemí jsou však podle něj do jisté míry narušené "zubem času".
Slovenský premiér Robert Fico se svým českým protějškem Petrem Fialou.
Slovenský premiér Robert Fico se svým českým protějškem Petrem Fialou. | Foto: Czech News Center / Rusinova Maria / CNC / Profimedia

Fiala ocenil, že Fico na první návštěvu po nástupu do funkce zamířil do Prahy. "Je to potvrzení nadstandardních vztahů mezi našimi zeměmi," uvedl. Veřejnost proto očekává, že politici na nejvyšší úrovni vytvoří také co nejlepší podmínky pro spolupráci, dodal Fiala. Páteční jednání na úřadu vlády podle něj bylo otevřené a obě vlády udělají vše pro spolupráci na společných projektech.

Do Prahy nezamířil Fico jen ze zdvořilosti, uvedl slovenský premiér. "Tento zvyk se mi mimořádně líbí," konstatoval. Vztahy Česka a Slovenska jsou však podle něj do určité míry narušené zubem času i s ohledem na to, že od rozpadu federace uplynulo přes 30 let. "V poslední době byly finanční krize, covid, nebyl čas na inventuru vztahů," doplnil. Vztahy podle něj nesmí ustrnout ve fázi "vzpomínkového optimismu", ale mít konkrétní obsah.

S výjimkou otázky dodávek zbraní na Ukrajinu, které Slovensko pod novou vládou odmítá, mají obě země podobné postoje, zdůraznil Fico. "Nevidím to jako rozpor v hodnotových otázkách, jen říkáme, že nevěříme ve vojenské řešení konfliktu na Ukrajině," dodal slovenský premiér.

Spolupráce v energetice i bezpečnosti

Podle Fialy se otevírá prostor pro intenzivní spolupráci v evropské jaderné alianci, ale také na energetických trasách, které vedou přes české a slovenské území. Spolupráce bude pokračovat i v dopravě, zájem je podle Fialy na tom, aby se obě země účastnily stavby vysokorychlostních tratí v Evropě a byly dobře propojeny s Evropou a spolu navzájem.

Premiéři debatovali také o spolupráci v obraně a bezpečnosti. Fiala připomněl, že Česko se rok podílí na ochraně slovenského vzdušného prostoru, závazek hodlá dodržet do konce roku 2024. Co se týče obranného průmyslu, společně pořizují pásová bojová vozidla CV90, připomněl Fiala.

Téma migrace je podle Fialy nepříjemná z hlediska vzájemných vztahů, protože země nutí k obnovování dočasných kontrol vzájemných hranic. Společná migrační a azylová politika v Evropě podle něj nefunguje dostatečným způsobem, a je proto důležité, aby v tom obě země dokázaly spolupracovat. 

Fiala řekl, že je připraven svolat premiérské jednání Visegrádské skupiny (V4) po utvoření nové polské vlády. Uskutečnila se jednání na ministerské úrovni, ve středu se také v Praze sešli prezidenti čtyř zemí.

Jedním z možných témat pro jednání ve V4 je podle Fica revize víceletého finančního rámce Evropské unie. "Máme určitě společný názor na to, že by se nemělo při určitých škrtech sahat na kohezi, na fondy, které jsou určené na odstraňování regionálních rozdílů," řekl.

"Je nepochybné, že máme na některé otázky rozdílné názory, to se týká především mezinárodně-politické situace. Ale to neznamená, že nemůžeme spolupracovat v řadě konkrétních věcí," poznamenal Fiala. Také zmínil víceletý finanční rámec EU.

"Nepotřebuji přímluvy paní prezidentky"

Fico nevěří informacím médií, podle kterých se za možnost jeho návštěvy na Pražském hradě musela u Pavla přimlouvat slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. "Přijel jsem sem s nejlepšími úmysly," uvedl Fico s tím, že chtěl standardní přátelskou návštěvu, na které by se řešila i pracovní témata, což se stalo.

"Nepotřebuji přímluvy paní prezidentky, ani tomu nevěřím," uvedl ke spekulacím médií o nechuti Pavla se s Ficem setkat. Fico dodal, že hlavu českého státu "absolutně respektuje".

Pavel s Ficem diskutoval o současné bezpečnostní situaci v Evropě a ve světě a o jejich vzájemných postojích, uvedl prezident po jednání na sociální síti X.

"Dobré vztahy mezi našimi zeměmi jsou naprostou prioritou a předvolební rétorika už nemůže vstupovat do současné spolupráce. Jsem přesvědčený, že Slovensko zůstane naším významným spojencem v EU i v NATO a budeme rozvíjet sousedské ekonomické a politické vazby," napsal Pavel.

Návštěva Fica se odehrává za velkého zájmu médií, a to i vzhledem k ne zcela přátelským výrokům politiků obou zemí během kampaně předcházející slovenským volbám.

Ficovo jednání v Česku doprovázejí i protesty, na nábřeží u Strakovy akademie, kudy slovenský předseda vlády k sídlu české vlády přijel, stálo podle zpravodaje ČTK několik desítek jeho odpůrců s vlajkami Ukrajiny a EU, zároveň i několik desítek jeho podporovatelů.

Setkání s Vystrčilem

V pátek ráno Fico jednal na pracovní snídani také s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem. Sešel se také s předsedkyní sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09). Vystrčil i Pekarová Adamová kvůli němu upravili svůj program. 

I s Vystrčilem se Fico shodl na potřebě zintenzivnění spolupráce obou zemí i v rámci Visegrádské skupiny. Stejně jako Fiala i předseda Senátu uvedl, že se naopak se slovenským politikem rozchází v názoru na pomoc Ukrajině čelící ruské agresi.

"I když má Slovensko po návratu Fica k moci v tento okamžik jiný pohled na rusko-ukrajinský konflikt, to, abychom nadále rozšiřovali, upevňovali a rozvíjeli česko-slovenské vztahy, má jednoznačně přednost před ambicemi jednotlivých politiků," řekl Vystrčil.

Fico podle něj potvrdil, že Slovensko podporuje Ukrajinu a její nárok na územní celistvost, svébytnost a nezávislost. "Na druhé straně rovněž potvrdil názor, že Slovensko v této chvíli nebude dodávat Ukrajině zbraně a že je pro okamžitá mírová jednání. Ukázalo se, že v tomto náš názor není shodný," dodal Vystrčil.

K možnostem budoucí kooperace v rámci V4 uvedl, že se Česko se Slovenskem bude snažit dát této spolupráci "naprosto konkrétní obsah, který by umožnil lepším způsobem prosazovat názory našich zemí v EU".

Vystrčil by uvítal, aby ministerstva zahraničí obou zemí připravila koncept budoucí spolupráce. V této souvislosti dodal, že Slovensko stejně jako tuzemsko podporuje vstup Rumunska do schengenského prostoru, o čemž má EU rozhodovat v prosinci.

Robert Fico a Miloš Vystrčil
Robert Fico a Miloš Vystrčil | Foto: Profimedia.cz

Debata o situaci na Blízkém východě

Premiér podle předsedy Senátu také zdůraznil, že na zahraničněpolitické orientaci Slovenska se nic nemění, pokud jde o členství v NATO a v EU. Fico podle něj chce, aby si obě země příští rok společně připomenuly 20 let od vstupu do unie.

S Ficem se Vystrčil shodl taktéž v pohledu na situaci v Izraeli a na palestinských územích po masakru, který počátkem října provedli teroristé z Hamásu. "Bude asi velmi obtížné dosáhnout takového stavu, aby se situace v oblasti Pásma Gazy a v rámci obrany Izraele podařila vyřešit takovým způsobem, aby civilních obětí bylo co možná nejméně," řekl Vystrčil.

Povolební situaci na Slovensku a kroky Ficovy vlády předmětem jednání podle něj nebyly. "Není asi účelem setkávání předsedy Senátu s premiérem Slovenské republiky, aby rozebíral vnitropolitickou situaci Slovenska a říkal mu, co mají nebo nemají dělat," doplnil.

Fico a Vystrčil se dále dotkli možností hospodářské spolupráce, mimo jiné v energetice. Vystrčil zmínil možnost spolupráce na zálohování výkonů elektrické energie, spojení v této sféře by ušetřilo oběma zemím významné peníze.

Další agenda

Na Strahově pak slovenský premiér položil, jako to dělává při návštěvě Prahy většina slovenských politiků, květinu k památníku spoluzakladatele Československa Milana Rastislava Štefánika.

V programu má slovenský premiér v Praze také setkání s Babišem nebo položení věnce na Národním památníku na Vítkově.

Fico s předsedkyní sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou
Fico s předsedkyní sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou | Foto: TASR/Profimedia

Český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se mezitím v Praze setkal s novou slovenskou ministryní hospodářství Denisou Sakovou, hovořil s ní o rozvoji obchodních vztahů. Na sociální síti X připomněl, že Slovensko je tradičně druhým největším odbytištěm českého zboží.

"Probrali jsme také možnosti prohlubování spolupráce v oblasti jaderné energetiky, ale i posílení přeshraniční kapacity elektrických sítí, které by zvýšilo bezpečnost dodávek v obou zemích," uvedl.

Video: Žádnou pomoc Ukrajině jsem nestopla. V Česku to rezonuje víc než u nás, říká Čaputová (12. 10. 2023)

Zuzana Čaputová: rozhovor pro Aktuálně.cz | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy