Venčení psa 1, večer v baru 9. Chytrá karanténa seřadila činnosti podle rizika nákazy

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
Aktualizováno 31. 8. 2020 15:20
Nemůžete se kvůli obavě z nákazy koronavirem rozhodnout, zda půjdete na večeři k přátelům, do divadla nebo do tělocvičny? Rozlišit situace s nižším a vyšším rizikem střetu s covidem-19 by měl lidem nový přehled Chytré karantény, která na základě svých dat seřadila různé činnosti podle míry nebezpečí kontaktu s nákazou. Zároveň dodává, že při dodržování hygienických zásad se riziko výrazně snižuje.

Přehled Chytré karantény se ovšem na sociálních sítích zatím setkal spíše s kritikou. Nápadně se totiž podobá grafice Texaské lékařské asociace zveřejněné před několika měsíci. Podle ministerstva zdravotnictví se Chytrá karanténa americkou analýzou inspirovala a její data "ověřila" na českém prostředí. 

"Zkušenosti hygieniků a data Chytré karantény potvrdily, že i v prostředí Česku vznikají klastry nejčastěji v barech a na diskotékách. Velmi problematická je také hromadná doprava a velké koncerty," uvedlo ministerstvo pro Aktuálně.cz.

Foto: Ludvík Hradilek

Nízké riziko: Práce na počítači i pobyt v kempu

Do modré zóny, která označuje aktivity s nízkým rizikem nákazy, zařadila Chytrá karanténa venčení psa nebo sledování televize. Ty označila číslem 1 signalizujícím nejmenší nebezpečí. Do kategorie se ale vešla také řada méně izolovaných činností, jako je například doplnění paliva na čerpací stanici, hraní tenisu nebo pobyt v kempu (míra rizika 2).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy