Přehled pátečních událostí:
Vážení čtenáři, pokračování on-line reportáže naleznete zde.
Britský premiér Boris Johnson pravděpodobně v nejbližších hodinách nebo dnech obdrží zkrácenou verzi zprávy z vyšetřování večírků v jeho sídle a úřadu v Downing Street během koronavirových uzávěr. Výsledky interního vyšetřování toho, zda premiér či jeho zaměstnanci porušili pandemické restrikce, by měly být oficiálně zveřejněny příští týden, uvedla dnes stanice Sky News.
V Británii se za poslední den koronavirus potvrdil u dalších více než 89 tisíc lidí. Je to zhruba o 7000 méně než ve čtvrtek. Britská agentura pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) dnes zároveň uveřejnila výsledky studie, podle které má subvarianta omikronu zvaná BA.2 patrně potenciál šířit se rychleji než v současnosti dominantní subvarianta BA.1, informovala agentura Reuters.
Studenti sdružení ve spolku Česká středoškolská unie (ČSU) vyzvali ministra školství Petra Gazdíka (STAN) k přechodu škol na výuku na dálku v následujících 14 dnech. Podle nich se kvůli epidemii covidu-19 dostaly až dvě třetiny středoškoláků v posledních dvou týdnech do karantény, ve školách často chybí vyučující, a vzdělávání je tak narušeno víc, než kdyby se konalo na dálku. V pátek o tom informoval předseda ČSU Ondřej Nováček. Současná nejistota podle něj také nemá dobrý vliv na psychické zdraví studentů. Gazdík řekl, že ministerstvo školství si uvědomuje náročnost situace ve školách, a proto navrhl uzákonit možnost mimořádného ředitelského volna či výuky na dálku.
Spojené státy v návaznosti na prudký rozmach koronavirové varianty omikron registrují nejvyšší počty úmrtí spojené s covidem-19 za poslední skoro rok. Podle databáze deníku The New York Times se průměrné přírůstky od začátku roku zhruba zdvojnásobily a přesáhly 2500 případů úmrtí na den. Počty nových nákaz a hospitalizací s koronavirem v zemi zůstávají velmi vysoké, ale klesají.
Varianta omikron, která v USA prakticky zcela vytlačila všechny ostatní, podle vědců nevede tak často k vážné nemoci jako dříve dominantní delta. Bezprecedentní exploze nákazy z přelomu roku ale v USA vyhnala bilanci hospitalizací na rekordní hodnoty a tento vývoj se nyní promítá do denních počtů úmrtí. Podle New York Times po čtvrtku sedmidenní průměr stoupl na 2530 úmrtí na den, což je nejvyšší hodnota od poloviny loňského února. Podle Univerzity Johnse Hopkinse je ukazatel o stovku nižší.
Několik poslanců koaličních stran ODS a TOP 09 dnes obdrželo falešnou SMS zprávu o povinné karanténě kvůli kontaktu s osobou pozitivně testovanou na koronavirus. ODS to uvedla v tiskové zprávě. Ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že jde o evidentní podvod. Zváží další právní aspekty takové činnosti a podle toho učiní právní kroky, úřad také podá trestní oznámení.
Poslanci @ODScz a @TOP09cz dostali zfalsovane SMS o karantene - overeno u @ZdravkoOnline. Vazne se opozice tak moc boji uterniho projednani pandemickeho zakona? Obstrukce dokazu pochopit. Tohle je vazne uz za hranou. Samozrejme, nemusela to byt opozice, mohla to byt nahoda…🤷🏼♀️
— Adéla Valentová (@AdelaBrandova) January 28, 2022
Sociolog Daniel Prokop, který je součástí týmu, který vládě radí s pandemií, na Twitteru napsal, že data o testování ve firmách ukazují, že pozitivním antigenním samotestům lze věřit. "Navíc antigenních pozitivních je výrazně méně než karantén přes kontakt. Záchyty omezené, ale rostou o 30 procent týdně," uvedl s tím, že důležité jsou kvalitní testy.
Od pondělí 31. ledna se budou testovat i studenti vyšších odborných škol, kteří se vrací k prezenční výuce. Oznámil to na Twitteru ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
Milí studenti, milé studentky vyšších odborných škol, mám pro vás důležitou informaci.
— Vlastimil Válek (@vlvalek) January 27, 2022
Se znovuzahájením prezenční výuky vás od pondělí 31. ledna čeká pravidelné testování.
Jeho cílem je včasný záchyt nákazy koronavirem. Pravidla jsou tak stejná jako v jiných školách. pic.twitter.com/XLARHZ0a5H
Klinika dětských infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno zaznamenala tento týden 15 hospitalizovaných dětí s covidem, před rokem jich bylo průměrně pět. Mluvčí nemocnice Veronika Plachá řekla, že kromě covidu mají většinou i jiný zdravotní problém jako například onkologické nemoci nebo úraz. Podle lékaře Václava Musila jsou hospitalizace dětí s covidem většinou krátkodobé, tedy na pár dní a bez komplikací.
V českých věznicích je momentálně 52 vězňů pozitivně testovaných na covid-19. Celkový počet vězňů je 18.885. Uvedla to mluvčí Vězeňské služby Markéta Prunerová. Z 11 220 příslušníků a zaměstnanců bezpečnostního sboru je pozitivně testovaných 320.
"Mezi vězněnými osobami se aktuálně covid-19 nijak výrazně nešíří, u zaměstnanců a příslušníků je znatelnější. Věznice a vazební věznice však na tuto situaci byly připraveny a žádné z těchto zařízení se s problémy zajištění chodu věznice nepotýká," shrnula mluvčí.
Evropská komise schválila použití antivirální pilulky paxlovid firmy Pfizer určené k léčbě covidu-19 v Evropské unii. Na Twitteru to oznámila eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidesová. Lék se tak může začít podávat v členských státech včetně České republiky. Léčivo doporučila ve čtvrtek Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA).
Important #COVID19 therapeutics news today ➡️@EU_Commission has authorised the use of Paxlovid in 🇪🇺
— Stella Kyriakides (@SKyriakidesEU) January 28, 2022
A key step in bringing the most promising therapeutics 💊💊to citizens and a strong, second line of defence against the pandemic after vaccination. pic.twitter.com/xBjzNpGANf
EU od 1. února zkracuje platnost očkovacích certifikátů na 270 dní, k čemuž se Česko dva týdny po tom připojí. Ministerstvo zdravotnictví na Twitteru zveřejnilo přehled jejich platnosti.
Jak to bude s očkovacími certifikáty od 15. února? EU 1. února zkracuje jejich platnost na 270 dní, k čemuž se ČR dva týdny po tom připojí. Pokud máte 9 měsíců od základního očkování a nejste očkováni boosterem, tak nejen, že máte slabší ochranu proti těžkému průběhu covidu-19, pic.twitter.com/NcbVcStnBd
— Ministerstvo zdravotnictví (@ZdravkoOnline) January 28, 2022
Po pondělním testování ve školách se PCR metodou potvrdilo 16 627 případů nákazy covidem, to je víc než dvojnásobek proti minulému týdnu, uvedlo ministerstvo zdravotnictví.
Spoje v brněnské MHD pojedou od pondělí až do odvolání podle prázdninových jízdních řádů. Důvodem je vysoká nemocnost řidičů a zároveň pokles počtu cestujících kvůli aktuální epidemické covidové situaci, uvedl dnes dopravní podnik na Twitteru.
Česko sice za čtvrtek zaznamenalo méně nových případů covidu než za rekordní středu, razantním způsobem ale ve statistikách vzrostl počet opakovaných nákaz. Bylo jich přes 16 tisíc, tedy mnohonásobně více než v předchozích dnech. Není to chyba, kvůli velkému počtu testů se část dat o reinfekcích z předchozích dní dostala do statistik až ve čtvrtek, řekl šéf zdravotních statistiků Ladislav Dušek.
Opakovaně pozitivní test už měli tři ze sta nakažených koronavirem v Česku. Většina z nich se znovu nakazila od začátku letošního roku, kdy se šíří varianta koronaviru omikron, která snadněji proniká imunitou získanou po prodělání nemoci i očkováním. Celkově už bylo zaznamenáno 2,92 milionu případů, koronavirem se tedy nakazila nejméně jednou asi čtvrtina populace. Vyplývá to z dat, která publikuje ministerstvo zdravotnictví. Opakovaných nákaz eviduje k dnešnímu ránu 87 551.
Polsko a Rumunsko se od pondělí na takzvané mapě cestovatele přesunou do tmavě červené kategorie s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Podmínky návratu do České republiky se tím ale nezmění, dosud byly země červené s vysokou mírou rizika. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví. Nadále platí zpřísněné podmínky pro cizince přijíždějící do České republiky.
Rusko za poslední den hlásí 98 040 nově prokázaných případů koronaviru, to je dosud nejvíce. Země tak registruje rekordní denní přírůstek osmý den po sobě za situace, kdy se šíří vysoce nakažlivá varianta omikron. Operativní štáb za 24 hodin podle agentury Reuters zaznamenal 673 úmrtí v souvislosti s covidem-19.
Laboratoře na pětimilionovém Slovensku ve čtvrtek druhý den po sobě odhalily přes 14 tisíc nových případů koronavirové nákazy. Přírůstek je blízko dosud vykazovaného maxima a počet covidových pacientů v nemocnicích už neklesá. Zdravotnická zařízení v zemi ve čtvrtek hlásila 1549 hospitalizovaných s onemocněním covid-19. Minulý týden jich bylo méně než 1500, což bylo nejméně od konce loňského října.
V Jihomoravském kraji přibylo za poslední týden 20 939 potvrzených případů nemoci covid, což je nejvíce skoro za dvouleté období pandemie. Oproti minulému týdnu je to o 8911 případů více. Od začátku pandemie k dnešku je v kraji 301 992 případů.
Zdravotníci na Ukrajině za poslední den zaznamenali 34 408 nových případů koronavirové infekce, což překonalo jen den staré dosavadní maximum 32 393 nově nakažených. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters. V souvislosti s covidem-19 ve čtvrtek zemřelo 144 lidí.
V Praze tento týden padl třikrát po sobě rekord v denním počtu nově prokázaných případů nákazy koronavirem. Maximem od začátku epidemie je středečních 8848 případů. V přepočtu na 100 tisíc obyvatel odhalily testy v metropoli za posledních sedm dní 2818 nových případů koronavirové infekce. Je to nejvíc ze všech krajů v Česku.
Zaměstnavatelé nahlásili dosud přes 57 tisíc pozitivních samotestů na covid. Tento týden jich bylo o 30 procent víc než za první týden testování.
Podle počtu nakažených koronavirem za sedm dní je v EU nejhorší situace v Dánsku, kde mají 5327 případů na 100 tisíc obyvatel za sedm dní (před týdnem 3724 případů), druhé je Slovinsko (4128, před týdnem bylo čtvrté) a třetí je Portugalsko (3776, před týdnem bylo také třetí s 2804 případy). Česko mělo ve čtvrtek 27. ledna 1957 případů za sedm dní na 100 tisíc obyvatel, a je tak 12. nejzasaženější zemí EU, před týdnem bylo 18. Celosvětově vykazuje nejvyšší týdenní incidenci Andorra (6645).
Testy za čtvrtek odhalily koronavirovou nákazu u 12 lidí pracujících při přípravě zimní olympiády v Pekingu, uvedli dnes pořadatelé podle agentury Reuters. Deset případů infekce se podařilo zachytit na letišti po příletu dotyčných, dva lidé se nakazili v uzavřené sociální bublině. Olympijské hry začínají příští pátek.
Šéf pařížských nemocnic vyvolal ve Francii vášnivou debatu svým výrokem, v němž zpochybnil nárok neočkovaných na nemocniční léčbu covidu-19 hrazenou z veřejného zdravotního pojištění.
V rámci francouzského systému všeobecné zdravotní péče je všem pacientům s covidem-19, kteří skončí na jednotce intenzivní péče, hrazena v plné výši léčba, která stojí přibližně 3000 eur (73 300 korun) denně a která obvykle trvá týden až 10 dní.
"Když jsou k dispozici bezplatné a účinné léky, měli by je mít lidé možnost bez následků odmítnout, (…) zatímco my se snažíme starat o jiné pacienty?" položil ve středečním televizním rozhovoru otázku Martin Hirsch, šéf pařížské sítě nemocnic AP-HP.
Tuto otázku Hirsch podle svých slov nastolil především proto, že náklady na zdravotní péči strmě rostou. Podle něj by také nezodpovědné chování některých nemělo ohrožovat dostupnost zdravotní péče pro všechny ostatní.
Několik francouzských pracovníků ve zdravotnictví již jeho návrh odmítlo. Krajně pravicoví politici vyzvali k Hirschovu odvolání a nesouhlas vyjádřila také starostka Paříže Anne Hidalgová, která předsedá správní radě AP-HP a je kandidátkou socialistů v dubnových prezidentských volbách.
Ve čtvrtek přibylo v Česku 34 740 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což bylo o 29 procent více než před týdnem. Zároveň se objevilo rekordních 16 248 opakovaných nákaz u již dříve pozitivně testovaných, které nejsou započítávány do denního přírůstku nakažených.
Dál také ve čtvrtek rostl počet hospitalizovaných s nemocí covid-19. Oproti předchozímu čtvrtku stoupl skoro o pětinu na 1967. Vážně nemocných ale naopak opět ubylo na 192.
V Německu za posledních 24 hodin přibylo 190 148 nově nakažených koronavirem. Na nový rekord vzrostla sedmidenní incidence, která k dnešku činí 1073,0.
Ve čtvrtek hlásil Institut Roberta Kocha 203 136 nově nakažených, dosud nejvíce od začátku pandemie. Minulý pátek to bylo 140 160 případů. Celkově se v zemi s 83 miliony obyvatel virus SARS-CoV-2 prokázal už v 9 429 079 případech.
Hygienici na jihu Čech zaznamenali rekordní počet 3687 nových případů koronaviru. Je to stoprocentní nárůst v porovnání s doposud nejvyšším číslem.
V indickém hlavním městě Dillí se díky zlepšení epidemické situace zmírní protikoronavirové restrikce. Zruší se mimo jiné víkendový zákaz vycházení zavedený začátkem ledna. S odkazem na dnešní oznámení tamních úřadů o tom informuje agentura AFP.
V metropoli se tak budou opět moci otevřít restaurace a trhy. V platnosti tam však zůstane noční zákaz vycházení, který se ale nevztahuje na klíčové pracovníky.
Přehled čtvrtečních událostí:
Platnost pandemického zákona by měla skončit s letošním rokem, dohodla se na tom vládní koalice, uvedl ke sporné předloze premiér Fiala.
Katalánsko přestane od pátku vyžadovat covidové certifikáty pro vstup do restaurací, barů či posiloven. Podle poradců vlády tohoto španělského regionu přestal být s šířením koronavirové varianty omikron tento druh opatření efektivní, informovala dnes agentura AFP. Katalánsko k rušení opatření přistupuje, ačkoliv registruje druhý nejsilnější výskyt koronavirové infekce mezi španělskými regiony.
O očkování vakcínou proti koronaviru od firmy Novavax by podle odhadů mělo zájem kolem půl milionu lidí, řekl poslancům ministr zdravotnictví Válek.
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes doporučila ke schválení v Evropské unii lék proti covidu-19 paxlovid od firmy Pfizer. Jde o první medikament proti covidu-19 podávaný ve formě tabletek, který EMA doporučila, připomněla agentura AP.
Ministerstvo zdravotnictví od pondělí zruší diskriminační PCR testy, které ukazují na variantu omikron. Uvolní se tak kapacity pro větší množství testů.
Současná epidemická situace ve školách si vyžaduje co nejrychlejší schválení zákona o mimořádném ředitelském volnu a výuce na dálku, řekl předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček. Školy by podle něj uvítaly, kdyby Senát hlasoval o návrhu zákona dřív než příští čtvrtek. Ředitelé nechtějí vyhlašovat volno nebo žádat ministerstvo školství o změnu organizace školního roku, protože to by znamenalo přerušení výuky. Vzhledem k obtížnosti zajištění prezenčního vzdělávání a bezpečného prostředí ve školách by ale podle Zajíčka někde už nyní pomohlo, kdyby mohli rozhodnout o převedení výuky do on-line prostředí.
Ministr Válek také uvedl, že zatím nemá Česko uzavřenou smlouvu s firmou Pfizer na dodávku léku paxlovid. Podmínky smlouvy podle něj není možné zveřejnit. Zatím není jasné, kdy bude dodaný. "Proto o tom jedná celá Evropská unie společně. Já jsem uvolnil z rozpočtu Všeobecné zdravotní pojišťovny, po dohodě s jejím vedením, miliardu korun. Teď záleží na tom, kdy firma podepíše smlouvu s EU," dodal. Nemocnice ale podle něj mají jiné léky, kterými mohou pacienty s covidem-19 léčit. Léčebné protokoly mají nastavené také praktičtí lékaři.
K vakcíně proti covidu-19 motivovala v uplynulých měsících velkou část Čechů i možnost snadnějšího cestování. Podle průzkumu to bylo důležité až pro 54 procent naočkovaných, což je téměř stejný výsledek, jako dostala snaha o ochranu zdraví. Většina lidí pak považuje současnou situaci pro cestování už za bezpečnou. Vyplývá to z průzkumu společnosti Kiwi.com. Letos podle něj plánuje cestu do zahraničí až 80 procent dotázaných, loni to mělo být 64 procent.
Současná protiepidemická opatření se podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) zmírní od 1. března nebo od 1. dubna. Záležet bude na vývoji epidemie, zatím je lepší, než se očekávalo, řekl ve sněmovně. Tento týden může být podle něj až 80 tisíc pozitivně testovaných za den, příští týden by se vlna měla zlomit. Ve středu bylo dosaženo vůbec nejvyššího počtu pozitivních testů od začátku epidemie, poprvé mělo pozitivní test 54 685 osob a dalších 4945 opakovaně. Provedeno bylo téměř 135 tisíc PCR testů a pozitivních bylo 49,7 procenta z nich.
"Do konce týdne počítám s čísly kolem 80 tisíc případů. Čím bude číslo nižší, tím lépe situaci zvládáme," uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Vlna omikronu bude koncem týdne a v příštím týdnu podle ministra vrcholit. "Vlna se posunuje ve věkových skupinách, my ten posun monitorujeme a naše úsilí cílí na ty, kteří jsou v tom čase nejvíc ohroženi," dodal.
Od 1. února bude podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) možné se registrovat k očkování vakcínou Novavax. První lidé budou očkovaní zřejmě první týden v březnu, řekl.
Největším příjemcem peněz z programu Antivirus byla automobilka Škoda Auto. Stát jí v době epidemie na mzdy poskytl přes 1,33 miliardy korun. Druhou nejvyšší podporu získala společnost HP TRONIC Zlín, pod kterou spadá Datart či některé další e-shopy s elektronikou a spotřebiči. Z veřejných peněz na výdělky dostala 252,8 milionu korun. Třetí nejvyšší částku čerpalo Paradise Casino Admiral, a to téměř 226,5 milionu. V první dvacítce příjemců jsou například i České dráhy, další síť kasin, některé obchodní řetězce, Smartwings či pražské letiště. Sdělilo to ministerstvo práce. Vycházelo z údajů Úřadu práce ČR (ÚP). Data poskytlo i Hospodářským novinám. Celkem dosud firmy z Antiviru dostaly 47,9 miliardy korun. Polovina sumy putovala do podniků do 50 zaměstnanců.
Rakouské úřady za poslední den zaznamenaly 43 053 nově nakažených koronavirem, což je dosud nejvíce, kolik devítimilionová země ohlásila od začátku pandemie, a o 9000 případů více než při dosavadním rekordu oznámeném ve středu. Jen v metropoli Vídni přibylo přes 14 700 infikovaných, data však zahrnují i zhruba 6000 dosud nehlášených pozitivních testů z 19. až 22. ledna, píše list De Standard.
Rostoucí počet zaměstnanců nakažených koronavirem nebo dodržujících nařízenou karanténu kvůli nákaze v rodině začíná v některých jihomoravských firmách komplikovat výrobu. V některých nemocnost dosahuje deseti procent, výpadky pak pomáhají dohánět přesčasy a práce o víkendu. Řekli to zástupci několika dotázaných firem.
Polsko hlásí 57 659 odhalených případů koronaviru za poslední den, to je dosud nejvíce, píše Reuters s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví.
Šíření koronavirové nákazy na Slovensku zrychluje. Laboratoře v pětimilionové zemi za středu odhalily 14 252 infikovaných, informovalo národní centrum zdravotnických informací. Jde o druhý nejvyšší přírůstek od propuknutí epidemie nemoci covid-19. Dosavadní vykazované maximum s 15 278 případy z 8. prosince podle tehdejšího sdělení ministerstva zdravotnictví ovšem zahrnovalo data za několik dnů. Slovensko nyní výrazněji zvýšilo počet vykonávaných testů. Rekordní přírůstky nakažených tento týden oznámily například Česko, Maďarsko a Polsko.
Rusko oznámilo 88 816 potvrzených případů koronaviru za poslední den, což je nejvíce od začátku pandemie. Země tak eviduje rekordní počty nakažených sedmý den v řadě, poznamenala agentura Reuters, podle níž testy odhalily vysoce nakažlivou variantu omikron v dalších regionech.
Česko je s téměř 55 000 nových případů nákazy koronavirem v přepočtu 8. nejzasaženější zemí. Nejvíc případů v přepočtu bylo v Izraeli a Slovinsku.
Ukrajina zaregistrovala za poslední den 32 393 nových případů koronavirové infekce, to je nejvyšší denní přírůstek za celou dobu pandemie. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters. Předchozí denní maximum nakažených východoevropská země zaznamenala 4. listopadu loňského roku, kdy testy odhalily za den 27 377 infekcí.
Zdravotníci ve středu hospitalizovali 3016 nemocných, v souvislosti s covidem-19 zemřelo 154 lidí, informuje server Ukrajinska pravda.
V prvním pololetí loňského roku zemřelo v Česku 17 200 lidí, u kterých byla jako základní příčina smrti určeno onemocnění covid-19. Ve srovnání s druhým pololetím roku 2020 vzrostl počet zemřelých s touto příčinou o 67 procent, uvedl dnes Český statistický úřad. Podle statistik ministerstva zdravotnictví zemřelo v Česku v souvislosti s covidem od předloňského začátku epidemie 37 114 lidí.
Za prvních šest měsíců loňského roku zemřelo v Česku 76 700 lidí. Covid byl jako základní příčina smrti uveden u 17 200 z nich. "Celkem 23 procent zemřelých se zjištěnou příčinou smrti v tomto období tak skonalo v přímém důsledku onemocnění covid-19," uvedla vedoucí oddělení demografické statistiky úřadu Terezie Štyglerová. V březnu to bylo dokonce 35 procent, v únoru 29 procent.
Počet nákaz v Olomouckém kraji podruhé v týdnu překročil dva tisíce, ve středu přibylo 2444 případů. Je to dvojnásobek počtu z minulé středy.
Ve Středočeském kraji přibylo ve středu 8883 případů nemoci covid-19. Je to o 3907 více než ve stejný den před týdnem a nejvíc od začátku pandemie.
V Libereckém kraji poprvé za dobu trvání pandemie koronaviru přibylo za den více než 2000 nově potvrzených případů. Za středu jich přibylo 2142.
Ve středu vzrostl proti minulému týdnu počet hospitalizovaných s covidem o 12 procent na 1879. Těžce nemocných je ale o čtvrtinu méně než před týdnem.
V Německu přibylo za uplynulý den 203 136 nově nakažených koronavirem, nejvíce od začátku pandemie covidu-19 v zemi. Informoval o tom Institut Roberta Kocha. Šíření varianty omikron zvedlo na rekordní úroveň i hodnotu sedmidenní incidence, která aktuálně činí 1017,4. O den dříve to bylo 940,6 a před týdnem 638,8.
Pevninská Čína dnes ohlásila 63 nových případů koronaviru, o 19 více než o den dříve. Podle zdravotních úřadů se ve 25 případech jednalo o lokální infekce. Čína celkově od začátku pandemie oficiálně ohlásila 105 811 případů a 4636 úmrtí.
Organizátoři zimních olympijských her v Pekingu dnes oznámili, že odhalili nákazu koronavirem u 23 členů personálu. Celkem 15 z 26 případů se potvrdilo u lidí, kteří nově přicestovali do Číny, aby se podíleli na chodu her. Zbylých osm lidí se nakazilo v uzavřené sociální bublině. Olympiáda začíná 4. února.
Více než třetina pilotů leteckých společností kvůli přetrvávající pandemii covidu-19 stále nelétá. Ve srovnání s předchozím rokem, kdy jich byla dokonce většina, se situace nicméně zlepšila. Vyplývá to z průzkumu mezi 1700 piloty, který provedla britská společnost Goose Recruitement a oborový web FlightGlobal.
Společnost Moderna ve středu oznámila, že zahájila klinické testy nové verze své vakcíny proti covidu-19, která je zaměřená na vysoce nakažlivou variantu omikron. Firma to uvedla v prohlášení. Začátkem tohoto týdne zahájili podobnou studii konkurenční společnosti Pfizer a BioNTech. Firma bude studovat bezpečnost a snášenlivost nové vakcíny u přibližně 600 osob s odlišným očkovacím režimem. Experimentální vakcínu podá osobám, které obdržely buď dvě dávky původní látky nebo těm, kteří za sebou mají i třetí posilující dávku. První účastník studie obdržel dávku ve středu, uvedla Moderna.
Čtvrtá dávka vakcíny proti covidu-19 bude v Izraeli nově zpřístupněna lidem mladším 60 let, kteří mají chronické zdravotní problémy, jejich pečovatelům a dalším lidem starším 18 let, u kterých je značné riziko, že budou vystaveni koronaviru.
Italská vláda dnes neprodloužila opatření, které požadovalo po prakticky všech cestujících ze zahraničí negativní výsledek testu na koronavirus při vstupu do země, a to i v případě, že měli očkování.
Opatření mělo omezenou platnost do konce ledna. Lidem z Evropské unie tak bude od úterý stačit při příjezdu do Itálie jen unijní covidový certifikát, uvedla agentura Reuters. Pro většinu nečlenských zemích zůstává v platnosti přísnější režim.
Kompenzace pro podnikatele vláda podle premiéra Petra Fialy (ODS) schválí na příštím nebo přespříštím jednání. Některou pomoc však mohou firmy a živnostníci čerpat už nyní. Fiala to řekl po dnešním zasedání kabinetu.
Od čtvrtka do 13. února budou kvůli koronavirové situaci znovu dočasně zakázány návštěvy ve věznicích. Opatření ministerstva zdravotnictví na dnešním zasedání vláda schválila, vyplývá z výsledků jednání na jejím webu. Zákaz návštěv kvůli možnosti zavlečení koronavirové nákazy naposledy platil do loňského dubna, poté se podmínky postupně opět rozvolnily.
Ministerstvo zdravotnictví se platnost rozhodlo odložit na 15. února, aby mohlo ještě jednou vyzvat dosud nepřeočkované SMS zprávou. "Mohou jít do jakékoliv očkovacího centra i bez registrace," dodal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) .
Původně mělo stejně jako v celé EU platit od začátku února. Lidí, kteří byli očkováni před 7. květnem a nemají přeočkování, je podle Válka zhruba 100 000, ministerstvo je k aplikaci posilující dávky očkování vyzve SMS zprávou.
Omezení platnosti certifikátů o očkování proti covidu-19 na devět měsíců bude podle Válka až od 15. února. Původně mělo platit od začátku měsíce.
"Ten, který prodělal omikron, byl v izolaci a měl pozitivní PCR test, tak od data odebrání testu je 30 dní de facto bez rizika, že se nakazí nebo je toto riziko velmi malé. A je nulové riziko, že budou mít vážný průběh," řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
V praxi se stávalo, že lidé, kteří se vraceli do práce po pětidenní izolaci, měli pozitivní antigenní test, který znamenal znovu pět dní karantény. Nařízení platí ode dneška, dotkne se všech, kteří jsou aktuálně v izolaci.
Lidé po pozitivním PCR testu na covid-19 se nebudou muset 30 dní testovat v zaměstnání a škole či jít do karantény. Schválila to vláda, řekl premiér.
Dánsko v posledních dnech přitahuje pozornost šířením nové koronavirové subvarianty BA.2, která již v zemi převládla nad původní variantou omikronu BA.1. Podle sérologického institutu SSI je BA.2 asi 1,5krát infekčnější než původní omikron, analýza ale současně nezjistila vyšší riziko hospitalizace.
Poslanci Spolkového sněmu dnes poprvé debatovali o možném zavedení všeobecné očkovací povinnosti v Německu i o tom, od jakého věku případně očkování nařídit. Protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), která povinné očkování zásadně odmítá, rozpravu využila ke kritice vlády. Výtkám z řad opoziční konzervativní unie CDU/CSU čelili také ministr zdravotnictví Karl Lauterbach a kancléř Olaf Scholz za to, že návrhy zákona přenechali na poslancích.
Senát bude zákon, na jehož základě budou moci ředitelé škol vyhlásit až deset dní mimořádného volna, schvalovat ve čtvrtek 3. února.
Brazilské nemocnice se kvůli šíření varianty omikron a vysokým denním přírůstkům nakažených koronavirem nachází pod větším tlakem. Informovala o tom dnes agentura EFE s odkazem na nadaci Oswalda Cruze, největšího výzkumného ústavu ve zdravotnictví v Latinské Americe. Podle ní je obsazenost na jednotkách intenzivní péče v 19 z 27 brazilských spolkových států na úrovni výstrahy a v sedmi státech je situace kritická. Nejhorší je situace v hlavním městě Brasília a jeho okolí. Tam totiž obsazenost lůžek na jednotkách intenzivní péče dosahuje 100 procent.
Městský soud v Praze opět zrušil část proticovidového opatření ministerstva zdravotnictví, které upravuje podmínky pro návrat lidí ze zahraničí. Konkrétně zrušil povinnost nosit respirátor těm, kdo se vrátili ze zemí s vysokým a velmi vysokým rizikem nákazy. Opatření totiž podle soudu nijak neodůvodňuje, proč by lidé měli nosit respirátor bez výjimky i tam, kde nehrozí žádný kontakt s ostatními. Ministerstvo dostalo čas na nápravu. Napsal to dnes server Česká justice.
Omezení platnosti očkování proti covidu-19 na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých, vyplývá z materiálu, který dnes projedná vláda. Přeočkováním se platnost prodlouží na zatím neomezenou dobu. Podle informací ministerstva zdravotnictví je z milionu lidí, kteří už byli očkovaní před více než devíti měsíci, ale zatím nemají posilující dávku, zhruba 120 tisíc.
Ministerstvo zdravotnictví chce kvůli koronavirové situaci znovu dočasně zakázat návštěvy ve věznicích. Vyplývá to z materiálu, kterým by se dnes měla na žádost ministra Vlastimila Válka (TOP 09) zabývat vláda. Zákaz návštěv kvůli možnosti zavlečení koronavirové nákazy naposledy platil do loňského dubna, poté se podmínky postupně opět rozvolnily.
Na pražském magistrátu ke konci loňského roku skončil ředitel zdravotnického odboru Martin Ježek. Na dnešním jednání zdravotnického výboru pražského zastupitelstva to řekla radní Milena Johnová (Praha Sobě). Dočasně byla podle ní vedením odboru pověřena vedoucí oddělení zřizovaných organizací odboru Alena Havelková a magistrát co nejdříve vypíše výběrové řízení na ředitele či ředitelku odboru. Aktuální situace je komplikovaná, protože pověřená ředitelka s ohledem epidemii koronaviru obtížně stíhá vedení svého oddělení a zároveň celého odboru.
O přerušení výuky kvůli šíření covidu-19 požádalo od začátku letošního roku osm škol, z toho sedm za období od 17. ledna, uvedlo ministerstvo školství. Úřad může školám povolit přerušení výuky, když kvůli vysokému počtu pracovníků v karanténě nemohou zajistit prezenční výuku. Podle mluvčí Anety Lednové vyhovělo ministerstvo všem osmi žádostem
Dvě třetiny Britů, kteří se v nedávné době nakazili koronavirovou variantou omikron, již v minulosti prodělali covid, uvádí dnes zveřejněná studie londýnské univerzity Imperial College. Do studie se zapojilo přes 100 tisíc dobrovolníků z Británie, pozitivní PCR test mělo 3582 z nich. Celkem 64,6 procenta infikovaných účastníků studie uvedlo, že mělo pozitivní test na covid-19 i v minulosti, informovala agentura AFP.
Z předběžných závěrů studie podle BBC vyplývá, že některé skupiny obyvatel jsou k opětovné nákaze covidem-19 náchylnější než jiné. Většímu riziku opakované nákazy čelí zdravotníci, domácnosti s dětmi nebo domácnosti, ve kterých žije velký počet lidí pohromadě.
Dánská vláda chce na doporučení expertní komise příští týden zrušit prakticky všechna opatření proti šíření koronaviru. Podle agentury Reuters to uvedl dánský ministr zdravotnictví Magnus Heunicke. Rozhodnutí vlády musí ještě schválit parlament.
V Dánsku se šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, která způsobuje vysoké denní přírůstky nákaz, počty hospitalizací jsou ale nižší, než se předpokládalo.
"Přál bych si, aby označení covidu-19 jako nemoci ohrožující společnost bylo od 1. února 2022 zrušeno," napsal Heunicke v dopise poslancům. Tento krok by de facto vedl k odstranění všech aktuálně platných národních omezení.
Znovu otevřeny by tak mohly být noční kluby, restaurace by mohly podávat alkohol i po desáté hodině večerní a hosté by v nich nemuseli předkládat očkovací pasy. Cestující by mohli jezdit veřejnou dopravou bez roušek a obchody by již nemusely omezovat počet zákazníků uvnitř. Jediná opatření, která by tak zůstala v platnosti, jsou ta, jež se týkají nutnosti testu a karantény při vstupu do Dánska ze zahraničí, napsala agentura Reuters. Tato pravidla by měla platit ještě další čtyři týdny.
Ve středočeských nemocnicích začíná chybět personál, využívají se pracovní karantény. Zatím se nemusí omezovat péče.
Studenti vyšších odborných škol se zřejmě od pondělí budou muset pravidelně testovat na covid-19 stejně jako žáci základních a středních škol, rozhodnout by měla dnes vláda, uvedlo ministerstvo školství.
Pozitivně testovaní lidé mohou dostávat později SMS zprávy s pokyny k sebetrasování a zahájení karantény. Důvodem je velké množství přijímaných výsledků, které zpomaluje informační systémy ministerstva zdravotnictví.
Kvůli šíření nakažlivější varianty omikron jsou současné počty testů a jejich pozitivních výsledků nejvyšší od začátku epidemie koronaviru v březnu 2020. Například v pondělí bylo téměř 120 tisíc PCR testů, skoro 54 tisíc antigenních testů a z nich přes 30 tisíc pozitivních výsledků. V úterý pak bylo pozitivních přes 39 tisíc testů.
Polsko dnes oznámilo 53 420 prokázaných případů koronaviru za poslední den, to je nejvyšší denní přírůstek od vypuknutí pandemie covidu-19.
Při testování zaměstnanců na covid-19 ve firmách mělo pozitivní antigenní test 1,3 procenta pracovníků. U konfirmačních PCR testů, na které odesílá pozitivně testované většina podniků, se část nákaz nepotvrdila. Přes 13 procent společností muselo kvůli vysokému počtu zaměstnanců v izolaci či karanténě omezit provoz. Vyplynulo to z průzkumu, který dnes prezentoval Svaz průmyslu a dopravy ČR. Povinné testování zaměstnanců ve firmách začalo minulý týden, trvat by mělo až tři týdny.
Průzkum podle viceprezidenta svazu Jana Rafaje potvrdil, že firmy zvládly všechny své zaměstnance otestovat uplynulého týdne dvakrát. Ve 196 společnostech, které se průzkumu zúčastnily, bylo ve dvou kolech otestováno téměř 150 tisíc zaměstnanců. U 1982 z nich byl výsledek antigenního testování pozitivní.
V Jihomoravském kraji narůstá počet nemocných covidem, za úterý přibylo 3074 potvrzených případů. Denní nárůst přes tři tisíce byl naposledy loni v listopadu. V nemocnicích je k dnešnímu dni 214 pacientů s covidem, z toho 34 na jednotkách intenzivní péče, uvedla mluvčí kraje Alena Knotková. Ještě v listopadu a prosinci loňského roku jich bylo kolem 900.
Rusko dnes ohlásilo 74 692 nových případů koronaviru. Podle Reuters jde o dosavadní ruské maximum. Úmrtí souvisejících s covidem-19 přibylo 657.
Ve Zlínském kraji přibylo za úterý rekordních 2806 potvrzených případů nákazy koronavirem. Dosavadní rekord 1966 nakažených byl z 25. listopadu.
Ve Středočeském kraji přibylo v úterý 5758 případů nemoci covid-19, o 1225 více než ve stejný den před týdnem a nejvíce od začátku pandemie. Pokračuje také růst incidenčního čísla, na 100 tisíc obyvatel připadá v regionu v posledních sedmi dnech 2163 nově nakažených, což je v zemi druhý nejvyšší počet po Praze.
Bulharsko dnes hlásí rekordních 12 399 koronavirových infekcí za den. Za většinou případů je nakažlivější varianta omikron. V sedmimilionové zemi přibylo také dalších 73 úmrtí souvisejících s covidem-19.
V Bulharsku bylo dosud proti covidu-19 naočkováno méně než 30 procent obyvatel, což z něj činí nejméně proočkovaný stát EU. Od začátku pandemie se v balkánské zemi nakazilo více než 903 tisíc lidí a 32 869 z nich zemřelo.
V Česku se prokázalo přes 2,8 milionu nákaz koronavirem, 100 tisíc přibylo za pět dní. Česko je 10. nejvíc zasaženou zemí, za leden si o tři příčky polepšila.
Jižní Korea zaznamenala za uplynulý den přes 13 tisíc nových nákaz covidem-19, což je téměř padesátiprocentní zvýšení oproti předchozímu dni. Koronavirová varianta omikron se šíří velmi rychle především v Soulu, oznámila japonská agentura Kjódó. Země rozšiřuje rychlé testování a zkrátí karanténu. Téměř polovina nových případů připadá na metropoli a okolí.
Obavy ze zrychlení nákazy rostou s blížícími se oslavami lunárního nového roku, které začnou v sobotu a potrvají pět dní. Vláda občany vyzývá, aby se vzdali cestování, a ty, kteří se bez toho neobejdou, aby si nechali dát posilující dávku vakcíny nebo se otestovali.
Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku překonal v úterý podruhé v řadě rekord. Nově nakažených bylo 39 614, o dvě pětiny více než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
V úterý dokonce mírně stoupl i počet hospitalizovaných, který dosud v mezitýdenním srovnání klesal. V nemocnicích bylo k úterku 1781 lidí s covidem-19, o 41 hospitalizovaných více než předchozí týden. Dále však klesal počet vážně nemocných. V těžkém stavu bylo 200 lidí, asi o čtvrtinu méně než předešlé úterý.
Soudce ve státě New York zrušil povinné nošení roušek, nařízení podle něj porušuje zákon a je neústavní. Rozhodnutí je podle všeho účinné s okamžitou platností, napsala dnes agentura Reuters. Nařízení zavedené loni v prosinci vyžadovalo zakrytí nosu a úst ve školách, veřejné dopravě a dalších vnitřních prostorech. Bidenova administrativa oficiálně stáhla nařízení, jež zavádělo povinné očkování či testování pro zaměstnance ve velkých firmách. Opatření v lednu zablokoval nejvyšší soud.
Předsedové pětikoalice a příslušná ministerstva jednají podle Bartoše o spuštění dříve připravených kompenzací. Rozhodnout mají v nejbližších dnech.
Polské školáky a studenty od pátých tříd výše čeká kvůli šíření varianty koronaviru omikron od čtvrtka distanční výuka. Učit se doma budou do konce února, oznámil dnes podle portálu onet.pl ministr školství Przemyslaw Czarnek. Za pondělí v 38milionovém Polsku přibylo skoro 37 tisíc nových případů nákazy koronavirem.
Ve Francii za poslední den přibylo rekordních více než půl milionu lidí s potvrzenou nákazou koronavirem. V nemocnicích je nejvíc pacientů od dubna.
Ředitelé škol zřejmě budou moci kvůli covidu-19 vyhlásit mimořádné ředitelské volno nebo distanční výuku až na deset dnů. Sněmovna to schválila.
Pro karanténu žáků a učitelů po kontaktu s nakaženým covidem-19 platí v současnosti jiná pravidla než u zaměstnanců firem po antigenním testování. Zatímco pracovníci firem mohou pro rychlejší ukončení karantény po antigenním testování využít negativního PCR testu, spolužáci nemocného školáka musí zůstat v karanténě minimálně pět dní. Vyplývá to z metodiky hlavní hygieničky. ČTK to potvrdilo ministerstvo školství.
Nemocnice v Jihomoravském kraji evidují zvýšený počet zaměstnanců, kteří mají potvrzený covid-19 či jsou v karanténě. Situaci ale zatím zvládají, i díky nižšímu počtu pacientů s covidem, o které se starají. Vyplynulo to z ankety ČTK mezi mluvčími nemocnic.
V Karlovarském kraji se nákaza covidem-19 šíří zejména ve školách. Hygienici evidují desítky tříd v karanténách, stovkám žáků vyšel v pondělí pozitivní antigenní test. Počty případů covidu v kraji sice výrazně rostou, zátěž nemocnic ale není dramatická, řekl dnes novinářům hejtman Petr Kulhánek (za STAN).
Poslanecká sněmovna dnes novelu pandemického zákona kvůli vetu hnutí Svoboda a přímá demokracie neprojedná. Novinářům to před zasedáním řekl předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. Strany vládní koalice kvůli předpisu svolají mimořádnou schůzi dolní komory patrně na příští úterý. Michálek také počítá s pozměňovacím návrhem, který omezí platnost předpisu. Předseda SPD Tomio Okamura novinářům řekl, že pandemický zákon je pouze jinak pojmenovaný nouzový stav.
Dánská premiérka Mette Frederiksenová podle očekávání ve středu oznámí, že ke konci měsíce vláda zruší všechna opatření proti šíření koronaviru. S odkazem na několik zdrojů to dnes uvedl dánský list Jyllands-Posten. Nyní byly v zemi kratší otvírací doby restaurací či povinné nošení roušek. Očekávané zrušení zbývajících opatření se podle deníku Jyllands-Posten zakládá na doporučení expertní komise, která rovněž doporučila neoznačovat dále covid-19 jako nemoc představující kritickou hrozbu pro společnost.
Rusko dnes oznámilo 67 809 prokázaných případů koronaviru za poslední den, což je nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. List Kommersant poznamenal, že země eviduje rekordní počty nakažených pátý den v řadě. Rusko se v současné době potýká s šířením vysoce nakažlivé varianty omikron, podotkla agentura Reuters.
Za posledních 24 hodin zdravotníci v zemi hospitalizovali 12 837 lidí s koronavirem, což je o 115 procent více než v předchozím dni, upozornila agentura Interfax. Dalších 681 lidí za poslední den v souvislosti s onemocněním covid-19 zemřelo.
Denní přírůstek lidí nakažených koronavirem v Japonsku poprvé překonal hranici 60 tisíc. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na japonskou televizi FNN. Vláda asijské země s téměř 126 miliony obyvatel také oznámila zpřísnění opatření proti šíření covidu v dalších 18 regionech, včetně Ósaky či Kjóta, s platností do 20. února. Omezení zahrnují například zkrácení otvírací doby restaurací a barů.
Příznivci hnutí Chcípl PES, kteří demonstrovali proti pandemickému zákonu u sněmovny, se přesunuli před úřad vlády. Policie odhadla, že jich bylo 800.
Sněmovní školský výbor podpořil předlohu, podle níž by ředitelé škol mohli v případě velkého počtu učitelů v karanténě nebo v izolaci kvůli covidu-19 vyhlásit výuku na dálku či mimořádné ředitelské volno po dobu až deseti dnů ve školním roce. Návrh zákona získal hlasy všech přítomných členů. Výbor doporučil sněmovnímu plénu, aby jej projednalo zrychleně ve stavu legislativní nouze do čtvrtka. Předloha předpokládá, že při výuce na dálku i při mimořádném ředitelském volnu by měli rodiče žáků do deseti let věku nárok na ošetřovné.
K očkování motivovalo své zaměstnance v průběhu loňského listopadu a prosince 23 procent zaměstnavatelů. Z toho více než polovina těchto podniků svým zaměstnancům za to nabízela dny placeného volna, třetina finanční odměny a pětina odměny z interního programu benefitů. Naopak 67 procent zaměstnavatelů pracovníkům žádné výhody spojené s očkováním proti covid-19 nenabízelo. Zbylá desetina to nyní ještě zvažuje. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu personální agentury Grafton Recruitment.
Laboratoře na Slovensku v pondělí odhalily 8120 případů koronavirové infekce, v pětimilionové zemi jde o nejvyšší denní přírůstek od první poloviny loňského prosince. Vyplývá to z údajů národního centra zdravotnických informací. Počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19 v pondělí nepatrně klesl a dostal se pod hranici 1500 osob.
Příznivci hnutí Chcípl pes se dnes sešli na pražském Malostranském náměstí, aby demonstrovali proti přijetí novely pandemického zákona. Vládní novelu by měli poslanci projednávat dnes. Pořádající iniciativa plánuje na náměstí protestovat až do doby ukončení projednávání zákona a v Praze chce protesty pořádat i v dalších dnech.
V Jihomoravském kraji v pondělí přibylo 2889 potvrzených případů covidu, což je o 831 více než minulé pondělí. Laboratoře, které umí odhalit covidovou variantu omikron, ji evidují ve více než 90 procentech ze všech pozitivních vzorků.
Zrušené plesy, lyžařské kurzy, ale i problémy se suplováním způsobilo řadě škol v Olomouckém kraji současné šíření nové varianty koronaviru omikron. Do karantén se dostávají nejen žáci a studenti, ale i jejich pedagogové, zjistila ČTK. Při posledním plošném testování muselo školy v pondělí po pozitivním antigenním výsledku opustit 1422 žáků z celkového počtu 57 503 testovaných, vyplývá z dosavadních údajů olomoucké krajské hygienické stanice. Uzavřeno je kvůli nákaze v kraji v současné době pět škol, řekla dnes mluvčí hygieny Markéta Koutná.
V hradeckém kraji přibylo za den 1655 nákaz, jde o nejvyšší denní nárůst od začátku pandemie. Sílící epidemie se do počtu hospitalizovaných nepromítá.
Sněmovna zřejmě omezí časovou platnost části pandemického zákona o vydávání protikoronavirových mimořádných opatření. Její platnost by mohla ohraničit do konce letošního listopadu. Úpravu vládní novely dnes doporučil plénu zdravotnický výbor na návrh předsedy Bohuslava Svobody (ODS). Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) s pozměňovacím návrhem souhlasil. Sněmovna by měla předlohu projednat odpoledne, zrychleně ve stavu legislativní nouze.
V Plzeňském kraji se v pondělí nákaza koronavirem prokázala u 2108 lidí, dvakrát víc než minulé pondělí a nejvíc od začátku pandemie před dvěma lety.
V Olomouckém kraji přibylo v pondělí 1383 nákaz koronavirem, což je nejvyšší denní přírůstek od 7. prosince. Epidemie v kraji čtvrtým týdnem sílí.
Počet nakažených koronavirem v Moravskoslezském kraji dále roste. V pondělí v regionu přibylo 2412 případů nákazy, nejvíce na Ostravsku.
Ve Středočeském kraji přibylo v pondělí 4515 případů nemoci covid-19, o 950 více než ve stejný den před týdnem. Nadále roste také incidenční číslo, na 100 tisíc obyvatel připadá v regionu v posledních sedmi dnech 2074 nově nakažených, což je v zemi druhý nejvyšší počet po Praze.
V Libereckém kraji za pondělí přibylo 1152 nově potvrzených případů covidu-19. To je skoro dvakrát více než před týdnem a nejvíce od začátku epidemie. Dosavadním denním maximem bylo 1124 případů z úterý minulého týdne, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Přes dvě desítky nakažených koronavirem dnes oznámila loď australského námořnictva, která pluje s humanitární pomocí k souostroví Tonga. Tichomořský stát, který v polovině ledna zasáhla mohutná sopečná erupce a následná tsunami, neregistruje žádné případy koronavirové nákazy, píše agentura Reuters.
Tonžské úřady nedlouho po sopečném výbuchu a vyhodnocení škod požádaly, aby bylo veškeré předávání pomoci bezkontaktní, a minimalizovalo se tak riziko zavlečení nákazy. Tonga zatím nezažila komunitní šíření této infekce, od začátku pandemie zaznamenala jediný případ. Rozšíření nemoci covid-19 by pro malý tichomořský národ mohlo znamenat další katastrofu, shodují se OSN, Červený kříž a další organizace zajišťující pomoc.
V Německu za uplynulý den přibylo 126 955 nových případů koronavirové infekce. Sedmidenní incidence, která udává počet nově nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel v průměru za posledních sedm dní, vzrostla na 894.3. Je to nejvyšší hodnota od začátku pandemie, informovala s odvoláním na statistiky Institutu Roberta Kocha (RKI) agentura DPA.
Navzdory rekordním nárůstům případů nemoci pokračoval v pondělí pokles počtu hospitalizovaných ve srovnání se stejným dnem předchozího týdne. V nemocnicích bylo 1695 lidí s covidem-19, o sedm procent méně než předešlé pondělí. Ještě výraznější bylo snížení množství vážně nemocných, a to skoro o třetinu na 207. Počty hospitalizovaných s covidem-19 postupně klesají už zhruba od začátku loňského prosince.
V pondělí už podruhé za uplynulý týden padl rekord v denním počtu nově nakažených koronavirem v Česku. Přibylo 30 350 potvrzených případů nemoci covid-19, což bylo o polovinu více než před týdnem a nejvíce za den od začátku epidemie.
Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Původní rekord v počtu nově potvrzených případů covidu-19 za den byl z 18. ledna, kdy přibylo 28 494 nakažených.
Nejvíce obětí na životech od začátku pandemie evidují v absolutních číslech Spojené státy, kde podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse zemřelo přes 867 000 lidí. Následují Brazílie (623 000 mrtvých), Indie (490 000), Rusko (320 000) a Mexiko (303 000). V České republice s covidem dosud zemřelo 37 050 lidí.
Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) překročil 5,6 milionu. Tempo nyní zrychlilo, naposledy přibylo 100 000 mrtvých za 12 dní,
Britský premiér Boris Johnson měl narozeninovou oslavu během první koronavirové uzávěry na jaře 2020, uvedla to v pondělí televizní stanice ITV.
V 51 letech zemřel olympijský vítěz a bývalý mistr světa v gymnastice Maďar Szilveszter Csollány. Podlehl covidu-19, s nímž byl několik týdnů hospitalizován ve vážném stavu. O jeho úmrtí dnes informovaly Maďarský olympijský výbor a národní gymnastická federace.
Přehled dnešních událostí:
Německo i přes rychlý nástup koronavirové varianty omikron nezavede žádná nová karanténní omezení, chce ale posílit očkovací kampaň a kapacity pro PCR testování. Dnes to po jednání s premiéry německých spolkových zemí prohlásil kancléř Olaf Scholz. Německo rovněž nepřistoupilo k žádnému rozvolnění, kancléř se ale se zemskými premiéry dohodl na přípravě rozvolňovacího plánu pro okamžik, kdy bude možné vyloučit přetížení zdravotnictví.
Od začátku epidemie se koronavirová nákaza v Itálii prokázala u více než deseti milionů lidí. Podle vládního zmocněnce pro očkování Francesca Paola Figliuola má Itálie za sebou vrchol vlny varianty omikron a v příštích týdnech by měly počty nakažených klesat, uvedla dnes agentura AFP. Dnes úřady oznámily zhruba 78 tisíc nových případů nákazy. Poprvé od října klesl počet aktivních případů.
Plně očkovaní cestující se od 11. února po příjezdu do Anglie nebudou muset testovat na koronavirus. Datum potvrdil britský ministr dopravy.
Městská hromadná doprava (MHD) ve zlínské aglomeraci bude od středy 26. ledna jezdit v pracovních dnech podle takzvaných letních jízdních řádů. Dopravní společnost Zlín-Otrokovice (DSZO) tím reaguje na vysokou nemocnost řidičů související se šířením koronavirové varianty omikron. V tiskové zprávě to dnes ČTK sdělil mluvčí dopravce Vojtěch Cekota.
Chorvatská opoziční strana Most dnes odevzdala potřebný počet podpisů k vypsání referenda o zrušení covidových certifikátů. Zda se plebiscit nakonec uskuteční, je však podle médií nejisté.
K přeočkování proti covidu-19 se do 17:00 registrovalo 11 837 dětí od 12 do 18 let. SMS s upozorněním šly 100 tisíc, co už jsou pět měsíců po očkování.
Slovensko od úterý zkrátí obecnou délku izolace či karantény pro nakažené koronavirem a jejich blízké kontakty na pět dnů; podobně už dříve postupovala ČR. Do izolace budou muset nastoupit až na výjimky i naočkovaní proti covidu-19 nebo ti, kdo toto onemocnění prodělali. Pokud osoba v izolaci bude mít nadále příznaky covidu-19, o ukončení její izolace rozhodne lékař. Pracovníci z některých sektorů ekonomiky včetně zdravotnictví a také politici ovšem budou moci pracovat i po nákaze koronavirem, pokud se u nich vyskytne bezpříznakový průběh onemocnění.
Hygienici v jižních Čechách evidují k pondělnímu odpoledni 903 nových případů koronaviru. Počet aktivních případů poklesl o 134 případů na 12 044 lidí. Z dnešního testování ve školách bylo k poledni zatím 342 pozitivních antigenních testů, jde o výsledky zhruba ze třetiny škol. Vyplývá to z tiskové zprávy hygieniků. V jihočeských nemocnicích je 99 pacientů s covidem, proti pátku o tři víc.
Očkovaní lidé nebudou muset po příjezdu do Anglie podstupovat test na koronavirus, oznámil dnes premiér Boris Johnson. Neupřesnil však, od kdy bude nové opatření platit. Cílem rozvolnění je podle premiéra ukázat, že je země otevřená turistům i obchodu. Skotsko, Wales a Severní Irsko si svoje pravidla určují samostatně.
Celkový počet úmrtí lidí s covidem-19 v Rakousku dosáhl rovných 14 000 poté, co za poslední den přibylo devět zemřelých. Nakažených přibylo 25 610, což je podle agentury APA druhá nejvyšší hodnota za celou dobu pandemie. I v Rakousku se prudce šíří nakažlivější varianta koronaviru omikron a vláda chce od 1. února zavést všeobecnou povinnost očkování proti covidu-19.
Varianta koronaviru omikron byla podle SZÚ v posledním týdnu v 95 procentech vyšetřených vzorků. Nová podvarianta BA.2 se objevila ve 173 případech.
Divadlo Bez zábradlí kvůli pandemii přerušuje dočasně činnost ode dneška až do konce března. Do odvolání nehraje také vinohradské divadlo.
Počet podaných dávek očkování proti covidu-19 na Vysočině se v mezitýdenním srovnání snížil o více než 10 tisíc. Nejvíc se v uplynulém týdnu očkovalo v úterý, kdy zdravotníci podali takřka 3000 dávek, nejméně očkování vykázala očkovací místa v sobotu 22. ledna, vakcínu dostalo 145 lidí. Přibývá lidí, kteří své rezervované termíny ruší. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví a vyjádření nemocnic, které očkovací místa provozují. Důvodem rušení rezervace je zejména nemoc, karanténa či izolace.
V Rusku v neděli přibylo dalších 65 109 případů nákazy koronavirem, což je v zemi nejvyšší denní přírůstek infikovaných od začátku pandemie. Informoval o tom vládní operační štáb. List Kommersant poznamenal, že jde o rekordní vzestup již čtvrtý den po sobě.
V Rusku, které má 144 milionů obyvatel, od začátku pandemie nemoci covid-19 zaznamenali téměř 11,2 milionu případů infekce.
Městská hromadná doprava ve stotisícovém Hradci Králové bude od středy 26. ledna jezdit v prázdninovém režimu. Důvodem je šíření epidemie covidu-19, kdy dopravní podnik kvůli nemocnosti, karanténám a izolacím nemá na obsazení všech spojů dostatek řidičů.
Počty nově odhalených nákaz o uplynulém víkendu patří k nejvyšším ve volných dnech za trvání epidemie covidu. Zatímco 22. leden byl s 18 344 případy nejhorší sobotou, 23. leden s 12 889 případy je pak nejhorší nedělí, navíc se jedná o třetí nejvyšší víkendové číslo. Dosavadní nedělní rekord z loňského 28. listopadu byl překonán skoro o dvě pětiny.
Přehled hlavních zpráv:
V neděli bylo očkováno 6142 lidí, což je asi o polovinu méně než před týdnem. Většinu očkovaných tvoří v současnosti již plně naočkovaní lidé, kteří dostávají posilující dávku vakcíny. Dohromady dostalo posilující dávku přes 3,5 milionu lidí, tedy více než polovina plně očkovaných.
V neděli vzrostl i počet testovaných. Provedeno bylo přes 44 500 PCR testů a více než sedm tisíc antigenních, takže dohromady bylo testů asi o čtvrtinu více než před týdnem. I přes vyšší počet testovaných však zároveň rekordně narostly podíly odhalených případů nákazy na množství provedených testů. Například u preventivních a plošných testů, kterých je prováděno nejvíce, podíl pozitivních vzrostl z 12,48 procenta za předchozí neděli na 20,50 procenta. To je nejvyšší podíl v této kategorii od 4. listopadu 2020.
Spolu s denními nárůsty počtu nakažených roste i tzv. incidenční číslo, tedy počet nových případů covidu-19 za posledních sedm dní na každých 100 tisíc obyvatel. K dnešku se z nedělních 1438 zvýšilo na 1491 případů. Nejvyšší je nadále incidenční číslo v Praze s 2506 případy a nejnižší na Vysočině s 895 případy.
Čínské úřady zrušily měsíc trvající uzávěru severočínského města Si-an, ve kterém země žije 13 milionů obyvatel. Necelé dva týdny před začátkem zimních olympijských her v Pekingu vláda nařídila testování dvěma milionům obyvatel pekingské čtvrti Feng-tchaj poté, co se tu objevilo 25 případů nákazy. Informovala o tom agentura AP. Uzávěra v Si-anu, velkém průmyslovém středisku a bývalém císařském hlavním městě, byla vyhlášena 22. prosince 2021 v rámci čínské politiky nulové tolerance vůči covidu.
Ministerstvo zdravotnictví muselo zaplatit za prohrané soudy kvůli proticovidovým opatřením protistranám soudních sporů přes milion korun. Píše o tom dnešní deník MF Dnes. Podle listu vedl resort kvůli covidovým opatřením do poloviny ledna 226 soudních sporů, z nich 169 vyhrál a 57 prohrál.
V neděli přibylo v Česku 12 889 potvrzených případů nemoci covid-19, což je nejvyšší nárůst za neděli od začátku epidemie. Oproti předchozímu týdnu nárůst počtu nakažených stoupl zhruba o čtyři pětiny. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Hospitalizovaných s covidem-19 ale naopak dále ubývá. V neděli jich bylo 1448, což je nejméně od 28. října loni. Proti předešlé neděli hospitalizovaných ubylo o 13 procent.
V Německu přibylo za poslední den 63 393 případů nákazy koronavirem a 28 úmrtí lidí s nemocí covid-19. Informovala o tom dnes agentura DPA a odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI). O týden dříve to bylo 34 145 nově potvrzených případů infekce a 30 úmrtí.
Vrakovištěm v malé vesničce Vijfhuizen nedaleko nizozemského Amsterdamu se nesou tupé zvuky úderů, tříštění skla a skřípot plechu. Nizozemci si sem už roky jezdí vybíjet vztek a během pandemie koronaviru mezi nimi nechybí ani frustrovaní zdravotníci:
Čtvrtá dávka vakcíny proti covidu-19 poskytuje lidem starším 60 let třikrát vyšší ochranu před vážným průběhem nemoci než tři dávky vakcíny. Informovalo o tom v neděli izraelské ministerstvo zdravotnictví. Izrael začal čtvrtou dávku vakcíny Pfizer/BioNTech nabízet osobám nad 60 let začátkem ledna.
Zjištění jsou podle izraelského ministerstva výsledkem odborné analýzy několika zdravotnických a vzdělávacích institucí, které porovnávaly osoby starší 60 let očkované čtyřmi dávkami s lidmi ve stejné věkové kategorii, kteří obdrželi třetí dávku před nejméně čtyřmi měsíci. Údaje vycházejí ze zdravotních záznamů 400 tisíc Izraelců, kteří dostali čtvrtou vakcínu, a 600 tisíc, kteří dostali tři dávky. Ministerstvo v této souvislosti uvedlo, že metodika je podobná předchozím studiím, které odborníci publikovali v recenzovaném časopise New England Journal of Medicine.
Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse dnes překonal hranici 350 milionů. Prvenství v absolutním počtu infikovaných drží od předloňského března USA, kde celkový počet nakažených nyní podle univerzity činí 70,5 milionu. Druhá je Indie (39,2 milionu) a třetí Brazílie (23,9 milionu). V Evropě se nejvíce nakažených v absolutních číslech prokázalo v Británii (téměř 16 milionů). Rychlý nárůst počtu případů v roce 2022 pokračuje: deset milionů nakažených přibylo nyní počtvrté za sebou za tři dny.
Při demonstracích proti koronavirovým opatřením v Bruselu vypukly odpoledne násilnosti ve čtvrti, kde sídlí instituce Evropské unie. Videa mimo jiné zachytila několik demonstrantů v černém, kteří vrhali petardy, dlažební kostky a další předměty na vstup do budovy Evropské služby pro vnější činnost a rozbili několik oken.
Situation très tendue près des institutions européennes à #Bruxelles. Le Siège du Service européen pour l'action extérieure (SEAE) est pris pour cible. (@ClementLanot) #Brussels #Brussel #BRU2301pic.twitter.com/BWvZieQZEd
— Anonyme Citoyen (@AnonymeCitoyen) January 23, 2022
V několika městech se o víkendu znovu konaly demonstrace odpůrců protiepidemických opatření. Poté, co vláda tento týden odmítla chystané povinné očkování pro některé skupiny obyvatel, bylo hlavním požadavkem protestů zrušení rozdělování občanů na základě očkování a kritika pandemického zákona. Shromáždění, které podobně jako v minulosti pořádala iniciativa Chcípl PES, se konaly v Poděbradech, Strakonicích či Trutnově, v sobotu v Hradci Králové, Klatovech, Táboře, Mladé Boleslavi či Mostě. Obešly se bez problémů.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek předpokládá, že k lepší proočkovanosti by mohla přispět nová očkovací látka od Novavaxu, která by do Česka měla dorazit na přelomu února a března. Část lidí totiž odmítá mRNA vakcíny, kterými se nyní v Česku většinou očkuje. Vakcína od Novavaxu je podle informací Státního ústavu léčiv takzvaně proteinová, tedy jiného typu než čtyři dosud schválené vakcíny.
Nejméně potvrzených nových nákaz za sedm dnů na 100 tisíc obyvatel zůstává na Vysočině a v Moravskoslezském kraji.
V Německu o víkendu kromě odpůrců vládních opatření přijímaných v boji s koronavirem demonstrovali na mnoha místech také jejich zastánci. Atmosféra byla ale převážně poklidná, informovala DPA.
V Erfurtu, hlavním městě spolkové země Durynsko, použila policie pepřový sprej, aby demonstrantům zabránila v pochodu směrem k zemskému parlamentu.
V ulicích Düsseldorfu v Severním Porýní-Vestfálsku protestovalo už v sobotu přes 7500 odpůrců vládní politiky, ve Freiburgu v Bádensku-Württembersku podle odhadů demonstrovalo asi 5500 lidí nespokojených s protikoronavirovými opatřeními. Do protidemonstrace se ve Freiburgu zapojilo asi dva tisíce lidí.
Účastníci protestní akce v Bruselu, kterých bylo podle agentury Reuters asi 50 tisíc, dorazili často s vlajkami svých rodných zemí. Podle agentury AFP mezi nimi byly mimo jiné vlajky Německa, Francie, Rumunska a Polska. Mnozí z protestujících byli bez roušek. Ještě před začátkem demonstrace bylo zadrženo šest lidí, u nichž policie našla nebezpečné předměty.
V Bruselu vyšlo podle policejního odhadu do ulic několik desítek tisíc odpůrců koronavirových opatření. Policisté proti nim podle agentury AP použili vodní děla a slzný plyn.
Organizátoři zimních olympijských her v Pekingu dnes oznámili, že odhalili nákazu koronavirem u 72 lidí, kteří přicestovali do Číny, aby se podíleli na chodu her. U 171 sportovců ani u představitelů národních týmů, kteří dorazili do Číny ve stejném období, tedy od 4. do 22. ledna, se zatím žádný případ infekce virem SARS-CoV-2 nepotvrdil. Informovala o tom agentura Reuters. Olympijské hry odstartují v Pekingu za necelé dva týdny.
Přímo na letišti bylo zachyceno 39 případů. Ostatních 33 případů se pak prokázalo uvnitř takzvané uzavřené bubliny, která odděluje sportovce i personál od obyvatel Pekingu. Organizátoři upřesnili, že do soboty do Pekingu zatím dorazilo 2586 lidí, kteří se budou podílet na chodu her.
Od 1. února se zkracuje platnost certifikátu o očkování proti covidu-19 na 270 dní. Pro prodloužení bezinfekčnosti je nutná třetí dávka vakcíny.
Nechcete, aby vám po 1. únoru nečekaně zčervenala Tečka? Jděte na posilovací dávku!
— Ministerstvo zdravotnictví (@ZdravkoOnline) January 23, 2022
Od 1. 2. se totiž zkracuje platnost certifikátu o dokončeném očkování na 270 dní. Pokud máte delší dobu od dokončeného očkování, Tečka vám zčervená. Registrujte se na https://t.co/EhrsW2afMM pic.twitter.com/95noZgcJ8x
Předseda České lékařské komory Milan Kubek se postavil za povinné očkování. "Ta vyhláška nebyla dokonalá, ale byla určitým signálem," řekl v pořadu Partie CNN Prima News. Dodal, že v tuto chvíli jsou omikronem nejpostiženější mladší ročníky, dá se předpokládat, že v dalších týdnech se začne šířit mezi staršími lidmi, kde se dají očekávat vážnější případy. Molekulární biolog Marian Hajdúch dodal, že virulence a smrtnost omikronu je podobná jako u původní wuchanské varianty koronaviru. "Rozdíl není velký a rozhodně to není chřipka," řekl.
Válek předpokládá, že začátkem příštího týdne se počet nových nákaz denně dostane na zhruba 50 tisíc. "Když ve středu budeme kolem 80 tisíc, tak bych byl velmi spokojený," konstatoval. Poté by podle něj měla epidemie pomalu klesat. Část odborníků už dříve odhadovala, že na vrcholu epidemie může být až 200 tisíc nově nakažených denně. Podle Válka už v Praze začíná epidemie zpomalovat.
Koronavirovou variantu omikron, která nyní v Česku převládá, by kapacita českých nemocnic měla zvládnout. V pořadu Partie CNN Prima News to řekl epidemiolog a poradce prezidenta Roman Prymula. Britská data podle něj ukazují, že s variantou omikron skončí v nemocnici asi 1,5 procenta nakažených. S tím, jak se bude omikronová vlna rozvíjet, by podle něj mohl být problém s velkým množstvím lidí v karanténách.
Do 14 dnů by se v Česku mohla otevřít registrace na očkování vakcínou od firmy Novavax. Ta by měla do ČR dorazit na přelomu února a března, řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Vakcína od této firmy je založena na klasické proteinové technologii, což by odpůrce mRNA vakcín mohlo zaujmout.
Epidemie bude v příštím týdnu vrcholit, může být až 80 tisíc potvrzených nákaz denně. Epidemie se začne přesouvat do seniorské populace, řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
Lidé, kteří měli pozitivní PCR test na covid-19, by se nemuseli 30 dnů od jeho provedení testovat. Navrhuje to ministerstvo zdravotnictví, ve středu o návrhu bude jednat vláda. Změna by mohla platit od pondělí 31. ledna. Informaci Deníku N potvrdil ČTK mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.
"Připravujeme zjednodušení systému izolací, po dohodě s odborníky jsme dospěli k závěru, že po prodělané nemoci vzhledem k tomu, jak se omikron chová, když člověk skončí v izolaci, tak 30 dnů ho vlastně bereme jako člověka, který se nemůže nakazit," řekl v diskusním pořadu České televize ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
V Rusku za den přibylo přes 63 200 nových nákaz koronavirem. Je to nové denní maximum, oproti sobotě o 5000 více. Za den zemřelo 679 infikovaných.
Svět se vrátí po covidu-19 k téměř normální situaci do několika měsíců. V rozhovoru s izraelskou televizí to řekl šéf americké farmaceutické firmy Pfizer Albert Bourla, jehož společnost vyrábí vakcíny proti covidu-19. Podle Bourly se nyní firma zaměřila na vývoj vakcíny, jež se bude aplikovat jednou za rok a bude účinná proti všem variantám koronaviru. Odpůrci očkování podle Bourly nesou šířením dezinformací odpovědnost za smrt milionů lidí.
Lékárny ve Francii fungují od října 2020 také jako místa na testování na koronavirus a jejich služeb denně využívají desetitisíce Francouzů na cestě do zaměstnání. Jen za první lednový týden provedlo na 17 tisíc lékáren osm milionů antigenních testů. Při ceně 25 eur (610 korun) za jeden odběr je to pro francouzské lékárny značně zisková činnost, napsal deník Le Monde.
Těžkým průběhům covidu, hospitalizacím a úmrtím má bránit očkování, jeho tempo ale v poslední době klesá. V sobotu si pro vakcínu proti covidu přišlo 10 420 lidí, skoro všichni dostali injekci s posilující dávkou, před týdnem vykázali zdravotníci dvakrát víc podaných dávek.
Na nové maximum se dostala celostátní týdenní incidence, která k dnešku činí 1438 případů nákazy na 100 tisíc obyvatel za uplynulých sedm dní. Oproti předchozímu dni stoupla o 84, roste ve všech krajích. Nejvíc se koronavirus dál šíří v Praze a okolních okresech. Incidence v hlavním městě momentálně činí 2463, což je nejvyšší číslo z krajů od vypuknutí epidemie.
Nejdůležitější informace o vývoji pandemie covidu-19:
V Německu za sobotu přibylo 85 440 nových případů koronavirové infekce. Sedmidenní incidence, která udává počet nově nakažených v týdenním úhrnu v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, poprvé překročila hranici 800, což je nejvyšší hodnota od začátku pandemie. Sedmidenní incidence předchozí den vzrostla na 772,7.
V sobotu přibylo v Česku 18 334 nových potvrzených případů nemoci covid-19. U dalších 2235 lidí testy prokázaly koronavirus opakovaně. Počet pacientů s covidem v nemocnicích dál klesá, v sobotu jich podle údajů ministerstva zdravotnictví bylo 1486.
V Mladé Boleslavi se demonstrace konala na Staroměstském náměstí, podle policie se jí zúčastnily zhruba dvě stovky lidí. Po proslovech řečníků a hudebním vystoupení se účastníci vydali na pochod městem. Při něm troubili, pískali, bubnovali a provolávali "Hanba vládě!" nebo "Nejsme vaši otroci! Jsme svobodní lidé!". Někteří lidé nesli české vlajky či transparenty s hesly jako "Naše děti vám nedáme" nebo "My se nevzdáme". Průvod se poté opět vrátil na Staroměstské náměstí. Ani tady policie nezaznamenala žádné problémy.
Na klatovském náměstí Míru se dnešní demonstrace účastnilo podle policejního odhadu kolem 600 lidí. Po proslovech řečníků na náměstí se účastníci vydali na pochod. Akce byla ukončena necelé dvě hodiny po zahájení.
Na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. se podle policie sešlo 200 až 300 lidí. Tuto akci pořádal spolek Manifest.cz, vystoupili na ní i někteří lékaři nebo bývalý poslanec Lubomír Volný.
Protestního setkání v Táboře se podle zástupce organizátorů Jiřího Janečka zúčastnilo asi 200 lidí. "My nejsme proti očkování, jsme akorát proti povinnému očkování a proti tomu, aby se občané segregovali jen na základě toho, jestli je někdo očkován proti nějaké nemoci, nebo není. Obrovsky to rozděluje naši společnost," uvedl Janeček.
Na demonstraci v Hradci Králové přišlo podle policie odhadem 350 až 500 lidí. Někteří účastníci si vzali hrnce a naběračky, trubky, české vlajky nebo transparenty s nápisy "Máme dost covidové totality" nebo "Stop novele pandemického zákona". Po vystoupení řečníků se průvod vydal na nádraží a zpět na náměstí 28. října, kde akce začala. "Celou akci monitorujeme, obešla se bez narušení veřejného pořádku," uvedla policejní mluvčí Šárka Pižlová.
V několika městech se dnes znovu konaly demonstrace odpůrců protiepidemických opatření. Podle zjištění zpravodajů ČTK se obešly bez incidentů a zúčastnily se jich řádově stovky lidí. Sérii shromáždění podobně jako v minulosti pořádala iniciativa Chcípl PES, další demonstrace se uskuteční v neděli a příští víkend.
Irskému občanovi, který si při letu z Dublinu do New Yorku odmítl nasadit roušku a vystrčil na letušku holý zadek, hrozí nyní v případě odsouzení za napadení až 20 let vězení. Informoval o tom list The Guardian s odvoláním na prohlášení amerického ministerstva spravedlnosti.
Devětadvacetiletý Shane McInerney cestoval do Spojených států letos 7. ledna. O týden později stanul před soudem v New Yorku, kde byl obviněn "z úmyslného napadení a zastrašování člena palubní posádky".
Ir si podle trestního oznámení několikrát odmítl nasadit roušku, hodil v letadle plechovkou, která zasáhla do hlavy jednoho ze spolucestujících a rovněž si "stáhl kalhoty a spodní prádlo a vystrčil na letušku a další cestující zadek". Podle mluvčího soudu může obviněnému hrozit až 20 let vězení.
JUST IN: A Delta passenger faces 20 years in prison after he allegedly refused to wear a mask, went to first class and mooned a flight attendant, put his hat on the captain's head, and then threw a soda can at another passenger. Shane McInerney is out on 20,000 bond. pic.twitter.com/BmmJ5MzFNG
— Sam Sweeney (@SweeneyABC) January 21, 2022
O zrychlování epidemie svědčí i takzvané reprodukční číslo ukazující, kolik jeden pozitivně testovaný člověk nakazí v průměru dalších lidí. K sobotě činí 1,99, uvedlo ministerstvo v aktuální tiskové zprávě. Na začátku tohoto týdne mělo hodnotu 1,54 a minulý víkend zhruba 1,3. Čím víc je číslo nad jednou, tím se nákaza v populaci šíří rychleji.
Incidenční číslo, tedy počet nových případů covidu-19 za posledních sedm dní na každých 100 tisíc obyvatel, roste od začátku roku. K sobotě stouplo na 1353, tak vysoko za celou dobu epidemie dosud nebylo. Předchozí maximum z loňského 25. listopadu činilo 1234. Nárůst zaznamenávají v posledních dnech všechny kraje. Nejhorší situace je nadále v Praze, incidence tam znovu stoupla na 2364. Nejméně potvrzených nových nákaz za sedm dnů na 100 tisíc obyvatel zůstává na Vysočině - 817.
Ve Středočeském kraji přibylo v pátek 4504 případů nemoci covid-19, skoro dvakrát víc než před týdnem. Roste také incidenční číslo. Na 100 tisíc obyvatel připadá v regionu v posledních sedmi dnech 1815 nově nakažených, což je v zemi druhý nejvyšší počet po Praze, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
V Hongkongu přibývá případů nákazy koronavirovou variantou delta kvůli infikovaným křečkům. Řekla to dnes správkyně Hongkongu Carrie Lamová a vyhlásila pětidenní uzávěru v bytovém domě, kde se objevil větší počet nakažených.
Podle hongkongských médií bylo zjištěno 130 pozitivních testů v domě Ying Kwai House. Lamová pro něj vyhlásila pětidenní uzávěru. List The Standard napsal, že potvrzeno je nově 26 infikovaných a 100 případů je označeno jako předběžně pozitivních.
Odborníci ale upozorňují, že zatím neexistuje důkaz, že šíření nemoci způsobili křečci.
Čínské město Si-an dnes po měsíční uzávěře obnovilo leteckou dopravu. Z tamního letiště vzlétlo sedm letadel. Třináctimilionové město bylo uzavřené kvůli potvrzeným případům covidu-19 u víc než 2000 lidí.
V Polsku za poslední den přibylo rekordních 40 876 nových případů nákazy koronavirem, uvedlo ministerstvo. Je to vůbec nejvíc od začátku pandemie.
Jak poznamenala agentura Reuters, zemí se rychle šíří nakažlivější varianta omikron. Podle polských úřadů se počty nakažených mohou vyšplhat až do čísel, která dosud země nezaznamenala. "Šedesát až sedmdesát tisíc infekcí, to je to, co očekáváme. Ale vrchol by mohl být až 140 tisíc infekcí (denně)," uvedl již dříve ministr zdravotnictví Adam Niedzielski s tím, že takto vysoké přírůstky se dají předpokládat v únoru. "Musíme připravit nemocniční infrastrukturu na takový nárůst infekcí, který v Polsku dosud nebyl zaznamenán," dodal.
Ve Zlínském kraji v pátek přibylo 1518 potvrzených nákaz novým koronavirem, v mezitýdenním srovnání jich bylo o 625 více. Epidemie v kraji tři týdny zesiluje, důvodem je šíření nakažlivější varianty omikron. V kraji roste incidenční číslo, za posledních sedm dní je k sobotě 1283 nově nakažených na 100.000 obyvatel, v pátek jich bylo 1176 a o týden dříve 552, vyplývá ze statistik ministerstva zdravotnictví.
V Moravskoslezském kraji přibylo v pátek 2015 nakažených koronavirem. Před týdnem jich bylo 742. Epidemie v regionu třetí týden za sebou zrychluje, příčinou je rozšíření koronavirové varianty omikron. Zátěž nemocnic se ale výrazně nezvyšuje.
V regionu je aktuálně covid pozitivních přes 17 tisíc lidí. V souvislosti s covidem-19 v kraji zemřelo 4722 lidí. V kraji roste sedmidenní incidence, na 100.000 lidí za posledních sedm dní připadá 832 nakažených.
V Tokiu přibylo za minulý den 11 227 nových případů covidu-19. Japonská metropole tak zaznamenala nejvyšší denní údaj už čtvrtý den po sobě. Přitom tam od pátku platí zpřísněná sanitární opatření, která mají trvat do 13. února.
Před týdnem v Tokiu přibývalo kolem 4000 případů denně, v pátek mělo město 9699 nových nákaz. Za minulý den na covid-19 v Tokiu zemřeli tři lidé a 12 pacientů v nemocnicích je ve vážném stavu. Lůžka v tokijských nemocnicích jsou obsazená na více než 34 procent, a pokud se tento údaj zvýší na 50 procent, budou následovat další a přísnější opatření.
V Rusku za uplynulý den přibylo rekordních 57 212 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce od začátku pandemie v zemi, uvedla Reuters.
V Olomouckém kraji v pátek přibylo 1257 potvrzených nákaz novým koronavirem, v mezitýdenním srovnání jich byl bezmála dvojnásobný počet. V přepočtu na 100 tisíc obyvatel je v kraji za poslední týden evidováno 1018 nově nakažených, v pátek jich bylo 924, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví.
Epidemie koronaviru v kraji sílí už tři týdny. V tomto týdnu byl nejvyšší denní přírůstek vykázán v úterý, kdy činil 1312 nových případů. Je to druhý nejvyšší denní nárůst od loňského 7. prosince, kdy mělo pozitivní test na covid 1438 lidí. Dosud nejvíce případů od počátku pandemie přibylo do statistik v Olomouckém kraji 25. listopadu, a to 2610.
Roste počet zdravotníků nakažených covidem-19, nejvíc jich je v Praze. Vyplývá to z dat, která poslancům tento týden prezentoval ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Provoz pražských nemocnic to ale zatím nijak neomezuje, díky malému množství pacientům s covidem-19 i pracovní karanténě, sdělili ČTK jejich tiskoví mluvčí. Zařízení se ale připravují i na případné zhoršení.
Podle dat k úterý bylo v celém Česku pozitivně testovaných zdravotníků zhruba 3300, z nich více než 1000 v Praze. V dalších nejhorších krajích - Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském, je nakažených méně než třetina. Další zdravotníci musí být v karanténě kvůli rizikovému kontaktu nebo zůstávat doma s dítětem v karanténě či izolaci. Podle Duška je Praha zasažená novou variantou omikron dříve než zbytek republiky, proto jsou aktuálně tamní přírůstky nově nakažených nejvyšší.
V Hongkongu platí nulová tolerance koronaviru. Doplatí na ní dva tisíce křečků, kteří by podle vlády mohli nemoc přenášet. Někteří z nich už mají nové majitele, ti je však odmítají k likvidaci odevzdat.
Dva roky se jim koronavirová pandemie vyhýbala, v sobotu se ale odlehlé ostrovní státy Kiribati a Samoa rozhodly vyhlásit vůbec první lockdown kvůli nárůstu počtu nakažených nemocí covid-19. Koronavirus byl odhalen u cestujících z mezinárodních letů, uvedla agentura AFP. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) přitom Kiribati dosud od začátku pandemie neoznámilo žádný případ nákazy, Samoa informovala o dvou nakažených.
Koronavirová uzávěra začala v ostrovním státě platit dnes, jak dlouho potrvá, není jasné. Podle nových pravidel byli lidé vyzváni, aby se drželi doma a zakázána byla veškerá shromáždění. Obyvatelé mohou ven jen kvůli nákupu nezbytných potřeb, a sice od 6:00 do 14:00.
"Jediný způsob, kterým můžeme s virem bojovat, je kompletní vakcinace," uvedl úřad kiribatského prezidenta. "Vyzýváme veřejnost, aby dokončila očkování a ochránila tak sebe i své rodiny," dodal.
Výběr nových událostí k epidemii koronaviru:
Česká republika patří podle poměrného počtu úmrtí na koronavirus k nejpostiženějším zemím. Podle webu ourworldindata.org je s 3450 mrtvým na milion obyvatel na osmém místě smutného žebříčku, kterému vévodí Peru (6115 mrtvých na milion obyvatel). Například Německo vykazuje 1391 mrtvých na milion obyvatel, Rakousko 1543, Polsko 2742 a Slovensko 3219. Průměr Evropské unie je 2101 mrtvých na milion obyvatel.
Před ČR dále jsou:
Počet zemřelých s covidem-19 přesáhl 37 tisíc, poslední tisíc mrtvých přibyl za 24 dní, předtím to bylo za 12 dní. První úmrtí s covidem bylo oznámeno 22. března 2020.
Ve školách již nefunguje takzvaný režim test-to-stay, kdy spolužáci pozitivně testovaného na covid-19 nosili roušky či respirátory ve výuce a testovali se každý den. Od pondělí 17. ledna se snížením frekvence pravidelného testování z dvakrát na jednou týdně od toho systému odstoupilo.
Pokud má někdo ve škole pozitivní antigenní test, musí podle platných opatření na potvrzující PCR test. Pokud žáci nebyli s nakaženým v kontaktu v předchozích dvou dnech, do karantény nemusí. Jestliže v kontaktu byli, rozhoduje se o karanténě hlavně podle toho, zda měli nasazenou roušku či respirátor. Vyplývá to z pokynů, které úřad zveřejnil na webu.
"Systém test-to-stay fungoval v době, kdy se ve školách testovalo dvakrát týdně, v současné době, kdy se testuje pouze v pondělí, již nikoliv," řekla ČTK mluvčí ministerstva Aneta Lednová. "Stále nicméně platí, že v případně pozitivního výsledku antigenního testu jde žák na konfirmační test PCR," dodala.
V Jihočeském kraji zemřelo předloni 7800 lidí, meziročně o 915 víc. Vysoký nárůst úzce souvisel s koronavirovou pandemií. Nejčastější příčinou smrti byly v kraji nemoci oběhové soustavy, tvořily 35,3 procenta všech úmrtí. Covid byl čtvrtý nejčastější důvod. Sebevraždu spáchalo v roce 2020 na jihu Čech 73 lidí, což byl druhý nejnižší počet za posledních 20 let. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Druhou nejčastější příčinou, proč Jihočeši umírali, byly nádory: na statistice se podílely asi pětinou. Třetí významnou příčinou úmrtí byly nemoci dýchací soustavy (8,7 procenta). V kraji zemřelo předloni v souvislosti s covidem 659 lidí. "Jednalo se o čtvrtou nejčastější příčinu úmrtí v kraji," uvedli statistici. Koronavirus mělo 8,4 procenta zemřelých.
Počet lidí s covidem v nemocnicích stále klesá, před víkendem jich bylo 1566.
V Německu za poslední den přibylo 135 461 lidí nakažených koronavirem. Takzvaná sedmidenní incidence tak vystoupila na nový rekord, plyne z údajů RKI.
Laboratoře v Česku odhalily během pátku 26 597 nových případů nemoci covid-19, to je dvakrát víc než před týdnem. Dalších 3076 lidí se nakazilo koronavirem opakovaně. Celostátní týdenní incidence se dostala na rekordní hodnotu 1353 případů nákazy na 100 tisíc obyvatel. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
I přes vysoké počty nakažených v tomto týdnu pacientů s covidem v nemocnicích zatím dál ubývá. Před víkendem jich bylo 1566, zatímco minulý pátek 1844. V dalších týdnech se to ale zřejmě změní a hospitalizovaných včetně těch s těžkým průběhem covidu bude přibývat. Celkový počet lidí, kteří v zemi začátku epidemie zemřeli s prokázanou nákazou, překročil v uplynulých dnech 37 tisíc.
Vážené čtenářky a vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dění posledního týdne najdete v předchozí reportáži: