Česko je rukojmí politiky Spojených států, řekl bývalý ruský prezident Medveděv

Živě
Ruský exprezident a bývalý premiér Dmitrij Medveděv označil Česko za rukojmího USA. Praha se podle něj snaží předbíhat přání Washingtonu. Události a reakce politiků okolo vyhoštění ruských agentů sledujeme v on-line reportáži.
Foto: Aktuálně.cz
Živě
Aktualizovat reportáž

Podívejte se v souvislostech na celou kauzu výbuchu ve Vrběticích, do kterého byla podle premiéra Andreje Babiše a vicepremiéra Jana Hamáčka zapojená ruská zpravodajská služba GRU.

08:19

Na pražském Václavském náměstí i v řadě dalších měst republiky se dnes večer uskuteční demonstrace, které pořádá spolek Milion chvilek pro demokracii. Cílem akce nazvané Hrad za hranou, republika v ohrožení je podle organizátorů vyjádřit nesouhlas mimo jiné s příklonem českého prezidenta Miloše Zemana i dalších politiků k Rusku.

07:28

"My jsme pro Rusy jen sympatičtí hobiti, kteří vaří dobré pivo. Nejsme pro ně politický subjekt," tvrdí novinář Hospodářských novin Ondřej Soukup v reportáži, která vznikla přímo u budovy velvyslanectví v pražské Bubenči.

06:32

Evropský parlament bude dnes hlasovat o rezoluci požadující koordinované vypovězení ruských diplomatů ze zemí EU v reakci na kauzu Vrbětice. Usnesení volající také po dalších sankcích proti Rusku má podporu hlavních europoslaneckých skupin a očekává se jeho schválení. EP také zveřejní výsledky hlasování o takzvaných covidových pasech, které mají lidem od léta usnadnit cestování přes hranice.

19:59

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó dnes odmítl naznačování, že maďarská vláda nedala dostatečně najevo solidaritu s Českem v jeho diplomatické roztržce s Ruskem. Ta začala předminulý týden po oznámení Prahy, že z výbuchů v muničním skladě ve Vrběticích v roce 2014 jsou důvodně podezřelí agenti ruské tajné služby GRU. Podle tiskové agentury MTI ministr mimo uvedl, že Budapešť dala najevo solidaritu minulý týden.

15:46 Vlajka Ruské federace.

Bývalý ruský prezident a premiér Dmitrij Medveděv dnes označil Česko za "rukojmí politiky Spojených států" vůči Rusku a kritizoval Prahu, že se dokonce snaží předbíhat v tomto směru Washington. Medveděv je v současnosti zástupcem předsedy bezpečnostní rady země. "Naši čeští kolegové se stali rukojmími politiky Spojených států vůči Rusku a jak se říká, snaží se běžet před lokomotivou," řekl Medveděv během debaty s uživateli sociální sítě VKontakte.

14:39 Sociální demokracie navrhne na pozici ministra zahraničí náměstka ministra vnitra Jakuba Kulhánka (na snímku ze 17. února 2020).

Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek při dnešní návštěvě Bratislavy poděkoval Slovensku za solidaritu v souvislosti s vyhoštěním ruských diplomatů po důvodném podezření Česka o podílu příslušníků ruské vojenské tajné služby GRU na explozích muničního areálu ve Vrběticích před více než šesti lety. Kulhánek to řekl po schůzce se svým slovenským kolegou Ivanem Korčokem.

Slovensko na znamení solidarity s Českem a na základě informací zpravodajských služeb vyhostilo tří ruské diplomaty. Moskva v reakci dnes oznámila rozhodnutí o vyhoštění stejného počtu pracovníků slovenského velvyslanectví v Rusku.

12:57

Evropští poslanci žádají, aby byli ze zemí Evropské unie kolektivně vyhoštěni ruští diplomaté jako gesto solidarity s Českou republikou v reakci na odhalení, že za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích před sedmi lety stály ruské tajné služby.

12:53

Bulharsko podezírá šest Rusů v souvislosti s výbuchy v bulharských skladech a továrnách zbrojaře Emilijana Gebreva. Tři z podezřelých byli již dříve obviněni, že se obchodníka se zbraněmi pokusili otrávit nervově paralytickou látkou novičok. Podle televize BNT o tom dnes informovala mluvčí generální prokuratury Sijka Milevová.

Zbrojaři Gebrevovi patřila podle mezinárodní investigativní skupiny Bellingcat také část munice, která v roce 2014 vybuchla v českém muničním skladu ve Vrběticích. V polovině dubna Praha oznámila, že má důvodné podezření, že za výbuchy ve vrbětickém skladu stála ruská vojenská rozvědka GRU.

12:46 Sociální demokracie navrhne na pozici ministra zahraničí náměstka ministra vnitra Jakuba Kulhánka (na snímku ze 17. února 2020).

Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) při návštěvě Bratislavy poděkoval Slovensku za solidaritu v souvislosti s vyhoštěním ruských diplomatů.

09:35

Bezpečnostní složky by podle senátorů STAN měly horní komoře sdělit, zda Zeman v nedělním projevu porušil zákon o ochraně utajovaných skutečností.

06:26

Poslanci Evropského parlamentu dnes mají na programu debatu o vyostřeném diplomatickém sporu mezi Českem a Ruskem. Se šéfem diplomacie Evropské unie Josepem Borrellem budou probírat, zda a jak by unijní země měly dále reagovat na zjištění českých tajných služeb o ruské roli ve výbuchu muničního skladu ve Vrběticích.

Europarlament zařadil projednání vrbětické kauzy a následné pře mezi Prahou a Moskvou do širší debaty o současném napětí mezi evropským blokem a Ruskem. V jejím rámci budou poslanci hovořit také o věznění předáka ruské opozice Alexeje Navalného či o nedávných manévrech ruských vojenských sil u hranic s Ukrajinou.

18:51 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo zahraničí na středu předvolalo velvyslance Slovenska, Estonska, Litvy a Lotyšska. Země v solidaritě s ČR vyhostily ruské diplomaty.

18:40

Senátorský klub ODS a TOP 09 podle předsedy Nytry o případné žalobě na prezidenta Zemana v souvislosti s kauzou Vrbětice rozhodne v řádu týdnů.

14:33

Demonstrace proti inklinaci prezidenta a dalších politiků k Rusku, jež pořádá spolek Milion chvilek, se budou ve čtvrtek konat kromě Prahy v desítkách dalších měst. V metropoli začne protest v 18:00 na Václavském náměstí, uskuteční se také například v Plzni, Hradci Králové, Ústí nad Labem, Brně nebo Zlíně. Milion chvilek o tom informoval v tiskové zprávě.

13:12

Rozbor projevu prezidenta Miloše Zemana ukazuje, jak prezident zachází s fakty a "ohýbá" je, například když tvrdí, že existují dvě vyšetřovací verze nebo že o roli Rusů chybí důkazy.

11:32

Moskvu musí opustit tři Slováci, dva Litevci a po jednom zástupci Lotyšska, Estonska a Rumunska. Informaci serveru Aktuálně.cz potvrdily dva diplomatické zdroje. 

08:04

Zlom ve vyšetřování výbuchu ve Vrběticích nastal vloni na podzim, kdy čeští vyšetřovatelé prokazatelně spojili výbuch a smrt dvou zaměstnanců skladu s agenty ruské vojenské rozvědky Alexandrem Miškinem a Anatolijem Čepigou. Zjistil to server Seznam Zprávy.

07:38

Musíme jasně říct, že tohle se u nás dít nebude, je důležité mít jasný postoj a nezůstat v tom sám, říká ministr kultury a bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD. Zemanův projev podle něj nebyl příspěvek k jednotě, neporozuměl jsem mu, nahrál ruské propagandě. 

21:21 Vlajka Ruské federace.

Ruský prezident Putin označil v telefonickém hovoru s francouzským prezidentem Macronem české obvinění Ruska v kauze Vrbětic za absurdní, píše TASS.

20:18

O jediné verzi s účastí ruských agentů mluvil dnes také vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Babiš řekl, že jeho vyjádření podporuje. Dodal, že prezidentovi případ vysvětloval. "Jednoznačně se pracuje teď s jednou verzí," dodal premiér.

20:22 Vlajka Ruské federace.

Rusko očekává od Česka, Bulharska a Ukrajiny vysvětlení zpráv médií o uchovávání munice ve skladech ve Vrběticích v České republice v rozporu s Ottawskou úmluvou o zákazu protipěchotních min. Podle agentury TASS se to uvádí v dnešním komentáři mluvčí ruského ministerstva zahraničí Mariji Zacharovové.

20:18

"Teď je jenom jedna vyšetřovací verze, a to je samozřejmě podle indicií a podle toho, co jsme dostali od policie, útok ruských agentů," řekl Babiš. Podle něj prezident mluvil i o první verzi, s níž policie pracovala od roku 2014 a podle které za explozí mohla být neodborná manipulace s výbušninami.

20:01

Premiér Babiš řekl, že prezidentovi Zemanovi na dnešním setkání vysvětloval, že jednoznačně existuje jen jedna vyšetřovací verze výbuchů ve Vrběticích.

Babiš jednal s prezidentem. Shodnout se ohledně Vrbětic? Sledujte TK premiéra

Český premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci k dodávkám vakcín ve Vídni.
Sledujte brífink premiéra Andreje Babiše po pravidelném jednání s prezidentem Milošem Zemanem. | Video: DVTV
19:49

Tvrzení o zakázaných minách ve Vrběticích je podle něj klasický případ šíření dezinformace. "I proto, aby ČR dokázala podobným případům čelit, byla zpracována Národní strategie pro čelení hybridnímu působení. Tu minulý týden schválila vláda," doplnil.

19:49

Dodal, že veškerý majetek komerčních společností byl ve Vrběticích v roce 2014 uskladněný podle platných nájemních smluv se státním podnikem Vojenský technický ústav. "Všichni nájemci měli platné licence a oprávnění pro nakládání s tímto materiálem. A jakožto jeho vlastníci za něj nesli dle legislativy i uzavřených smluv plnou odpovědnost," poznamenal.

19:49

Česko podle něj plní veškeré mezinárodně-právní závazky včetně Ottawské úmluvy o zákazu použití, skladování nebo výroby protipěchotních min a o jejich zničení. Uvedl, že ve vrbětickém areálu byla skladována pouze těla min bez výbušniny a jejího iniciátoru. Poukázal při tom na rozsudek zlínského krajského soudu, který v roce 2016 rozhodl, že nešlo o zakázaný materiál.

20:09

Babiš řekl, že prezidentovi Zemanovi na dnešním setkání vysvětloval, že jednoznačně existuje jen jedna vyšetřovací verze výbuchů ve Vrběticích.

19:49

"V ČR i zahraničí se v souvislosti s případem Vrbětice opakovaně objevují spekulace, že v areálu byl skladován mezinárodními dohodami zakázaný materiál, konkrétně protipěchotní miny. Podobné tvrzení není pravdivé!" uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

19:29

Ministerstvo obrany odmítlo, že by se ve Vrběticích skladoval materiál zakázaný mezinárodními dohodami, jak o tom mluvila mluvčí ruské diplomacie.

15:12

Prezident svým projevem ke kauze Vrbětice znejistěl české spojence a nahrál ruské propagandě, řekla Deníku N eurokomisařka Věra Jourová.

14:28

Premiéři Polska, Slovenska a Maďarska vyjádřili solidaritu s Českem kvůli ruskému zapojení do výbuchu v roce 2014 a také odsoudili nepřiměřená ruská opatření, přijatá v odvetě za vyhoštění ruských diplomatů z Česka. Uvedla to dnes agentura Reuters o prohlášení z videokonference předsedů vlád zemí visegrádské čtyřky (V4). Tu svolal na dnešní poledne polský premiér Mateusz Morawiecki, jehož země nyní V4 předsedá. Podle vyjádření polských diplomatů na pořadu virtuálního summitu měly být "nedávné sabotážní činy Ruska v Česku" a koordinace společného postoje zemí V4 vůči agresivní ruské politice.

17:32

Zastupitelé Prahy 2 dnes vyzvali poslance zvolené v Praze a senátory zvolené za Prahu 2, aby podnikli kroky k odvolání Miloše Zemana z funkce prezidenta České republiky. Důvodem je podle navrhovatele usnesení, zastupitele Jana Hrušky (Dvojka Sobě), dlouhodobé působení Zemana proti zájmům ČR, které podle něj vyvrcholilo nedělním projevem o kauze výbuchu muničního skladu ve Vrběticích.

13:56

Kreml zareagoval na projev prezidenta Miloše Zemana. "V této souvislosti můžeme zopakovat ještě jednou, že jakákoliv obvinění Ruska v souvislosti různých událostí v Česku jsou naprosto neopodstatněná," řekl mluvčí. Více se dočtete v článku.

13:42 Sociální demokracie navrhne na pozici ministra zahraničí náměstka ministra vnitra Jakuba Kulhánka (na snímku ze 17. února 2020).

"Je nepřípustné, aby na území svrchovaného státu působily ruské tajné služby a páchaly zde to, co zde spáchaly. Máme plán postupného postupu a dalších kroků a doufáme, že se k nim přidají EU a NATO," uvedl na brífinku Jakub Kulhánek.

13:35 Jan Hamáček

"Projev pana prezidenta nebyl úplně šťastný, ale za nás tam klíčové informace zazněly," uvedl Jan Hamáček. Připomněl také, že žádné pochyby o postupu České republiky nepanovaly v parlametu ani u spojenců na základě předložených důkazů.

13:34 Jan Hamáček

"Ten případ má dvě roviny - zpravodajskou a trestněprávní - kterou dozoruje státní zástupce a existuje k tomu vyšetřovací spis. Ten pan prezident neměl a ani mít nemohl," řekl Jan Hamáček.

13:33 Jan Hamáček

"Pan prezident se rozhodl, podle mě ne úplně šťastně, v těch osmi minutách projevu převyprávět občanům celý příběh té kauzy, který i při prezentacích na sněmovních výborech nebo ve vládě často zabere více než hodinu, takže nemohl uvést veškeré argumenty a opíral se o informace, které mu sdělila BIS," řekl na brífinku Jan Hamáček.

13:29 Jan Hamáček

"V projevu pana prezidenta si našel každý to své, bohužel včetně Ruské federace. Ale za vládu říkám, že jsme pana prezidenta informovali, se všemi kroky souhlasil a měli jsme pro ně podporu," řekl Jan Hamáček.

13:28 Jan Hamáček

"Existuje pouze jedna vyšetřovací verze a ta je spojena s přítomností ruských agentů," uvedl Jan Hamáček ke spekulacím o více vyšetřovacích verzích vrbětické kauzy.

13:24 Sociální demokracie navrhne na pozici ministra zahraničí náměstka ministra vnitra Jakuba Kulhánka (na snímku ze 17. února 2020).

Jakub Kulhánek všem partnerům poděkoval za vyjádření solidarity. Uvedl, že jeho první zahraniční cesta povede tradičně na Slovensko a vyzdvihl česko-slovenskou spolupráci a solidaritu v současné krizi.

13:26 Vlajka Ruské federace.

Mluvčí Kremlu s odvoláním na projev prezidenta Zemana prohlásil podle TASS, že Česko bez důkazů obvinilo Rusko a poškodilo vzájemné vztahy.

13:21 Sociální demokracie navrhne na pozici ministra zahraničí náměstka ministra vnitra Jakuba Kulhánka (na snímku ze 17. února 2020).

"České republice se dostalo jednoznačné podpory. Jak bilaterálně, tak NATO i EU vydaly jednoznačná prohlášení na naši podporu. V metropolích našich spojenců si kvůli tomu předvolávají ruské velvyslance a někde už je i vyhošťují," uvedl ministr zahraničí.

13:20 Sociální demokracie navrhne na pozici ministra zahraničí náměstka ministra vnitra Jakuba Kulhánka (na snímku ze 17. února 2020).

"Ruské tajné služby byly odpovědny za výbuch ve Vrběticích a smrt českých občanů. Ruská reakce byla neadekvátní a byl paralyzován chod naší ambasády v Moskvě, přesto jsme nepostupovali hystericky, ale uvážlivě a rozhodně," řekl Jakub Kulhánek. 

13:19 Sociální demokracie navrhne na pozici ministra zahraničí náměstka ministra vnitra Jakuba Kulhánka (na snímku ze 17. února 2020).

"Jsem přesvědčen, že česká diplomacie i přes některé pochybnosti obstála a nemá se za co stydět. Žádného ministra samozřejmě netěší zhoršení vztahů s jakoukoli zemí na světě, ale někdy se nedá dělat nic jiného," řekl na brífinku ministr zahraničí Jakub Kulhánek. 

13:16 Jan Hamáček

"Myslím si, že Česká republika tu největší výzvu za poslední dobu zvládla po stránce bezpečnostní i po stránce politické. Česká republika v této zkoušce obstála, velký dík všem, kdo se na tom podíleli," uvedl na brífinku Jan Hamáček.

13:13

Rumunsko vyhostí ze země ruského diplomata, uvedlo v pondělí rumunské ministerstvo zahraničí. Podle agentury AFP je krok Bukurešti výrazem solidarity s Českem, které se dostalo do roztržky s Moskvou kvůli výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. Opustit Rumunsko bude muset zástupce ruského vojenského přidělence Alexej Grišajev.

Na znamení solidarity s ČR už minulý týden vypověděly ruské diplomaty také Slovensko, Litva, Lotyšsko a Estonsko.

12:08

Němečtí Piráti vyzvali vládu kancléřky Angely Merkelové, aby se v kauze česko-ruské diplomatické roztržky jasně postavila za Prahu. V pondělním prohlášení to řekl šéf Pirátů Sebastian Alscher, který zároveň vyzval k jednotnému celoevropskému postupu vůči Moskvě. "Útok na český muniční sklad provedený ruskými agenty byl útokem na Evropskou unii," řekl Alscher. "Žádáme proto spolkovou vládu, aby český postoj podpořila, což již učinily pobaltské země," uvedl s odkazem na vyhoštění čtyř ruských diplomatů z Pobaltí. Alscher rovněž žádá společný evropský postup.

"Tady není prostor na žádnou německou zvláštní zahraničněpolitickou cestu. Musíme jednat celoevropsky," dodal Alexander Kohler, který má u německých Pirátů na starosti zahraniční a bezpečnostní politiku.

Merkelová v uplynulém týdnu o kauze telefonicky jednala s českým premiérem Andrejem Babišem, kterému vyslovila solidaritu. Konkrétní kroky na podporu Česka ale Berlín zatím neučinil. Německá vláda na dotaz ČTK odpověděla, že se ve věci radí se spojenci z EU a NATO.

10:55

V hlavních městech zemí EU pokračují rozhovory o vyhoštění dalších ruských diplomatů na výraz solidarity s ČR, píše dnes zpravodajský web EUobserver s odkazem na diplomatické zdroje. V nadcházejícím týdnu by se podle něj k takovému kroku mohly odhodlat například Bulharsko, Rumunsko a Polsko. Mezi západoevropskými státy je však podle diplomatických zdrojů ochota zavést podobná opatření nižší.

"Jsme připraveni přijmout opatření, případně i na úrovni EU, a diskuse o této otázce mezi členskými státy pokračují," řekl v neděli webu EUobserver unijní činitel. Podle jiného unijního zdroje zastoupení EU v Moskvě pomáhá koordinovat plánování.

"Stovky ruských agentů jsou v EU akreditovány jako diplomaté a působí také zde v Bruselu. Zvážní představitelé EU a EEAS (Evropské služby vnější akce), projeví odvahu a vyloučí alespoň pár z nich?" tázal se vysoce postavený unijní diplomat.

10:20

Polský premiér Morawiecki podle PAP svolal na pondělí videokonferenci visegrádské čtyřky, aby jednala mimo jiné o "nedávných sabotážních činech Ruska v Česku". Na pořad diskuse se má dostat také situace na rusko-ukrajinských hranicích a rostoucí napětí v Bělorusku, uvedl náměstek Szymon Szynkowski vel Sek.

Jednání má být krokem ke koordinaci společného postoje zemí V4 vůči agresivní ruské politice, uvedl v polském rozhlase další náměstek ministra zahraničí Pawel Jabloński. "V případě nutnosti podnikneme další kroky, protože ruská politika je bohužel stále poznamenána prostou agresí," řekl Jabloński a poukázal na počínání Ruska na Ukrajině, v Bělorusku a na ruské snahy o destabilizaci Pobaltí a Polska.

10:19

Zatímco velká média, jako jsou portál magazínu Der Spiegel, nejprodávanější německý deník Bild nebo list Frankfurter Allgemeine Zeitung, se Zemanovu vstupu do kauzy nevěnují, nedělní projev naopak neušel pozornosti saského deníku Sächsische Zeitung, který dění v Česku sleduje podrobně.

"V Česku nikoho nepřekvapilo, že si prezident Miloš Zeman dal celý týden načas, než aby se vyjádřil k nejzávažnější diplomatické roztržce mezi Prahou a Moskvou za poslední desetiletí," napsal saský list. "Zeman nyní zasel jisté pochyby o vyšetřovatelské práci bezpečnostních složek vlastní země. Existuje totiž jen podezření proti ruským vojenským špionům, ale žádný dostačující důkaz, řekl prezident v projevu," uvedl Sächsische Zeitung. Prezident také podle deníku chce potrestat Rusko až tehdy, pokud se podezření potvrdí. "Zeman nijak nezastírá, že vlastní tajné službě BIS nevěří," dodal.

10:18

"Prezident republiky Miloš Zeman ve svém prohlášení, které bylo týden očekáváno, žádal další objasnění události," napsal list Süddeutsche Zeitung. Čtenářům vysvětlil, že Zeman je znám sympatiemi vůči Rusku a že kritizuje práci českých tajných služeb, za což ho někteří zákonodárci označují za vlastizrádce. I tak ale podle Süddeutsche Zeitung podpořil vyhoštění 18 ruských diplomatů z Česka, které vláda označila za agenty.

Německá mediální skupina RND uvedla, že Zeman v nedělním projevu hovořil o dvou vyšetřovacích verzích a že tvrzení vlády o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu označil jen jako podezření. "Nevyloučil, že aféra může ve skutečnosti být jen zpravodajskou hrou s vážnými následky pro vnitřní politický život," napsala RND.

Rozhlasová stanice NDR si v dnes odvysílaném příspěvku povšimla, že Zeman v projevu vyslovil důvěru jen práci policie a státního zastupitelství. "Za tajnou službu, proti které má roky výhrady, se ale nepostavil," uvedla NDR.

09:13

Nejčtenější slovenský list Nový čas napsal v reakci na vyjádření Miloše Zemana k Vrběticím, že se prezident nezastal vlády premiéra Andreje Babiše při vyhoštění ruských diplomatů. Otiskl také vyjádření českých opozičních politiků, že Zeman svým vyjádřením pootevřel dveře ruské dezinformační kampani.

Listu Sme uvedl, že zatímco česká vláda měla v kauze už dříve jasno, že za explozemi ve Vrběticích je ruská vojenská rozvědka GRU, prezident Zeman důkazy o ruské akci v kauze nevidí.

Deník Plus Jeden deň napsal, že Zeman v kauze zatím Rusko z ničeho neviní. Dodal, že Zeman má dvě verze vyšetřování výbuchů. Tou první a původní podle Zemana je to, že munice explodovala v důsledku neodborné manipulace, a druhou, že to byla akce cizí rozvědky.

09:11

Prezident Miloš Zeman se postaral o to, že Česko je terčem posměchu, napsal dnes slovenský list Pravda v reakci na výroky hlavy českého státu o kauze výbuchů v muničním skladě ve Vrběticích v roce 2014. Zeman uvedl, že neexistují důkazy ani svědectví, že by ruští agenti v areálu byli. "Zeman zpochybnil zapojení Rusů do výbuchu," napsala Pravda na titulní stránce. Dodala, že Zeman dal nepřímo najevo, že vláda při vyhoštění velkého počtu ruských diplomatů z Prahy postupovala unáhleně.

"Kontrarozvědka tvrdí, že má neprůstřelné důkazy, ale prezident tomu nevěří. Hovoří o podezření, ne o jistotě. A jak je možné, že jsou najednou dvě zprávy? První z tajné služby a druhá, kterou se ohání Zeman. Nedůvěřuje oficiálním vyšetřovatelům, a proto se rozhodl, že si zahraje na soukromého detektiva?" položil si list řečnické otázky.

20:11 Jan Hamáček

Jan Hamáček považuje za zbytečné, že prezident Miloš Zeman v projevu ke kauze Vrbětice hovořil o druhé vyšetřovací verzi, podle níž výbuch muničního areálu způsobila neodborná manipulace s výbušninami. České republice to moc nepomohlo a největší radost z toho má Moskva, řekl dnes večer Hamáček televizi Nova. Od bezpečnostních složek měli podle něj vládní politici dost věrohodných informací o účasti ruských agentů na výbuchu v roce 2014, aby přistoupili k tak tvrdé akci vůči Moskvě. Zbytečný byl podle něj také pokus vysvětlit v osmi minutách velmi složitý případ. 

17:47 Vlajka Ruské federace.

Česká republika si podle předsedy dolní komory ruského parlamentu Vjačeslava Volodina začala uvědomovat, že se kvůli obviňování Ruska zahnala do kouta a zničila vztahy budované diplomaty. Volodin se tak vyjádřil po dnešním projevu českého prezidenta Miloše Zemana k explozím ve Vrběticích. 

17:12

Prezident Miloš Zeman si přeje důkladné vyšetření kauzy Vrbětice a plně v tom důvěřuje policii a Nejvyššímu státnímu zastupitelství, které vyšetřování dozoruje. 

16:55

Prezident Miloš Zeman ve svém dnešním projevu použil několik narativů, které se objevují v dezinformační sféře a které mají za cíl zpochybnit oficiální vyšetřovací verzi události ve Vrběticích. Zároveň zpochybňují tvrzení bezpečnostních složek a rozmělňují informace o skutečných vinících a implikacích pro bezpečnostní situaci v ČR. Uvedlo to dnes občanské sdružení Čeští elfové, které analyzuje cizí dezinformační kampaně v českém kyberprostoru.

16:36 Vlajka Ruské federace.

Česká republika si podle předsedy dolní komory ruského parlamentu Volodina uvědomuje, že se kvůli obviňování Ruska zahnalo do kouta a zničilo vybudované vztahy.

16:35 Vlajka Ruské federace.

Z dnešního projevu Miloše Zemana ke kauze Vrbětice ruská média vyzdvihují slova českého prezidenta, že neexistují důkazy, že ruští tajní agenti byli v muničním skladu, kde se v roce 2014 odehrály exploze. Tvrzení českých tajných služeb, že ze dvou výbuchů vrbětických skladů jsou důvodně podezřelí agenti ruské vojenské rozvědky GRU, stálo přitom minulý týden u zrodu diplomatické roztržky mezi Českem a Ruskem. 

16:08 Vlajka Ruské federace.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová dnes v televizi Rossija 1 uvedla, že Česko musí světovému společenství objasnit, jaké zbraně byly uloženy v muničním skladu ve Vrběticích. Zároveň řekla, že Praha neměla žádné důvody pro to, aby z explozí ve Vrběticích v roce 2014 obvinila Rusko, uvedla tisková agentura TASS.

14:48

Zeman dnes uvedl, že za prokázanou považuje bulharskou stopu. Bulharského obchodníka se zbraněmi usvědčuje kupní smlouva a vyplacená záloha za odběr, řekl prezident s tím, že to bylo dosud popíráno. "My jsme nikdy nepopírali, že společnost EMCO (bulharského obchodníka se zbraněmi Emiliana Gebreva) se společností Imex obchodovala. To se nikdy nepopíralo. A nikdy jsme nepopírali, že společnost Emilijana Gebreva tam měla zakoupený materiál, ale, a to tvrdíme od počátku, tento materiál se neměl vyvážet v roce 2014," podotkl právník společnosti Imex Radek Ondruš.

14:44

České hospodářství by citelně zasáhlo například omezení vývozu zemního plynu či ropy z Ruska, které je však podle ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy krajně nepravděpodobné. Z důvodu tranzitní povahy české ekonomiky, ale i z důvodu toho, že by se tak Moskva připravila o značné příjmy z prodeje těchto surovin, a zároveň z toho důvodu, že by se ukázala jako nespolehlivý dodavatel, což by mohlo v Německu zesílit odpor vůči dostavbě plynovodu Nord Stream 2.

14:42 Vlajka Ruské federace.

Případné ekonomické sankce Ruské federace vůči Česku by mohly v příštím roce zvrátit vzájemnou obchodní bilanci ve prospěch Ruska. V makroekonomické úrovni bude dopad na export v řádu jednotek miliard korun. Naopak dovoz ropy a plynu do Česka pravděpodobně předmětem sankcí nebudou.

14:39

Výkonný ředitel společnosti Imex Group byl ve Vrběticích den před výbuchem na kontrole. "Následující týden se měla významná část toho materiálu vyvážet v rámci České republiky, nikoliv do Bulharska. Byl tam zkontrolovat, jestli je to nachystáno. Zjistil tam vady, a protože v případě jakýchkoliv těchto vad se ta přeprava neuskuteční, tak se vrátil a nařídil podřízeným ty vady odstranit a oni tam jeli následující den, kdy došlo k tomu výbuchu," uvedl Ondruš. Dodal, že v den, kdy byl v areálu výkonný ředitel, musel projít standardní kontrolou. "Byl zkontrolován on, bylo zkontrolováno vozidlo, včetně zavazadlového prostoru. Nikoho tam neprovážel, jel tam sám, byl tam jenom vyloženě za účelem té kontroly," uvedl Ondruš.

14:38

Majitel podle právníka rovněž odmítá hypotézu, že by mohl dvojici agentů provést do areálu osobně. "Prezident řekl, že to je jedna z hypotéz, se kterou pracují. Je to jedna z hypotéz, na to má policie právo. Těch hypotéz je tam celá řada, je na policii, aby to ověřila. Majitel tohle popírá," podotkl Ondruš.

14:37

Právní zástupce ale zároveň řekl, že pokud by vyšetření na detektoru lži prováděla BIS, je majitel ochoten ho podstoupit bez podmínek. "Cílem vyšetření je ověřit věrohodnost. Plně souhlasíme bez jakýchkoliv podmínek, aby to vyšetření provedla kterákoliv zpravodajská služba, v tomto případě BIS. U BIS máme plnou důvěru v to, že to bude objektivní. V případě NCOZ tu důvěru nemáme a důkazem toho je, že pan prezident sdělil informace z policejního spisu. Zatímco BIS tyto citlivé informace skrývá i před prezidentem, policie je sdělila a ústy pana prezidenta ohrozila přímo majitele společnosti, protože takhle vyslovil pochybnosti o jeho osobě," uvedl Ondruš.

14:37

Právník společnosti Imex Group Radek Ondruš oznámil, že má důkazy o tom, že jeho klient byl ochoten se podrobit výslechu na detektoru lži. Vyvrací tím tvrzení prezidenta Miloše Zemana. "Předložíme doklady, já osobně jsem psal, že souhlasíme s detektorem. Měli jsme pouze dvě podmínky, že nezávisle na té zkoumané osobě, ta dopředu nebude vědět otázky, ale ty otázky budou předloženy nezávislé kontrole, jestli neobsahují i dotazy k věcem, které nesouvisejí s vyšetřováním. To znamená, aby se detektorem nezjišťovaly nějaké citlivé politické nebo jiné otázky," uvedl Radek Ondruš. Dodal, že dalším požadavkem je, aby u vyšetření na detektoru byla přítomná nezávislá osoba, která zkontroluje, že průběh je standardní.

14:31

Představitelé vlády nikoho z rodin obětí výbuchu během posledních dní nekontaktovali. Havránek ale od vlády ani nic takového neočekává a neví, co by mělo být předmětem jednání. "Očekávám jen to, že budou podniknuty všechny možné kroky k tomu, aby viníci události byli potrestáni," řekl.

14:31

Prezident Zeman podle Havránka způsobem, jaký situaci prezentuje, zpochybňuje práci orgánů činných v trestním řízení, Národní centrály organizovaného zločinu i Bezpečnostní informační služby. "Z pozice prezidenta by vyjádření mělo vyznívat zcela jiným způsobem," uvedl Havránek.

14:30

Syn jedné z obětí vrbětického výbuchu také zpochybnil Zemanovu verzi o možném neopatrném nakládání s municí. "Já tím, že jsem do toho osobně zainteresován, tak jsem sledoval vše, co vyšlo ve veřejných zdrojích a mnohokrát byl zveřejněn jakýsi časový sled těch událostí," uvedl Havránek v reakci na Zemanova slova o dvou vyšetřovacích verzích. "Pokud se tedy pan prezident mohl seznámit s časovým sledem té události, už pouze z tohoto by musel usoudit, že v tak krátkém časovém sledu, když náš otec odjel z jednoho místa, ve kterém pracoval a odjel do skladu číslo 16, který následně explodoval, uběhla tak krátká doba, že je vyloučeno, aby tam buď otec, nebo popřípadě jeho kolega Petřík mohli s něčím neopatrně nakládat," řekl Havránek.

14:27

Prezident řekl maximum, aniž by prozradil utajované informace, kauzu Vrbětice nezpochybnil, snažil se to vysvětlit tak, aby to bylo srozumitelné, říká předseda sněmovního zahraničního výboru Ondřej Veselý z ČSSD. Kdybychom položili vládu kvůli auditu o střetu zájmů Babiše, tak dovládne i tak, dodává.

14:01

Poslanec KSČM Jiří Dolejš uvedl, že očekával, že projev bude opatrný a bude vnímat, že jde vzhledem k vyšetřování o otevřenou záležitost. Prezident podle něj dobře podpořil vyhoštění ruských diplomatů a princip reciprocity pro obsazení ambasád.

14:00

"Prezident mluvil stejným jazykem jako SPD. Potvrdil, že na základě nepřímých důkazů není možné zahájit trestní řízení," postavil se na stranu prezidenta předseda hnutí SPD Tomio Okamura v televizi Prima. Zdůraznil, že bezpečnostní výbor o důkazy požádal. Na projevu ocenil výzvu prezidenta, aby "nic nezůstalo utajeno". 

13:55

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) naopak způsob, jakým se prezident Miloš Zeman postavil k vrbětickým událostem, obhajuje. "Projev pana prezidenta mě ničím nepřekvapil, nečekal jsem od něj žádný šrapnel. Ač nejednal veřejně, udělal spoustu neveřejných kroků a věnoval se tomu celý týden," tvrdil v Partii Vondráček. Držme se toho, že zahraniční politiku dělá především vláda. Fakt v tom nevidím zásadní problém," doplnil.

13:46

Zeman v projevu také uvedl, že majitel společnosti Imex, která měla ve Vrběticích uloženou munici, odmítl vypovídat na detektoru lži. "Mimochodem ten člověk z toho Imexu, o kterém policie má podezření, že ty dva ruské agenty provezl do vrbětického areálu, tak ten odmítl vypovídat na detektoru lži, a jistě uznáte, že to je symptomatické. Pokud by se neměl čeho bát, tak ten detektor asi neodmítne," řekl prezident. Právník společnosti Imex to odmítl. U BIS ho podle něj majitel podstoupí bez podmínek.

13:44

Ve Vrběticích by se měla konat pieta za účasti ústavních činitelů, která by uctila památku dvou obětí výbuchu munice v roce 2014. Toto přání dnes v pořadu Otázky Václava Moravce vyslovil Ondřej Havránek, syn jednoho ze dvou zaměstnanců firmy Imex Group, kteří zahynuli při první explozi. Havránek se také ohradil proti slovům prezidenta Miloše Zemana, který bere stejně vážně vyšetřovací verzi o účasti ruské tajné služby na výbuchu i tu, podle níž munice explodovala v důsledku neodborné manipulace. Havránek chce proto napsat prezidentovi otevřený dopis.

13:43

Mnozí politici kritizují také Zemanovo nevybíravé chování k moderátorce pořadu Partie Terezii Tománkové. Ačkoliv mu pouze kladla dotazy a dožadovala se odpovědi, prezident jí několikrát naznačil, že nedává pozor nebo, že "si sedí na uších", dodal také, že "dnes není ve formě".

13:33 Vlajka Ruské federace.

Agentura Ria Novosti zprávu o Zemanově projevu zahajuje upozorněním na jeho slova o dvou verzích příčin explozí ve Vrběticích: neodborné zacházení s municí a činnost agentů zahraničních tajných služeb.

13:32 Vlajka Ruské federace.

Podobně o projevu českého prezidenta referuje agentura TASS, která mimo jiné cituje Zemanova slova, že Bezpečnostní informační služba se o incidentu ve Vrběticích za posledních šest let ve svých výročních zprávách nezmínila. TASS zároveň upozorňuje, že podle prezidenta ale nelze říci, že podezření ze zapojení dvou zahraničních agentů není vážné, a je nutné toto podezření vyšetřit.

13:32 Vlajka Ruské federace.

"Český prezident uvedl, že neexistují žádná data o agentech z Ruska ve Vrběticích," píše ruská tisková agentura Interfax. Dodává, že Zeman zdůraznil, že Bezpečnostní a informační služba nemá důkazy o tom, že ruští agenti oblast Vrbětic navštívili.

13:27

Za bezpečnostní hrozbu označil některé Zemanovy výroky také bývalý evropský europoslanec a diplomat Pavel Telička.

13:24

Také Senátor a bývalý Zemanův protikandidát v prezidentské volbě Jiří Drahoš kritizoval prezidentův projev a naznačil, že hraje do karet Moskvě.

13:21

Zeman vrazil klín mezi policii a Bezpečnostní informační službu. V Zemanově projevu byla celá řada chyb, kritizoval, že o tom BIS ve svých zprávách nemluvila 6 let, ale my dobře víme, že identita agentů byla odtajněna až po útoku v Salisbury. Bezpečnostní aparát neznal identitu dvou mužů, tak ji nemohl směřovat k vnějšímu aktérovi, říká Jan Lipavský z Pirátů.

13:17

Předseda poslaneckého klubu lidovců Jan Bartošek obvinil prezidenta ze lži. "S verzí neodborné manipulace s výbušninami ve Vrběticích jako příčiny výbuchu se pracovalo pouze do roku 2015. Teď už ne. Další z faulů v jeho projevu," napsal na Twitteru.

13:00 Vlajka Ruské federace.

Ruská média z projevu českého prezidenta ke kauze Vrbětice vyzdvihují slova, že neexistují důkazy, že by ruští agenti byli ve vrbětickém areálu.

12:58

Zeman v Partii také ocenil reakci spojenců, kteří se zachovali k Česku solidárně. "Myslím si, že je to důkaz solidarity a zaplať pánbůh za něj. Věřím, že pokud něco podobného postihne jiné členské země, ať už Evropské unie nebo NATO, takže i my se zachováme solidárně, což jsme ukázali, předvedli, v kauze Skripal," dodal.

12:54

Zároveň Zeman uvedl, že nesouhlasí s Ruskou reakcí, tedy vyhoštěním 20 českých diplomatů. "Vnímal jsem to negativně z velice prostého důvodu. Těch dvacet lidí, které Rusové vypověděli, nic neudělali. Nic špatného neudělali Rusku, a nebyl proto důvod je vypovídat," řekl.

12:53

Zeman také podpořil krok vyhoštění ruských agentů. "Myslím, že vzájemná kanibalizace našich ambasád dostoupila toho stupně, že někteří poněkud naivní a hloupí politici navrhovali, aby buď na ambasádě byl pouze ruský velvyslanec a nikdo jiný. Já si myslím, že toto je extrém. Chápu, že to bude výrazně redukováno, ale koneckonců, znova Vám opakuji, co už jsem řekl ve svém projevu, nechápu, proč zrovna na ruské ambasádě, nebo kdekoli jinde, by se měli hemžit pouze zpravodajští důstojníci, když my pro rovnoprávnou spolupráci potřebujeme experty na ekonomickou, kulturní a další spolupráci," dodal.

12:52

Prezident Zeman v pořadu Partie uvedl, že není rád, že je na ruské ambasádě tolik ruských agentů. "Já ty zpravodajské důstojníky nemám rád, oni většinou dělají více škody než užitku. Vzpomeňte si na CIA, jak informovala americkou vládu, že v Iráku jsou zbraně hromadného ničení, a nic tam nebylo. A přesto došlo k dosti zbytečné válce. Já sám bych uvítal, kdyby na ruské ambasádě byli odborníci na ekonomickou nebo kulturní spolupráci, a nevidím žádný důvod, proč by tam mělo být osmnáct špionů," řekl.

12:46

Senátor a předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer vyslovil kritiku k prezidentovu záměru potrestat Rusko v případě prokázání jeho podílu na výbuchu ve Vrběticích vyloučením z tendru na dostavbu Dukovan. "Dukovany nejsou odměna ani trest. Rosatom od počátku byl, je a bude bezpečnostní riziko." Podle něj prezident znevážil teroristický útok na českém území.

12:27

Také předseda Pirátů Ivan Bartoš projev prezidenta zkritizoval, podle něj byly EU i NATO důkazy o zapojení ruských tajných služeb do výbuchů ve Vrběticích předloženy. "Přesto pan prezident hovoří v rovině hypotéz a zpochybňuje důvěryhodnost bezpečnostních služeb vlastní země," napsal.

12:13

Předseda STAN Vít Rakušan konstatoval, že se prezident nepostavil na stranu občanů, a uvedl, že z prezidentova projevu vyplývá, že buď nemá přesné informace, nebo je dezinterpretuje záměrně. "Každopádně, my jsme od BIS informace dostali úplné a na základě toho se musím postavit na stranu našich zpravodajců," napsal Rakušan s tím, že Zeman svou relativizací otevírá brány ruským dezinformátorům.

12:09

Prezident Miloš Zeman podle opozičních politiků pootevřel svým projevem k vyšetřování výbuchů ve Vrběticích dveře ruské dezinformační kampani.

12:04 Miloš Vystrčil v DVTV

Podle šéfa Senátu Vystrčila sděloval prezident údaje z živého případu, čímž ohrozil vyšetřování i bezpečnost ČR. Některé informace naopak vynechal. "Jsem přesvědčen, že prezident sděloval informace z živého případu, které jsou v režimu utajení a sdělovat se nesmí. Ohrožuje tím bezpečnost republiky," řekl šéf Senátu v pořadu Partie. Naopak některé informace prý Zeman vynechal. "Nevím, co to mělo za smysl a k čemu směřujeme. Bylo to velmi nezodpovědné," dodal s tím, že Zemanova slova významně snižují pravděpodobnost, že se případ vrbětické kauzy vyšetří.

12:02

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka kritizoval, že Zemanovi trvala analýza s nejasnými závěry příliš dlouho. Také upozornil na to, že prezident zcela opomněl události z roku 2018, kdy se hledaní ruští agenti pokusili ve Velké Británii otrávil Sergeje Skripala. Dále uvedl, že postrádá sounáležitost s blízkými obětí a jasný vzkaz spojencům, kteří Česko v diplomatické roztržce podpořili.

11:59

Předseda ODS Petr Fiala na Twitteru ironicky konstatoval, že si celá země oddychla, že se Zeman nepostavil proti jejím zájmům přímo, ale jen zpochybnil závěry BIS. "Přesně toto hraje do karet Ruska, my potřebujeme od hlavy státu jasná slova," dodal v dalším tweetu.

11:56

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová označila prezidentův projev za projev nikoli pro české občany, ale pro Rusko. "Bagatelizace, vnášení pochybností, pomlouvání. To vše umně zaobaleno," shrnula"

11:47 Jan Hamáček

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) je rád, že prezident postupuje ve shodě s dalšími ústavními činiteli.

11:47

Opozice Zemana kritizuje za rozmělňování informací k Vrběticím. 

11:42

"Zatím k tomu nevidím důvod. Počkám si, jak skončí vyšetřování (výbuchů ve Vrběticích), které je de facto teprve na začátku. Nezapomeňte, že se setkáváme s informacemi, které jsou, řekněme, staré 14 dní. Právě proto se ptám, co se dělo šest let. Kdyby se ukázalo, že on odvedl dobrou práci, tak ho možná příští rok povýším. Zatím pro to nejsou důvody," uvedl Zeman

11:42

Prezident Miloš Zeman letos zřejmě opět nepovýší ředitele BIS, plukovníka Michala Koudelku, do hodnosti brigádního generála. Nevidí pro to důvod. Naznačil ale, že by Koudelku mohl povýšit příští rok po vyšetření výbuchů ve Vrběticích. Prezident to uvedl v pořadu Partie televize Prima. Proti Koudelkovi i kontrarozvědce má výhrady dlouhodobě. Vláda má o návrhu na Koudelkovo povýšení znovu jednat v pondělí.

11:36 Vlajka Ruské federace.

Moskva se "možná bude muset" uchýlit k ekonomickým sankcím, protože "bezprecedentní agresivní jednání Prahy nemůže zůstat bez odpovědi", sdělil listu jeden z jeho zdrojů s tím, že Rusko nemůže reagovat "čistě zrcadlově". "Pokud by Moskva jednala zrcadlově, musela by vyhostit všechny pracovníky ambasády včetně velvyslance, a to by nemělo daleko k přerušení diplomatických vztahů. Proto se nyní zvažují alternativní varianty odpovědi," sdělil zdroj ruskému deníku.

11:35 Vlajka Ruské federace.

Moskva v reakci na vyhoštění velkého počtu svých diplomatů z Prahy zvažuje podle listu Kommersant možnosti ekonomických sankcí proti České republice. Ruské úřady mohou omezit dovoz českého zboží, například piva, píše ruský list s odvoláním na dva zdroje z vládních kruhů, které jsou obeznámeny s diskuzí ohledně eventuálních postihů vůči Česku. Podle deníku je to jedna z variant ruské odpovědi na diplomatickou roztržku.

11:21

"Pokud bude toto podezření vyvráceno, tak z toho vyplývá, že šlo o zpravodajskou hru, která může mít vážné důsledky pro náš vnitřně-politický život. Počkejme tedy bez hysterie a spekulací na výsledky vyšetřování," zakončil svůj projev Zeman.

11:20

Zeman také vyjádřil přání, aby výsledky byly v plné míře zveřejněny a nebyly veřejnosti utajovány. "Doufám, že se dozvíme pravdu, dozvíme se, zda je toto podezření oprávněné - a v tomto případě, ač podporuji korektní vztahy se všemi významnými zeměmi, je zapotřebí, aby Rusko za tento případný teroristický čin zaplatilo, například neúčastí Rosatomu v tendru na Dukovany," řekl prezident.

11:18

"Žádná suverénní země si nemůže dovolit, aby na jejím území dva agenti cizího státu způsobili teroristický atentát, při němž zahynuli dva čeští občané a byla způsobena miliardová škoda. Na druhé straně pracujeme s dvěma vyšetřujícími verzemi." Původní verze je podle něj, že výbuch byl způsoben neodbornou manipulací, druhou, že jde o akci cizí rozvědky "Beru obě dvě tyto verze vážně a přeji si, aby byly důkladně prošetřeny," dodal s tím, že policejní složky i Vrchní státní zastupitelství mají jeho plnou důvěru a vyzval, aby na vyšetřování byla nasazena maximální možná kapacita.

11:15

"Pokud by se podařilo prokázat či nalézt alespoň e-maily, jimiž se dožadovali, aby do tohoto areálu mohli vstoupit, je to rovněž důvod k závažnému podezření. Co by tam, proboha, měli dělat?" dodal Zeman. Podle něj by takové vyšetřování mělo ukázat, s kým si agenti dopisovali a jak se do areálu dostali.

11:14

"To, že nebyla prokázána jejich účast neznamená, že do vrbětického areálu tito agenti nevnikli. Policejní vyšetřování pracuje s hypotézou, že je tam mohl provést jeden z majitelů firmy Imex. Toto obvinění je zapotřebí vyvrátit, nebo potvrdit. Pokud by se ukázalo, že tam byli, tak není o čem diskutovat," řekl prezident.

11:10

"BIS po šest let ve svých výročních zprávách nikdy nezmiňovala kauzu Vrbětice, teprve v posledních třech týdnech bylo vzneseno obvinění vůči dvěma ruským agentům, kteří působili na našem území s dvěma krycími pasy. Tito agenti byli obviněni, že způsobili výbuch ve Vrběticích. Mohu konstatovat, že ve zprávě BIS se uvádí, 'že neexistují důkazy ani svědectví, že by tito dva agenti byli ve vrbětickém areálu', a tuto větu jsem si podtrhl. Z toho vyplývá, že podezření z jejich účasti není vážné," dodal Zeman.

11:06

"Tato munice měla být dodána do Bulharska, bulharský obchodník se zbraněmi to popřel, ale usvědčují ho jednak kupní smlouva, a jednak dokonce již vyplacená záloha za tento odběr. Proto tzv. bulharskou stopu můžeme považovat za prokázanou," řekl prezident. Projev byl předtočen, bulharský obchodník Gebrev již mezitím podíl na tomto obchodu přiznal.

11:03

"Pokládám za svoji samozřejmou povinnost se k tomuto podezření vyjádřit. Právě proto jsem se nejprve seznamoval se všemi relevantními informacemi," zdůvodnil prezident v televizním projevu své dosavadní mlčení. Zmínil také své setkání s policejním prezidentem a podle svých slov si nechal zpracovat rovněž celou řadu analýz. "Nyní tak mám dostatek relevantních informací, abych situaci mohl posoudit s chladným rozumem a bez hysterie," řekl.

07:49

Prezident Miloš Zeman se dnes v 11:00 ve zhruba dvanáctiminutovém televizním projevu vyjádří ke kauze možné účasti ruských agentů na výbuších v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Ke kauze se vysloví poprvé od jejího propuknutí v sobotu 17. dubna. Podle kritiků Zemana Hrad k diplomatické roztržce s Ruskem, která začala před týdnem, dlouho mlčí. Premiér také zmínil, že by možná bylo lepší, kdyby prezident vystoupil o něco dřív než v neděli, nicméně prezident se podle něj s případem detailně seznamuje.

18:50

"Projev (prezidenta ČR, pozn. red.) vznikl nečekaně před začátkem natáčení Partie Terezie Tománkové v Lánech. Miloš Zeman projevil zájem o jeho realizaci těsně před začátkem rozhovoru, jehož přesné datum je domluvené již od března," informoval ČTK za televizi Prima Matěj Štýs. Televize Prima a CNN Prima NEWS odvysílají projev před začátkem pořadu zítra dopoledne. Projev televize Prima poskytne k odvysíláním i dalším celoplošným televizím a médiím.

18:03

Na otázku, jaké další státy by se mohly k solidární akci připojit, Kortunov řekl, že nejtvrdší postoj k Rusku zaujímají tradičně země ve východní části Evropy. Západní, stará Evropa je podle něj zdrženlivější a o diplomatickou válku nestojí. "Bude záležet na jednotlivých politicích, ale logika říká, že se takové činy dají očekávat spíš z východní části EU než ze západní nebo jižní," řekl Kortunov.

18:02

Podle Kortunova se mohou další státy zachovat podobně jako Slovensko, Litva, Estonsko a Lotyšsko, které v solidaritě oznámily tento týden vyhoštění ruských diplomatů. Rusko a Česko si navzájem vyhostily diplomaty kvůli odhalení podezření o zapojení ruské vojenské rozvědky GRU do výbuchů munice ve Vrběticích v roce 2014. Podporu ČR už vyjádřily i západní země jako USA, Británie nebo Německo a rovněž Evropská unie a NATO.

18:02

Symbolické vyhoštění ruských diplomatů v solidaritě s Českou republikou lze očekávat od dalších evropských zemí. Prohlásil to ředitel Ruské rady pro mezinárodní vztahy Andrej Kortunov, jehož citovala agentura TASS.

17:03

Ke své společnosti EMCO a jejím kontaktům s Ukrajinou původně mnoho informací neposkytoval a tvrdil, že veškerý vývoz zbraní do této země zastavil, když roku 2014 propukly boje na východní Ukrajině.

17:02

Gebrev se v e-mailu listu NYT také zmínil o dvou pokusech otrávit ho v roce 2015, což je akce připisovaná jednotce GRU označované číslem 29155. Podle Gebreva se o to sice pokusili ruští vrazi, ale nepracovali zřejmě sami, nýbrž společně s jeho nepřáteli z Bulharska.

16:20

Bulharský obchodník se zbraněmi Gebrev v e-mailu listu The New York Times přiznal, že skladoval zbraně v ČR a dodával je Ukrajině i po roce 2014.

15:33

Ke kauze Vrbětice a napětí mezi Českem a Ruskem se v neděli poprvé vyjádří prezident Miloš Zeman, potvrdil hradní mluvčí.

14:43 Vlajka Ruské federace.

"Evropská unie a služba pro vnější činnost EU uvedly, že otázka vyhoštění diplomatů je výlučně v kompetenci členských států. Chci věřit, že si vzali ponaučení z hrubé politické chyby, kterou udělali v roce 2018," řekl agentuře TASS Čižov. EU tehdy podle něj zjistila, jak Rusko "v podobných případech reagovalo a bude reagovat".

14:43 Vlajka Ruské federace.

Vyhoštění ruských diplomatů z Česka a snaha zapojit do diplomatické roztržky Evropskou unii a NATO je součást "protiruské psychózy Západu", prohlásil ruský velvyslanec při EU Vladimir Čižov.

13:48

Podporu Česku znovu vyjádřila i Velká Británie, konkrétně ministr zahraničí.

13:24

V souvislosti s výbuchy ve Vrběticích se často mluví o ruské vojenské rozvědce GRU. Víte, co tato služba dělá a jaký je její civilní protějšek? Otestujte si své znalosti o ruských bezpečnostních agenturách v kvízu.

 

11:56

Česku už dříve vyjádřila podporu řada západních zemí, kromě Spojených států také Británie či Německo. Solidaritu s Českem jako členskou zemí vyjádřily i NATO a EU. Slovensko, Litva, Lotyšsko a Estonsko tento týden na znamení solidarity oznámily vyhoštění ruských diplomatů. Moskva už avizovala, že na tyto kroky bude reagovat.

11:56

"Ministerstvo zahraničí si předvolalo ruského chargé d’affaires, aby vyjádřilo znepokojení nad destabilizačními akcemi, které Rusko dál provádí napříč euroatlantickým prostorem (…) a aby demonstrovalo naši plnou podporu České republice," uvádí se v tweetu.

11:56 Vlajka Ruské federace.

"Ruský chargé d’affaires využil schůzky na ministerstvu zahraničí, aby důrazně odmítl nepodložená obvinění proti Rusku z destabilizačních akcí napříč euroatlantickou oblastí," píše se v tweetu ruské diplomatické mise ve Washingtonu. Ta rovněž přiložila snímek dřívějšího příspěvku oddělení pro evropské a euroasijské záležitosti amerického ministerstva zahraničí, které v něm oznamuje předvolání ruského diplomata.

11:13

Americké ministerstvo zahraničí si v pátek předvolalo ruského chargé d’affaires, aby vyjádřilo znepokojení nad pokračujícími "destabilizačními akcemi Ruska". Diplomat Sergej Košelev na schůzce obvinění "důrazně odmítl", uvedlo na twitteru ruské velvyslanectví ve Spojených státech. Americká diplomacie na twitteru znovu vyjádřila "plnou podporu České republice", která se minulou sobotu dostala do diplomatického sporu s Moskvou.

22:16

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil vypracovat seznam "nepřátelských zemí", jejichž diplomatická zastoupení v Rusku budou mít omezenou možnost zaměstnávat místní síly.

20:20

Premiér Andrej Babiš rozhodnutí pobaltských států uvítal. "Moc děkuji Litvě, Lotyšsku a Estonsku za podporu České republiky a solidární gesto vyhoštění celkem čtyř ruských diplomatů z jejich území. Velmi si toho vážíme," napsal na twitteru. Poděkování vyjádřil i ministr zahraničí Jakub Kulhánek. "Děkujeme, Litvo, Lotyšsko a Estonsko, za vaši jasnou solidaritu a za to, že při nás stojíte," napsal nový šéf Černínského paláce na twitteru. "Pobaltské země byly vždy velmi blízkými přáteli a spojenci České republiky," dodal.

17:55

Rakousko vyjádřilo solidaritu s Českem, které se dostalo do diplomatické roztržky s Moskvou kvůli výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. Vyhostit ruské diplomaty ale zatím Vídeň nehodlá, uvedla v pátek s odvoláním na ministra zahraničí Alexandera Schallenberga agentura APA.

Šéf rakouské diplomacie Schallenberg podle APA sice přislíbil Česku solidaritu, výzvu k vypovězení ruských diplomatů z Rakouska ale nevyslyší. Rakouské ministerstvo zahraničních věcí na dotaz APA uvedlo, že je pro něj stěžejní, aby Evropská unie mluvila jednohlasně. "Společný postup EU v této otázce se má proto jako dosud dohadovat na unijních grémiích a nemá se oznamovat přes média," uvedlo ministerstvo.

17:45

Tádžické ministerstvo vnitra v pátek popřelo, že by vydalo cestovní pas jednomu ze dvou mužů, které české úřady podezřívají ze zapojení do výbuchů skladu munice ve Vrběticích v roce 2014. Policie České republiky po dvojici v sobotu vyhlásila pátrání a uvedla, že se nejprve prokazovala ruskými pasy na jména Alexandr Petrov a Ruslan Boširov a posléze také cestovními doklady Moldavska na jméno Nicolai Popa a Tádžikistánu na jméno Ruslan Tabarov.

"Zveřejněná informace na internetu, že jeden z podezřelých v kauze výbuchu skladu zbraní v České republice je občan se zahraničním pasem Tádžické republiky na jméno Ruslan Chalimovič Tabarov a s rokem narození 1975, není věrohodná," uvedlo ministerstvo na svém webu.

17:00

Rozhodnutí o omezení ruských pracovníků na českém velvyslanectví v Moskvě znamená pro Česko významnou technicko-administrativní komplikaci, uvedlo ministerstvo zahraničí. Rozhodnutí podle úřadu musí Česko zahrnout do jednání o paritě v otázce počtu pracovníků na obou ambasádách.

Agentura TASS dnes s odvoláním na ruské ministerstvo zahraničí uvedla, že ke konci května se na ruském velvyslanectví v Praze a na české ambasádě v Moskvě sníží počet pracovníků. Na každém zastupitelském úřadě podle ní zůstane po sedmi diplomatech, 25 administrativně-technických pracovnících a 19 zaměstnancích najatých na místě.

16:58 Sociální demokracie navrhne na pozici ministra zahraničí náměstka ministra vnitra Jakuba Kulhánka (na snímku ze 17. února 2020).

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) telefonicky hovořil s britským ministrem zahraničí, který Česku touto cestou vyjádřil podporu.

16:19 Vlajka Ruské federace.

Nad rámec zpravodajského pokrytí se vydala mimo jiné ruská státní agentura RIA Novosti v textu, v němž se zabývá otázkou, "proč Česko hrotí situaci". Cituje například historika Pavla Priluckého, jenž podle ní žije v Praze a který připomíná rovněž případ pěti zadržených Čechů, které česká policie podezírá ze zapojení do bojů na východě Ukrajiny. "Deset až patnáct procent Čechů sympatizuje s Ruskem. Je takový dojem, že celý tento skandál je pokusem ukázat svým vlastním občanům, že kontakty s Moskvou jsou nebezpečné," cituje ho RIA Novosti.

16:17 Vlajka Ruské federace.

Ruská média se věnují rozhovoru, který poskytl bývalý český prezident Václav Klaus serveru Blesk. Agentura TASS napsala, že podle Klause chce české vedení "získat body u Washingtonu a NATO". Klaus v rozhovoru Česko přirovnal k ratlíkovi a Rusko k velkému psu. "My, tedy ratlík, štěkáme na Rusko, protože si myslíme, že máme za sebou mocné USA a NATO," sdělil. "A to, že štěkáme na jednu ze světových velmocí, je něco, za co se stydím," dodal.

Václav Klaus v DVTV
Václav Klaus v DVTV | Foto: DVTV
16:16 Vlajka Ruské federace.

Generálmajor ruské tajné služby FSB ve výslužbě Alexandr Michajlov v dnes zveřejněném rozhovoru na serveru Lenta k českému obvinění, že za výbuchy ve Vrběticích stáli agenti ruských tajných služeb, sdělil, že zejména západní rozvědky "rády operují s informacemi, které nejde prověřit zvnějšku". Jiné nedávné diplomatické skandály, jako bylo například vyhoštění ruských diplomatů z Bulharska a Švédska, či vypovězení ruských diplomatů podezřelých ze špionáže z Itálie a Norska, vnímá Michajlov jako "čistě politický proces", jehož cílem je Rusko kompromitovat. "Velká medializace takových skandálů není překvapivá. Žijeme v podmínkách studené války. Informační doprovod je jedna z jeho součástí," vysvětlil.

13:37 Vlajka Ruské federace.

K 31. květnu se na ruském velvyslanectví v Praze a na české ambasádě v Moskvě sníží počet pracovníků, uvedla dnes agentura TASS s odvoláním na ruské ministerstvo zahraničí. Na každém zastupitelském úřadě podle ní zůstane po sedmi diplomatech, 25 administrativně technických pracovnících a 19 zaměstnancích najatých na místě. "Nezodpovědné a provokativní chování českých úřadů bolestivě zasáhlo jejich diplomatickou službu," řekla agentuře ruská diplomacie.

13:33

Litva, Lotyšsko a Estonsko v solidaritě s Českem, které se dostalo do roztržky s Moskvou, nařídily celkem čtyřem ruským diplomatům, abych opustili jejich území. Podle agentury Reuters o tom informoval litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis a potvrdil to i jeho lotyšský kolega Edgars Rinkévičs.

"Na znak solidarity s našimi českými spojenci a kvůli narušení Vídeňské konvence se Lotyšsko rozhodlo vyhostit ruského diplomata," cituje agentura TASS z prohlášení, které vydal šéf lotyšské diplomacie Rinkévičs. "Lotyšsko nebude trpět podvratnou činnost na svém území ani na území svých partnerů a spojenců," uvedl také Rinkévičs.

12:33

Německo o ruském pozadí výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 jedná s členy Evropské unie a Severoatlantické aliance a o případné reakci vůči Moskvě se poradí se svými spojenci, řekla na tiskové konferenci mluvčí německé vlády Martina Fietzová.

11:48 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo polského velvyslance v Moskvě Krzysztofa Krajewského a vyhostilo pět lidí z polské ambasády v Moskvě. Jde o reakci na krok Varšavy, jež vyhostila tři Rusy.

10:42 Vlajka Ruské federace.

Šéf ruské rozvědky SVR Sergej Naryškin prohlásil, že obvinění Ruska z účasti na výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích je ubohou a nízkou lží. Česko se podle něj vydalo cestou konfrontace s Ruskem a dostalo se mu odpovídající odpovědi, píše agentura TASS. "Ve svých akcích se (Česko) schovalo za nějakou naprosto ubohou a nízkou lží. Určena může být jen lidem s nedostatečně vysokou mírou inteligence," řekl Naryškin během dnešního zahájení výstavy k výročí vítězství ve druhé světové válce.

10:24

Čtyři sklady v Bulharsku explodovaly postupně v únoru, v srpnu, v říjnu a v prosinci před sedmi lety. Další následovaly zanedlouho v březnu a dubnu 2015. Nejtragičtější následky měl výbuch muničního skladu v říjnu 2014 v obci Gorni Lom na severozápadě Bulharska, kde tehdy zemřelo 15 lidí.

10:13

Zjištěné údaje ukazují, že údajní ruští agenti byli přítomni v Bulharsku v letech 2014 a 2015 v době výbuchů v šesti tamních zbrojních skladech, které se odehrály podle stejného vzoru. Poukázala na to na svém webu rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) v souvislosti s podobnými událostmi ve Vrběticích. Nová analýza a další důkazy podle stanice naznačují možné spojení ruské vojenské tajné služby GRU s explozemi v Bulharsku.

10:11

Česko se pro Rusko stává součástí pomyslné "osy zla" a rusko-české vztahy se budou dále zhoršovat, míní ruský politolog Andrej Kolesnikov z moskevského střediska Carnegie. Podle něj skutečnost, že jsou agenti ruské vojenské rozvědky GRU v Česku podezřelí z výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích s dvěma mrtvými v roce 2014, a stejně tak následné vyhošťování diplomatů mezi Prahou a Moskvou, žádný velký ohlas mezi ruskou veřejností nevyvolalo. "Ruská veřejnost si těchto problémů vůbec nevšímá. Pro ni jsou jen součástí konfrontace Ruska se Západem a se satelity Spojených států, a tomu již přivykla," uvedl Kolesnikov. 

09:34

Německá média informují o pokračování diplomatické roztržky mezi Českem a Ruskem jako o největším konfliktu za poslední roky. "Diplomatický souboj mezi Českem a Ruskem se vystupňoval," informovala televize ZDF o českém ultimátu.

Za další kolo rozmíšky mezi Prahou a Moskvou označila čtvrteční vývoj diplomatického sporu také německá rozhlasová a televizní stanice Deutsche Welle, která si pokládá otázku, zda nepřichází nová studená válka. Doplnila, že se mezi Českem a Ruskem roztočila spirála vzájemného obviňování a sankcí. 

Magazín Der Spiegel čtenářům sdělil, že Praha se může opřít i o Německo, které chce pomoci s udržením chodu českého diplomatického zastoupení v Moskvě. "České a německé velvyslanectví jsou v kontaktu," citoval magazín německé ministerstvo zahraničí. Uvedl rovněž, že kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek v telefonickém rozhovoru přislíbila českému premiérovi Andreji Babišovi solidaritu.

08:42

Zpravodajka ČTK na místě zjistila, že červené cákance jsou po obou stranách zdi vstupní brány a na zdi vedle brány. U konzulátu nikdo nebyl. Policejní mluvčí Pavel Šváb uvedl, že rozměry jsou zhruba metr na výšku a pět na šířku, ve druhém případě dva metry na výšku.

S obdobným pošpiněním kečupem, který měl symbolizovat krev dvou mrtvých při výbuchu v areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014, se musela o víkendu vyrovnávat i ruská ambasáda v Praze.

07:57

V noci na dnešek někdo postříkal zeď Generálního konzulátu Ruska v Brně kečupem. Policie se případem zabývá pro poškození cizí věci, řekl mluvčí policie Pavel Šváb. Policie dostala oznámení v noci. "Případ prověřujeme jako poškození cizí věci," dodal mluvčí.

20:39

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza neočekává kvůli diplomatickému konfliktu České republiky a Ruska vznik "hospodářské války." Rusko si to podle něj nemůže dovolit. Situace v turismu, kdy jsou ruští cestovatelé pro ČR velmi důležitou klientelou, bude záležet i na kapacitě na vydávání víz, řekl.

20:31

Na českém velvyslanectví v Moskvě po odjezdu vyhoštěných zůstalo sedm diplomatů a 25 takzvaných administrativně technických pracovníků, upřesnil dnes ministr zahraničí Kulhánek. Podle něho proto Prahu bude muset opustit 63 zaměstnanců ruské ambasády, aby personální stavy na obou velvyslanectvích odpovídaly.

Ruská strana ale zdůrazňuje, že mezi velvyslanectvími panuje disproporce, pokud jde o jejich zaměstnance najaté přímo na místě, tedy ruské občany v Rusku a občany ČR v Praze. Podle diplomatických zdrojů zaměstnává české velvyslanectví v současnosti okolo 110 ruských občanů. Patří pod ně totiž formálně například také komplex Českého domu s ubytovacími kapacitami a restaurací nebo konzuláty v Petrohradě a Jekatěrinburgu. Ruské velvyslanectví v Praze zaměstnává podle dostupných údajů jen asi 15 či 20 občanů ČR.

19:25 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo zahraničí dnes předneslo českému velvyslanci Vítězslavovi Pivoňkovi požadavek, aby byl snížen počet pracovníků české ambasády v Moskvě s přihlédnutím k rozdílným počtům zaměstnanců, kteří jsou najímáni přímo na místě. Plyne to z prohlášení, které bylo zveřejněno na webu ministerstva. Moskva tak reagovala na dnešní oznámení českého ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka, že Česko omezí počet pracovníků na ruském velvyslanectví v Praze podle personálního stavu na české ambasádě v Moskvě.

19:11

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes telefonicky jednala s českým premiérem Andrejem Babišem o ruském pozadí incidentu ve Vrběticích z roku 2014, ministerskému předsedovi přislíbila solidaritu. O telefonátu s šéfkou německé vlády informoval na Twitteru také Babiš.

Německá kancléřka Angela Merkelová.
Německá kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters
18:42

Ruské ministerstvo zahraničí zatím nepotvrdilo informaci o vyhoštění tří slovenských diplomatů v reakci na obdobný krok Bratislavy, napsala agentura Reuters s odvoláním na ruská média. Mluvčí ministerstva však podle agentury TASS varovala, že odpověď Moskvy na slovenský postup na sebe nenechá dlouho čekat.

18:41 Vlajka Ruské federace.

Rusko předneslo českému velvyslanci Pivoňkovi žádost, aby byl snížen počet zaměstnanců české ambasády v Moskvě, napsala agentura TASS.

18:14

Německý ministr Heiko Maas dnes poblahopřál svému českému kolegovi Jakubu Kulhánkovi telefonicky k nástupu do funkce a nabídl mu praktickou podporu s cílem zajistit fungování českého velvyslanectví v Rusku. České a německé velvyslanectví v Moskvě už jsou v přímém kontaktu.

17:55 Sociální demokracie navrhne na pozici ministra zahraničí náměstka ministra vnitra Jakuba Kulhánka (na snímku ze 17. února 2020).

Rusko oznámilo, že přechází na striktní paritu, co se týče počtu pracovníků na ruské a české ambasádě, tedy ten počet má být stejný v Praze a v Moskvě. České televizi (ČT) to řekl v podvečer ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) poté, co telefonicky hovořil s českým velvyslancem v Rusku Vítězslavem Pivoňkou, který byl na dnešní odpoledne předvolán v Moskvě na ministerstvo zahraničí. Na českém velvyslanectví v Moskvě po odjezdu vyhoštěných zůstalo sedm diplomatů a 25 administrativně technických pracovníků, uvedl dále ministr. Podle něho proto Prahu bude muset po českém rozhodnutí opustit 63 zaměstnanců ruské ambasády

17:21

Slovenský premiér Heger: Slovensko nemůže tolerovat, když zástupci cizích diplomatických misí nerespektují dohodnutá pravidla.

17:10

Slovensko rozhodlo o vyhoštění tří pracovníků ruského velvyslanectví, zemi musí opustit do 7 dnů. Oznámil to dnes slovenský premiér Eduard Heger a znovu vyjádřil solidaritu s Českem.

17:04 Vlajka Ruské federace.

Rusko nyní udělá všechno pro to, aby nucený odjezd diplomatů z Česka neměl negativní důsledky pro ruské občany, kteří se nacházejí na českém území, řekl novinářům náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Veršinin. Nedávná rozhodnutí, která neodpovídají ruským ani českým zájmům, Praha podle něj přijala pod tlakem zvnějšku.

16:50 Vlajka Ruské federace.

RIA Novosti: Český velvyslanec Vítězslav Pivoňka řekl ruským novinářům, že zůstává v Moskvě.

16:27 Vlajka Ruské federace.

Tass: Český velvyslanec v Moskvě Vítězslav Pivoňka byl povolán na ruské ministerstvo zahraničí.

16:25 Vlajka Ruské federace.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová uvedla, že Moskva na nejnovější krok Prahy brzy zareaguje. "Praha nastoupila cestu úplného zničení vztahů. Brzy odpovíme," uvedla Zacharovová.

15:55

Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan České televizi řekl, že vláda zvolila z jeho pohledu jediné možné řešení. "Měli jsme jakýsi den vyčkávání a já bych považoval za vyjádření slabosti, kdybychom nedostáli tomu, co bylo v tom ultimátu formulováno," připomněl středeční požadavek české diplomacie, aby Rusko do dnešních 12:00 umožnilo návrat všech 20 vyhoštěných českých diplomatů, pokud chtělo předejít dalšímu českému kroku.

15:55

Za chybný a diplomaticky nevhodný označil krok kabinetu předseda komunistů Vojtěch Filip. 

15:33

"Postup vlády vůči Ruské federaci vítáme a jako opozice podporujeme a jsme s ním v souladu," sdělil dnes na Twitteru předseda opozičních Pirátů Ivan Bartoš. 

15:31

Podle předsedy opoziční ODS Petra FIaly zvolila Česká republika ve vztahu k Rusku dobrou reakci. "Není ale úplně jasné, proč dala vláda Rusku čas až do konce května, když naši diplomaté měli na stažení z Moskvy jeden den," dodal Fiala.

15:22

Kulhánek poděkoval za podporu českého postupu ohledně kauzy Vrbětice od spojenců. Stojí za námi celá Evropská unie a NATO, řekl ministr.

15:11

Rozhodnutí o zastropování počtu diplomatů na ruské ambasádě v Praze je platné ode dneška, ruská strana má na stažení pracovníků čas do konce května.

15:10

"Současný paralyzující stav nezavinila česká strana, ale ruská. Rozhodně není krok České republiky namířen proti občanům Ruské federace žijícím na našem území a diplomatické styky rozhodně neustávají. Chceme naopak s ruskou stranou jednat," řekl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).

15:08

"Zastropujeme počet diplomatů na takové číslo, jako má české velvyslanectví v Moskvě," sdělil ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). "Museli jsme reagovat na flagrantní narušení suverenity a smrt našich dvou občanů. Vyhoštění 18 diplomatů byla adekvátní reakce. Naproti tomu Rusko vyhostilo 20 Čechů, kteří neudělali nic, pouze pracovali pro Českou republiku," dodal.

Na českém velvyslanectví v Moskvě po odjezdu vyhoštěných zůstalo 24 pracovníků, z toho pět diplomatů a 19 administrativně technických pracovníků. Na ruské ambasádě v Praze nyní působí 27 diplomatů a 67 administrativně technických pracovníků, sdělilo ministerstvo zahraničí.

15:05

"Česká republika je suverénní a sebevědomý stát. Důkazy o teroristickém činu na našem území, o kterém máme jasné důkazy, nemůžeme nechat bez reakce. Rozhodně nám ale nejde o eskalaci, doufali jsme že Rusko vyslyší naši výzvu k uklidnění, ale to nereagovalo," řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Doplnil, že v následujících krocích České republiky má vláda plnou podporu prezidenta Miloše Zemana.

14:30

Prohlášení Severoatlantické aliance vyjadřující solidaritu s Českou republikou:

1. Český ministr zahraničí dnes informoval Severoatlantickou radu o aktivitách ruských agentů v České republice, jejichž důsledkem byly exploze skladu munice ve Vrběticích v roce 2014. Výbuch způsobil smrt dvou lidí, kteří na místě pracovali, za což členové aliance vyjadřují soustrast, a také velmi podstatné materiální škody.

2. Ministr potvrdil, že české úřady označily jako odpovědné za explozi dva ruské tajné agenty - stejné dva ruské tajné agenty, kteří jsou nadále hledáni úřady Spojeného království v souvislosti s útokem provedeným v Salisbury v roce 2018, při němž byla použita silná nervová látka novičok typu vyvinutého Ruskem.

3.Vzhledem k přičtení odpovědnosti za tyto akce Rusku vypověděla Česká republika 18 ruských představitelů, kteří jsou členy ruských tajných služeb, a zvažuje další významná opatření. Členové aliance vyjadřují hluboké znepokojení nad destabilizačními akcemi, v jejichž provádění Rusko pokračuje v euroatlantické oblasti, včetně území aliance, a jsou plně solidární s Českou republikou.

14:27

"Požádali jsme o podporu a všech 30 členů nám ji přislíbilo," řekl český velvyslanec při NATO Jakub Landovský po jednání Severoatlantické rady, kde se mimořádně řešil výbuch ve Vrběticích. Forma podpory zahrnuje i vyhošťování ruských zástupců ze zemí aliance. Konkrétní podobu ČR nechává na jednotlivých státech a bude o ní bilaterálně vyjednávat se spojenci. První odpověď se očekává "v řádu týdnů".

Velvyslance členů NATO v Bruselu informoval o útoku ve Vrběticích prostřednictvím videokonference ministr zahraničí Jakub Kulhánek a také šéf BIS Michal Koudelka.

13:47

K dalšímu postupu v diplomatické roztržce s Ruskem se v 15:00 vyjádří na tiskové konferenci na Úřadu vlády premiér Andrej Babiš (ANO), ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) a ministr zshraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).

13:00

Před ruským velvyslanectvím v Praze od dnešní noci hlídkují policisté. Podle mluvčí pražské policie Evy Kropáčové dohlížejí na bezpečnost v okolí ambasády. Bližší podrobnosti nesdělila. Podle serveru Info.cz je policejní přítomnost přípravou na vyhoštění dalších ruských diplomatů. Tento týden Česko vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády v reakci na odhalení bezpečnostních složek, podle nichž jsou z výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014 důvodně podezřelí agenti ruské tajné služby GRU.

"Mohu potvrdit, že policisté dohlíží na bezpečnost v okolí ambasády na základě vyhodnocení aktuální situace," řekla Kropáčová. Kolik policistů je do akce zapojených, případně s jakou technikou, nechtěla komentovat.

12:34

Ministerstvo zahraničí zatím nevydá prohlášení k ruské reakci na požadavek umožnit návrat vyhoštěných českých diplomatů na ambasádu v Moskvě.

12:20

Ve 12:00 vypršela lhůta, do které Rusko mělo podle požadavku České republiky umožnit návrat všech 20 vyhoštěných českých diplomatů na ambasádu v Moskvě. Ruská strana se zatím oficiálně nevyjádřila.

Pokud Rusko nevyhovělo českému požadavku, měl by ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) podle svého předchozího vyjádření rozhodnout o snížení počtu pracovníků ruské ambasády v Praze tak, aby odpovídal stavu na českém velvyslanectví v Moskvě.

11:23

Členské státy NATO se postavily za Česko a vyjádřily zemi "plnou solidaritu". Vyplývá to z prohlášení po jednání Severoatlantické rady aliance.

"Spojenci vyjadřují hluboké znepokojení nad destabilizačními akcemi, které Rusko nadále provádí v euroatlantickém prostoru, a to i na území aliance, a jsou plně solidární s Českou republikou," stojí v dokumentu.

10:50

Rusko na požadavek české diplomacie, aby umožnilo návrat všech 20 vyhoštěných českých zaměstnanců ambasády do Moskvy, nejspíš nepřistoupí. Mimo jiné to vyplývá i ze středečního projevu ruského prezidenta Vladimira Putina nebo z podobné situace v případě Polska. Sdělil to analytik Asociace pro mezinárodní otázky Pavel Havlíček. Očekává, že situace bude eskalovat, záležet ale podle něj bude také na tom, jak silně se za ČR postaví Severoatlantická aliance (NATO) a Evropská unie.

10:38

Jako bezpečnostní hrozbu vnímá Rusko většina Čechů, zjistil průzkum agentury Median pro Český rozhlas. S vyřazením Moskvy ze soutěže na výstavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany podle něj souhlasí dvě třetiny obyvatel. Průzkum, jehož výsledky dnes zveřejnil server iROZHLAS.cz, provedl Median začátkem tohoto týdne, kdy se vztahy mezi oběma zeměmi výrazně zhoršily po oznámení, že do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli pravděpodobně zapojeni ruští agenti.

Míru obav z Ruska jako bezpečnostní hrozby pro ČR mohli respondenti vyjádřit na škále od jedné do deseti. Výsledkem byl průměrná hodnota 6,4.

Nejnižší stupeň, znamenající, že Rusko žádnou hrozbu nepředstavuje, volila desetina dotázaných. Naopak nejvyšší stupeň zvolilo jako odpověď 18 procent účastníků průzkumu. Celkově volilo hodnotu v horní polovině škály šest z deseti dotázaných.

10:30 Vlajka Ruské federace.

Ruská média při informování o diplomatické roztržce mezi Prahou a Moskvou vyzdvihují, že Česko dalo Rusku ultimátum a že český Senát se vyslovil pro vypovězení česko-ruské smlouvy o přátelství a spolupráci a pro minimalizování počtu pracovníků ruského velvyslanectví v ČR.

"Nový český ministr (zahraničí) začíná svoji práci ultimátem Rusku," píše například v titulku server státní televizní stanice Rossija 1. "Čtyři hodiny po nástupu do funkce se Jakub Kulhánek setkal s ruským velvyslancem Alexandrem Zmejevským a předložil mu požadavky. (…) Novináři u budovy ministerstva zahraničních věcí doslova zaútočili na ruského velvyslance, ale diplomat odmítl poskytnout komentář," popisuje Rossija 1 středeční příjezd Zmejevského k Černínskému paláci. Stanice zároveň poznamenala, že od nového šéfa české diplomacie "se změna tónu komunikace s Moskvou neočekávala".

O českém ultimátu píší také například server Meduza nebo rádio Echo Moskvy či tiskové agentury TASS, Interfax a RIA Novosti. Základní agenturní zpravodajství přitom ruská média doprovázejí oficiálními komentáři Kremlu či ruského ministerstva zahraničí, podle nichž takovým způsobem nelze s Ruskem jednat.

10:37

Reakce Česka na kauzu Vrbětice je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) adekvátní. Novinářům dnes řekl, že je třeba narovnat počty diplomatů v Praze a v Moskvě, doufá v podporu spojenců. K ultimátu české diplomacie, aby Rusko přijalo do dnešního poledne zpět 20 vyhoštěných českých diplomatů, uvedl, že nechce předjímat, co se stane, pokud tak ruská strana neučiní. Vláda podle něj nicméně bude reagovat zřejmě ještě před zahájením dnešního zasedání, které má začít v 14:00.

"Reagovali jsme rychle, tvrdě. Samozřejmě, reakce ruské strany nemá opodstatnění, protože Česká republika neudělala nic proti Ruské federaci," uvedl Babiš. Vláda podle něj činí normální diplomatické kroky. Zmínil problémy se zaměstnanci ambasády i to, že dlouhodobě je počet diplomatů v Praze a Moskvě nevyvážený. "Každý na to poukazoval. My jako vláda to řešíme, nemáme zájem vyvolávat nějaké nepřátelství, nějakou hysterii, ale to, co se stalo, že cizí agenti zapříčinili smrt dvou spoluobčanů, je nepřijatelné," uvedl. Reakci označil za adekvátní. Nynější situace podle něj vztahy s Ruskem poznamená, je ale třeba udělat dělící čáru, narovnat počty diplomatů. "Doufám, že naši spojenci nás v tom podpoří," konstatoval.

10:16

Rusko by mělo zaplatit za útok na muniční sklad ve Vrběticích, překročilo hranice, řekl podle serveru EUobserver mluvčí americké diplomacie.

09:29

Vojenské lesy a statky ČR dosud v areálu bývalých muničních skladů ve Vlachovicích-Vrběticích na Zlínsku získaly zhruba dvě třetiny pozemků. Areál má celkovou rozlohu přes 346 hektarů, které zahrnují především lesní plochy, ale také nelesní pozemky a zastavěné plochy, řekl mluvčí Vojenských lesů a statků Jan Sotona. V areálu v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, podle českých bezpečnostních složek byli do exploze zapojeni agenti ruské tajné služby.

Z rozhodnutí vlády by měly Vojenské lesy a statky získat všechny pozemky v areálu, plánují na nich hospodařit. "Vojenské lesy a statky prozatím získaly do svého majetku 66,55 procenta výměry pozemků v areálu, tedy 230,3492 hektaru pozemků, zbývá 115,7568 hektaru. Pozemky byly získány od osmi fyzických osob, dvou právnických osob a čtyř státních subjektů. Jednání naplno probíhají fakticky teprve od loňska, kdy cestu k obchodním jednáním otevřelo ukončení policejního zásahu spojeného s pyrotechnickou očistou a vyšetřováním v areálu," uvedl Sotona.

09:23

Pokud chce být Česká republika svobodným a suverénním státem, musí být hrdá, aby dokázala chránit svou integritu a suverenitu, napsal prezidentu Miloši Zemanovi kardinál Dominik Duka. Text dnes zveřejnil na svém blogu. Klade v něm také otázku, zda silnější má právo jednat se slabším mocensky, anebo má povinnost respektovat jeho integritu a jeho práva.

Duka uvedl, že zpráva o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích před sedmi lety všechny šokovala. Vše podle něj nasvědčuje tomu, že byla z velké části odhalena pravda.

09:20

Pražští zastupitelé na začátku svého dnešního jednání uctili minutou ticha památku obětí ruské agrese. Akt se týkal všech obětí, nejen výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014, při kterém zemřeli dva lidé. Vzdát hold navrhl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Vedení Prahy v minulosti například přejmenovalo náměstí Pod Kaštany na náměstí Borise Němcova po opozičním ruském politikovi nebo vyzvalo k vrácení části Stromovky zabrané v roce 1968, která stále patří České republice.

09:11 Vlajka Ruské federace.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová dnes prohlásila, že Praha v diplomatickém konfliktu s Moskvou postupuje na objednávku a její počínání nemá nic společného s diplomacií. Rozhlasové stanici Vesti FM rovněž řekla, že dnes českému velvyslanci v Moskvě sdělí, jaké budou případné další kroky Ruska.

Jednání Prahy vůči Moskvě podle Zacharovové lze vysvětlit pouze objednávkou takového chování, což nemá nic společného s diplomacií. "Existuje prostě objednávka takového chování. To v žádném případě nesouvisí se zdravým rozumem, s pragmatikou, s diplomacií už vůbec ne. Zpracovává se objednávka, protože jinak logiku věcí vysvětlit nelze," uvedla podle agentury TASS mluvčí.

08:50

Velvyslanci členských zemí NATO se dnes budou zabývat českou žádostí o vyjádření solidarity v ostrém diplomatickém sporu s Ruskem. 

07:28

Velvyslanectví Ruské federace v Praze nikdy nepředstavovalo jen zázemí pro standardní diplomatickou činnost. 

07:14

České ministerstvo zahraničí očekává do dnešních 12:00 vyjádření Ruska ohledně umožnění návratu všech 20 vyhoštěných českých diplomatů na velvyslanectví v Moskvě. Pokud požadavku Rusko nevyhoví, ministr zahraničí Jakub Kulhánek odpoledne rozhodne o snížení počtu pracovníků ruské ambasády v Praze tak, aby odpovídal stavu na českém velvyslanectví v Moskvě. 

06:22

Kdo je tajemný generál obávané ruské vojenské rozvědky GRU?

22:04

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) na Twitteru kritizuje, že se k vrbětické kauze dosud nevyjádřil prezident Miloš Zeman. 

21:35

EU podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella odsuzuje ilegální ruské aktivity na českém území, je znepokojena narušením české svrchovanosti a podporuje snahu o potrestání viníků.

20:45

Předseda opoziční Pirátské strany Ivan Bartoš přirovnal dnešní krok nového ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) k promarněnému kroku. "Mrzí mne, že nový ministr zahraničí propásl možnost vyřešit otázku nerovnoměrného počtu diplomatů mezi Českou republikou a Ruskou federací," napsal na svůj Twitter.

20:43

Podle bývalého ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga (TOP 09) je reakce unijních států na českou výzvu k solidaritě zatím vlažná i kvůli postoji České republiky při migrační krizi před několika lety. 

20:18

"Je nutné požadovat srovnání počtu diplomatů na obou ambasádách. A toho ani při případném návratu Čechů zpět do Moskvy dosaženo nebude," reaguje na kroky nového ministra zahraničí předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Podle něj tento krok vede do ztracena.

20:02 Vlajka Ruské federace.

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová podle agentury TASS prohlásila, že ultimativní tón ve vztahu k Rusku je nepřípustný. Dodala, že Moskva navrhuje Praze, aby si ultimáta nechala pro diskuse v NATO. Sdělila přitom, že rozhovor s českým velvyslancem v Moskvě bude pokračovat 22. dubna.

19:57

"Jako suverénní země bychom měli v krizi nejprve jednat, ultimátum znamená, že zájem jednat nemám. Měli bychom s Ruskem zasednout ke společnému jednacímu stolu," sdělil dnes v reakci na krok ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) pro Českou televizi předseda SPD Tomio Okamura.

Tento styl jednání neskončí pro nikoho dobře, dodal.

19:49

Podle europoslance Pavla Teličky Rusko nebude považovat za znak síly, ale spíše váhání či nejednoty v exekutivě. 

19:37 Vlajka Ruské federace.

Mluvit s Ruskem formou požadavků nemá perspektivu. Podle agentury TASS tak mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval na dnešní výzvu českého ministra zahraničí Jakuba Kulhánka, aby Moskva umožnila do čtvrtečního poledne návrat všech vyhoštěných českých diplomatů. Kulhánek na tiskovém briefingu po zhruba půlhodinovém večerním jednání s ruským velvyslancem v ČR Alexandrem Zmejevským sdělil, že Rusko má čas do čtvrtečních 12:00, aby umožnilo návrat všech 20 vyhoštěných českých diplomatů na velvyslanectví v Moskvě. Pokud tak neučiní, ministr ve čtvrtek odpoledne rozhodne o snížení počtu pracovníků ruské ambasády v Praze tak, aby odpovídal stavu na českém velvyslanectví v Moskvě.

19:35

Senát označil útok ve Vrběticích, za kterým stojí podle českých bezpečnostních složek ruští agenti, za akt státního terorismu proti jednomu členskému státu, a tím celé EU. Vyzval dnes současně vládu, aby vypověděla Rusku smlouvu o přátelství a spolupráci. Až na jednoho by měla vyhostit z Prahy ostatní pracovníky ruského velvyslanectví.

Horní komora také doporučila vládě projednat kauzu v Radě bezpečnosti OSN a také orgánech NATO a EU a požádat členské země o podporu a pomoc. Vláda by podle Senátu měla využít "všech nástrojů a možností, které České republice členství v uvedených organizacích poskytuje".

19:19

"Vzhledem k rozdílu ve velikosti našich ambasád vyhoštění 18 ruských zpravodajců ničím neohrozí normální fungování ruské ambasády v Praze. Protireakce ruské strany vyhostit 20 našich diplomatů včetně zástupce velvyslance byla nicméně nepřiměřená a de facto paralyzovala fungování naší ambasády," řekl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).

Podle informací Českého rozhlasu měla ruská ambasáda před pondělním vyhoštěním části pracovníků zhruba 120 zaměstnanců, z toho 43 diplomatů. Aktuálně je v Praze přes 20 ruských diplomatů, zatímco v Moskvě zbývá pět českých, uvedl rozhlas na Twitteru.

19:02

Rusko má čas do čtvrtečních 12:00, aby umožnilo návrat všech 20 vyhoštěných českých diplomatů na velvyslanectví v Moskvě. Pokud tak neučiní, ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) ve čtvrtek odpoledne rozhodne o snížení počtu pracovníků ruské ambasády v Praze tak, aby odpovídal stavu na českém velvyslanectví v Moskvě. Kulhánek to řekl na tiskovém briefingu po večerním jednání s ruským velvyslancem v ČR Alexandrem Zmejevským.

Na postupu panuje podle Kulhánka shoda mezi ním, prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Andrejem Babišem (ANO).

18:41

Výbuch ve Vrběticích, za nímž zřejmě stáli ruští agenti, by mohl Senát označit nejen za akt státního terorismu vůči České republice, ale vůči celé EU.

18:00

Ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij dnes vpodvečer dorazil na ministerstvo zahraničí, kam si jej kvůli dalšímu postupu v kauze kolem možného zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích předvolal nový ministr Jakub Kulhánek (ČSSD).

15:37

Premiér Babiš uvedl, že vláda navrhne jmenovat šéfa BIS Koudelku generálem. "Pana plukovníka navrhneme na povýšení do generálské funkce," řekl na tiskové konferenci.

15:37

"Úkolem diplomacie je i v těchto chvílích postupovat s rozvahou," dodal Kulhánek. O dalším postupu chce informovat až po jednání s ruským velvyslancem, které je naplánováno na 18:00.

15:35

"Informovali jsme pana prezidenta o situaci. Pan prezident nám vyjadřuje permanentně podporu. Divíme se, že opozice chce vyjadřovat nedůvěru vládě, která tady rozbila síť špionů," řekl premiér Babiš.

15:31

"Česko-ruské vztahy vstoupily do složité etapy. Není to však vina ČR. Jednali jsme jako suverénní země a jednali jsme rázně. V příštích dnech budeme řešit další postup směrem k Rusku. Dnes mám naplánovaný videohovor s generálním tajemníkem NATO panem Stoltenbergem," řekl Kulhánek.

15:29

"Toto není vůbec snadná doba pro zahraniční politiku ČR. Přistupuji proto k funkci ministra s pokorou a zodpovědností. Vím ale, že se mohu opřít o zkušené diplomaty," řekl Kulhánek po uvedení do funkce ministra zahraničí.

15:28

"Pan ministr je jmenován v těžké době, kdy bude hned řešit věci národního zájmu. Jednak ho čeká setkání s ruským velvyslancem, kde ČR musí reagovat na neoprávněné vyhoštění našich diplomatů. Dále ho čeká debata se spojenci, kde žádáme o podporu našich kroků proti tomuto bezprecedentnímu teroristickému útoku na našem území," řekl premiér Andrej Babiš po jmenování Kulhánka ministrem zahraničí.

15:11

Předsedové parlamentů zemí visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) přistoupili k pondělnímu prohlášení ministrů zahraničí EU, kteří vyjádřili solidaritu s kroky, jež Česká republika podnikla kvůli možnému zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Novinářům to po dnešním on-line jednání šéfů parlamentů řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

14:45

Bulharský obchodník se zbraněmi Emilijan Gebrev připustil, že měl uskladněné zboží v areálu v českých Vrběticích. Jeho společnost Emko nicméně trvá na tom, že zbraně neměly mířit na Ukrajinu.

14:21

Jako rozsáhlou technicko-zpravodajskou operaci označují pyrotechnici i bývalí ředitelé rozvědek výbuch skladu ve Vrběticích. "Pokud v tom mají prsty ruští agenti GRU Čepiga s Miškinem, tak museli mít svého člověka uvnitř, který je navedl na správné místo ke správným dveřím. A dalšího pak v Praze - ten jim prozradil, kam jsou zbraně expedovány," říká Karel Randák, někdejší šéf zahraniční rozvědky.

14:16

Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval Jakuba Kulhánka (ČSSD) novým ministrem zahraničí. Ve funkcil nahradil minulý týden odvolaného Tomáše Petříčka (ČSSD). Post šéfa české diplomacie v mezičase zastával vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

16:38

Vláda by podle senátního zahraničního výboru měla kvůli kauze Vrbětice vypovědět smlouvu o přátelství a spolupráci s Ruskem. Počet ruských diplomatů v Česku by měl být snížen na jednoho, řekl dnes senátorům předseda výboru Pavel Fischer (nezávislý). Horní komora o doporučení rozhodne během odpoledne.

12:53

Ruského velvyslance v Praze Alexandra Zmejevského, kterého si kvůli reakci Ruska na případ Vrbětice předvolal vicepremiér a dosavadní šéf české diplomacie Jan Hamáček (ČSSD), přijme dnes večer už nově jmenovaný ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Premiér Andrej Babiš (ANO) to dnes řekl v pořadu Rozstřel na portálu iDNES.cz.

Kulhánek má velvyslanci tlumočit protest proti postupu Ruska poté, co Česko kvůli možnému zapojení ruských agentů do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří podle českých úřadů pracovali pro tajné služby. Rusko v odvetném kroku vyhostilo 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě, což podle Hamáčka paralyzovalo chod tohoto úřadu.

11:24 Vlajka Ruské federace.

Mezi 18 ruskými diplomaty, které Česko vyhostilo kvůli možnému zapojení ruských agentů do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014, byli čelní představitelé ambasády v Praze, včetně zástupce velvyslance Alexandra Antonova. Vyhoštěna byla i jedna žena a zástupce konzula v Brně. Kompletní seznam vyhoštěných dnes zveřejnil Deník N. Podle českých úřadů byli vyhoštění napojeni na ruské tajné služby. Moskva na to reagovala vypovězením 20 zaměstnanců české ambasády v Rusku.

09:49

Země Evropské unie musí jasně a společně zareagovat na výbuch v muničním skladu ve Vrběticích. Vyzvali k tomu dnes ve společném prohlášení předsedové hlavních politických skupin v Evropském parlamentu, kteří podpořili Česko v současném vyhroceném diplomatickém sporu s Ruskem. Útok na obyvatele jakéhokoli členského státu Evropské unie musí být vnímán jako útok na celou EU, shodli se šéfové klubů.

Europoslanci se pravděpodobně budou věcí zabývat na plenární schůzi příští týden.

09:40

Podle policie nesouvisí noční zásah NCOZ s kauzou výbuchu ve skladu ve Vrběticích.

09:12

Dle zjištění Respektu a Aktuálně.cz v noci z úterý na středu NCOZ provedla rozsáhlou akci, při které zadržela více než deset Čechů, členů paramilitantních skupin. Podezřívá je, že organizovali výjezdy českých občanů na Ukrajinu bojovat za proruské separatisty. Zásahu se účastnily stovky policistů. Dle podezření zadržené řídili zpravodajci GRU, které Česko vyhostilo.

06:57

Muniční sklady jsou v Česku podle stávajících předpisů zabezpečené dobře, v souvislosti s informacemi o výbuchu ve Vrběticích by ale bylo dobré do jejich střežení více investovat. Uvedl to prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek.

Areál muničního skladu musí být podle Hynka rozlehlý, protože musí obsahovat bezpečnostní zónu, za niž by se neměly dostat následky výbuchu. Například vrbětický areál je obehnán asi 20 kilometry plotu. Muniční sklady zároveň často bývají umístěné v lese, který dokáže ztlumit tlakovou vlnu vyvolanou výbuchem. Střežit kilometry dlouhý plot v lese je ale nesmírně obtížné po lidské i technické stránce.

06:24

Ve Vrběticích útočili agenti ruské rozvědky GRU z jednotky 29155. Odhalování jejich identit a činů se dlouhodobě věnuje investigativní server Bellingcat v čele s bulharským novinářem Christo Grozevem. Ten v minulosti odhalil totožnost útočníků na Sergeje Skripala a pracoval i na vrbětickém případu. Grozev v rozhovoru pro Aktuálně.cz odhaluje dosud nezveřejněné okolnosti výbuchu muničního skladu.

06:10

Ruský podíl na výbuších ve Vrběticích na Zlínsku a reakce na něj bude dnes hlavním tématem jednání Senátu. Předpokládá se, že horní komora podpoří vládní kroky a bude požadovat razantní kroky vůči režimu Vladima Putina.

06:00 Jan Hamáček

Vicepremiér a úřadující ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) si na dnešní odpoledne předvolal ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského. Chce mu sdělit protest proti postupu Ruska poté, co Česko kvůli možnému zapojení ruských agentů do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli podle českých úřadů napojeni na ruské tajné služby.

21:26

Sněmovna podpořila vyhoštění 18 ruských diplomatů a vyzvala vládu k zásadnímu omezení početního zastoupení na velvyslanectví Ruska v Praze.

21:11

Sněmovna v souvislosti s explozemi ve Vrběticích odsoudila "teroristické útoky speciálních jednotek ruské vojenské zpravodajské služby" v Česku.

20:13 Vlajka Ruské federace.

Česko si musí uvědomit, že Moskva bude i nadále reagovat na kroky Prahy, které jsou destruktivní pro vzájemné vztahy, uvedla podle agentury TASS ve vysílání televizní stanice RBK mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Obvinění Ruska ze zapojení do explozí v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014 znovu označila za absurdní.

"Moc dobře vědí a musejí to vzít na vědomí, že budeme reagovat. Čím víc destruktivních kroků budou podnikat, tím víc se jim toho v odpovědi dostane," řekla Zacharovová.

20:13

Severoatlantická aliance se chce ve čtvrtek podrobněji zabývat vyhroceným diplomatickým sporem mezi Českou republikou a Ruskem. Po dnešním jednání zástupců členských států NATO to řekl český velvyslanec při alianci Jakub Landovský, který dnes informoval ostatní země o důvodech vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády v Praze. Podle prohlášení ministerstva zahraničí dnes Česko rovněž poděkovalo spojencům za dosavadní vyjádření solidarity a požádalo o přijetí společného prohlášení. Na to by podle diplomatů mohlo dojít právě ve čtvrtek.

19:58 Vlajka Ruské federace.

Česká televize dnes v Událostech zveřejnila záběry návštěvní knihy ostravského hotelu Corrado, na kterých lze vidět zápisy falešných jmen obou agentů. Podle zaměstnanců hotelu si hned po ubytování zašli zastřílet na střelnici, kterou hotel provozuje. "Byli tišší, bezproblémoví, nenápadní," řekl České televizi majitel hotelu Maxmilián Šimek.

Foto: Česká televize
19:48

Česko požádala státy NATO o společné prohlášení ke kauze Vrbětice. Zástupci aliančních zemí se budou věcí zabývat ve čtvrtek, řekl velvyslanec Landovský.

18:59

Vláda Andreje Babiše nenavrhla povýšit ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku do hodnosti generála. Jmenování nových generálů proběhne při příležitosti státního svátku 8. května, všechny ostatní nominace už kabinet přitom schválil. Povýšení prvního muže kontrarozvědky dlouhodobě blokuje prezident Miloš Zeman. Koudelka je plukovník.

17:54

Rusko nedbá na suverenitu zemí a nebere v úvahu lidské životy, v Evropě se pohybuje naprosto brutálním způsobem, míní ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

17:37 Jan Hamáček

Pokud Rusko bude chtít eskalovat napětí kvůli podezření ze zapojení ruských agentů do výbuchu ve Vrběticích, Česko se podle Hamáčka obrátí na spojence.

17:20 Jan Hamáček

Kauza Vrbětice byla podle Hamáčka nejúspěšnější bezpečnostní operací, vedla k rozbití rezidentur ruských tajných služeb SVR a GRU v Praze.

17:03 Jan Hamáček

Vicepremiér, ministr vnitra a současně pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) má posílenou ochranku. Serveru iDNES.cz to potvrdil mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. Více informací, například zda to souvisí se sobotním zveřejněním informace o podílu ruských agentů na výbuchu ve Vrběticích, však nesdělil. Připomněl, že jako ministr vnitra má Hamáček ochranku ze zákona.

17:18 Vlajka Ruské federace.

Šéf organizace Střízlivé Rusko Sultan Chamzajev chce v Rusku zakázat české pivo. V rozhovoru pro rozhlasovou stanici Govorit Moskva řekl, že by mělo jít o odvetu za jednání Česka v posledních dnech, informoval ruský server ria.ru.

"Politické skupiny v České republice si konečně uvědomí, že jejich činy mohou mít ekonomické důsledky pro celou zemi," prohlásil Chamzajev. Rusové podle něj zvládnou žít bez alkoholu a zákaz českého piva pomůže snížit jeho popularitu.

16:54

Vláda by podle šéfa lidovců Jurečky měla požádat Putina o omluvu a odškodnění za ruský podíl na výbuchu ve Vrběticích a šéf BIS by měl být vyznamenán.

16:45

"Skutečným viníkem výbuchů ve Vrběticích je privatizace, která umožnila soukromé firmě hospodařit s vojenským materiálem," řekl předseda KSČM Filip.

16:28

Vyhoštění 18 ruských diplomatů z Prahy nesmí být konečná reakce, Česko nesmí být vstupní branou ruských agentů do Evropy, uvedl Vít Rakušan (STAN).

15:54

Prezident Zeman přijal na Pražském hradě policejního prezidenta Švejdara. Měl by ho informovat o podrobnostech kolem kauzy Vrbětice.

15:53

Zahraniční výbor vyzval vládu, aby narovnala počty diplomatů na ambasádě ČR v Moskvě a ruské v Praze. Výbuch označil za teroristický útok.

15:53

Česko by mělo podle předsedkyně TOP 09 Pekarové Adamové vyhostit další ruské diplomaty, vymáhat škodu a žádat EU o zostření sankcí vůči Rusku.

15:44

Premiér Andrej Babiš se na tiskové konferenci omluvil za svá dřívější slova. "Použil jsem slovo zboží, za to se omlouvám, tak jsem to nemyslel. Je mi líto, že přišli o život naši spoluobčané. Nebylo to vůbec takhle myšleno. Já jsem jenom interpretoval to, co nám bylo řečeno," řekl premiér na dnešním brífinku ve sněmovně.

15:34

Předseda opoziční ODS Fiala trvá na tom, že exploze muničního skladu ve Vrběticích byl státní terorismus. Rusko provedlo násilný čin, uvedl.

15:23

Ministerstvo financí podle Babiše připravuje žalobu na vymáhání škody kvůli podezření z ruského podílu na výbuch muničního skladu ve Vrběticích.

15:22

Poslanecká sněmovna právě projednává případ dvou ruských agentů, kteří měli způsobit v roce 2014 výbuch muničních skladů ve Vrběticích:

15:18

Babiš výbuch ve Vrběticích nazval bezprecedentním teroristickým útokem na českém území. Premiér se rovněž omluvil za pondělní vyjádření, že ve Vrběticích šlo o útok na zboží bulharského podnikatele. Za výrok jej kritizovala opozice i ČSSD.

15:16 Jan Hamáček

"Vyzveme na půdě NATO a EU k mobilizaci strategické komunikace, která vychází ze zkušeností zemí, které vypověděly ruské zpravodajce a čelily nebo čelí ruským dezinformacím této souvislosti," uvedl během odpolední tiskové konference pověřený ministr zahraničí Hamáček.

15:11

Poprvé dostal premiér Andrej Babiš nové informace o výbuchu ve Vrběticích 7. dubna, uvedl ve sněmovně. Ucelenou zprávu tajných služeb obdržel podle svých slov premiér v pátek 16. dubna. V sobotu se pak s vicepremiérem Janem Hamáčkem shodli s prezidemtem Milošem Zemanem na dalším postupu ohledně vyhoštění ruských agentů z Česka, řekl Babiš.

15:00

Konkrétní formulaci žádosti o kolektivní solidaritu měli podle Hamáčka připravit čeští diplomaté. Ti upozorňují na dvě věci: pro robustnější akci ze strany Evropské unie nebylo dost času a ze strany české vlády ani nezazněla taková poptávka.

14:54 Jan Hamáček

Jmenování Jakuba Kulhánka (ČSSD) ministrem zahraniční zítra platí, řekl nynější pověřený ministr zahraničí a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

14:52

"Použil jsem termín zboží, za což se omluvám, bylo to samozřejmě myšleno jinak," uvedl premiér Babiš. "Ten útok byl samozřejmě na ten sklad," řekl. Uvedl, že ho mrzí, že při výbuchu přišli o život dva čeští občané.

14:49 Jan Hamáček

Na zítra si Jan Hamáček předvolal ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského. Chce mu sdělit protest proti postupu Ruska poté, co Česko kvůli možnému zapojení ruských agentů do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli podle českých úřadů napojeni na ruské tajné služby. 

14:49 Jan Hamáček

"Na tento ruský krok musíme reagovat a budeme postupovat podle zavedených diplomatických postupů," řekl Hamáček. Velvyslanci v členských zemích Evropské unii a Severoatlantické alianci (NATO) se podle něj mají obrátit na vlády a požádat spojence o solidaritu a kolektivní akci, řekl Hamáček. Mimo jiné Česko žádá o to, aby země zvážily předvolání ruských velvyslanců nebo kolektivní akci, která by směřovala k solidárnímu vyhoštění identifikovaných příslušných ruských zpravodajských služeb z členských států EU a NATO.

14:40

ČSSD se vymezila vůči Babišovu pondělnímu vyjádření, že výbuch ve Vrběticích nebyl aktem státního terorismu. Podle Romana Onderky (ČSSD) je výrok nepravdivý.

14:10

Operace ruské vojenské rozvědky GRU, po které vybuchl muniční sklad ve Vrběticích, byla větší, než se doposud vědělo, zjistil týdeník Respekt. Akce se účastnilo nejméně šest agentů této tajné služby, spadajících do komanda 29155, které má na starosti násilné akce v zahraničí.

Na operaci osobně dohlížel velitel Andrej Averjanov, který v době jejího konání odcestoval do střední Evropy. "V současné době se ví jen o dvou akcích, kterých se Averjanov mimo Rusko takto účastnil, což vzhledem k jeho vysokému postavení v GRU naznačuje, že musely být pro ruskou vládu důležité," napsal Respekt v investigativní reportáži, na které pracoval společně se serverem Bellingcat.

14:12

Novinář Ondřej Soukup z Hospodářských novin, který se specializuje na Ukrajinu a Rusko, komentuje odlet vyhoštěných diplomatů a jejich rodin z Prahy:

13:18

Podle informací Českého rozhlasu měla ruská ambasáda před pondělním vyhoštěním části pracovníků zhruba 120 zaměstnanců, z toho 43 diplomatů. Aktuálně je v Praze přes 20 ruských diplomatů, zatímco v Moskvě zbývá pět českých, uvedl rozhlas na Twitteru. Ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák na Twitteru uvedl, že Rusko má teď v Česku o 21 diplomatů víc než Česko v Rusku. Česko má v Rusku o 70 administrativně-technických pracovníků a místních sil víc než Rusko v ČR. Celkem má Česko na ambasádě, Českém domě a v agenturách podle Jindráka v Moskvě registrováno zhruba o 50 lidí víc než Rusové v Praze.

12:53

"SPD žádá o předložení dalších důkazů pro tato závažná obvinění," komentoval předseda SPD Tomio Okamura informace českých tajných služeb k výbuchu ve Vrběticích. Ty podle něj předložily pouze nepřímé důkazy, což nepovažuje za dostačující. Do doby, než budou předloženy přímé důkazy, by se podle něj neměly zhoršovat vztahy s jinými zeměmi.

12:35

KSČM doporučuje ve sporu s Ruskem kvůli Vrběticím počkat na vývoj vyšetřování. Myslet se má i na ohrožení energetiky či zahraničního obchodu.

Předseda komunistického poslaneckého klubu Pavel Kováčik označil kauzu za možnou "vyšší zpravodajskou hru". "Jde o pouhá důvodná podezření, tedy domněnky," komentoval zprávu českých tajných služeb. Komunisté se podle něj zdržují hodnocení záležitosti. "V nepřeberném spektru názorů bychom byli rádi, aby se ta věc důsledně vyšetřila, aby ta záležitost s výměnou diplomatických útoků co nejdříve ustala, aby se i mimo to, že se jedná o diplomatickou válku, také se zdravým rozumem myslelo na to, že je ohrožena energetika, jak známo dodávkou buď plynu, nebo jaderného paliva," řekl. Poukázal také na nebezpečí ohrožení zahraničního obchodu ve výši asi 100 miliard korun.

12:22

Výbuchem muničního skladu ve Vrběticích a následnou diplomatickou pří mezi Českem a Ruskem se příští týden budou s největší pravděpodobností zabývat poslanci Evropského parlamentu na plenárním zasedání. Návrh českých poslanců na začlenění kauzy od širší diskuse o vyhrocených vztazích Evropské unie a Ruska má velkou podporu dalších politiků.

Čeští členové europarlamentu chtějí odsouzení ruské viny za explozi, o níž jsou přesvědčeny české tajné služby, prosadit i do společného parlamentního usnesení.

12:02

Výbuch muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku z roku 2014 není podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana z právního hlediska prověřován jako trestný čin teroristického útoku. Trestní zákoník také nezná pojem státní terorismus. Zeman to v úterý uvedl na twitteru. České bezpečnostní složky mají podezření, že do ničivého výbuchu muničního areálu ve Vrběticích byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby. Premiér Andrej Babiš v pondělí uvedl, že výbuch ve Vrběticích na Zlínsku nebyl aktem státního terorismu, že šlo o útok na zboží bulharského podnikatele.

"Z právního hlediska není věc prověřována jako trestný čin teroristického útoku, neboť nebyl v dané věci porušen chráněný zájem spočívající v poškození ústavního zřízení nebo obranyschopnosti České republiky ve smyslu paragrafu 311 odstavce 1 trestního zákoníku. Trestní zákoník nezná pojem státní terorismus. Je čistě na politické reprezentaci, jak toto jednání v politické a mediální rovině označí," uvedl Zeman.

 

12:02

Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) novinářům řekl, že BIS předložila velmi dobře zpracované materiály. "Je zcela evidentní, že se dva agenti ruských rozvědek pohybovali v areálu ministerstva obrany. Nebylo náhodou, že během několika hodin potom došlo k útoku," řekl. Fakt, že exploze neměla nastat na území Česka, podle něj na záležitosti nic nemění. "Že takto postupují tajné služby cizích států na našem území, je nepřijatelné," doplnil.

11:59 Vlajka Ruské federace.

Ruský prezident Vladimir Putin neplánuje jednání s českým vedením. Česká republika se svými nepředvídatelnými akcemi chce podobat Spojeným státům, řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Podle něj jsou obvinění Ruska z podílu na výbuchu ve Vrběticích nepodložená a poškozují vzájemné vztahy.

11:37

Česko musí začít mnohem větší diplomatickou ofenzivu a vyzývat státy EU a NATO, aby konkrétními kroky projevily solidaritu, řekl předseda ODS Petr Fiala. Počty diplomatů na české ambasádě v Moskvě a ruské v Praze by se podle něj měly narovnat. Zopakoval, že podle něj šlo o akt státního terorismu.

"Je potřeba začít mnohem větší diplomatickou ofenzivu a mnohem více vyzývat státy EU a NATO, aby se za nás postavily," řekl Fiala. "Česká vláda by měla dělat vše pro to, aby mezinárodní solidarita projevující se konkrétními kroky byla uplatněna. Premiér měl požádat o svolání mimořádného summitu a dělat intenzivní diplomatickou ofenzivu s našimi spojenci," poznamenal.

11:24

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) kvůli informacím o možném zapojení ruských agentů do výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 mluví o bezprecedentním zásahu do integrity České republiky. Předseda STAN Vít Rakušan novinářům ve sněmovně řekl, že poslanci by měli událost odsoudit. Situaci vidí také jako příležitost k tomu, aby se vyrovnala velikost českého a ruského velvyslanectví.

Orgány činné v trestním řízení pracují s verzí, že cílem útoku ve Vrběticích byl materiál určený k převozu do Bulharska, řekl v pondělí nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Exploze neměla nastat na území ČR. "My to považujeme za bezprecedentní zásah do integrity státu, nejen na české, ale i evropské úrovni a úrovni členů NATO," uvedl Rakušan.

11:11

Prezentace BIS pro poslance výboru podle místopředsedkyně výboru Jany Černochové (ODS) absolutně prokazuje útok ve Vrběticích. Ocenila práci služeb či policie, mají řadu důkazů.

11:09

Sněmovní výbor pro obranu vyzval vládu, aby narovnala počty diplomatů na české ambasádě v Moskvě a na ruském velvyslanectví v Praze. Odsoudil teroristické útoky ruských speciálních jednotek ve Vrběticích. Po Rusku chce omluvu, náhradu škody i odškodnění pro pozůstalé po obětech výbuchu ve vrbětických muničních skladech. Pro usnesení hlasovalo 14 členů výboru, jeden se zdržel. Po dopoledním uzavřeném jednání to novinářům řekla jeho předsedkyně Jana Černochová (ODS).

11:02

Sněmovní plénum se bude v úterý odpoledne zabývat podezřením na zapojení ruských agentů do výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku. Shodli se na tom členové grémia dolní komory, řekl její předseda Radek Vondráček (ANO). Bod bude zařazen na začátek jednacího dne. Schůze pléna pokračuje od 14:00.

10:25

Energetická společnost ČEZ rozumí rozhodnutí české vlády vyřadit z připravovaného tendru na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany ruskou společnost Rosatom. Řekl to v úterý mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Připomněl, že bezpečnostní otázky řeší podle smlouvy výsostně stát. Stát a ČEZ uzavřely smlouvy k plánovanému novému bloku na konci loňského července. Ruskou firmu se Česko rozhodlo neoslovit v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích za Zlínsku v roce 2014. ČEZ uvedl, že rozumí rozhodnutí vlády vyřadit z tendru na Dukovany Rosatom. Bezpečnostní otázky podle smlouvy řeší výsostně stát, připomněla firma.

10:23

Sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) v úterý vzala na vědomí informaci ředitele BIS Michala Koudelky a poděkovala důstojníkům kontrarozvědky za profesionální práci. Po jednání komise sdělil to uvedl její předseda Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Koudelka přišel členy komise informovat o vyšetřování zapojení ruských agentů do výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

10:14

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varuje před vyšším rizikem kybernetických útoků vůči Česku včetně kybernetické špionáže. Zprávu vydal po informacích o pozadí výbuchu ve Vrběticích.

10:06 Vlajka Ruské federace.

Vyšetřování výbuchů muničního skladu ve Vrběticích v České republice označila mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová za "přehlídku marasmu". Místní úřady podle ní prý nevěděly, že muniční sklad už armáda nevyužívala, ale že byly pronajaty soukromníkům, řekla rozhlasové stanici Vesti FM v souvislosti s krizí v česko-ruských vztazích po vzájemném vyhoštění velkého počtu diplomatů.

"Sedm let české úřady nebyly s to odpovědět na otázku, kdo je vinen. Nedokázaly odpovědět ani na otázku, co se tam stalo. Je to paradoxní, ale žádné oficiální materiály k tomuto případu nejsou," uvedla mluvčí ruské diplomacie. "Tady je odpověď na vaši otázku, včetně toho, kdo má prospěch z celé té přehlídky marasmu - bylo vyšetřování a na nic se nepřišlo. Lidem bylo potřeba něco předložit - našli Petrova a Boširova. Hanba? Hanba," dodala Zacharovová.

08:35

O možném podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích bude během dne jednat sněmovna a její výbory.

07:47

Uplynulo více než šest let od chvíle, kdy ve Vrběticích explodoval muniční sklad a zahynuli dva lidé. Aktuálně.cz zmapovalo rozsáhlou zpravodajsko-politickou hru, v níž od té doby účinkuje prezident Miloš Zeman, vládní činitelé i administrativa Vladimira Putina:

01:12

Poslanci by se v úterý mohli zabývat podezřením na zapojení ruských agentů do výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku před více než šesti lety. Na programu je také debata o situaci v ocelářském průmyslu a o uvolňování protikoronavirových restrikcí.

23:39 Jan Hamáček

Hamáček připustil, že Rusko ve skutečnosti opustilo ne dvacet, ale sedmadvacet zaměstnanců velvyslanectví - šlo i o zaměstnané příbuzné pracovníků.

23:11 Jan Hamáček

Zvažujeme všechny možnosti, které máme, i možnost nastavit vztahy znovu na principu reciprocity, řekl Hamáček novinářům k vypovězení diplomatů.

23:08 Vlajka Ruské federace.

"Rosatom byl vždy stoupencem poctivé tržní soutěže, která zákazníkovi zaručuje nejlepší technologické návrhy za nejpřitažlivější cenu," uvedl Rosatom v prohlášení. Ruská a česká spolupráce v jaderné energetice měla přitom podle něj seriózní vyhlídky na rozvoj vzájemně výhodného partnerství nejen v Česku, ale i ve třetích zemích. Rosatom také připomněl, že působí ve více než 50 zemích světa a plní své závazky, a to i vůči českým firmám.

22:42 Jan Hamáček

Hamáček zaměstnancům ambasády při příletu poděkoval, zmínil, že prožívají těžké okamžiky, i když nic neprovedli. "Pouze se prali za Českou republiku," řekl. "Uděláme maximum pro to, abychom jim tuto těžkou chvíli ulehčili, poskytneme jim maximální servis, poskytneme jim zázemí, protože někteří z nich se prostě nemají kam vrátit, neměli tady byty, budeme zajišťovat ubytování," řekl Hamáček.

22:39 Vlajka Ruské federace.

Rosatom označil své vyloučení z tendru na dostavbu Dukovan za netržní rozhodnutí. Zdůraznil, že mírová jaderná energie by měla stát mimo politiku.

22:22 Vlajka Ruské federace.

Ruská diplomacie podle Interfaxu v souvislosti s požadavky Prahy na vrácení části Stromovky připomněla Praze českou nemovitost v centru Moskvy.

22:01

Zveřejněním toho, že za atentátem na území České republiky stáli Rusové, možná chtěla česká vláda zneškodnit jinou bombu. A to zkřížit plány prezidenta (Miloše) Zemana, který naléhá na sblížení s Moskvou. V komentáři pod titulkem "Ruský atentát v české zbrojovce převrátí zahraniční politiku Prahy" to dnes odpoledne napsal polský deník Gazeta Wyborcza. Na mysli má nejspíše výbuch v muničním skladu ve Vrběticích, jak v textu dál správně uvádí.

21:50

Na letišti na české diplomaty čeká vicepremiér a ministr zahraničních věcí Jan Hamáček (ČSSD). Letadlo z tzv. vládní letky odletělo do Moskvy v odpoledních hodinách z vojenského letiště Kbely. Naopak do Moskvy odpoledne z Prahy zamířil ruský speciál s ruskými diplomaty.

V Praze na Ruzyni přistál český vojenský speciál s vyhoštěnými diplomaty
V Praze na Ruzyni přistál český vojenský speciál s vyhoštěnými diplomaty | Foto: ČTK
21:46 Vlajka Ruské federace.

Vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády v Praze, kteří byli identifikováni jako agenti tajných služeb, vyvolalo rozhořčené reakce některých ruských médií, všímá si opoziční zpravodajský portál Nastojaščeje vremja. Někteří ruští komentátoři se snaží situaci zlehčit vtípky o becherovce či pivu, další přicházejí s teoriemi, že za kroky české vlády stojí snaha vyhovět USA nebo že Praha jednala z vůle Washingtonu.

21:45

Na pražském ruzyňském letišti přistál český vojenský speciál s dvacítkou vyhoštěných zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě.

21:25

Předseda lidovců Marian Jurečka uvedl, že Babiš snad takový výrok nemohl myslet vážně. "Takže podle pana premiéra nešlo o teroristický útok na ČR?! Co to teda bylo? Pár ruských agentů šel na výlet a omylem zapomněli v našem vojenském skladu bombu? Neomluvíme se jim ještě, že to bouchlo moc brzy?," napsal Jurečka.

21:24

Představitelé opozičních stran kritizují premiéra Andreje Babiše (ANO), který na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že výbuch ve Vrběticích na Zlínsku nebyl aktem státního terorismu, ale šlo o útok na zboží bulharského podnikatele. Podle opozice je takový výrok skandální. Někteří se ptají, zda se Babiš nechce Rusku ještě omluvit. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že Babiš musí skončit. 

21:10

Zhruba padesátka lidí se odpoledne sešla před ruským velvyslanectvím v Praze na protest proti působení Ruska vedeného prezidentem Vladimirem Putinem v ČR. Atmosféru na místě zachytil fotoreportér Aktuálně.cz.

20:36

Maďarsko, Polsko a Slovensko vyjádřily ve společném prohlášení ministrů zahraničí solidaritu Česku po vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády.  "Ministři zahraničních věcí Polska, Slovenska a Maďarska vyjadřují solidaritu s nedávnými kroky podniknutými naším blízkým partnerem, spojencem a sousedem, Českou republikou," uvádí zveřejněný text. "Jsme připraveni dále zvyšovat naši odolnost vůči podvratným krokům jak na úrovni jednotlivých států, tak ve spolupráci s našimi spojenci ze zemí NATO a státy Evropské unie," sdělili ministři zemí takzvané visegrádské skupiny, do které kromě Česka patří Slovensko, Polsko a Maďarsko.

19:54

Ministerstvo financí připravuje právní kroky k možnému vymáhání škody kvůli výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl premiér Andrej Babiš (za ANO). Dodal, že škody přesahují jednu miliardu korun. Požadavek na řádné odškodnění lidem i obcím v okolí Vrbětic na Zlínsku dnes představili zástupci několika obcí v okolí Vlachovic, do kterých Vrbětice spadají. České bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do ničivého výbuchu muničního areálu ve Vrběticích v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby.

19:35

Maas vyjádřil znepokojení nad aktuálními zjištěními a českým partnerům komunikoval jasnou podporu a solidaritu Německa. Uvedl, že diskuse ministrů zahraničí EU k tomuto tématu probíhá, proto zatím nelze předjímat její výsledky.

19:35

Německý ministr zahraničí Maas potvrdil, že unijní ministři byli seznámeni s aktuálním napětím v česko-ruských vztazích, v návaznosti na dosavadní výsledky vyšetřování exploze vrbětického muničního skladu v roce 2014.

19:31

Ruská reakce na vyhoštění 18 ruských diplomatů z ambasády v Praze je nepřijatelná a neadekvátní, řekl premiér Babiš. Nevyloučil další kroky.

19:14

Babiš zatím s Hamáčkem neprobíral další krok v reakci na vyhoštění 20 pracovníků ambasády v Rusku. Vláda bude určitě nějakým způsobem reagovat, řekl.

19:03

Vláda vyřadila z účasti v tendru na nový blok v Jaderné elektrárně Dukovany ruskou společnost Rosatom. Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na tiskové konferenci po dnešním jednání kabinetu uvedl, že ministři schválili usnesení, že takzvaný bezpečnostní dotazník bude zaslán pouze potenciálním dodavatelům z Francie, Jižní Koreje a Spojených států. Investor stavby, polostátní společnost ČEZ, má podle něj těmto firmám dotazník zaslat do 30. dubna. Ruskou firmu se Česko rozhodlo neoslovit v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

18:57

"Rusko neútočilo na Českou republiku. Agenti útočili na zboží bulharského obchodníka s municí, se zbraněmi, který pravděpodobně tyto zbraně prodával státům, které bojují proti Rusku. Bylo také řečeno, že to mělo vybouchnout po cestě. Je to nepřijatelné, tuhle akci zpackali," uvedl Andrej Babiš.

18:53

"Pan vicepremiér dneska vystoupil na poradě ministrů zahraničních věcí, jsme s nimi v kontaktu a chtěl bych jim poděkovat za solidaritu, která byla vyjádřena. Jsme svrchovaný stát a zkrátka není přijatelné, aby tu státní agenti realizovali takovéto operace," uvedl Andrej Babiš.

18:51

"Nebyl to akt státního terorismu, byl to útok na zboží bulharského zbrojaře. Přítomnost agentů na našem území je naprosto nepřijatelná," uvedl Babiš.

18:50

"Usiloval jsem o to, aby BIS a ostatní orgány zveřejnily jejich pátrání a jejich zprávu. Je důležité, aby naši občané věděli, co se stalo. Je to velice složitý případ, ale nešlo o akt státního terorismu," uvedl po jednání vlády Andrej Babiš.

18:42 Karel Havlíček.

"S ohledem na skutečnosti, které nastaly, a s ohledem na připravovaná bezpečnostní prověřování v projektu Dukovany II nebude o prověřování oslovován ruský dodavatel Rosatom. Finální uchazeče do tendru ale vybere příští vláda," uvedl Karel Havlíček po jednání vlády.

18:37

Vyšetřovatelé pracují s verzí, že cílem útoku ve Vrběticích byl materiál určený do Bulharska, řekl státní zástupce Zeman. Exploze neměla nastat v Česku.

18:35

"Orgány činné v trestním řízení disponují mnohem větším množstvím důkazů, než jsou zveřejněny. V tuto chvíli je však nemůžeme zveřejňovat," uvedl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. 

18:34

"Můžeme prohlásit, že tyto dvě osoby (agenty vojenské tajné služby GRU Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu, pozn. red.) můžeme spojit s výbuchem ve Vrběticích. S verzí úřady pracují od útoku v Salisbury na Sergeje Skripala v roce 2018," uvedl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. 

17:49

"Pokud o solidaritu požádáno nebylo, je to samozřejmě chyba a pan Hamáček by se z ní měl zodpovídat," uvedl Vít Rakušan (STAN).

17:46

"Budeme se ptát na to, jak dnes postupoval pan vicepremiér Hamáček a zda požádal, či nepožádal o solidaritu i ostatní evropské země v přístupu k Rusku," uvedl na brífinku Pirátů a STAN Vít Rakušan.

17:32 Vlajka Ruské federace.

Vládní speciál s vyhoštěnými ruskými diplomaty a jejich rodinami odletěl dnes navečer z Prahy. Letoun Iljušin 96-300 vzlétl po 17:20 a nyní míří do Moskvy na letiště Vnukovo. Český stát vyhostil 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Večer by se naopak z Moskvy měli do Prahy vrátit čeští diplomaté, které Rusko v odvetné reakci vyhostilo ze země.

16:14

Český armádní speciál je na cestě pro vyhoštěné pracovníky českého velvyslanectví v Moskvě. Zpět do Prahy by se měl vrátit pozdě večer.

16:14 Jan Hamáček

Jan Hamáček sdělil, že na dnešním jednání ministrů zahraničí Evropské unie požádal o projevení solidarity skrze evropské či národní prohlášení nebo možné vyhoštění důstojníků ruských zpravodajských služeb z evropského území. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell přitom po jednání řekl, že Praha nepožádala o to, aby země EU koordinovaně podpořily postup České republiky.

15:40

Slovensko podle šéfa diplomacie Korčoka chystá rozhodnou reakci v souvislosti s podezřením Česka na zapojení Ruska do exploze ve Vrběticích. "Naše odpověď bude rozhodná. Bude zodpovědná. Nedbáme na nic jiného než na bezpečnost občanů naší země," řekl Korčok novinářům. 

15:18

Evropská unie stojí jednotně a solidárně za Českem, které vypovědělo 18 ruských diplomatů kvůli podezření na ruské zapojení do výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014. Po dnešním jednání ministrů zahraničí členských zemí to řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Země EU se ale nechystají koordinovaně podpořit český postup, Praha o to ani nepožádala, dodal Borrell.

14:55

Podezření na zapojení ruské tajné služby do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku, které vyšlo najevo o víkendu, je momentálně hlavním tématem hovorů místních. Všichni tím žijí, řekla v tamním obchodě paní Hana. Ve Vlachovicích, pod které Vrbětice patří, žije asi 1500 lidí. Některým připomínka událostí před sedmi lety vrátila nepříjemné vzpomínky. Názory na nové informace mají různé, většina oslovených však zapojení ruských tajných složek věří.

14:41

Vedení Prahy vyzvalo vládu, aby vyjednala s Ruskem navrácení části parku Stromovka, kterou zabralo v roce 1968 po invazi vojsk Varšavské smlouvy. Magistrát chce, aby se rozloha ruské ambasády vrátila do stavu před 21. srpnem 1968 a město tam obnovilo veřejně přístupnou zeleň. Vedení Prahy chce také snížit počet parkovacích míst vyhrazených pro velvyslanectví. Důvodem k rozhodnutí jsou víkendové informace o podezření na zapojení ruských agentů do výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. 

14:39

Podle novináře investigativního serveru Bellingcat Christa Grozeva, který se aktivitám členů speciální jednotky GRU věnuje dlouhodobě, bulharská zbrojařská firma EMCO popírá, že by "jakákoliv munice, zničená v Česku v roce 2014, byla určená pro Ukrajinu". Firma údajně ani neplánovala v druhé polovině toho roku nějakou munici z Česka vyvézt. Podle Grozeva je toto tvrzení v rozporu s tím, co říkají české úřady. Server Respekt v sobotu s odkazem na policejní zdroje uvedl, že "právě v době, kdy se měli (členové ruské GRU) Čepiga s Miškinem ve Vrběticích nacházet, se tu … vyskladňovaly zbraně, které měl nakoupit jeden z významných bulharských obchodníků se zbraněmi". 

14:31 Vlajka Ruské federace.

Pro vyhoštěné ruské diplomaty přiletěl na pražské Letiště Václava Havla vládní letoun Iljušin 96-300. Přistál kolem 14:20, vyletěl z moskevského letiště Vnukovo. Dnešní přílet ruského speciálu potvrdila bez dalších podrobností i mluvčí pražského letiště Klára Divíšková.

14:00

Česká zjištění o okolnostech výbuchu muničního skladu ve Vrběticích z roku 2014 vyvolávají obavy, Německo proto má zájem o objasnění incidentu, prozatím ale Berlín o možné odpovědi na obvinění Ruska hovořit nechce. Na dotaz ČTK to dnes řekla vládní mluvčí Ulrike Demmerová.

13:40

Postup ČR vůči Moskvě na jednání ministrů zahraničí EU podpořilo Slovensko či Bulharsko. Podle slovinské diplomacie vyjádřily solidaritu všechny země.

14:08

Rektoři vysokých školy považují za nepřípustné aktivity cizích států s cílem ohrožení Česka a jeho bezpečnosti nebo podkopávání demokracie. Uvedli to dnes v prohlášení České konference rektorů v reakci na informace o důvodném podezření, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU. Rektoři vyzvali politické představitele ČR, aby současnou situaci brali vážně a bezodkladně ji řešili. Vysoké školy jsou podle nich připraveny podílet se na posílení bezpečnosti země a na obraně hodnot a principů, na kterých ČR spočívá.

13:36

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila "plnou podporu krokům České republiky" v reakci na sobotní oznámení vlády o ruské operaci ve Vrběticích v roce 2014. Zároveň dodala, že následný postup EU je v kompetenci ministrů zahraničí. Řekla to prostřednictvím svého mluvčího na novinářský dotaz.

Ursula von der Leyenová
Ursula von der Leyenová | Foto: Reuters
12:58 Vlajka Ruské federace.

Velvyslanectví České republiky v Moskvě už nesmí najímat k práci ruské občany. Televizi Rossija 1 to řekla mluvčí ruské diplomacie Zacharovová.

12:44 Vlajka Ruské federace.

Kreml podle mluvčího Dmitrije Peskova kategoricky nesouhlasí se závěry české strany o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu ve Vrběticích. "S takový závěry kategoricky nesouhlasíme. Považujeme je za provokační a nepřátelské," citovala TASS odpověď Peskova na otázku novináře.

12:15 Vlajka Ruské federace.

Vyhoštění ruských diplomatů z České republiky v pondělí za nepřátelský akt českých úřadů označila mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. V rozhovoru pro list Izvestija v této souvislosti označila za "absurdní" důvod tohoto kroku, jímž je podle Prahy zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního skladu před sedmi lety.

 

12:11

Česká republika na pondělní schůzce ministrů zahraničních věcí EU požádala ostatní země o "vyjádření solidarity" poté, co česká vláda informovala, že výbuch ve Vrběticích v roce 2014 způsobila cílená operace ruských tajných služeb.

Šéf evropské diplomacie Josep Borrell měl podle informací deníku Aktuálně.cz říct, že "EU stojí pevně za ČR" a "podporuje kroky České republiky ve světle zveřejněných informací". Mělo by dojít k vyhoštění ruských diplomatů také z dalších zemí EU, bude však probíhat individuálně.

11:07

Moravské Vrbětice jsou vesnicí, která je kvůli novým okolnostem výbuchu muničního skladu z roku 2014 v posledních dnech v centru dění. Když reportér Aktuálně.cz tuto obec na Zlínsku navštívil, slyšel od místních velké překvapení z nových informací i zklamání z toho, že je stát před výbuchy neochránil a za vzniklé škody je dostatečně neodškodnil.

11:06 Jan Hamáček

Při případném odtajnění materiálu Bezpečnostní informační služby (BIS) o možném zapojení Ruska do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 je nutné zajistit i to, aby se Rusko nedozvědělo vše, co Česko o jeho operaci ví. Novinářům to dnes řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Veřejnost by se ale měla dozvědět dost informací, aby se mohla přesvědčit o správnosti postupu českých úřadů, doplnil.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli serveru Lidovky.cz řekl, že materiál kontrarozvědky dnes projedná a odtajní vláda. "Veřejnost si o tom může pak udělat obraz," uvedl. K odtajnění dokumentu má kabinet podle něj kompetenci. Česko kvůli zjištěním vyhostilo 18 pracovníků ruského velvyslanectví v Praze, Moskva reagovala vyhoštěním dvacítky Čechů.

11:01

V objektu českého velvyslanectví v Moskvě jsou od rána patrné přípravy na odjezd dvaceti zaměstnanců ambasády, které Rusko v neděli označilo za nežádoucí osoby v odvetě za vyhoštění 18 ruských diplomatů z Česka. Všímají si toho některá ruská média.

Zpravodajové agentury RIA Novosti a listu Izvestija dopoledne informovali, že v objektu českého velvyslanectví se do vozidel s diplomatickými značkami nakládají kufry, krabice a další věci, včetně například dětského kola. "Roste počet aut na území (velvyslanectví), automobily vyjíždějí z brány a parkují u hlavního vchodu. K jedné budově přijel mikrobus," napsala RIA Novosti.

10:47 Jan Hamáček

Jan Hamáček informoval své unijní protějšky o kauze související s vyhoštěním Rusů z České republiky, poděkoval jim za silnou podporu a jednotnost.

10:28 Jan Hamáček

Češi vyhoštění z Moskvy by se měli vrátit večer, řekl Jan Hamáček (ČSSD). ČR pracuje na vyslání vládního speciálu, koordinuje i odjezd Rusů vyhoštěných z Česka.

10:25 Jan Hamáček

"S informacemi o ruském zapojení nechtěla Česká republika vyjít ven dřív, než věděla celý objem informací a byla si úplně jistá, že jsou informace pravdivé," řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle jeho názoru se jedná o jednoznačný úspěch českých zpravodajských služeb.

10:24 Jan Hamáček

Nový ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) bude prezidentem Zemanem jmenován tento týden ve středu, potvrdil dnes ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

10:23 Jan Hamáček

"Ruská reakce na vyhoštění Rusů z ČR je silnější, než jsme očekávali. Budu jednat s Babišem, zda je na místě další krok z české strany," sdělil dnes ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

"Vyhoštění ruského velvyslance je to nejtvrdší možné řešení a znamenalo by to v podstatě úplné přerušení diplomatických států mezi námi a Ruskem. Podle mě to není adekvátní řešení," dodal ministr.

10:21

Případ Vrbětic se dostal na titulní strany britských deníků.

09:55

Hlavním bodem debaty dnešního jednání šéfů společné zahraniční politiky EU byla zjištění o případu ve Vrběticích. Ministři vyjádřili Česku jednoznačnou podporu.

09:27

Podle slovenského listu Hospodárske noviny se vztahy mezi Českem a Ruskem otřásají v základech. "K eskalaci vztahů mezi oběma zeměmi došlo v době, kdy měla česká vládní delegace odletět do Moskvy k jednání o nákupu ruské vakcíny Sputnik V. Zároveň se do finále dostává tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, kde byl až dosud jedním z favoritů ruský Rosatom," napsal deník.

09:24

Podle listu Pravda informace o podezřeních ohledně zapojení příslušníků ruské tajné služby do výbuchu ve Vrběticích musely být známé delší dobu a někdo je držel "v šuplíku". Deník si položil řečnickou otázku, zda okolnosti jejich zveřejnění nenastaly v souvislosti s plánovanou cestou ministra vnitra Jana Hamáčka do Moskvy k jednáním o dodávkách vakcíny Sputnik V proti nemoci covid-19.

Skutečnost, že by ruská tajná služba měla být nějakým způsobem zapojena do výbuchu v muničním skladě, označil list za šokující. "Jaký smysl by ovšem mělo zničení této dodávky, když se dá v okamžiku nahradit z jiného zdroje?," položil si list další řečnickou otázku, a to v reakci na informace některých médií, že cílem útoku byla munice, která měla být dodána na Ukrajinu nebo do Sýrie.

09:17

Nejčtenější slovenský list Nový čas citoval politologa Alexandera Dulebu, který pro případ potvrzení podezření okolností zmíněné exploze označil incident za teroristický akt na území jedné země organizovaný tajnou službou jiného státu. "Takové věci, jako vyhazovat na území cizí země do luftu muniční sklady a zabíjet přitom lidi, to se nedělá. Pokud vám zabijí občany vaší země na vašem území, tak si to jednoduše nemůžete nechat líbit," řekl Duleba.

09:16

O případu píše i slovenský tisk. Podle listu Sme vyhoštění "osmnácti špionů s diplomatickým krytím" je jen první a nejpřirozenější reakce Prahy. "Vzhledem k tomu, že s vrbětickým útokem jsou v Evropě srovnatelné jen aktivity Islámského státu, událost se vnucuje jako historický milník ve smyslu radikální reformy ruské (východní) politiky Evropské unie," dodal.

Denník N uvedl, že závažnost případu nijak nesnižuje skutečnost, že se o účastí ruské vojenské rozvědky při výbuchu ve Vrběticích veřejnost dozvídá až po šest a půl roce od události. "Naopak, incident nově nabyl charakteristiky teroristického činu (kromě zničené munice zahynuli dva lidé), nota bene ve vojenském objektu členské země NATO," uvedl list, který na titulní stránce otiskl kromě jiného nápis "Ruští agenti".

10:19 Jan Hamáček

"S premiérem Andrejem Babišem budeme jednat o tom, jaké další kroky proti Rusku Česká republika nyní podnikne," sdělil dnes Jan Hamáček (ČSSD).

"Vyhoštění ruského velvyslance je ten nejsilnější krok a znamenalo by to úplně přerušení diplomatických vztahů. Podle mého názoru to není ideální řešení," dodal.

08:07

Přehled hlavních událostí k dění kolem Vrbětic:

 • Do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích v roce 2014 byly podle zjištění českých bezpečnostních složek zapojeni příslušníci ruské tajné služby.
 • Česko vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb.
 • Rusko následně oznámilo vyhoštění 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě, kteří musí opustit Rusko během pondělí. Zůstane tam pět lidí. 
 • Česká policie pátrá po dvou mužích s ruskými pasy, byli v říjnu 2014 v Praze a na Moravě. Podle fotografií jde o podezřelé z otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v Británii.
 • Události kolem Vrbětic zřejmě ovlivní tendr na dostavbu elektrárny Dukovany, z kterého by jako uchazeč mohla vypadnout ruská firma Rosatom. Uvedli to ministr vnitra Jan Hamáček, premiér Babiš i vicepremiér Havlíček. 
 • O možném zapojení ruské tajné služby do explozí v muničním areálu ve Vrběticích bude v pondělí odpoledne jednat vláda. Zprávu k tomu předložila Bezpečnostní informační služba (BIS), premiér Andrej Babiš (ANO) by ji chtěl zveřejnit.
06:48

Vrbětický areál nebyl v době útoku dobře zabezpečený, píše server iRozhlas. "V některých místech byl údajně poničený plot, někde nebyl vůbec, místo hlídal jeden člověk. "My si myslíme, že projeli přes vrátnici autem, aniž by je někdo zkontroloval, a kdyby je tam někdo nachytal, tak by měli povolení ke vstupu," sdělil serveru zdroj obeznámený s vyšetřováním.

06:31

Přední britský novinář Mark Urban napsal knihu o případu Sergeje Skripala S někdejším důstojníkem ruské GRU se jako jeden z mála reportérů opakovaně sešel a hovořil. Urban v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz hodnotí nové informace, že za explozí skladu munice v moravských Vrběticích stáli stejní agenti jako ti, kteří se pokusili zavraždit Sergeje Skripala nervovým jedem novičok.

06:27

O možném zapojení ruské tajné služby do explozí v muničním areálu ve Vrběticích bude v pondělí odpoledne jednat vláda. Zprávu k tomu předložila Bezpečnostní informační služba (BIS), premiér Andrej Babiš (ANO) by ji chtěl zveřejnit. Vláda se zřejmě bude zabývat i dopady případu na dukovanský tendr a reakcí na ruské vyhoštění pracovníků ambasády ČR v Moskvě. 

22:41

Na vyhoštění 20 pracovníků české ambasády právě zareagoval i exministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), který naznačil, že Česká republika by tento krok Ruska neměla nechat bez odpovědi. "Reciprocita se dala očekávat, ale vyhoštění 20 pracovníků naší ambasády není odpovídající reakce z ruské strany. Očekávám, že nyní musí přijít odpověď z naší strany," napsal na Twitter.

22:26

Vicepremiér Jan Hamáček hájí postup české vlády vůči Rusku, byť ho rozhodnutí Ruska vyhostit 20 českých zaměstnanců ambasády v Moskvě překvapilo. "To, co se tady teď stalo, znamená víceméně obrovské komplikace pro špionážní operace Rusů nejen v České republice, ale v celé střední Evropě, a ten krok byl správný," řekl Hamáček.  

21:55

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price podpořil rozhodnutí České republiky vyhostit 18 pracovníků ruského velvyslanectví. Podle mluvčího Spojené státy stojí za Českou republikou v její pevné odpovědi na podvratnou činnost Ruska na českém území. "V odpovědi na aktivity Ruska, které kompromitují teritoriální integritu, energetickou bezpečnost nebo kritickou infrastrukturu našich spojenců a partnerů, musíme jednat tvrdě," napsal na Twitter. 

21:51

Na otázku, zda je možné, aby byl zahrnutý do tendru na Dukovany někdo, kdo neprošel bezpečnostním posouzením, ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček odpověděl, že si to nedovede představit. "V podstatě to je vyloučené," řekl. 

21:43

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka Rosatom nebude patrně osloven v rámci tzv. bezpečnostního posouzení v rámci tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. "Je zcela nepravděpodobné, že bychom Rosatom do bezpečnostního posouzení přizvali," řekl Havlíček v České televizi. Na dotaz, jak moc je to nepravděpodobné, odpověděl: "Na 99 procent. Ale samozřejmě, berte to, že to říkám od stolu. Nedovedu si představit, že bychom v současné době na vládě hlasovali pro to, aby Rosatom byl nakonec pozván."

21:25 Jan Hamáček

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka poletí pro dvacítku vyhoštěných pracovníků české ambasády v Moskvě vojenský speciál, který je dopraví zpátky vlasti. Velvyslanec Vítězslav Pivoňka v Moskvě zůstane, nuceně ale odjíždí jeho zástupce Luboš Veselý. "Pan velvyslanec (v Moskvě) zůstává, ale na seznamu je jeho zástupce. Čili nejvýše postavený vyhoštěný diplomat je naše dvojka," uvedl Hamáček pro Český rozhlas. 

20:59

Toto není symetrická odpověď, okomentoval v ČT ruské vypovězení 20 pracovníků české ambasády v Moskvě europoslanec Alexandr Vondra (ODS)

20:52

V Moskvě nám zbude zhruba 5 diplomatů, hlavně na konzulárním úseku, uvedl pro Českou televizi Rudolf Jindrák, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky a od loňského léta také vládní zmocněnec pro konzultace s Ruskem. 

"Česko bude muset reagovat, nemají ani stejný čas na opuštění země. Odjet musí skoro celý náš politický úsek v Moskvě," dodal Jindrák s tím, že jde o největší problém v novodobých česko-ruských vztazích. 

20:39

Podle deníku Blesk i agentury RIA Novosti Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě, 16 diplomatů a čtyři další pracovníky, odjet musí do zítřejší půlnoci.  Deníku Blesk informaci potvrdil ministra vnitra a zahraničí Jan Hamáček. 

"Budu informovat premiéra a další. Zítra se sejde krizový štáb ministerstva zahraničních věcí a musíme zařídit let speciálu do Moskvy, který naše občany dopraví zpět," dodal vicepremiér pro deník Blesk.

20:07

Spojené státy stojí za Českou republikou v její pevné odpovědi na podvratnou činnost Ruska na českém území, uvedlo v neděli v oficiálním prohlášení americké ministerstvo zahraničí.

20:06

Ruská firma Rosatom by neměla zůstat ve hře pro rozšíření Jaderné elektrárny Dukovany. Premiér Andrej Babiš (ANO) to řekl večer v České televizi (ČT). Očekává, že vláda firmu nezahrne do bezpečnostního prověřování zájemců o výstavbu.

Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v neděli odpoledne v televizi Prima řekl, že považuje za velmi málo pravděpodobné až takřka vyloučené, že by se Rosatom mohl tendru na výstavbu zúčastnit. Babiš i Havlíček reagovali na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014.

"Já myslím, že by neměl," řekl Babiš na otázku, zda by měl Rosatom zůstat ve hře o stavbu nového bloku v Dukovanech. "Vláda, předpokládám, to takto schválí," uvedl k očekávanému návrhu Havlíčka, který nezahrne Rosatom mezi firmy, u nichž se kvůli výstavbě bude prověřovat bezpečnost. Nejde o zahrnutí do tendru, ten bude realizovat příští vláda, upozornil premiér.

19:33

Dostačující informace o vážném podezření na zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích měli klíčoví politici vlády Andreje Babiše (ANO) k dispozici 11 dní, než vystoupili na veřejnost.

Přesto se mezitím zrušila schůze Bezpečnostní rady státu, jež byla připravena o incidentu jednat. Vyplývá to ze zjištění Akutálně.cz.

19:16

"Informace o podezření na akci ruských špionů ve Vrběticích jsem poprvé slyšel 7. dubna," řekl premiér Babiš v ČT. Písemnou verzi celého vyšetřování však četl až v pátek 16. dubna odpoledne.

19:13

"Já to nechci moc komentovat," řekl premiér Andrej Babiš k důvodům ohlášení a poté zrušení cesty vicepremiéra Hamáčka do Moskvy. "Cesta byla prostě zrušena," uzavřel Babiš ve vysílání ČT.

19:03

"Nejenom pro mě to byl tehdy šok. Všichni jsme si lámali hlavu, jak mohly samopaly a munice vybouchnout jen tak bez cizího přičinění - ať bylo iniciátorem cokoliv či kdokoliv," vzpomíná na výbuch ve Vrběticích bývalý šéf vojenské rozvědky Andor Šándor.

19:01

Podle německého velvyslance v Praze Christopha Isranga jsou výsledky vyšetřování českých orgánů znepokojivé. "Německo stojí po boku svých českých partnerů a přátel," napsal na Twitteru diplomat. Podporu Česku vyjádřil i šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba. "My na Ukrajině známe ty zákeřné metody Ruska až moc dobře," uvedl ukrajinský ministr, kterého cituje server Unian.

18:49 Jan Hamáček

Deníku N vicepremiér a ministr vnitra, který je nyní pověřen také vedením ministerstva zahraničí, řekl, že jeho cesta do Ruska se nikdy neměla uskutečnit. "Věděl jsem dopředu, že cesta do Moskvy se neuskuteční a konat se nebude. Jednalo se koordinovanou akci," cituje ho deník.

18:47 Jan Hamáček

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na Twitteru uvedl, že jeho ohlášená cesta do Moskvy pomáhala k zastření příprav na vyhoštění pracovníků ruské ambasády v Praze z ČR.

"Vzhledem k rozsáhlosti a ojedinělosti celé akce i v rámci celého NATO a EU bylo nutné ji provést diskrétně, přičemž svou roli hrála i moje avizovaná cesta do Moskvy. Z pochopitelných důvodů nemohu veřejnosti sdělit všechny podrobnosti," napsal Hamáček. Uvedl, že je připraven podat informace parlamentním orgánům, které kontrolují činnost bezpečnostních složek.

18:25 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo českého velvyslance v Moskvě Vítězslava Pivoňku. Důvodem je sobotní rozhodnutí ČR vyhostit 18 ruských diplomatů v souvislosti s podezřením na podíl ruských tajných služeb na výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích z roku 2014. 

Moskva krátce předtím oznámila, že proti rozhodnutí České republiky přijme odvetná opatření.

17:36

Za výbuchem ve Vrběticích před sedmi lety zřejmě stála dvojice ruských agentů Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga. Oba muži jsou také podezřelí z otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii. Podívejte se, co o dvou ruských agentech víme.

17:31

Podezření ze zapojení Ruska do výbuchu ve Vrběticích podle analytiků patrně zhorší i ekonomické vztahy obou zemí. Může to případně negativně ovlivnit i některé zakázky tuzemských firem, například ze strojírenství.

Situaci ovlivní i zhoršující se vztahy mezi EU a Ruskem, míní analytici Zároveň upozorňují na to, že Česko je závislé na ropě a zemním plynu z Ruska, čímž se by se mohla řídit i případná opatření.

17:10

Stanice BBC s odkazem na zdroje blízké vyšetřování uvedla, že jako klíčový se v této kauze jeví e-mail zaslaný české společnosti Imex Group. Identifikuje totiž dva ruské agenty, kteří se údajně na explozi podíleli a kteří byli později zapojeni do pokusu o vraždu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury z roku 2018.

17:09

Česko naposledy vyhostilo dva ruské diplomaty 5. června 2020 v souvislosti s kauzou údajné hrozby českým komunálním politikům jedem ricin. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se Praha k tomuto kroku uchýlila poté, co zpravodajské služby zjistily, že kauza byla důsledkem vyřizování sporů mezi dvěma pracovníky ruské ambasády v Praze. Hrozba byla podle premiéra smyšlená. Následně Rusko recipročně vyhostilo dva Čechy.

16:50

Ve videu zveřejněném na twitteru Babiš uvedl, že na pondělní jednání vlády pozval ředitele BIS Michala Koudelku. Požádal ho také o odtajnění materiálu k vrbětickému případu. "Aby veřejnost měla možnost se seznámit se stejnými informacemi, které jsme my obdrželi," řekl.

16:43

Přehled hlavních událostí k dění kolem Vrbětic:

 • Do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích v roce 2014 byly podle zjištění českých bezpečnostních složek zapojeni příslušníci ruské tajné služby.
 • Česko vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb.
 • Rusko následně oznámilo vyhoštění 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě, kteří musí opustit Rusko během pondělí. Zůstane tam pět lidí. 
 • Česká policie pátrá po dvou mužích s ruskými pasy, byli v říjnu 2014 v Praze a na Moravě. Podle fotografií jde o podezřelé z otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v Británii.
 • Události kolem Vrbětic zřejmě ovlivní tendr na dostavbu elektrárny Dukovany, z kterého by jako uchazeč mohla vypadnout ruská firma Rosatom. Uvedli to ministr vnitra Jan Hamáček, premiér Babiš i vicepremiér Havlíček. 
 • O možném zapojení ruské tajné služby do explozí v muničním areálu ve Vrběticích bude v pondělí odpoledne jednat vláda. Zprávu k tomu předložila Bezpečnostní informační služba (BIS), premiér Andrej Babiš (ANO) by ji chtěl zveřejnit.
16:33

Bývalý velvyslanec v Rusku a Spojených státech Petr Kolář je přesvědčený, že zjištění o angažmá ruských tajných služeb ve výbuchu muničních skladů ve Vrběticích by mělo vyústit ve vypovězení v podstatě celé diplomatické mise Ruska v Praze. 

16:06 Jan Hamáček

Česko podle Hamáčka požádá Rusko o to, aby česká policie mohla vyslechnout dva agenta ruské vojenské tajné služby GRU, kteří zřejmě stáli za výbuchy ve Vrběticích na Zlínsku. Oba muži jsou také podezřelí z otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii.

15:48

Protest před ruským velvyslanectvím v Praze sledovala policie. Demonstrující několikrát vyzvala, aby dodržovali vládní koronavirová nařízení. Řádně nasazenou roušku nebo respirátor neměli zvláště proruští demonstranti. Jednoho člověka policie zajistila.

15:46

Účastníci protestu, kteří dnes dorazili před budovou ruské ambasády v Praze, s sebou měli transparenty s nápisy jako "Zeman je zrádce", "Putin je vrah. Nic se nemění" nebo "Za ohňostroj se platí". Mnozí s sebou přinesli vlajky Evropské unie.

14:56 Vlajka Ruské federace.

Rusko přijme odvetná opatření proti rozhodnutí Česka vyhostit 18 ruských diplomatů, uvedlo dnes ruské ministerstvo zahraničí. Ruská diplomacie za krokem české vlády vidí americký vliv a vnímá ho jako provokaci. Obvinění z podílu ruských tajných služeb na výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích z roku 2014 považuje Moskva za absurdní a nepodložená.

14:50

Stovka demonstrantů v reakci na pravděpodobný podíl Ruska na výbuchu ve Vrběticích provolává před jeho ambasádou v Praze Rusku hanbu.

Demonstranti s transparenty před budovou velvyslanectví Ruské federace v Praze
Demonstranti s transparenty před budovou velvyslanectví Ruské federace v Praze | Foto: ČTK
14:37 Jan Hamáček

Hamáček v nedělních Otázkách Václava Moravce také přiznal, že rozhodnutí vyhostit ruské diplomaty konzultoval už ve středu s českým velvyslancem v Rusku Vítězslavem Pivoňkou. Ten kvůli tomu přiletěl do Prahy. Hamáček tak fakticky potvrdil, že informace měl ve stejný den, kdy oznámil cestu do Moskvy, a nikoliv až v pátek. Hamáček tvrdí, že šlo o zastírací manévr vůči Rusku.

14:35 Vlajka Ruské federace.

Letecká společnost Aeroflot zítra na linku do Prahy pošle výjimečně letadlo Airbus A330-200. I když firma oficiálně nesdělila důvod nasazení většího stroje, v době jinak omezené poptávky lze předpokládat, že jde o reakci na vyhoštění 18 ruských diplomatů z Česka společně s jejich rodinnými příslušníky. Upozornil na to server Zdopravy.cz.

14:20

"Vyhoštění osmnácti lidí je naprosto nebývalá věc. Nevěřím ale tomu, že jsou to všichni ruští zpravodajci, kteří v Česku působí," říká v rozhovoru pro DVTV bývalý náměstek ředitele zahraniční rozvědky Jan Paďourek. 

14:18

Komunistický poslanec Leo Luzar z KSČM neví nic o roli Ruska při výbuchu ve Vrběticích,varuje před eskalalcí vztahů. Zásah cizího státu v jiném má ale za nepřijatelný.

13:39

Materiál Bezpečností informační služby (BIS) o možném zapojení Ruska do výbuchu ve Vrběticích v pondělí projedná a odtajní vláda. Babiš to řekl serveru Lidovky.cz s tím, že on měl dokumenty k dispozici od pátku. K odtajnění dokumentu kabinet podle něj má komptetenci. 

13:37 Jan Hamáček

Členské státy EU by mohly podle Hamáčka solidárně s ČR vyhostit ruské diplomaty, Hamáček to označil za obvyklý krok. O solidaritu požádá na pondělním jednání Rady ministrů zahraničních věcí zemí EU. 

13:07

Slovensko, Velká Británie nebo Kanada vyjadřují Česku v kauze Vrbětic jasnou podporu.

12:55 Jan Hamáček

Hamáček v pořadu České televize Otázky Václava Moravce také řekl, že výbuch ve Vrběticích zřejmě neměl nastat v Česku. Policie podle něj pracuje s variantou, že munice měla explodovat později v Bulharsku.

12:47

Na kauzu kolem Vrbětic reagují také v zahraničí, slova podpory se Česku dostala například od Velké Británie, Ukrajiny nebo Slovensko.

Například slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok uvedl, že důrazně odsuzuje podvratné aktivity proti bezpečnosti Česka. "Musíme dále posilovat naší spolupráci a odolnost v zájmu zajištění bezpečnosti našich občanů," řekl také. Na situaci reagovala i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

12:43 Jan Hamáček

Ruské firmy by se podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) neměly účastnit z bezpečnostního hlediska stavby bloku Jaderné elektrárny Dukovany ani jako členové konsorcia. Hamáček to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

12:32

Šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka ocenil razantní reakci Babiše a Hamáčka na informace o ruském vlivu na výbuchy ve Vrběticích. Takhle se chová hrdá země, řekl.

11:54 Karel Havlíček.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) považuje za velmi málo pravděpodobné až takřka vyloučené, že by se ruská společnost Rosatom mohla zúčastnit tendru na výstavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany. Stát podle něj tuto firmu zřejmě nepřizve ani do bezpečnostního prověřování, rozhodnout musí ale vláda. Havlíček to řekl v pořadu Partie na televizi Prima.

11:28

Zapojení Rusů do výbuchu ve Vrběticích je největší útok na republiku od roku 1968. V pořadu Partie na televizi Prima to řekl předseda sněmovního zahraničního výboru Ondřej Veselý (ČSSD).

11:20

Prezident Miloš Zeman se ke zjištění českých bezpečnostních složek vyjádří příští neděli. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček to uvedl pro Deník N. Včera Ovčáček řekl, že ústavní činitelé postupují v součinnosti.

11:16

Podle 1. místopředsedy Senátu Jiřího Ružičky vláda nevěnovala pozornost varování Senátu o ruském vlivu v Česku. Řekl to v neděli na tiskovém briefingu.

11:12

Přehled hlavních událostí k dění kolem Vrbětic:

 • Do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích v roce 2014 byly podle zjištění českých bezpečnostních složek zapojeni příslušníci ruské tajné služby.
 • Z Česka bude vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb.
 • Opozice požaduje ještě razantnější reakci Česka, mluví o bezprecedentní situaci.
 • Policie pátrá po dvou mužích s ruskými pasy, byli v říjnu 2014 v Praze a na Moravě. Podle fotografií jde o podezřelé z otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v Británii.
 • Prezident Miloš Zeman má o případu informace, k situaci se ale vyjádří až příští neděli, uvedl Hrad.
 • Ruští politici považují tvrzení o podílu ruských tajných služeb na výbuchu za absurdní.
11:06

Spolu bude chtít případ řešit kromě branného výboru i na plénu Sněmovny. Pokud se jí nepodaří takový bod prosadit nadcházející týden na řádné schůzi, je koalice připravena iniciovat mimořádnou schůzi dolní komory. Za klíčové pro bezpečnost státu a její kritické infrastruktury považuje kromě jiného také to, aby ruské firmy nebyly vpuštěny do tendru k dostavě jaderné elektrárny Dukovany.

10:43 Miloš Vystrčil v DVTV

Babiš by měl podle Vystrčila iniciovat v NATO a Evropské unii společný postup proti narůstání ruského vlivu. Vystrčil to uvedl na tiskové konferenci.

10:42 Miloš Vystrčil v DVTV

"Podporujeme kroky naší vlády, které budou rychlou, sebevědomou a efektivní reakci na nepřátelskou činnost vytvářenou Ruskem a proruskými silami," uvedl na tiskové konferenci předseda Senátu Miloš Vystrčil.

10:34

Podle Fialy by měl premiér na situaci reagovat také na úrovni EU a NATO. "Je nepochybně nutné, aby vláda jednala mnohem intenzivněji na úrovni Evropské unie a Severoatlantické aliance," řekl Fiala. Babiš by podle něj měl iniciovat svolání summitu Evropské rady.

10:25

"To, co se stalo ve Vrběticích, je ještě mnohem závažnější než pokus o otravu bývalého dvojitého agenta Skripala," uvedla na tiskové konferenci koalice Spolu předsedkyně TOP-09 Markéta Adamová Pekarová s tím, že vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády je podle ní velmi slabou reakcí. 

10:22

Jurečka také s odkazem na informace, že členové vlády o závěrech bezpečnostních služeb věděli již déle, uvedl, že by měl Hamáček vysvětlit plánovou cestu do Moskvy. Tam chtěl Hamáček původně odletět zítra, v pátek cestu zrušil.

10:17

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka označil na tiskové konferenci koalice Spolu události kolem útoku ve Vrběticích za bezprecedentní. Zdůraznil také, že je zázrak, že si exploze nevyžádala více lidských životů. 

10:12

"Vláda by měla co nejrychleji informovat, jaké kroky učiní v ochraně občanů před dalšími podobnými útoky," řekl dnes na tiskové konferenci koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) předseda občanských demokratů Petr Fiala. Podle Fialy také ruské firmy nesmí v žádném případě figurovat v dostavbě jaderné elektrárny Dukovany.

10:04 Vlajka Ruské federace.

Rozhodnutí Česka vyhostit 18 ruských diplomatů je snahou Západu odvést pozornost od aktivit organizované skupiny plánující převrat v Bělorusku. Podle agentury TASS to dnes řekl šéf zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Leonid Sluckij. 

09:41

Bývalý premiér Bohuslav Sobotka označil nová zjištění kolem výbuchu ve Vrběticích za opravdu vážnou situaci, které musí odpovídat česká reakce. Podle něj se nelze spokojit s tím, že Česko vyhostí 18 lidí z ruské ambasády.

"Je to obrovský útok Ruska na Českou republiku, je to útok, který nebyl nijak vyprovokován. Je tedy pravděpodobné, že se řešily politické zájmy Ruské federace," zdůraznil Sobotka pro server Seznam Zprávy.

09:30

Podle bývalého premiéra Bohuslava Sobotky, který stál v čele vlády v době exploze ve Vrběticích, byl výbuch teroristickým útokem a pravděpodobně šlo o snahu destabilizovat vládu. Sobotka to uvedl v rozhovoru pro server Seznam Zprávy.

"Proč by se Rusko dopouštělo státního terorismu na území České republiky? Podle mého názoru s tím cílem destabilizovat situaci, protože Rusům naše vláda nevyhovovala. Nebyla to vláda, kterou si Rusové přáli. Podíleli jsme se aktivně na sankcích přijímaných vůči Ruské federaci, to je věc, která s tím může souviset," řekl Sobotka v rozhovoru.

09:11

Kečup, kterým skupina lidí v noci potřísnila budovu ruského velvyslanectví v Praze, už ráno na zdi nebyl. Kolem čtvrt na devět to na místě zjistila zpravodajka ČTK. Záběry z čištění zdi zveřejnil na Twitteru novinář Ondřej Golis.

08:25 Jan Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček bude události kolem Vrbětic řešit také v pondělí na zasedání ministrů zahraničí Evropské unie. Informoval o tom na svém Twitteru.

08:17

Policie v noci na dnešek odvezla na služebnu sedm lidí, kteří potřísnili kečupem zeď ruského velvyslanectví v Praze. Věc vyšetřuje jako přestupek, řekl policejní mluvčí Jan Daněk.

Policie podle Daňka v noci vyjížděla na náměstí Borise Němcova, kde ruská ambasáda sídlí. "Na místě jsme ztotožnili sedm osob podezřelých z přestupkového jednání na úseku majetku," řekl. Všechny podle něj policisté odvezli na místní oddělení. Zásah se podle něj obešel bez donucovacích prostředků a bez komplikací. "Policie se věcí bude zabývat," dodal.

08:02

Radek Ondruš, který působí jako právní zástupce firmy Imex, jež si prostory ve Vrběticích pronajímala, podle svých slov o jménech agentů nikdy neslyšel. "Pokud do areálu vstoupili, tak bez vědomí firmy," řekl také serveru iRozhlas.cz.

07:48

Podpory se Česko dočkalo i od americké ambasády v Praze. "USA stojí při svém stálém spojenci, České republice. Oceňujeme její významné rozhodnutí přivést Rusko k odpovědnosti za jeho nebezpečné jednání na českém území," uvedla na Twitteru zástupkyně velvyslance Jennifer Bachusová.

07:31

Podporu Česku vyjádřil na Twitteru například lotyšský ministr zahraničních věcí Edgars Rinkévičs.

Rinkévičs také vyzdvihl, že při prvním výbuchu zahynuli dva lidé: "Podvratná činnost ruských agentů, která způsobila výbuch muničního skladu a smrt nevinných lidí je trestuhodná, viníci musejí být potrestáni," napsal.

07:26

Ministr vnitra a nově i zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) dle dvou zdrojů Aktuálně.cz už minulý týden věděl o tom, že rušní agenti dle policie vyhodili do povětří muniční sklad ve Vrběticích.

23:55

Projednání případu ve sněmovním bezpečnostním výboru ještě do konce dubna požaduje předseda SPD Tomio Okamura. Výbor by měl dostat důkazy pro tak závažná obvinění, řekl ČTK. Vyzval vládu, aby jednala s chladnou hlavou. Uvedl také, že příští týden požádá o schůzku ruského velvyslance, aby zjistil jeho stanovisko.

23:41

Jan Hamáček plánuje v neděli podat trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli ohrožení utajované skutečnosti, píše Deník N. Ministr vnitra tak reaguje na slova bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka, který údajně o zapojení Rusů do výbuchu ve Vrběticích věděl delší dobu. 

23:00 Karel Havlíček.

Když se potvrdí zapojení Ruska do vrbětickém výbuchu, ovlivní to účast Rosatomu v tendru na Dukovany, řekl ministr průmyslu Karel Havlíček. Neuvedl jak konkrétně.

22:33

"Akce vedena příslušníky speciální jednotky vojenského zpravodajství proti civilnímu zařízení suverénního státu je aktem otevřené agrese a nebojím se říct státního terorismu. Proti tomu se musíme velmi razantně postavit a chránit naši bezpečnost. Sami i ve spolupráci se spojenci," uvedl k aféře s ruskými agenty generál Petr Pavel v tiskovém vyjádření, zaslaném médiím.

22:29 Vlajka Ruské federace.

Praha ví, jaké bude mít následky vyhoštění 18 ruských diplomatů, řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová agentuře TASS. Detaily ale neupřesnila.

22:29

Bývalý náměstek civilní rozvědky Jan Paďourek redakci Aktuálně.cz řekl, že se česko-ruské vztahy zásadním způsobem ochladí. "Jinak to ani nejde. Tahle akce vyřeší spoustu dalších otázek, které byly na stole. Mluvím například o případné ruské účasti v tendru na dostavbu Dukovan. Za těchto okolností by jen blázen mohl navrhovat jejich angažmá v tomto projektu, pokud Ruská federace vraždí naše občany," řekl Paďourek. 

22:22

Premiér Babiš o případu Vrbětice mluvil se šéfem Evropské rady Charlesem Michelem. Partnery v EU chce podrobně informovat na příštím summitu.

22:04

"Smutným symbolem neexistující funkční české politiky vůči Rusku se stal Jan Hamáček. Ještě včera chtěl do Moskvy letět pro Sputnik, dnes vyhošťuje osmnáct ruských špiónů," píše ve svém komentáři pro Aktuálně.cz David Klimeš. 

22:01

Britský velvyslanec Nick Archer prohlásil, že kvůli dnešnímu státnímu smutku za prince Philipa Spojené království zareaguje na zjištění okolo výbuchu ve Vrběticích až zítra.

21:52 Vlajka Ruské federace.

Rusko nemůže vydat dva ruské občany Alexandra Petrova a Ruslana Boširova, po kterých česká policie dnes vyhlásila pátrání v souvislosti s výbuchem v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014, protože je to v rozporu s ruskou ústavou. Agentuře Interfax to řekl nejmenovaný, údajně dobře informovaný zdroj.

21:49

"Češi opravdu nepotřebují, aby ruská ambasáda měla 140 lidí a špióni tu dělali operace," řekl Jakub Michálek (Piráti)

22:00

Co je zatím známé:

 • Do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích v roce 2014 byly podle zjištění českých bezpečnostních složek zapojeni příslušníci ruské tajné služby.
 • Z Česka bude vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. ČR musí opustit do 48 hodin.
 • Policie pátrá po dvou mužích s ruskými pasy, byli v říjnu 2014 v Praze a na Moravě. Podle fotografií jde o podezřelé z otravy Skripala v Británii.
 • Prezident Zeman má o případu informace, uvedl Hrad. Ústavní činitelé postupují podle prezidentova mluvčího v součinnosti.
 • Praha se asi rozhodla zavřít velvyslanectví v Moskvě, řekl agentuře Interfax ruský diplomatický zdroj po oznámení o vyhoštění ruských diplomatů z ČR.

 

21:47

Prohlédněte si trosky vybuchlého skladu s municí ve Vrběticích na Zlínsku, kde v polovině října 2014 explodoval muniční sklad.

21:43

"Ujišťujeme veřejnost, že v souvislosti s právě zveřejněnými informacemi není důvod k realizaci zvýšených bezpečnostních opatření," uvedla policie.

21:36

"Nejde to nazvat jinak než akt nepřátelství a státního terorismu," řekl předseda ODS Petr Fiala. 

21:32

Pirátští poslanci požadují svolání bezpečnostního výboru sněmovny, řekl jejich předseda Ivan Bartoš. 

21:32

Slovenská média si všímají hlavně shody podezřelých s případem otravy Skripala v Británii.

Sme.sk: Účast ruské tajné služby na výbuchu areálu ve Vrběticích
Sme.sk: Účast ruské tajné služby na výbuchu areálu ve Vrběticích | Foto: Sme.sk
21:29

"Jedná se o otevřený nepřátelský akt režimu Ruské federace vůči České republice," napsal na Twitter poslanec ČSSD Ondřej Veselý. 

21:26

"Tohle se vyšumět nenechá," řekl šéf poslanecké Stálé komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby Pavel Bělobrádek, který se chce celou záležitostí zabývat na dalším jednání komise. 

21:23

Podle poslance Dominika Feriho (TOP 09) ten, kdo i po tomto zjištění bude podporovat ruskou účast na dostavbě Dukovan, jedná v rozporu s našimi zájmy a bezpečností.

21:23

Účasti ruské tajné služby na výbuchu areálu ve Vrběticích se věnují i zahraniční média, včetně BBC nebo Deutsche Welle.

Web Deutsche Welle: Do výbuchu ve Vrběticích byli zapojeni ruští agenti, 18 jich bude vyhoštěno
Web Deutsche Welle: Do výbuchu ve Vrběticích byli zapojeni ruští agenti, 18 jich bude vyhoštěno | Foto: DW.com
21:21

"Putinovské Rusko je nepřítelem České republiky a přímo ohrožuje naši národní bezpečnost," napsal senátor Jiří Drahoš. 

21:27

Šéf zahraničního výboru dolní komory, Státní dumy, Leonid Sluckij, že v takových případech musí nezbytně následovat "odvetné kroky". Podle něj vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády zasadí "těžký úder dvoustranným vztahům". K takovému kroku nejsou žádné reálné příčiny, řekl Sluckij Interfaxu.

21:18 Vlajka Ruské federace.

Praha se zřejmě rozhodla zavřít své velvyslanectví v Moskvě, řekl v souvislosti s oznámením o vyhoštění 18 ruských diplomatů z ČR agentuře Interfax nejmenovaný ruský diplomatický zdroj. Za absurdní označil tvrzení o podílu ruských tajných služeb na výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích první zástupce předsedy zahraničního výboru Rady federace (horní komory parlamentu) Vladimir Džabarov.

Je to absurdní obvinění, řekl. "Rusko nemá nic lepšího na práci než vyhazovat do povětří nějaké sklady. Nikdy jsme Česko nepovažovali za svého protivníka," dodal Džabarov.

21:16

Předseda lidovců Jan Bartošek požádá o svolání sněmovních výborů pro bezpečnost a pro obranu.

21:13

Podle europoslance Tomáše Zdechovského by Rusko mělo být vyloučeno z tendru na dostavbu Dukovan. 

21:11

Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček v souvislosti s informacemi vyzval k utnutí debaty o zapojeni Ruska do dostavby Dukovan.

21:07

"Prezident republiky tedy veškeré informace má k dispozici. Nejvyšší ústavní činitelé postupují v součinnosti," řekl mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. 

21:01

"Vyhoštění i ostrá reakce je na místě," říká předseda STAN Vít Rakušan. 

20:55

Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý přirovnal účast ruské tajné služby na výbuchu areálu ve Vrběticích k vojenskému napadení země. "To by se dalo přirovnat téměř až k vojenskému napadnutí našeho území a narušení naší suverenity. To je něco, co mnoho posledních let neznáme a například jen ten druhý výbuch, který ve Vrběticích proběhl, byl téměř nevysvětlitelný. Pokud je to pravda, tak je vidět, že Rusko opravdu nemá žádné jiné mechanismy než násilí. Na to musíme velmi rezolutně reagovat," řekl Šedivý.

20:52

Americká ambasáda v Praze podpořila rozhodnutí české vlády. 

20:51

Předseda lidovců Marian Jurečka požaduje okamžitou omluvu od ruského prezidenta Vladimira Putina. 

20:49

Senátor Pavel Fischer podpořil rozhodnutí vlády vyhostit 18 ruských agentů. 

20:47

Policie v souvislosti s výbuchem pátrá po dvou lidech. 

Do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích byli podle zjištění českých bezpečnostních složek zapojeni příslušníci ruské tajné služby, oznámil Andrej Babiš.