Ani náboj Ukrajině, zbraně potřebujeme my. Wildersova výhra je varováním pro Kyjev

Martin Novák Martin Novák
23. 11. 2023 17:51
Geert Wilders se svojí krajně pravicovou Stranou pro svobodu jednoznačně zvítězil v předčasných volbách v Nizozemsku, když získal 34 ze 150 křesel. Jeho volební program v oblasti zahraniční politiky obsahuje výzvu k referendu o vystoupení země z Evropské unie i konec zbrojních dodávek Ukrajině. Zastává tak opačné stanovisko než dosavadní vláda Marka Rutteho.
Vůdce nizozemské krajní pravice Geert Wilders slaví volební vítězství | Video: Reuters

"Nizozemsko potřebuje zbraně na vlastní obranu," prohlašoval v předvolební kampani Wilders. Kabinet končícího premiéra Rutteho naopak Ukrajinu, kde Rusko loni rozpoutalo válku, vyzbrojoval a ujišťoval ji, že stojí na její straně.

Podpora Ukrajiny byla umocněna tragédií letu MH17, který byl před devíti lety sestřelen nad východní Ukrajinou. Na palubě se mezi téměř třemi stovkami cestujících nacházelo 193 Nizozemců. Za pachatele sestřelení Boeingu 777 společnosti Malaysia Airlines nizozemská vláda považuje Rusko.

Pokud se Wildersovi podaří sestavit novou vládu, může se Nizozemsko zařadit po bok dalších států v Evropské unii, které odmítají vojenskou pomoc Ukrajině. Od začátku ruské agrese se proti ní postavilo Maďarsko, k němuž se po letošním volebním vítězství Roberta Fica přidalo Slovensko. S poukazem na svoji neutralitu neposílají Kyjevu výzbroj a munici ani Rakousko a Irsko.

"Pokud Wilders získá jako premiér místo u stolu Evropské rady, mohl by ohrozit evropskou podporu Ukrajiny," napsal vlivný bruselský zpravodajský web Politico.

Podle analytika Pavla Havlíčka z Asociace pro mezinárodní otázky navíc v Evropě obecně klesá podpora pro vyzbrojování Ukrajiny.

"Výsledek nizozemských voleb je specifický v tom, že lidé byli unavení dlouholetou neefektivní vládou Marka Rutteho. Rozhodně je ale vidět, že se v Evropě dostavuje, řekl bych, vlna pesimismu týkající se Ukrajiny. Vidíme problémy při financování zbrojních dodávek i při jednáních Evropské unie o peněžní podpoře," upozornil pro Aktuálně.cz Havlíček, který se zaměřuje na východní Evropu.

"Mohli bychom říci, že například slovenské tvrzení 'už ani jednu kulku Ukrajině' je absurdní, protože Slovensko už nemá skoro nic, co by ještě mohlo napadané zemi poskytnout, ale ten problém je hlubší - narůstající skepse a únava z války," dodal analytik.

Gratulace od Orbána

Sám Wilders se označuje za příznivce maďarského premiéra Viktora Orbána, který se staví proti ruským sankcím a přijímání uprchlíků. Právě migrace je Wildersovým hlavním tématem.

Sympatie jsou vzájemné - Orbán neskrýval z jasné výhry nizozemského politika nadšení. "Vítr změn je tady! Gratulace Geertu Wildersovi k vítězství v nizozemských volbách!" napsal předseda maďarské vlády na sociální síti X.

Odpůrci pomoci Ukrajině sílí také v Německu. Krajně pravicové straně Alternativa pro Německo průzkumy přisuzují přes dvacet procent hlasů a dosavadní šéfka strany Levice Sahra Wagenknechtová minulý měsíc založila novou stranu, která se vymezuje nejen proti podpoře východoevropské země, ale také odmítá sankce vůči Rusku.

"Čím déle konflikt trvá, tím narůstá únava z něj. Vidíme to i v Česku a není to žádné překvapení," uvedl pro Aktuálně.cz Tomáš Weiss z Institutu mezinárodních studií při Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.

Podle něj je ale příliš brzy na soudy, zda se postoj Nizozemska k Ukrajině a Rusku změní.

"Ukrajina není důvod, proč Nizozemci volili Wilderse. Rozhodně to není hlavní téma. Velkým tématem voleb bylo zdravotnictví," popsal Weiss.

Expert se domnívá, že centristická mainstreamová pravice převzala od krajně pravicových politiků rétoriku a téma migrace. "To byla chyba, protože voliči si řeknou, že tedy nejde o nic extrémního a volí originál, ne kopii. Otázka je, jestli se nizozemská politika vůbec v tomto směru posune, protože Wilders ve vládě nakonec být nemusí. A podle mě je pravděpodobnější, že nebude," soudí Weiss.

Na druhém místě za Wildersovou Stranou pro svobodu skončila společná kandidátka socialistů a zelených, na třetím dosud vládnoucí pravicová Strana pro svobodu a demokracii. Wilders pro sestavení vlády potřebuje ve 150členném parlamentu získat aspoň 76 mandátů.

Video: Maďarsko je skutečně tragický úkaz. Nyní slouží zájmům Ruska, říká exdiplomat Telička (9. 6. 2023)

"Maďarsko je skutečně tragický úkaz. Je to de facto trojský kůň v euroatlantické společnosti," uvádí Pavel Telička. | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy