Zavazadla vyhoštěných Rusů zaplnila terminál. Co vše si odvezli, zůstane tajné

bb bb
20. 4. 2021 13:39
V pondělí odpoledne odlétlo osmnáct vyhoštěných Rusů i s rodinami z pražského Letiště Václava Havla. Než nastoupili do vládního širokotrupého Iljušinu 96-300, kterým občas cestuje i ruský prezident Vladimir Putin, nechali si navézt zavazadla. Ta zabírala velkou část Terminálu 3, který se používá pro soukromé a speciální lety.
Vyhoštění Rusové odlétali z Terminálu 3. Celý ho zaplnili zavazadly. | Video: Reuters

Na záběrech jsou vidět krabice od spotřebičů nebo kuchyňského nádobí. Některá zavazadla byla polepená páskou, na některých byla i jména. Co všechno si v nich ale lidé, z nichž některé Češi označili jako členy ruských tajných služeb, odváželi domů, se nikdo nedozví. Vše včetně obsahu zavazadel podléhalo diplomatickému krytí a imunitě.

Novinář Ondřej Soukup z Hospodářských novin (HN), který se specializuje na Ukrajinu a Rusko, se množství zavazadel ale nedivil. "Pět až šest lidí, kteří museli odejít, tady bylo více než pět let, měli v Česku rodiny," říká Soukup. Pracovníci ruské ambasády tady podle něho přesluhovali kvůli celosvětové pandemii.

Soukup navíc připomněl poměry za socialismu, když se tehdy sovětští diplomaté vraceli z mise domů. "Zarezervovali si tři kupé ve vlaku. Odváželi třeba křišťálové lustry," říká novinář.

Skončí příští měsíc v Praze velvyslanec Zmejevskij?

Proč ale neměli podobné množství zavazadel na oplátku vyhoštění Češi? "Myslím si, že důvodem mohlo být, že na to měli hrozně málo času," připomíná Soukup fakt, že Praha dala Rusům na odjezd ze země 48 hodin, Češi dostali jen 24 hodin.

Reportér HN také upozornil na fakt, že v květnu by měla skončit i mise současného velvyslance Alexandra Zmejevského. Zda k tomu dojde, jasné ještě není.

Vyhoštění Rusů oznámil v sobotu premiér Andrej Babiš (ANO). České tajné služby a policie prý disponují důkazy, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU.

Český stát proto vyhostil 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Rusové jako odvetný krok vyhostili dvacet českých diplomatů s rodinami, pro které přiletěl vládní speciál. Tímto krokem v podstatě ochromili chod českého velvyslanectví v Moskvě.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Prezident Zeman podepsal zákon posilující pravomoci ČNB při řešení krizí

Česká národní banka získá novou pravomoc vyhlásit u finanční instituce ohrožené případnou krizí tzv. moratorium, tedy na určitou dobu pozastavení plnění jejích závazků. Cílem opatření je zabránit dalšímu zhoršení finanční situace dané firmy. Počítá s tím vládní novela zákona o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad. Novela reaguje na novou směrnici EU.

Moratorium umožňuje centrální bance nařídit firmě, aby pozastavila platby a plnění jejích závazků na nezbytně nutnou dobu. V tomto případě by moratorium nemělo podle směrnice trvat déle než dva dny. Cílem je podle materiálu poskytnout ČNB dostatek času ke zjištění, zda je řešení krize ve veřejném zájmu. Dále slouží také k tomu získat čas ke zvolení vhodných opatření k řešení krize.

Návrh zákona je podle materiálu předkládán především kvůli zavedení revidovaného rámce pro ozdravné postupy a řešení krize úvěrových institucí a investičních podniků (BRRD II) v rámci EU. Obecně je cílem BRRD zajistit harmonizaci při řešení selhání finančních institucí. Tím má být zaručeno, že náklady v případě selhání finanční instituce ponesou zejména společníci a věřitelé, nikoliv daňoví poplatníci. Česko mělo směrnici zavést do 28. prosince 2020.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Protiprávně sterilizované ženy získají možnost odškodnění

Ženy, které byly protiprávně sterilizovány v letech 1966 až 2012, získají zákonnou možnost odškodnění. Pokud nárok na něj prokážou, dostanou 300 000 korun. Zákon v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Oznámil to jeho mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Právo bránit se zbraní bude ústavně zakotveno, Zeman změnu podepsal

Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude v Česku ústavně zakotveno. Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal toto doplnění Listiny základních práv a svobod, které nabude účinnosti 1. září, informoval mluvčí hlavy státu.

Úprava je reakcí na odzbrojovací tendence v rámci EU. Listina základních práv a svobod bude nově obsahovat výslovné ustanovení, že "právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon".

Ústavní změna podle předkladatelů zabrání tomu, aby mohlo být toto právo omezeno běžným zákonem. Posílí také pozici Česka při projednávání dalších unijních regulací.

Odpůrci doplnění listiny zejména z řad lidovců nebo Pirátů pokládali úpravu za nadbytečnou s ohledem na již platné ústavní právo na život a zákonná pravidla. Obávali se také, že změna povede k ozbrojování obyvatelstva. Zastánci změny naopak argumentovali tím, že nucené odzbrojování nezajistí větší bezpečnost.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Čtyřiadvacetiletý muž zemřel po potyčce se strážníky, případ vyšetřují kriminalisté

Kriminalisté vyšetřují úmrtí čtyřiadvacetiletého muže po potyčce a následném zásahu strážníků v Březnici na Příbramsku. Mladík upadl do bezvědomí a později v nemocnici zemřel. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z usmrcení z nedbalosti, řekla mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková.

Událost se stala v noci na neděli kolem 2:00. Po potyčce mezi čtyřmi lidmi a následném zákroku strážníků upadl jeden z účastníků konfliktu do bezvědomí. Záchranáři ho odvezli do nemocnice v Praze, kde muž v pondělí zemřel.

"Zjišťujeme podíl jednotlivých osob na incidentu, na okolnostech i na následku," uvedla Suchánková. Zkoumat by se měla i role strážníků, kteří při zásahu použili slzotvorný prostředek. "Vzhledem k tomu, že tam byli přítomni, tak musíme zjistit i okolnosti, které se týkají následného zásahu," dodala mluvčí.

Kriminalisté se případem nejdříve zabývali pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Vzhledem k tomu, že mladík zemřel, věc překvalifikovali na podezření z usmrcení z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy