Podle údajů Chytré karantény patří cestování městskou hromadnou dopravou k vysoce rizikovým. V tabulce se stupnicí rizika přenosu nákazy koronaviru s hodnocením od jedné (nejnižší riziko) do devíti (nejvyšší riziko) měla MHD stupeň osm. Podle chytré karantény je tabulka sestavená z tisíců dat projektu.
"Důrazně se ohrazujeme proti zveřejňování nepodložených informací ohledně rizikovosti cestování v městské hromadné dopravě v souvislosti s šířením nákazy covid-19. Nejen, že zveřejněná tabulka rizik přenosu není originální, ale není ani založena na reálných informacích," uvedlo v dopisu Sdružení dopravních podniků ČR. Jeho členy je 22 největších dopravních podniků v Česku.
Jednání týmu Chytré karantény tak podle dopravců vážně ohrožuje zájmy provozovatelů i objednatelů veřejné dopravy. Ztráty v tržbách dopravních podniků v souvislosti s koronavirovou krizí se dosud vyšplhaly na 1,1 miliardy korun a zbytečné zastrašování cestujících může propad ještě prohloubit.
Sdružení přitom odkazuje na studie z května a července, které zkoumaly stopy stovek skupin lidí s covidem-19 ve Francii, Rakousku a Japonsku. "Toto trasování určilo, že méně než pouhé jedno procento případů bylo spojeno s veřejnou dopravou," uvedli dopravci.
Žádají proto, aby tým Chytré karantény uvedl věci na pravou míru a případná svá další prohlášení lépe vážil, seznámil se s odbornými studiemi a svá budoucí tvrzení podložil skutečnými daty.
Graf z Ameriky MHD nezmiňuje
Tabulku riziky nákazy koronavirem při konkrétních činnostech zveřejnil tým Chytré karantény v pondělí na Twitteru. K nejrizikovějším patří podle ní návštěva baru, jízda MHD nebo účast na velkých koncertech. Naopak nejmenší nebezpečí podle tabulky představuje sledování televize doma nebo venčení psa.
Graf se ovšem následně stal předmětem kritiky. Ve výsledné podobě neměl vzniknout například i podle vládního zmocněnce pro výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly, podle kterého česká data neumožňují sestavit tabulku s takovou přesností, jaká se objevuje v tabulce.
Lidé na sociálních sítích také poukázali na to, že se český graf až nápadně podobá grafice Texaské lékařské asociace zveřejněné před dvěma měsíci. Ministerstvo zdravotnictví pro Aktuálně.cz připustilo, že se v Americe "inspirovalo", ale tvrdí, že data ověřilo na českém prostředí.
V původní tabulce přitom cestování městskou hromadnou dopravou vůbec hodnoceno nebylo. Oproti americké verzi z přehledu zmizely položky jako náboženská setkání a hraní basketbalu, přibyly naopak Čechům bližší činnosti jako venčení psa a koukání na televizi. Zřejmě chybou překladu je pak položka "opening the mail" (otevírání pošty), z níž se v české verzi stala "práce na počítači".
Chytrá karanténa analyzovala tisíce dat, abychom mohli sestavit přehled činností podle míry rizika nákazou koronavirem. Pokud ale dodržíte hygienické zásady, tak se riziko výrazně snižuje. pic.twitter.com/geY5d4OOp4
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) August 31, 2020