"Nezavře nám ústa." Slovenská média reagují na Ficův bojkot, srovnávají ho s Orbánem

ČTK ČTK
21. 11. 2023 10:05
Slovenský premiér Robert Fico nám nezavře ústa, píší slovenské listy Sme a Denník N. Reagovaly tak na Ficovo oznámení, že je bude spolu s nejsledovanější televizí Markíza a zpravodajským portálem Aktuality.sk bojkotovat. Podle dvojice listů by Fico v zemi nejraději vytvořil mediální prostředí po vzoru svého maďarského kolegy Viktora Orbána, který nekomunikuje se zástupci kritických médií.
Slovenský premiér Robert Fico
Slovenský premiér Robert Fico | Foto: Reuters

"Fico s deníkem Sme, Denníkem N a Aktualitami nemluvil ani doposavad. Rozdíl je v tom, že z pozice premiéra svým postojem legitimizuje útoky proti těmto médiím. I oficiálně dělí média na přátelská a nepřátelská na základě jejich náklonnosti k vládě. Popírá tím, že média mají za úkol kontrolovat vládu," uvedlo Sme.

Dodalo, že Fico naopak komunikuje s médii, která často šíří konspirace, nemají transparentní vlastnickou strukturu a nekladou mu kritické otázky.

Podle Sme chce mít staronový premiér klid od novinářských dotazů, které se týkají korupce, problematických nominací, porušování zákonů či konfliktu zájmů, protože ty nahlodávají jeho moc.

List dodal, že Fico by nejraději okamžitě zkopíroval na Slovensku mediální prostředí, jaké dlouhá léta vytváří v Maďarsku premiér Orbán, který už dávno nemluví s kritickými médii a novináři nemají šanci klást mu dotazy.

"Svobodná a nezávislá média jsou pro něj překážkou. Říkají a píšou pravdu o jeho plánech, podvodech a lžích. Nechtějí hrát podle jeho pravidel. Proto na nás bude stále útočit. Proto bude zkoušet cokoliv, aby nás umlčel," napsal list Denník N, který na titulní stránce otiskl karikaturu maďarského premiéra s nápisem "Fico se učí od Orbána".

Denník N uvedl, že Fico své hrozby o možnosti nevpouštět zástupce zmíněných redakcí do budovy úřadu vlády zjemnil a nyní jen hovoří, že s nimi nebude komunikovat. Podle něj i tímto rozhodnutím politik porušuje zákon, který mu přikazuje, aby informoval všechna média.

Video: "Jako premiér budu podporovat nulovou vojenskou pomoc Ukrajině," řekl Fico (27. 10. 2023)

„Jako premiér budu podporovat nulovou vojenskou pomoc Ukrajině,“ řekl Robert Fico | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy