Venčení psa 1, večer v baru 9. Chytrá karanténa seřadila činnosti podle rizika nákazy

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
Aktualizováno 31. 8. 2020 15:20
Nemůžete se kvůli obavě z nákazy koronavirem rozhodnout, zda půjdete na večeři k přátelům, do divadla nebo do tělocvičny? Rozlišit situace s nižším a vyšším rizikem střetu s covidem-19 by měl lidem nový přehled Chytré karantény, která na základě svých dat seřadila různé činnosti podle míry nebezpečí kontaktu s nákazou. Zároveň dodává, že při dodržování hygienických zásad se riziko výrazně snižuje.

Přehled Chytré karantény se ovšem na sociálních sítích zatím setkal spíše s kritikou. Nápadně se totiž podobá grafice Texaské lékařské asociace zveřejněné před několika měsíci. Podle ministerstva zdravotnictví se Chytrá karanténa americkou analýzou inspirovala a její data "ověřila" na českém prostředí. 

"Zkušenosti hygieniků a data Chytré karantény potvrdily, že i v prostředí Česku vznikají klastry nejčastěji v barech a na diskotékách. Velmi problematická je také hromadná doprava a velké koncerty," uvedlo ministerstvo pro Aktuálně.cz.

Foto: Ludvík Hradilek

Nízké riziko: Práce na počítači i pobyt v kempu

Do modré zóny, která označuje aktivity s nízkým rizikem nákazy, zařadila Chytrá karanténa venčení psa nebo sledování televize. Ty označila číslem 1 signalizujícím nejmenší nebezpečí. Do kategorie se ale vešla také řada méně izolovaných činností, jako je například doplnění paliva na čerpací stanici, hraní tenisu nebo pobyt v kempu (míra rizika 2).

 

Právě se děje

Další zprávy