Fico v pondělí označil Denník N, denník SME, portál Aktuality.sk a televizi Markíza za nepřátelské ke straně Směr-SD, v jejímž čele stojí. "Jejich novináři budou nevítanými hosty na Úřadu vlády," oznámil.
Pro web Aktuality.sk pracoval investigativní novinář Ján Kuciak, který byl před pěti lety v době Ficovy třetí vlády zavražděn. Slovensko se po vraždě ocitlo v politické krizi, v důsledku které Fico podal demisi.
Šéf Směru také uvedl, že prověří akreditace uvedených médií pro návštěvy Úřadu vlády. Akreditace žurnalistům umožňují například navštěvovat oficiální tiskové konference premiéra či vlády.
"Jde o zamezení přístupu k informacím, což komplikuje práci médií," reaguje pro Aktuálně.cz na Ficovy kroky komentátor deníku Sme Peter Tkačenko.
Stejná média také Směr vyloučil ze seznamu sdělovacích prostředků, které budou mít přístup na páteční slavnostní sněm strany. Podobně Slovenská národní strana (SNS) od konce října některá média včetně reportérů Aktuality.sk nepouští na tiskové konference ve své stranické centrále. SNS je součástí nové tříčlenné vládní koalice, kterou vedle Směru tvoří ještě strana Hlas expremiéra Petera Pellegriniho.
Těsně po letošních zářijových parlamentních volbách, po kterých Fico opět usedl do premiérského křesla, se přitom staronový premiér vyslovil pro "normální pracovní a příjemné vztahy" s novináři.
Tkačenko upozorňuje, že premiér má k dispozici omezené možnosti, jak médiím opravdu zakázat vstup na Úřad vlády. "Jsem zvědav, jak se Ficovy výhrůžky projeví v praxi. Máme ale tiskový zákon, který podobné restrikce vůči médiím ze strany politiků neumožňuje," zdůrazňuje. Podle zákona o vydavatelích publikací i zákona o mediálních službách musí orgány veřejné moci poskytovat médiím informace.
Slovenská vláda schválila v pondělí programové prohlášení, v němž se kromě jiného zavazuje k vytvoření podmínek pro rovnoprávné fungování všech médií. Současně uvádí, že chce zabránit neoprávněným zásahům do svobody tisku a práva na šíření informací. O prohlášení, v němž kabinet slibuje, že po "problematickém období" předešlé vlády posílí "uplatňování základních principů právního státu", nyní jedná parlament.
Fico chce řešit i nejsledovanější televizi
Fico má kromě tištěných a online médií v hledáčku také nejsledovanější televizi na Slovensku, Markízu. V neděli na svém Facebooku oznámil, že proti ní zasáhne. Reagoval na příspěvek televizních novin z minulého týdne, ve kterém redaktoři vládě připomněli předvolební slib o bonifikaci hypoték, tedy zvýhodnění úroků na bydlení.
Chce si také posvítit na financování televize. "Podíváme se na těch víc jak 26 milionů eur, které Markíza dostala od předcházející vlády, a minimálně ministrům za stranu Směr dám pokyn, jak mají v následujícím období finančně k televizi přistupovat," oznámil Fico.
Podle slovenského Denníku N z jeho slov vyplývá, že by se mohl pokusit škrtat v zakázkách na státní reklamu, kterou televize vysílá. Premiér také pohrozil, že se jeho vláda podívá, na "monopolní chování Markízy na mediálním trhu, které televize předvádí v plné nahotě".
Slovenští novináři jsou útokům ze strany politiků vystaveni dlouhodobě. Podle Tkačenka se s nimi ale nesetkávali v takové intenzitě, byť Fico negativní vztah k novinářům dlouhodobě neskrývá. "Ve verbální rovině jsem prohlášení tohoto typu čekal. Fico se tím netajil ani v době, kdy nebyl tak radikalizovaný jako dnes," doplňuje Tkačenko.
V roce 2008 lídr Směru například odmítal odpovídat na dotazy deníku Sme, v roce 2015 zase zakázal všem ministerstvům komunikovat s Denníkem N. O rok později nazval novináře "protislovenskými prostitutkami" a nařkl je, že neinformují, ale bojují s vládou.
Proti médiím vystupoval třeba také bývalý premiér a ministr financí Igor Matovič. Obviňoval je, že píšou na objednávku, kritizují ho v článcích a propagují jen své oblíbence. Slovenské redaktory také přirovnal k novinářům, kteří v době třetí říše psali na objednávku nacistického diktátora Adolfa Hitlera.